13 Nisan 2018 Cuma

13.04.2018 Genel Gündem13.04.2018

TÜRKİYE 
Kosova'dan Gelen Paket Cezaevinde 
Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, terör örgütü FETÖ'nün Balkan ayağına yönelik Kosova'da düzenlediği operasyonda yakalanan ve Türkiye'ye getirilen 6 şüpheli tutuklandı. Şüpheliler, "Silahlı terör örgütü kurmak ve yönetmek" ve "Uluslararası casusluk" gerekçeleriyle tutuklanarak cezaevine gönderildi. MİT'in, Kosova istihbaratıyla işbirliği içinde Türkiye'ye özel uçakla getirilen FETÖ'nün üst düzey isimlerinden olduğu belirtilen şüpheliler Cihan Özkan, Kahraman Demirez, Hasan Hüseyin Günakan, Mustafa Erdem, Osman Karakaya ve Yusuf Karabina emniyet müdürlüğündeki işlemlerinin ardından önceki sabah İstanbul Adalet Sarayı'na gönderilmişti.
Milliyet

Afrin'de Geçici Meclis İş Başında 
Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyindeki YPG/ PKK'lı teröristleri temizlemek amacıyla başlattığı Zeytin Dalı Harekâtı'yla kurtarılan Afrin'de yaşam normalleşmeye başladı. Afrinli Kürt, Arap ve Türkmen sivil temsilciler, kent merkezinde yerel hizmetleri sağlamak için geçici bir meclis oluşturdu.
Milliyet

İki Taraf Da Yanlış Yapıyor! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve ABD arasındaki Suriye odaklı yaşanan gerginliğe tepkisini açık bir dille ortaya koydu. Erdoğan, özetle şöyle konuştu: "Suriye'deki gelişmeler ülkemiz ve bölgemizle birlikte tüm dünya çapında bir güvenlik krizine yol açmıştır. Askeri güçlerine güvenen kimi ülkelerin Suriye'yi adeta bir bilek güreşi sahasına çevirmelerinden fevkalade rahatsızlık duyuyoruz. Suriye'deki rejim 1 milyona yakın insanın ölümüne yol açmış olması sebebiyle bizim gözümüzde zaten kapkara bir sicile sahiptir. İnşallah Duma'da kimyasal saldırıyla katledilen masum çocuklar için harekete geçeceğini umduğumuz mahşeri vicdan, bu krizi sona erdirecektir. Dün (önceki) akşam Sayın Trump'la görüştüm, Putin'le görüşmem var. Suriye toprakları herkes için güvenli hale gelene kadar oradaki varlığımız ve faaliyetlerimizi sürdüreceğiz. Açık konuşmak gerekirse Suriye'de DAEŞ'le tek samimi ve netice alıcı mücadeleyi Türkiye yürütmüştür. Bizim dışımızdaki herkes DAEŞ'i Suriye toprakları üzerindeki farklı emellerini gerçekleştirmenin bir bahanesi, aracı olarak kullanmıştır."
Vatan

'Büyük Risk Altındayız' 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) sunduğu Suriye'de kimyasal silah kullanımının soruşturulması için Birleşmiş Milletler (BM) mekanizması kurulmasını talep eden karar tasarısının veto edilmesi sonrası daha büyük risk altına girildiğini anlattı.
Vatan

Seçim Güvenliğinde Tam Mutabakat 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İYİ Parti kongresinde yeniden genel başkan seçilen Meral Akşener'e yaptığı ziyaret yaklaşık bir saat sürdü. Kılıçdaroğlu'na ziyaretinde genel başkan yardımcıları Haluk Koç, Bülent Tezcan, Gamze İlgezdi, Grup Başkanvekili Engin Özkoç ve İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu eşlik etti. Kemal Kılıçdaroğlu'nu İYİ Parti'ye gelişinde genel başkan yardımcıları Koray Aydın, Lütfü Türkkan ve Genel Sekreter Aytun Çıray kapıda karşıladı.
Hürriyet

DÜNYA 
Mueller'i Kovarsa Yüzbinler Sokaklara Dökülecek 
ABD'de 300 bini aşkın aktivist, Başkan Donald Trump'ın Federal Soruşturma Bürosu'nun (FBI), Rusya'nın başkanlık seçimlerine müdahalesine ilişkin soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller'i görevden alması halinde ülke genelinde protesto gösterileri düzenlemeye hazırlanıyor. Aktivist sitesi MoveOn, Trump'ın Muelleri kovması durumunda ABD genelinde birkaç saat içerisinde 800'ün üzerinde protesto gösterisi düzenleyeceklerini açıkladı. Her eyaletin önde gelen kent ve kasabalarında düzenlenmesi planlanan gösterilere katılacağını belirten gönüllü sayısının hafta başı itibariyle 300 bini aştığı açıklandı.
Vatan

Pentagon İha'ları 'Akıllandıracak' 
Amerikan ordusunun yakın gelecekte yapay zeka programıyla insanlardan bağımsız şekilde çalışan insansız hava araçları (İHA) geliştirme planı, yapay zekanın insanlığın sonunu getireceğini düşünen çevrelerde endişeyle karşılandı. Amerikan Savunma Bakanlığı bir süre önce, canlı ve cansız hedeflerini insan operatörlerinden bağımsız şekilde seçecek yapay zekaya sahip İHA'lar geliştirmek için çalışmalar başlattıklarını duyurmuştu. Arama motoru Google da, geçtiğimiz ay, Pentagon'a İHA'ların çektiği görüntüleri analiz ederek olası hedefleri belirleyecek bir yapay zeka programı konusunda yardım edeceklerini açıklamıştı. İHA'ların yakın gelecekte 'kimi öldüreceklerine' kendi başlarına karar verecek olması, kamuoyunda ciddi tartışmalara neden oluyor. Bazı askeri uzmanlar, insan faktörünün aradan kalkmasının olası sivil ölümlerini artıracağı gerekçesiyle 'akıllı' İHA'lara karşı çıkıyor.
Vatan

'11 Eylül Fikri Star Wars'tan' 
Dizi uyarlaması Türkiye'de de yayınlanmakta olan 'Handmaid's Tale' adlı distopik romanın yazarı Margaret Atwood, Hollywood yapımı ünlü film serisi Star Wars hakkında çarpıcı bir değerlendirmede bulundu. 78 yaşındaki Kanadalı yazar, Variety dergisine verdiği röportajda, popüler kültürün gerçek hayat üzerindeki güçlü etkisinden bahsederken, terör örgütü El Kaide'nin New York'taki Dünya Ticaret Merkezi binalarına saldırı düzenleme fikrini Star Wars filminden aldığını savundu.
Vatan

Esad: Bölgede İstikrarsızlığı Arttırır 
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İran'ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in dış politika danışmanı Ali Ekber Velayeti ile başkent Şam'da bir araya geldi. Suriye Başkanlık Ofisi'nden yapılan açıklamada, ikilinin, ABD'li ve Avrupalı liderlerin kimyasal saldırı iddialarına karşılık olarak Suriye'ye askeri müdahale tehditlerini değerlendirdiği kaydedildi. Beşar Esad adına başkanlık ofisinin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Sahadaki her zaferle birlikte, bazı Batılı ülkeler sesini daha çok yükseltiyor ve olayların gidişatını değiştirmek için faaliyetlerini arttırıyor. Bu sesler ve herhangi olası bir faaliyet, bölgedeki istikrarsızlığı sadece daha da arttıracaktır. Bazı Batılı ülkelerin Suriye'ye saldırı tehditleri, terörist örgütlerle birlikte ürettikleri yalan temellere dayanıyor."
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,0722-5,0742
Sterlin: 5,8557-5,8590                                 
Gram Altın: 177,1791-177,2789

Enerji Sektöründen Çevreci Hamle 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin dünyayı en az kirleten ülkeler arasında olduğunu belirterek, "Enerji sektörü olarak 2018'de 5 milyon ağaç dikeceğiz. Bu sadece bir başlama vuruşu. Eminim ki başka paydaşların da dahil olmasıyla bu süreci çok daha ileri bir noktaya taşıyacağız" dedi.
Milliyet

Bizi Döviz Kuruyla Terbiye Edemezler 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ekonomide aktif rol oynayan, finans sektörü içinde olanların Suriye'deki gelişmeleri bahane ederek, "ekonomik terör estirmeye" çalışması halinde yanlış yapacaklarını ifade ederek, "Yeri geldiğinde bunun hesabını verirsiniz, bedelini ödersiniz" dedi. Erdoğan, "Hiç endişe etmeyin, sağda solda konuşulanlara da bakmayın. Bizi döviz kuru, möviz kuru üzerinden terbiye edemezler. Onlar kendi başının çaresine baksınlar. Döviz kurlarındaki artışın hiçbir mantıklı izahı yok" diye konuştu.
Milliyet

'Sıkarım' Dedi Dolar Gevşedi 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Çetinkaya, bankanın 86. Olağan Genel Kurulu'nda konuştu. Enflasyonda gelinen seviyelerin halen yüksek olduğunu belirten Çetinkaya, çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sınırlı olduğunu söyledi.
Vatan

Çevreci Enerjide Parmak Isırtacağız 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin dünyayı en az kirleten ülkeler arasında olduğunu belirterek, "Enerji sektörü olarak 2018'de toplamda 5 milyon ağaç dikeceğiz. Bu sadece bir başlama vuruşu. Paydaşların da dahil olmasıyla bu süreci çok daha ileri taşıyacağız" dedi. Albayrak, "Bir Enerji Bir Nefes Enerji Sektöründen 5 Milyon Ağaç Kampanyası" kapsamında düzenlenen protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, enerji kaynaklarını daha akılcı ve pratik kullanmak gerektiğini söyledi.
Vatan

Aslan Payı 1 Milyar 
Galatasaray'ın Florya arsası için dün ihale yapıldı. Emlak Konut GYO tarafından yapılan gelir paylaşım ihalesinde 9 firma kıran kırana yarıştı. Firmalardan 3 tur sözlü teklif alındı, ardından kapalı zarfla nihai teklifler sunuldu. İhale sonunda en yüksek teklif Öz Er-Ka İnşaat'tan geldi. 32 yıllık inşaat sektöründe faaliyet gösteren ve ağırlıklı olarak taahhüt işleri yapan şirket, arsada hayata geçecek projeden 2 milyar 250 milyon lira toplam gelir bekliyor. Bu gelirin yüzde 37'sine denk gelen 832 milyon 500 bin lirayı da arsa karşılığı şirket payı olarak taahhüt etti. Taahhüt edilen şirket payının 237.8 milyonu Galatasaray'ın, 594.6 milyonu Emlak Konut'un olacak.
Hürriyet

SPOR 
Korku Filmi! 
UEFA Şampiyonlar Ligi çeyrek final rövanş maçında Juventus deplasmanda Real Madrid'e dramatik bir maç sonunda elendi. Juve'nin efsane kalecisi Gianluigi Buffon da hem gördüğü kırmızı kart hem de kariyerinin son bölümündeki şanssızlıklarıyla en fazla konuşulan isim idi. İlk maçı evinde 3-0 kaybeden İtalyan ekibi, rövanşta henüz 60. dakikada aynı skoru yakalayınca yeni bir mucizeye imza atmak üzereydi. Ancak 90+4. dakikada İngiliz hakem Michael Oliver'ın tartışmalı penaltısı ve Buffon'a itirazlardan dolayı gösterdiği kırmızı kart geceye damgasını vurdu.
Milliyet

Dünya Şampiyonlar Ligi! 
Ortadoğu ve Asya kökenli bir konsorsiyum, FIFA Dünya Kulüpler Kupası ile FIFA Konfederasyonlar Kupası'nın haklarını 12 yıllığına almak için 25 milyar doları gözden çıkardı. Projeye göre her yıl 7 takımla yapılan FIFA Dünya Kulüpler Kupası 24 takıma çıkarılacak ve Dünya Kupası'nın kulüpler versiyonu haline gelecek. Dünyanın en iyi 24 takımına ev sahipliği yapacak olan lig, Şampiyonlar Ligi'nin alanını böylelikle genişletecek. İkinci turnuva ise milli takımlar için olacak. FIFA Konfederasyonlar Kupası kaldırılacak onun yerine çok geniş kapsamlı, ülke takımlarından oluşacak global bir lig kurulacak. UEFA'nın uygulamaya soktuğu Uluslar Ligi'nin bir benzeri olması düşünülen lig, milli takımları uluslararası ölçekte bir araya getirecek.
Milliyet

Yıldırım'ın Çılgın Projesi 
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, kulübün altyapı projeleri kapsamında TFF 2. Lig'den bir takım satın almayı planlıyor. Son kez başkan adaylığını açıklayan Yıldırım'ın yeni dönemde altyapıya öncelik vereceği kaydedildi. Bu çerçevede henüz ismi açıklanmayan Avrupa'nın önde gelen yetiştirici antrenörlerinden biriyle anlaşma sağlandı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme