16 Nisan 2018 Pazartesi

16.04.2018 Genel Gündem16.04.2018 Pazartesi
TÜRKİYE 

İsteseler De İstemeseler De Kanal İstanbul'u Yapacağız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Kanal İstanbul için ön çalışmaların sürdüğünü belirterek, "Yakında ihalesine çıkıyoruz. Boğaz'daki kazayı gördünüz. Bunun ne kadar önemli olduğunu net ortaya koyuyor. İsteseler de istemeseler de Kanal İstanbul'u yapacağız" dedi. Maltepe, Beykoz ve Üsküdar'da konuşan Erdoğan, özetle şunları söyledi: ""16 yıldır hizmette mümkün olduğunca kusur etmemeye çalıştık. 3.5 kat ülkemizi büyüttük. Geldiğimiz zaman 3 bin 400 dolar olan milli gelir, bugün 11 bin dolara çıkmış vaziyette. Birileri diyor ki, 'Biz yatırımları durduracağız'. Niyeymiş? 'Çünkü yatırımlar üretmiyormuş'. Göreve geldiğimizde 36 milyar dolar ihracatı olan Türkiye'nin, bugün 160 milyar dolar ihracatı var."
Hürriyet


'Tek Adam Uygulamada' 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, referandumun üzerinden geçen bir senede 'tek adam rejiminin fiilen uygulandığını' belirterek bu yönetim modelinin Türkiye'nin sorunlarını derinleştirdiğini söyledi. Hafta sonu Hatay, Antalya ve İzmir'de programlara katılan Kılıçdaroğlu, kendisini takip eden gazetecilere şu açıklamaları yaptı: "YENİ modelin sorunları çözmediği, aksine büyüttüğü ve derinleştirdiği açık. Örneğin eğitim alanında tek adam çıktı; temel eğitimden ortaöğretime geçiş sınavını kaldırdığını söyledi. Böyle bir karar alırken danıştığı kimse yok. Eğitimi tamamen bir kaos ortamına soktu. Anne-babalar arayışta. Dış politikada Dışişleri Bakanlığı devre dışı bırakılmış; 100 yıllık tarih, deneyim, birikim bir kenara itilmiş."
Hürriyet

MHP'den Uyum Mesaisi 
AK Parti'de, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin mevcut kanunlara uyumlu hale getirilmesine yönelik uyum paketi hazırlıkları sürerken, MHP'de de uyum yasalarına ilişkin partinin görüşlerini içeren bir çalışma yapılıyor. Bu çerçevede, MHP tarafında, pakette yer alan ve cumhurbaşkanı adaylığı için gereken 100 bin imzanın kamuoyunda tartışmalara yol açmayacak şekilde düzenlenmesi isteniyor. Bunun için de bu imzaların, noter veya Yüksek Seçim Kurulu kanalıyla belgelenmesi gerektiğinin doğru olacağına inanılıyor. Partide, noter kanalıyla yapılacak başvuruda oluşacak yüksek maliyet için tedbirler alınabileceği düşünülüyor. MHP kesiminde, yeni sistemde cumhurbaşkanı adayı gösterme şartlarına uygun bir siyasi partinin hem parti olarak hem de 20 milletvekilinin imzasıyla aday gösterebilmesi şeklinde ortaya çıkan durumun çelişkili olduğu, bu konunun uyum çalışmasında netleştirilmesi ve çerçevesinin çizilmesinin gerektiği değerlendiriliyor.
Milliyet

44 Bin Dolar Maaşın 16 Bini Fetö Himmeti 
FETÖ'nün ABD'deki yapılanmasını araştıran Robert Amsterdam'ın hazırladığı "Aldatma İmparatorluğu: Gülen'in ABD'deki Okul Şebekesi" adlı kitapta, FETÖ okullarının iç yüzünü bilen, bu okullarda çalışan, ayrıca mağdur olan öğrenciler ve velilerin anlatımları dikkati çeken bölümler arasında. Terör örgütünün sözde Doğu New York yapılanması içerisinde yer alan "Syracuse of Science" adlı kuruluşta öğretmenlik yapan ve adı gizli tutulan bir öğretmen, FETÖ okulları için, "Okulda Amerikalılara anlatılmayan bir ibadet odası vardı. Arkadaşım oraya bir kez girdi ve videosunu çekti. Zemin üzerinde seccadeler ve raflarda Gülen kitapları vardı" diyor.
Milliyet

OHAL Yedinci Kez Uzatılacak 
Meclis OHAL'in uzatılması, cinsel istismar suçlarına ilişkin tasarı, DSİ tasarısı ile Kanser Araştırma Komisyonu kurulması için yoğun mesai yapacak. TBMM Genel Kurulunda, 21 maddesi kabul edilen 78 maddelik, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü'nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın müzakerelerine devam edilecek. Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu (KEFEK), 16 Nisan Pazartesi günü, cinsel istismar suçlarına ilişkin düzenlemeleri içeren Türk Ceza Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nı tali komisyon olarak görüşecek.
Vatan

AB İlk Kez Fetö'ye Terör Örgütü Dedi 
Avrupa Komisyonu'nun 17 Nisan tarihinde yayımlayacağı aday ülkelere ilişkin raporda yer alan Türkiye kısmına ilişkin detaylar ortaya çıktı. NTV'nin haberine göre stratejik belgede Avrupa Komisyonu, Türkiye'nin AB'ye aday bir ülke olduğunu teyit ederek müzakerelerin tam üyeliği hedeflediğine vurgu yapıyor. Raporda, ilk kez FETÖ bir terör örgütü olarak tanımlandı. Raporda, 2017 yılında Türk ekonomisinin ciddi bir büyüme yakaladığı, büyümenin de işsizlik oranı üzerinde olumlu etkisi olduğu belirtildi. Türkiye'nin 3 buçuk milyon Suriyeli mülteciye ev sahipliği yaptığına vurgu yapılarak bu konuda AB için stratejik önemde bir görev üstlendiği yazdı. İlk defa FETÖ bir terör örgütü olarak tanımlandı. Ayrıca Ankara'nın demokratik kurumlarını korumak amacıyla almış olduğu önlemlerin de meşru olduğu ifade edildi.
Vatan

DÜNYA 
Arap Birliği Zirvesi Dahran'da Toplandı 
Suudi Arabistan'ın ev sahipliği yaptığı 29. Arap Birliği Zirvesi, 15 ülkenin devlet başkanlarının katılımıyla dün toplandı. Ülkenin doğusunda yer alan Dahran kentindeki Kral Abdülaziz Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 29. Arap Birliği Zirvesi'nin gündeminde, Filistin davasının yanı sıra Suriye, Libya ve Yemen'deki krizlere ilişkin son gelişmeler ile İran'ın Arap ülkelerinin iç meselelerine müdahaleleri yer aldı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, zirve başlamadan önce sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada, ülkesinin kardeş Arap liderlerin toplantısına ev sahipliği yapmasından dolayı sevinç duyduğunu belirtti.
Hürriyet

Steinmeier'den Tehlike Uyarısı! 
Almanya Cumhurbaşkanı Frank- Walter Steinmeier, ABD, İngiltere ve Fransa'nın duzenlediği operasyonla ilgili olarak "Bu gaddarlıkların cezasız kalmadığına ilişkin memnuniyet buyuk olsa da, 7 yıldır suren Suriye savaşında ilk kez, Amerikan ve Rus silah sistemlerinin Suriye topraklarında doğrudan karşı karşıya gelmesi konusunda ciddi tehlike var" dedi. Steinmeier, "Bild am Sonntag" gazetesine verdiği roportajda, Rusya-ABD ilişkilerindeki gerilimde bir sonraki aşamaya gelindiğini ifade ederken, "Bu gaddarlıkların cezasız kalmadığına ilişkin memnuniyet buyuk olsa da 7 yıldır suren Suriye savaşında ilk kez, Amerikan ve Rus silah sistemlerinin Suriye'de doğrudan karşı karşıya gelmesi konusunda ciddi tehlike var" değerlendirmesinde bulundu.
Milliyet

Türkiye'ye Daha Fazla Destek Sağlanmalı 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İttifak'ın destek için Türkiye'de ciddi bir mevcudiyeti olduğuna dikkati çekerek "Tüm müttefiklere Türkiye'ye daha fazla destek sağlamaları konusunda çağrıda bulunuyorum" dedi. Bugün Türkiye'de olacak Stoltenberg, bunun öncesinde Brüksel'deki NATO karargahında AA'nın sorularını yanıtladı. Türkiye ziyaretimin temel amacının, Temmuz ayında Brüksel'de düzenlenecek NATO Zirvesi'ne hazırlık olduğunu belirten Genel Sekreter, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'yle görüşeceğini anlattı.
Milliyet

Seçim Olsa Başkan Seçilecek 
Brezilya'da Yapılan Son Anketler, Hakkında Açılan Yolsuzluk Davasında Tutuklu Yargılanmasına karar verilen eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva'nın, başkanlık seçimlerine katılmasına izin verilmesi halinde sandıktan birinci çıkacağını ortaya koydu. Datafolha araştırma şirketinin yaptığı ankete göre Lula'nın seçime katılamaması halinde yarış, çevreci Marina Silva ve sağcı politikacı Jair Bolsonaro arasında geçecek. Geçen hafta teslim olarak cezaevine giren Lula'nın kanunen seçimlerde aday olmasına izin verilmiyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,0918- 4,0948
Euro: 5,0478- 5,0509
Sterlin: 5,8316- 5,8352
Gram Altın: 176,8223- 176,9926

Hazine 1.3 Ton Altın Topladı  
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, "Hazine'nin yeni bir enstrüman olarak ortaya koyduğu altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına vatandaşımız güvendi ve ilgi gösterdi. İkinci talep toplama döneminde ilk 3 hafta sonunda 7 bin 100 vatandaşımız bin 335 kilogram altını yastık altından çıkararak, altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikasına yatırdı" dedi. Şimşek, 26 Mart-20 Nisan tarihlerinde 81 ilde Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla yatırımcılardan taleplerin toplanmaya başlandığını belirterek, "Böylelikle geçen yılki ihraçla beraber toplam 683 milyon lira değerinde 3.8 tonluk altın toplanmış oldu" ifadesini kullandı.
Hürriyet

Et Fiyatı Artarsa Önlem Alırız 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, kırmızı ette sürekli spekülatif fiyat artışlarının olabildiğini belirterek, "Bu konuda gerekli önlemleri alacağımızdan emin olabilirsiniz" dedi. Kırmızı ette sürekli spekülatif fiyat artışlarının olabildiğinin altını çizen Fakıbaba, "Mutlaka önce üretici sonra sanayici arkadaşlarımız sonra tüketici. Üretici olmazsa olmaz. Üreticiler bu zincirin en değerli halkası. İnşallah yerli üretimimizi yapıp ithalatı önleyip yerli olarak bu gıda maddesini Türk halkına yedireceğimize inanıyorum. Yerli üretimi geliştirmek bizim görevimizdir" değerlendirmesinde bulundu.
Hürriyet

Dolar Fırlasa Zil Takıp Oynayacaklar 
Başbakan Binali Yıldırım partisinin Tuzla ilçe kongresinde ekonomiye ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Son günlerde dövizde yaşanan hareketliliğe dikkat çeken Yıldırım, "Geçen hafta, İran parası yüzde 48, Rusya parası yüzde 13 değer kaybetti. Türkiye olarak bizde de bazı dalgalanmalar oldu; yüzde 1 yüzde 2 seviyesinde. Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse zil takıp oynayacaklar" dedi. Dövizdeki dalgalanmaya dikkat çeken Başbakan Binali Yıldırım, "Dolar fırlayıp gitse, enflasyon yükselse, zil takıp oynayacaklar. Ama yağma yok, hükümetimiz gerekli önlemleri alıyor" dedi.
Posta

38 İlde 6 Bin 893 Ev Satışta 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresince (TOKİ), 38 ilde açık satışa sunulan 6 bin 893 konut, 55 bin liradan başlayan fiyatlar ve aylık 185 liradan başlayan taksitlerle sahiplerini bekliyor. Konutlar, ön şartsız, kurasız ve başvuru önceliğine göre satılacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan, önceliklerinin alt ve orta gelir grubundaki vatandaşları ev sahibi yapmak olduğunu belirtti. Başvuru yapacak vatandaşların hiç konut sahibi olmaması gerektiğini kaydeden Ergün Turan, "18 yaş şartı da var. Konutlarımızın satışları netliklerine ve bulunduğu illere göre yüzde 10, yüzde 20 ve yüzde 25 peşinat bedeli ile 120 ve 240 ay vade seçenekleri ile gerçekleştirilecektir. 2017 yılını 60 bin konutla kapattık. Bu yıl için 65-70 bin konut hedefliyoruz" dedi.
Posta

KOBİ'nin Kredi Faizi Devletten 
Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi (KOSGEB) Başkanı Cevahir Uzkurt, "Yeni dönemde her bir KOBİ'nin, çerçevesini KOSGEB'in belirlediği ölçüde bankadan kredi kullanması halinde bu kredinin faizini biz KOSGEB olarak belli bir puan üzerinden karşılayacağız. Her bir KOBİ'mizin 100 bin liradan 500 bin liraya kadar bir kredi limiti olacak. Önümüzdeki birkaç ay içinde bunu yürürlüğe koymayı düşünüyoruz" dedi. Cevahir Uzkurt, AA'ya yaptığı açıklamada, öncelikle yerli ve milli üretime daha yüksek miktarlarda destek vererek KOBİ'lerin ithal ettiği ürünleri yerli ve milli üretmesini teşvik edeceklerini belirtti.
Milliyet

Rekora Doymuyor 
Türk otomotiv sektörü ihracatta hız kesmiyor. Geçen yılı 29 milyar dolarlık rekor ihracatla kapatan lokomotif sanayi, ilk çeyrekte de tüm zamanların zirvesini gördü. Otomotiv Sanayi Derneği'nin (OSD) açıkladığı verilere göre, otomotiv ihracatı tarihinde ilk kez Mart'ta 3 milyar dolar sınırını aştı. İhracat Mart'ta 3 milyar 198 milyar dolarla, ilk çeyrekte de 8 milyar 376 milyon dolarla tarihi zirveye ulaştı. İhracatta Ocak-Mart döneminde artış yüzde 18'i buldu.
Vatan

SPOR 
Zirvenin Kralı Aslan 
Galatasaray, Türk Telekom'a lider gelen Başakşehir'i devirdi, 'Zirvenin sahibi benim' dedi. Cim Bom, Mariano'nun 60'ıncı dakikada attığı mükemmel golle öne geçti, skoru 90+1'de Adeboyar'ın kendi kalesine attığı gol belirledi. Galatasaray-Başakşehir: 2-0
Posta

Kocaman Keşkeler 
Fenerbahçe, zorlu Sivas deplasmanından 2-1 galibiyetle dönerek şampiyonluk şansını son 5 karşılaşmaya taşıdı. Teknik direktör Aykut Kocaman maçtan sonra basın mensuplarıyla yaptığı sohbette, "Şimdi kaybedilen puanlara daha çok üzülüyorum. Akhisar'ı yenseydik şampiyonluk yolunda çok daha iddialı olurduk. Gençlerbirliği (2-2) ve Kayseri (3-3) maçlarını da unutamıyorum. Bu maçlarda 5 gol attık, 5 gol yedik. 5 golün 2'sini kendi kalemize attık, 2'sinde asisti bile biz yaptık. Evinizde oynuyor, 5 gol atıyorsunuz ama sadece 2 puan kazanıyorsunuz. İnanılır gibi değil" dedi.
Posta

Aslan Eriyor 
Ligde kalma olasılığı çok çok azalan son sıradaki Muratbey Uşak'a konuk olan sarı-kırmızılı ekip, bir ara 20 sayı geriye düştüğü karşılaşmada art arda 3. yenilgisini yaşadı. Cim-Bom 7 sezon sonra play-off 'a girme olasılığını oldukça azalttı. Muratbey Uşak-Galatasaray Odeabank: 85-78
Milliyet

F.Bahçe'de Terzic Dönemi! 
Vestel Venus Sultanlar Ligi'nde Şampiyonlar Ligi biletini almayı başaran F.Bahçe'de yeni başantrenör tanıdık bir isim oldu. Sırbistan Milli Takımı'yla kazandığı başarılarla adından söz ettiren Zoran Terzic, 2018-19 sezonunda sarı-lacivertlilerin başında olacak. Yakın dönemde Sırbistan'la Olimpiyat finali ardından da Avrupa Şampiyonluğu elde eden 51 yaşındaki çalıştırıcı son olarak Rus ekibi Dinamo Moskova'yı çalıştırıyordu.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme