14 Nisan 2018 Cumartesi

14.04.2018 Genel Gündem14.04.2018

TÜRKİYE 

Duma Vıdeosunu Putin'e Yolladım 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını TBMM Başkanı İsmail Kahraman'la birlikte İstanbul'daki Ataşehir Mimar Sinan Camisi'nde kıldı. Erdoğan çıkışta sorular üzerine şöyle konuştu: "Suriye'de bir an önce barışın temini noktasında neler yapılabilir bunları görüşme fırsatımız oldu. Görüşürken üzerinde ısrarla durduğumuz konu, bölgedeki suların ısınmasının doğru olmayacağını ve barışın tesisiyle bölgede yaşanan trajedinin sona ermesi noktasında taleplerimiz oldu. Hele hele son dönemde tabii Doğu Guta'daki gelişmeler ve ardından Duma'daki gelişmeler, gerçekten bunlar can yakıcıydı. Bunlar felaket tablolarıydı, bunların bende video çekimleri vardı. Bu video çekimlerini de özellikle Sayın Putin'in göndermiş olduğu özel temsilcisiyle de görüştüm, onlara da bunları verdim."
Hürriyet28 Şubat Davası 21 Müebbet 68 Beraat 
Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya aralarında Çevik Bir'in de bulunduğu bazı sanıklar katıldı. Müşteki avukatları, sanıkların cezalandırılmasının yanı sıra tutuklanmalarını da talep etti. Mahkeme Başkanı sanıkların son sözlerini sordu. Sanıklardan Çevik Bir, önceki savunmalarını tekrarladığını belirterek, beraatını talep etti. Emekli Korgeneral İzzetin İyigün, "Hiçbir suçum yoktur. Buna rağmen 5 yılım elimden alınmıştır. Beraatımı talep ediyorum" derken, emekli Korgeneral Vural Avar da davanın Fetullahçı iki savcı tarafından hazırlandığını söyleyerek beraatını talep etti. Emekli Korgeneral Yıldırım Türker de "İddia edilen, olmayan bir suç nedeniyle açılan davada asıl mağdur olarak bulunuyoruz. Ne ben, ne de suçun işlendiği iddia edilen tarihte benim emrimde olan kişiler, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarında yazılı, herhangi bir suçun içinde bulunmadık" diye konuştu.
Hürriyet
  
'Korkutamazsınız' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kendisi hakkında fezleke hazırlanmasıyla ilgili "Sanıyorlar biz geri adam atacağız. Bir milim geri adım atmayız. Sizin feriştahınız gelse benim gözüm korkmaz" dedi. Kılıçdaroğlu, Konya'da düzenlenen 'Sosyal Demokrat Belediye Başkanları' toplantısında özetle şunları söyledi: "Belediye başkanlarımızın üzerinde baskı olduğunu biliyorum. Gelip denetim yapıyorlar hiçbir şey bulamıyorlar. Vatandaşa ikram edilen çayı eleştiriyorlar. Çünkü başka eleştirecek konu bulamıyorlar. Eleştirmezseniz namertsiniz. Devletin en yetkili makamlarında oturanlar 'Türkiye'nin beka sorunu var' diyorlar. Bu kadar büyük bir ayıbı ilk kez görüyorum. 15 yıl önce Türkiye'nin beka sorunu yoktu, ne oldu da Türkiye'nin bir gelecek sorunu çıktı?"
Hürriyet
  
'O Okları Ne Yaptınız Nerelere Sakladınız?' 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Ak Parti Eyüpsultan İlçe Kongresi'nde Ak Parti davasının siyasi kariyer için değil, "mezara kadar bu ülkeye hizmet" için yapılan siyaset olduğunu anlattı. Türkiye'nin 15 senede nereden nereye geldiğinin görüldüğünü ifade eden Albayrak, "Bugün Türkiye'nin iktidar sorunu yok, birlik sorunu yok, bu ülkenin ulusal güvenliğini tehdit eden ana muhalefet sorunu var" dedi
Milliyet

Suriye Bütün Uçakları Rus Üssüne Gönderdi 
İngiliz Financial Times (FT) gazetesi, Suriye ordusunun Doğu Guta'daki kimyasal saldırı iddialarının ardından Batı'dan gelecek olası bir saldırıya karşı hazırlık yaptığını yazdı. FT'nin haberinde, Suriyeli askerlerin alarmda olduğu ve savaş uçaklarının yeniden konuşlandırıldıkları bildirildi. Londra merkezli, Suriyeli muhaliflere yakın Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye ordusunun kontrol ettiği alanlarda havaalanları ve askeri üsleri boşalttığını duyurmuştu. Habere göre Suriye hükümeti yanlısı yayın kuruluşu El Masdar da, ordunun jetleri ve helikopterleri Rusya'nın Tarsus'taki deniz üssüne ve Lazkiye'deki hava üssüne taşıdığını bildirdi.
Vatan

DÜNYA 
İngiltere'yi Suçladılar 
Suriye'de 7 Nisan'da Esad rejiminin Duma'da en az 80 kişinin öldüğü hava saldırısında kimyasal silah kullanıldığı şüphesiyle başlayan gerilimin kontrolden çıkma riskine karşı dün Rus Dışişleri'nden üst düzey uyarılar geldi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov dünkü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, "Tanrı göstermesin. Avrupa'nın yeni bir Libya veya Irak modeli maceraya hiç mi hiç ihtiyacı yok. Umarım böyle bir maceraya kimse kalkışmaz. En ufak bir kıvılcım bile Avrupa'nın yeniden mülteci akınına maruz kalmasına yol açabilir. Bunu ne Rusya ne de Avrupa ülkeleri ister" dedi.
Hürriyet
  
Gazze'de Yüzlerce Yaralı 
Binlerce Filistinli, Toprak Günü'nün 42'inci yılı kapsamında 30 Mart'tan bu yana düzenledikleri gösterilere dün de devam ederken, İsrail askerlerinin, Gazze Şeridi'nde barışçıl gösterilere yine sert müdahalede bulunduğu bildirildi. İsrail askerlerinin ateş açması sonucu bir Filistinlinin şehit olduğu açıklandı.
Milliyet 

Senatörler Pompeo'yu Terletti 
ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden aldığı Rex Tillerson'ın yerine Dışişleri Bakanı olarak aday gösterdiği CIA Başkanı Mike Pompeo, bakanlığının onayı kapsamında, Senato Dış İlişkiler Komisyonu'nda senatörlerin sorularını yanıtladı. Senatörler, Rusya, İran, Suriye, Kuzey Kore ve ABD'deki Müslümanlar hakkında Pompeo'ya sorular yönelterek bu konulardaki görüşlerini kayda aldı. Suriye konusunda son gelişmelere ilişkin yorum yapmaktan kaçınan Pompeo, bu ülkedeki hedefin "Esad sonrası dönemin oluşması" olduğunu belirtti. Pompeo, "Diğer amaç ise daha istikrarlı, şiddeti sona erdirebileceğimiz bir diplomatik sonuca ulaşmak gerekiyor. Bu sayede Suriye'de halk kendi kendini yönetebilir" dedi.
Milliyet

EKONOMİ 

Euro: 5,0485-5,0568
Sterlin: 5,8270-5,8420                                 
Gram Altın: 177,0701-177,4525

Güvensiz Ürünler Teşhir Edilecek 
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın yakında başlatacağı uygulamayla, güvensiz ürünler ile bu ürünleri üretenler internetten teşhir edilecek. Vatandaş da aldığı ürünün güvenli olup olmadığını bu uygulama kapsamında internet üzerinden takip edebilecek. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, haziran ya da en geç temmuz ayında başlayacak uygulamaya ilişkin "Ekonomi Bakanlığı'nın koordinasyonunda yürüyen, ürün güvenliği noktasında yeni bir çalışma da var. Yine bir şey kuruyoruz. Haziran, en geç temmuz ayı içerisinde yapacağız. 'Güvensiz ürün' adı altında bir internet sitesi. Bakanlığımızca güvensizliği tespit edilen ürünlerin burada bildirimleri yapılacak. Dileyen kamu kurumu da sisteme veri girebilecek. Bu sistemi özellikle tüketicilerimizin yoğun bir şekilde takip etmesini de istiyoruz. Diyelim ki bir tekstil ürünü, oyuncak, deterjan veya temizlik ürünü alacaksınız, bu ürünlerden hangilerinin güvenli, güvensiz olduğunu, firmalarını görmek için bu sitelere girmelerini istiyoruz. Tabii, orada yayınlayacağız" dedi.
Hürriyet

Zamda Acele Etmeyin 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, akaryakıt fiyatlarındaki artışla ilgili "Kurumlarımıza şu çağrıda bulunmak istiyorum, bu dalgalanma dönemlerinde biraz sabretmelerini biraz beklemelerini öneriyorum. Zam yapmada bu kadar acele etmemelerini öneriyorum" dedi. 10 ve 11 Mart'ta motorine, dün ise benzine zam yapıldı. Benzin fiyatları ilk kez 6 lirayı aştı, motorin ise iki günde 30 kuruş zamlandı.
Hürriyet

Döviz Ve Petrolde Dalgalanma Geçici 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, son birkaç haftadır küresel piyasalarda Suriye ile ilgili gelişmeler nedeniyle petrol ve döviz fiyatlarının dalgalandığını belirterek, "Merak etmeyin bugün dalgalanmalar var, onların hepsi yatışacak. Onun için geçici bir dalgalanma etkisi olarak ortaya çıkan bu gelişmeler, çok hızlı bir şekilde bertaraf edilecek" dedi.
Milliyet

Ya Ek Ya Sat! 
Tarım arazilerinin devlet tarafından kiralanması ve satılması ile ilgili düzenleme çıktı. Yönetmeliğe göre Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, hisselilik, mülkiyet ihtilafı, tarım yapılmaması ve göç gibi nedenlerle işlenmeyen arazileri satışa çıkaracak. Yöre ve bölgelerdeki örf ve adetlere göre değişen ortakçılık ve yarıcılık sistemlerine uygun tarla satış ve kiralama yapacak olan bakanlığın bu düzenlemesiyle, aile ihtilafı nedeniyle satılamayan arazilerin kamulaştırılarak satılmasına da olanak sağlanıyor.
Milliyet

Bankalar Bu Münferit Olayları Yönetebilir 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) Başkanı Mehmet Ali Akben, döviz kurlarının yükselmesi, uluslararası gelişmeler ve kaynak vadelerinin kısa olması nedeniyle bir kısım büyük gruplara ait kredilere ilişkin ortaya çıkan hususların münferit olaylar olduğunu belirterek, "Toplam kredileri 2.2 trilyon lira seviyesine ulaşan bankacılık sektörü bu tür kredileri yönetebilecek güç ve kabiliyettedir" ifadelerini kullandı. Akben, kredi ödemlerinde zaman zaman şirketlerin nakit akımlarına bağlı olarak erken kapamalar olduğu gibi bazen vade uzatımlarının da gündeme gelebildiğini belirtti.
Vatan

SPOR  
Şans Değil Emek! 
Real Madrid ile adeta tarih yazan Cristiano Ronaldo, son Juventus maçıyla yine gündeme geldi. 3-1'lik dramatik maçta penaltı golüyle yarı final vizesini getiren Ronaldo, özellikle gol sevinci sonrası ön plana çıktı. Portekizli futbolcu, golün ardından kaslarını sergilediği kutlamasıyla spor sağlığını ortaya koydu. Daily Mail Gazetesi de Ronaldo'nun sağlıklı ve sportif halini mercek altına aldı. 33 yaşına gelmesine rağmen halen güçlü ve düzgün fizikli olan tecrübeli oyuncunun sırlarının ne olduğu incelendi.
Milliyet

Helal Olsun Size 
Sezona isim sponsorunu kaybederek başladı. Yarı finalde Bayern Münih karşısında 23 sayı geriye düştüğünde yılmadı, adını finale yazdırdı. Rusya'daki ilk maçta bitime 11 saniye kala 5 farklı gerideydi, yine kazandı. Ve dün... Lokomotiv Kuban'ı bir kez daha deviren Daçka rüya gibi sezonu Eurocup şampiyonu olarak tamamladı
Milliyet 

Fazlası Var Eksiği Yok 
Beşiktaş ligde üst üste 3. galibiyetine Akhisar'da imza attı. Dünkü maça sadece kazanılmış bir üç puan olarak bakmamak gerek. Cezalı oyuncularının geri dönmesiyle kadro derinliğinde ligin en şanslısı olan siyah- beyazlı takım oynadığı futbolla ligin zirvesindeki diğer rakiplerine de gözdağı verdi. Maç fazlasıyla lider olan Kartal dünkü maçı adeta tecrübesiyle kazandı. Babel'in 3. dakikadaki beklenmedik golüyle neye uğradığını şaşıran Akhisar, Beşiktaş karşısında toparlanma fırsatı bulamadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme