17 Nisan 2018 Salı

17.04.2018 Genel Gündem17.04.2018 
TÜRKİYE 
Türkiye'ye Sıcak Mesajlar 
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD, İngiltere ve Fransa'nın, Esad rejimine yönelik ortak operasyonun hemen ardından, Suriye eksenli gerilimin uluslararası alanda yükseldiği bir dönemde Ankara'ya kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Stoltenberg, ilk olarak Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştü. Canikli, twitter hesabından, basına kapalı gerçekleştirdikleri görüşmeye ilişkin paylaşımda bulundu. Canikli, "Görüşmede, terörle mücadelede iş birliği, Suriye'de kalıcı barışın sağlanması, bölgenin terörden temizlenmesi, rejime yönelik son operasyon, hava ve füze savunma sistemleri, haziran ayında yapılacak NATO Savunma Bakanları Toplantısı'nın gündemine yönelik konuları değerlendirdik" dedi.
Milliyet


Kan Kokusu Alan Köpekbalıkları 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Müslümanların kanı, canı ve hayatı söz konusu olduğunda sergilenen çifte standart karşısında sahada olmamız gerekiyor. Batılı güçlerin işin ucu çıkarlarına dokununca neler yaptıklarını görüyoruz" dedi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 100 ülkeden 250 Müslüman liderin katılımıyla düzenlenen 'Dünya Müslüman Azınlıklar Zirvesi'nin açılış konuşmasını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yaptı.
Milliyet

Partiye Kavga Uyarısı 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir'deki programının ikinci gününde, partisinin belediye başkanları, ilçe başkanları ve milletvekilleri ile kahvaltıda bir araya geldi. Basına kapalı toplantıda, örgüte 2019 seçimlerine dair önemli mesajlar verdiği öğrenilen Kılıçdaroğlu'nun, partililere "Kavga etmeyin" uyarısında bulunduğu öne sürüldü. Kılıçdaroğlu, "Sorun Türkiye sorunu. Kırgınlıklar kavgalar bir kenara bırakılacak. Bütün dünya bize bakıyor. Türkiye, AK Partiden ibaret değil. Biz önce kendimize güveneceğiz sonra da halka güveneceğiz ve 2019'da başarıya ulaşacağız. Bunun ana aktörü de kadınlar olacak. Şikayetler geliyor. Kadın Kolları, 'Araç bulamıyoruz, ilçe araç vermiyor' diyor. Buna son verin. Ne gerekiyorsa yapın. İzmir tamam ama Manisa neden İzmir gibi olamıyor" diye konuştu.
Vatan

Fetö İnancıma Hakaret 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını talep etmesiyle gündeme gelen, terör örgütleri FETÖ/PDY ve PKK adına suç işlediği suçlamasıyla tutuklu bulunan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson hakkında, İzmir 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın görülmesine başlandı. Brunson'un, 'örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek'ten 15 yıla, 'devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek' suçundan da 20 yıla kadar olmak üzere toplam 35 yıl hapisle cezalandırılması talep ediliyor.
Vatan

Ege'de 'Küçük Yamyam' Krizi 
BAŞBAKAN Binali Yıldırım dün İstanbul'da Marmara Üniversitesi Sultanahmet Rektörlük Binası'nda 'Referandumdan Bir Yıl Sonra Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi' konulu panele katıldı. Başbakan Yıldırım, panelin ardından açıklamalar yaptı. "Ege Denizi'nde zaman zaman gerginliği arttırmaya yönelik, kışkırtmaya yönelik komşumuz Yunanistan'ın birtakım faaliyetlerinin olduğu malumunuz" diyen Başbakan Yıldırım şöyle konuştu: "Son zamanlarda bu ihlallerde artışlar göze çarpıyor. Özellikle aidiyeti, sahipliği belli olmayan kaya parçaları var. Bunlara yönelik Kardak kayalıklarına benzer girişimlerin olduğunu görüyoruz. Didim açıklarında yerleşim yeri olmayan kayalıklara bir Yunan bayrağı dikme girişimi oldu. Sahil Güvenlik ekiplerimiz gerekli müdahaleyi yaptılar. Ve oradan o bayrağı kaldırdılar"
Hürriyet 

Dünya 
Soğuk Savaştan Daha Kötü 
Suriye'nin Doğu Guta bölgesinde düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırının ardından, ABD'nin, müttefikleri Fransa ve İngiltere'yle gerçekleştirdiği müdahalenin etkileri devam ediyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İngiliz BBC'ye yaptığı açıklamalarda, Rusya ve Batı'nın Soğuk Savaş'tan daha kötü bir durumla karşı karşıya olduğunu söyledi. Lavrov "İlişkilerimiz Soğuk Savaş dönemindekinden kötü. Zira Soğuk Savaş döneminde iletişim kanalları vardı. Yaptırımlar üzerinden soykırım gibi gözüken Rusofobi takıntısı yoktu" ifadesini kullandı. Lavrov, Batı'daki herkesin bu durumun ne kadar tehlikeli olduğunun farkına varmasını umduğunu söyledi. Moskova'nın "Batılı dostlarına olan son güven kalıntılarını da kaybettiğini" belirten Lavrov, Suriye rejiminin Duma kentindeki kimyasal saldırının sorumlusu olduğu iddialarını da reddetti.
Milliyet 

Comey: Etik Açıdan Uygun Biri Değil! 
ABD Başkanı Donald Trump'ın görevden aldığı eski FBI Başkanı James Comey, Trump'ın "etik olarak başkanlığa uygun biri olmadığını" ileri sürdü. Görevden alındıktan sonra ilk kez bir televizyon kanalına röportaj veren Comey, ABD Başkanı'nın, ülkenin değerlerine saygı ve bağlılık göstermesi gerektiğini belirterek, "En önemlisi doğru olmaktır. Başkan bunu yapamıyor. Bir ABD Başkanı için bunları söyleyeceğimi hiç aklımdan geçirmezdim ama, Trump etik açıdan başkanlığa uygun değil. Bazılarının ileri sürdüğü gibi akıl sağlığı yada fiziksel olarak uygun olmadığını düşünmüyorum. Zeki bir adam olduğu belli ama etik açıdan başkanlığa uygun biri değil" diye konuştu. Trump'ın sadık insanları çevresinde tutarak herşeyin merkezinde bulunan bir patron olduğunu öne süren Comey, Başkan'ı, "kusurlu insanlarla çevrelenmiş, son derece kusurlu bir insan" olarak tanımladı. Röportajda Trump'ı kadınlara "et parçası" muamelesi yapmakla da suçlayan Comey, ABD Başkanı'nın her konuda yalan söyleyip ABD halkının da bunlara inanmasında ısrar ettiğini savundu
Milliyet 

'O Adamı Hapse Atın' 
ABD Başkanı Donald Trump, geçen yıl görevden aldığı eski Federal Soruşturma Bürosu (FBI) Direktörü James Comey'nin hapse atılması gerektiğini savundu. Trump, Comey'nin gizli bilgileri ifşa ettiğini ve Kongre'ye yalan söylediğini öne sürdü. Comey'nin Trump hakkında ağır eleştiriler içeren kitabı 'A Higher Loyalty' (Daha Yüksek Bir Sadakat) bugün raflarda yerini alacak. Kitap şimdiden ön siparişlerle çok satanlar listelerinin ilk sıralarına yükseldi. Comey kitabında Trump'ı mafya babasına, başkanlığını da orman yangınına benzetiyor.
Vatan

Hapisteki Siyasiler İçin Yürüdüler 
Katalonya Özerk Bölgesi'nin başkenti Barcelona'da hafta sonunda bir araya gelen 300 binden fazla kişi, Katalan politikacıların serbest bırakılması için gösteri düzenledi. Şehrin en işlek yerlerinden Avenida Paralel'de toplanan göstericiler, Madrid'teki merkezi yönetimin, bağımsızlık yanlısı politikacıların hapsedilmesine yol açan yargı sürecini protesto etti. "Sizi evde görmek istiyoruz", "Tutuklu politikacılara özgürlük" şeklinde sloganlar atan grup, 6 Nisan'da Alman yargısı tarafından şartlı tahliyeyle serbest bırakılan eski Bölgesel Yönetim Başkanı Carles Puigdemont için de "Başkan Puigdemont" ifadelerini kullandı. Daha önce düzenlenen gösterilerden farklı olarak son gösterilere bağımsız olmayan partiler ve sendikalardan da katılım oldu.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,0485-5,0568
Sterlin: 5,8270-5,8420                                 
Gram Altın: 177,0701-177,4525

Gençleri Teşvik Etti 
Türkiye'de işsizlik oranı, Ocak'ta geçen yılın aynı dönemine göre 2.2 puan azalarak yüzde 10.8 olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde işsiz sayısı 576 bin kişi azalarak 3 milyon 409 bin kişi olarak kayıtlara geçti. İşsizlik oranı bir önceki aya oranla 0.4 puan artış gösterdi. TÜİK'in verilerine göre, Ocak ayında tarım dışı işsizlik oranı 2.5 puanlık azalışla yüzde 12.7 olarak tahmin edildi.
Vatan

Vergi Geliri Hedefi Aşacak 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, bütçenin Mart'ta 20.2 milyar lira açık verdiğini açıkladı. Bütçe gelirlerinin Mart'ta geçen yılın aynı ayına göre yüzde 23.4 artarak 48.2 milyar lira, bütçe giderlerinin yüzde 16.8 artışla 68.4 milyar lira olarak gerçekleştiğini aktaran Ağbal, bu çerçevede bütçe açığının 20.2 milyar lira, faiz dışı açığın 10.6 milyar lira olduğunu ifade etti. Bakan Ağbal, 3 ayda bütçe gelirlerinin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15.7 artışla 167.4 milyar lira, bütçe giderlerinin yüzde 17.7 yükselerek 187.9 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirtti.
Vatan

Evler Senetle 
Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.23 ile 8.5 yılın zirvesine çıkması, senetli satışa yeniden ilgiyi artırdı. REIDIN-GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi'ne göre, Mart ayında markalı projelerden konut satın alan müşterilerin konut kredisi kullanım oranındaki düşüş dikkat çekti. Konut kredisi kullanım oranı bir ayda 10 puanlık azalma göstererek yüzde 31'den yüzde 21'e düştü. Senet kullanım oranı 12 puanlık artışla yüzde 29'dan yüzde 41'e yükseldi. Senetin bu sıçramasında, konut üreticilerinin müşterilerine kredi kullandırmayıp bankalar gibi finansman seçenekleri sunması etkili oldu. Üreticiler, kendi ödeme planlarında kredi faiz oranını yüzde 1'in altına çekerken, kısa vadelerde sıfırlayanlar bile oluyor. Peşinat kullanımı da yüzde 38'de kaldı.
Vatan

Elveda Merkez 
MERKEZ Bankası'nda geçen yıl çalışanları emekliliğe teşvik etmek için bir çalışma yapılmıştı. 1952 ile 1962 yılı doğumlular için personele yaşına göre emeklilik teşviki uygulanması kararlaştırılmıştı. 1962 yılı doğumlulardan başlayarak emekli olunması halinde çalışanın maaşının 12 katı ile 2 katı arasında teşvik verilmesi öngörülmüştü. Sistem yaş ilerledikçe ödenecek miktarın azalmasına dayanıyordu. Merkez Bankası'nın geçen hafta genel kurulu yapıldı. Genel Kurul nedeniyle yayımlanan yıllık faaliyet raporunda personel durumuna ilişkin de bilgiler verildi.
Hürriyet

Saldırılar Olmasa Yatırımı 3'e Katlardık 
CUMHURBAŞKANI Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 2013 yılından bu yana neredeyse kesintisiz şekilde maruz kaldığı saldırılar olmasaydı uluslararası yatırım rakamlarını 2-3'e katlayabileceğini söyleyerek, Türkiye'de güven ve istikrar olduğu için yatırımların geldiğini vurguladı. Erdoğan, 16-18 Nisan tarihleri arasında İstanbul'da yapılan Global Girişimcilik Kongresi'nin açılış konuşmasını yaptı. Türkiye'nin sadece 2006 yılından 2017 yılına kadar, yaklaşık 180 milyar dolarlık uluslararası yatırım çekmiş bir ülke olduğunu belirten Erdoğan, "Bu tabii her şeyden önce bir güvendir. Eğer bu güven olmamış olsa bu 180 milyar dolarlık yatırımı, küresel sermayeyi siz ülkenize çekemezsiniz. Bu başarının 2008 küresel finans krizine, Irak ve Suriye'de yaşanan hadiselere, 2013 yılından bu yana neredeyse kesintisiz bir şekilde maruz kaldığımız saldırılara, 15 Temmuz darbe girişimine rağmen, elde edildiğinin unutulmaması lazım" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Quaresma'ya Kadıköy Freni 
Fenerbahçe ile Ülker Stadı'nda perşembe günü Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanşına çıkacak olan Beşiktaş'ta, Ricardo Quaresma'nın 11'de forma giyip giymeyeceği netlik kazanmadı. Portekizli yıldızı kupada riske etmeyerek, ligdeki Evkur Yeni Malatyaspor karşılaşmasına saklamayı düşünen Teknik Direktör Şenol Güneş, tecrübeli oyuncunun forma giymek istemesi nedeniyle henüz son kararını vermedi.
Milliyet

Başkent'ten Çıkış Yok! 
Süper Lig'de 29. haftanın kapanış maçında Trabzonspor ile Osmanlıspor'un gol düellosunda kazanan çıkmadı: 3-3. Trabzonspor sahaya Avrupa için çıkarken, can derdinde olan Osmanlıspor ise bir puana bile kâr gözüyle bakıyor. Son dört maçından üçünü kazanan ve beşincilik için avantaj yakalayan bordo-mavili takımda Rıza Çalımbay kadroda zorunlu değişiklikler yaptı. Osmanlıspor ise her zaman olduğu gibi Serdar ile pozisyon yakalamaya çalıştı. İlk dakikalardaki pas hataları takımların tehlike yaratmasını engellerken, Abdülkadir'in kanadından baskı yapan Trabzonspor, oyunu rakip sahaya yıktı. Karadeniz ekibinin atakları 13'te meyvesini verdi. Kucka'nın ortasında Novak kafayı vurdu. Karcemarskas ilk pozisyonda başarılı olsa da Novak 2. kez hata yapmadı: 0-1. Direğe takıldı
Milliyet

Bazı Kişiler Futbolu Anlamıyor 
Fenerbahçe'nin Brezilyalı futbolcusu Giuliano, Milliyet'in sorularını yanıtladı. Sivasspor maçında hücum katkısı sınırlı olsa da takımın kazanmasında önemli rol oynayan Sambacı, tek yönlü bir oyuncu olmadığını, futbolun sadece hücumdan ibaret sayılamayacağını ve birçok kişinin bunu anlayamadığını belirtti. Sarı-lacivertli forma altında mutlu olduğunun da altını çizen Brezilyalı, kariyer hedefleri hakkında da ipuçları verdi. İşte Sivasspor maçı sonrası konuştuğumuz Giuliano'nun açıklamaları...
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme