15 Nisan 2018 Pazar

15.04.2018 Genel Gündem

15.04.2018 Pazar
TÜRKİYE 
Operasyonu Doğru Buluyoruz 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye müdahalesiyle ilgili, " Rejimin daha önce de yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması elbette düşünülemezdi. Yapılan operasyonu doğru buluyoruz" dedi. Erdoğan, Fatih, Başakşehir ve Avcılar kongrelerinde konuştu: "Son günlerde rejimin kimyasal silahla yaptığı bir saldırının ardından, Amerika ve Rusya'nın başını çektiği bir restleşmeye şahit olduk. Bu sabah (dün) erken saatlerde Amerika, İngiltere ve Fransa tarafından füze ve uçaklarla rejim hedeşerine yönelik, sınırlı olduğu açıklanan bir operasyon yapıldı. Rejimin daha önce de yaptığı bu tür saldırıların cevapsız bırakılması elbette düşünülemezdi. Bu bakımdan yapılan operasyonu doğru buluyoruz. Niye? O kimyasal silahlarla o yavruların düştüğü durumu kimse tasvip edemezdi. Kimse bunun faili, bunun bedelini ödemesi lazımdı."
Hürriyet


Erkeklerin Başaramadığını Başaracağız 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, partisinin Batman il teşkilatının açılış törenine katıldı. Batman'da halkoyunları gösterileri ile karşılanan Akşener, kendisine uzatılan bayrağı öptü. Seçim otobüsünün üstünden vatandaşlara hitap etmeden önce bir kadından beyaz tülbentini alıp başına takan Akşener, şöyle dedi: "Bölgede gittiğim yerlerde kadınlar bana tülbent armağan ediyor. Cumhurbaşkanı seçildiğimizde tülbentlerden oluşan bir müze açacağız."
Hürriyet

Suçlu Karargah 
28 Şubat döneminde Refahyol hükümetini devirmeye teşebbüs ettikleri iddiasıyla 103 sanığın 5 yıldır yargılandığı davada önceki gün açıklanan kararda çarpıcı ayrıntılar yer alıyor. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat davasının iddianamesine göre dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı başkanlığında Genelkurmay Karargâh yönetimini oluşturan ve Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir'e bağlı J Başkanları'nı, "darbeye teşebbüs" suçundan mahkum etti. İddianameye göre Batı Çalışma Grubu (BÇG) Başkanı Çetin Doğan ve Koordinatörü Kenan Deniz suçlu bulundu. BÇG Kriz Masası Kurulu ve BÇG Giriş Kartı bulunanlarla ilgili listelerdeki sanıklardan çok azı suçlu bulundu.
Milliyet

İttifak Olmadan İş Birliği Yapılabilir 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 2019 seçimlerine yönelik ittifak tartışmaları konusunda, "İttifaka karşı değiliz. Siyasal partiler bir araya gelebilmeli. Ama ittifak yapılıp yapılmayacağı konusunda karar vermiş değiliz. İlla ittifak yapacağız değil, ittifak yapılmadan da iş birliği olabilir. İnsanlar ortak amaçlar çerçevesinde sandığa gidip oyunu kullanabilir. Referandumda öyle oldu" dedi. Hatay'a giderken uçakta soruları yanıtlayan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ittifaklar konusunda referandumu işaret etti, 'İlla ittifak yapacak değiliz. İttifak yapılmadan iş birliği olabilir' dedi
Milliyet

Bugüne Kadar Neredeydiniz? 
Başbakan Binali Yıldırım, İstanbul'da AK Parti Esenler İlçe Kongresi'nde konuştu. Suriye'ye düzenlenen operasyona değinen Yıldırım, "Geçtiğimiz günlerde Suriye'de alçak rejim kimyasal silahlarla çocukları, masum insanları katletti. Birdenbire dünyanın vicdanı olarak kendilerini gören ülkeler seslerini yükselttiler. Peki 7 yıldır Suriye'de insanlar katlediliyor, vahşet devam ediyor, sadece kimyasal silah kullanıldığı zaman mı insanlığınız aklınıza geliyor. Bugüne kadar neredeydiniz?" dedi.
Vatan

FETÖ'nün 'Sanal İni'ne De Girildi! 
FETÖ'NÜN kullandığı kripto haberleşme programları, Türk güvenlik ve istihbarat birimlerinin yaptığı çalışmalarla ortaya çıkartılıyor. Özellikle By- Lock'un deşifre edilmesinin ardından görüşmelerini "sanal in" diye adlandırılan farklı kripto programlar üzerinden sürdüren FETÖ'nün mahrem yapılanmalarının sığındığı yeni haberleşme ağları da tek tek çözülüyor. Güvenlik birimleri, FETÖ'nün, aktif olarak kullanılan uygulamaların deşifre olması ya da herhangi bir nedenle uygulamalara erişimin ortadan kalkması gibi ihtimallere karşın alternatif iletişim programları belirlediğini saptadı
Vatan

DÜNYA 
Trump'tan Esad'a 105 Füze 
Suriye'de 7 Nisan'da Esad rejiminin Duma'da en az 80 kişinin öldüğü hava saldırısında kimyasal silah kullandığı şüphesiyle başlayan gerilim devam ederken ABD, İngiltere ve Fransa, dün sabaha karşı Suriye'de önceden belirlenmiş hedeşere füze saldırısı düzenledi. Şam ve Humus'taki üç hedef 105 füzeyle vuruldu. Saldırı, Trump'ın 11 Nisan'da "Füzeler geliyor, yeni ve akıllı" diye attığı tweet'ten üç gün sonra geldi. Trump, "Görev tamamlandı" derken Esad'ın kimyasal silah kullanması halinde yeni saldırıların olacağı mesajı verildi.
Hürriyet

Esad'dan İlk Açıklama 
ABD, Fransa ve İngiltere'nin Suriye'deki hedeşere 103 füze fırlatmasının ardından Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'dan ilk açıklama geldi. Esad İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile telefon görüşmesinde saldırının Suriyelileri birleştirdiğini ve Şam'ın terörizmle mücadele kararlılığını artırdığını açıkladı. Esad'ın basın ofisinden yapılan açıklamaya göre Suriye lideri görüşmede "Terörizmi destekleyen Batılı güçlerin artık kontrolü kaybettiklerini kabul etme zamanı geldi. Aynı zamanda onlar halklarının ve dünyanın güvenini kaybettiklerini de hissediyorlar" dedi.
Milliyet

Putin Acil Oturum İstedi 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, saldırıyı en sert biçimde kınadı. Putin "Suriye'de yaşanan yeni gerilim, tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etkiye sahip" dedi. Saldırının tüm uluslararası ilişkiler sistemi üzerinde yıkıcı etki yaratacağının altını çizen Putin, "Rus ordusunun meşru hükümete terörle mücadelede destek verdiği Suriye'ye düzenlenen saldırıyı en sert biçimde kınıyoruz. ABD, eylemleriyle Suriye'deki insani felaketi daha da derinleştiriyor, sivil halka acılar yaşatıyor, teröristlere göz yumuyor ve Suriye ile bölgede yeni bir sığınmacı dalgasını teşvik ediyor" dedi.

EKONOMİ 
Dolar: 4,0964- 4,0984
Euro: 5,0485- 5,0568
Sterlin: 5,8270- 5,8420
Gram Altın: 177,0701- 177,4525

Sınır Kapılarına 'Milli Göz' 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, tamamen yerli ve milli imkânlarla üretilerek 18 kara gümrük kapısında aktif olarak kullanılan Plaka Tanıma Sistemi'nin, meyvelerini verdiğini ifade etti. İki sınır kapısında daha sistemlerin devreye alınması için inşaat çalışmalarının bitmesinin beklendiğini söyleyen Bakan Tüfenkci, söz konusu sistemle Türkiye'ye giriş-çıkış yapan araçların plakalarının 'optik karakter tanımlama' özelliğine sahip plaka tanıma kameralarıyla okunarak otomatik kaydedildiğini bildirdi
Hürriyet

İto'da Görev Avdagiç'te 
Türkiye'nin milli gelirinin yaklaşık 3'te birini oluşturan İstanbul iş dünyası yeni başkanını seçti. Şekib Avdagiç, 400 bin İstanbullu firmayı temsil eden İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) yeni Yönetim Kurulu Başkanı oldu. Şekib Avdagiç, "400 bin üyemizin gücüne güç katacak projelerimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan'ın liderliğinde ülkemizin aydınlık yarınları için güçlü bir teminat olacaktır" dedi.
Hürriyet

Memura Güzel Haber 
Çalışan SSK'lı kadın ve erkeklere doğum sonrası çocuk okula başlayana kadar yarı zamanlı çalışma imkanı sağlanmıştı. Bu düzenleme 2016'da yapılmıştı. İşçilerle alakalı düzenlemenin yönetmeliği çıkmıştı ama kamu çalışanlarıyla (memur) alakalı düzenlemenin yönetmeliği henüz uygulamaya girmemişti. Müjdeli haberi Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu verdi. Konuyla ilgili Bakanlar Kurulu'na sunum yaptığını belirten Sarıeroğlu şöyle dedi: "Başbakanımızın, kapsamıyla alakalı bazı talimatları oldu. Onlarla ilgili çalışmalarımızı inşallah kısa süre içerisinde, bu hafta tamamlamayı planlıyoruz. Bu yönetmeliği de inşallah çok kısa bir süre içerisinde uygulamaya koyacağız."
Posta

Organik Hileye Önlem 
Her yumurtanın üzerine artık 'organik' yazılamayacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından 2014 yılında 'Türk Gıda Kodeksi Yumurta Tebliği'nde yapılan değişiklik sayesinde denetimler artacak ve hilelerin önüne geçilecek. Tebliğe göre; yumurtalara elde edilme şartlarına göre 4 farklı numara verilecek. Uygulama 16 Nisan'da yani yarın başlayacak Buna göre, '0' kodu organik yetiştiricilik, '1' kodu free range (açık dolaşıma erişim) yetiştiricilik, '2' kodu kümeste kafessiz yetiştiricilik, '3' kodu da kafesli yetiştiricilik için verilecek. Örneğin, Ankara'da organik yumurta yetiştiriciliği yapan bir işletme için '0TR060000060000-01' damgası basılacak.
Posta

'İthalata Karşı Ulusal Tarım Politikası Şart' 
Ziraatçılar Derneği (TZD) Genel Başkanı Hüseyin Demirtaş, TZD'nin 41. Olağan Genel Kurul Toplantısında Türkiye'deki tarımsal gelişmeleri değerlendirdi. Tarımsal finansman kaynaklarının azaldığını belirten Demirtaş, "Tarım Yasası'nın çıktığı 2006'dan bu yana ülkemizde tarıma verilen desteğin toplam tutarı 70 milyar lira. Buna karşılık tarım ve gıda ithalatı için yurtdışına ödediğimiz tutar 320 milyar lira yani tarıma verdiğimiz desteğin 4.5 katı kadar bir parayı ithalata harcamışız" dedi.
Milliyet

Konuta Talep 'Kriz Var' Diyenlere En İyi Cevap 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından İstanbul Kayaşehir'de satışa sunulan 605 konutun başvuruları tamamlandı. TOKİ Başkanı Ergün Turan, orta gelir katmanı için satışa sunulan 605 sosyal konuta 16 bin 946 başvurunun geldiğini söyledi. Konut satışların azaldığı bir ortamda vatandaşların gösterdiği yoğun ilgiden memnun olduklarını söyleyen Turan, "Bizim konut ürettiğimiz alt ve orta gelir grubu vatandaşlarımızdan yoğun bir talep geliyor. Bu sektörümüz için yol gösterici bir durum. Konut talebinde bir azalma yok." şeklinde konuştu.
Vatan

SPOR 
Liderlik Savaşı 
Tüm Türkiye'nin merakla beklediği gün geldi. Süper Lig'de şampiyonluk yarışını yakından ilgilendiren Galatasaray-Başakşehir maçı bugün Türk Telekom Stadı'nda oynanacak. 59 puana sahip Başakşehir; maç fazlasıyla aynı puanda bulunan Beşiktaş ile zirveyi paylaşıyor. Galatasaray ise 57 puanla üçüncü sırada. Cim Bom taraftarının desteğiyle kazanıp, liderlik koltuğunu devralmak istiyor. Beraberlikte dahi avantajını koruyacak olan Başakşehir ise galibiyet halinde şampiyonluk yolunda dev bir adım atacağının bilincinde. İki takım daha önce 20 kez karşılaştı. Aslan rekabetteki son 4 maçı kazanamadı. Galatasaray sezonun ilk yarısında Fatih Terim Stadı'nda 5-1 kaybettiği maçın rövanşını da almak istiyor.
Posta

Teşekkürler Daçka 
Darüşşafaka, Erkekler Eurocup'ta Rus ekibi Lokomotiv Kuban'ı iki maçta da yenerek şampiyon olmuştu. Darüşşafaka (Daçka), Galatasaray'dan sonra (2015-2016) bu kupayı ülkemize getiren ikinci takım oldu. Daçka bu şampiyonlukla birlikte gelecek sezon ülkemizi THY Avrupa Ligi'nde temsil etme hakkını da elde etti. David Blatt, hem EuroLeague hem de ULEB Avrupa Kupası'nı kazanan ilk başantrenör olurken, finallerin en değerli oyuncusu (MVP) Scottie Wilbekin seçildi.
Posta

Kartal'da Ara Yok 
Siyah-beyazlılar, Ziraat Türkiye Kupası yarı final 2. karşılaşmasında perşembe günü Fenerbahçe ile oynayacağı maçın hazırlıklarına ara vermeden başladı. Teknik direktör Şenol Güneş yönetiminde basına kapalı olarak gerçekleştirilen çalışma 1.5 saat surdu. Teletset Mobilya Akhisarspor karşılaşmasında forma giyen futbolcular salonda rejenarasyon çalışması yaparken, diğer oyuncular ise sahada yapılan ısınma koşuları ile antrenmana başladı. 5'e 2 ve dar alanda pas idmanının ardından futbolcular yarım sahada yapılan çift kale maç ve şut çalışması ile antrenmanı tamamladı. Beşiktaş'ta futbolcular bugün izin yapacak ve Fenerbahçe maçının hazırlıklarına yarın devam edecek.
Milliyet

Fenerbahçe Zirveye Demir Aldı 
Sarı-lacivertliler 30'da Aatıf ve 33'te Medjani'nin kendi kalesine attığı gollerle işi ilk yarıda bitirdi. 90+1'de Robinho'nun golü sadece skoru değiştirirken F.Bahçe'de şimdi gözler bugünkü derbide. Sivassapor-Fenerbahçe: 1-2
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme