18 Nisan 2018 Çarşamba

18.04.2018 Genel Gündem18.04.2018
TÜRKİYE
Ab'den en eleştirel rapor 
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, eski ismi İlerleme Raporu, yeni ismi ise Türkiye Ülke Raporu olan belgeyi yayımladı. AB Komisyonu'nun geçen yıl hariç 1998'den bu yana her yıl düzenli olarak yayımladığı rapor, şu ana kadar Türkiye hakkında hazırlanmış eleştiri düzeyi en yüksek belge olma özelliğine sahip. Türkiye'nin üyelik sürecine yönelik bağlılığını yinelemesine rağmen bunu uygulamalarla desteklememesinden yakınılan belgede, 'AB'den uzaklaşma ve temel haklar ile hukukun üstünlüğünde gerileme' mesajları öne çıkıyor.
Hürriyet


'Fetö tedbirleri için ohal'e devam' 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, OHAL'in 7. kez uzatılmasının gerekçesini FETÖ/PDY ile mücadelede zamana ihtiyaç duyulması olarak açıkladı. Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün Beştepe'de toplandı. MGK'dan hemen sonra toplanan Bakanlar Kurulu'nda tek gündem maddesi OHAL'in 7. kez uzatılması konusunda kurulda alınan tavsiye kararıydı. Hükümet Sözcüsü Bozdağ, toplantının ardından yaptığı açıklamada, özetle şunları kaydetti: ilanını gerekli kılan şartların tamamıyla ortadan kalkmaması ve gerekli tedbirlerin alınması için zamana ihtiyaç duyulması.
Milliyet

2019 vurgusu 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sürpriz erken seçim çıkışı yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamalarının ardından gerçekleştirdiği grup toplantısında seçim tarihi için 2019 vurgusu yaptı. Erdoğan, 16 Nisan 2017'de gerçekleştirilen anayasa değişikliğinin birinci yıl dönümü olduğunu ifade ederek, "anayasa değişikliğimiz 2019 Kasım seçimlerinde tamamen yürürlüğe girecek" dedi. Erdoğan, grup toplantısının sonunda ise erken seçim konusunda Bahçeli ile bugün yapacağı görüşmeye işaret ederek, değerlendirme yapmamayı tercih etti.
Milliyet

Erdoğan-bahçeli bugün görüşüyor 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, 26 Ağustos'ta erken seçim çağrısı gündemi sarstı. TBMM'de gün boyu hareketlilik yaşandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "erken seçim" sorularına net bir yanıt vermezken, Bahçeli ile bugün 13.30'da görüşeceğini açıkladı. Erdoğan'ın Bahçeli'nin açıklamasından sonra yaptığı grup toplantısının üç farklı kısmında seçimler için Kasım 2019 tarihini işaret etmesi dikkat çekti. Buna karşılık hem Erdoğan hem Ak Parti kurmayları "erken seçim" konusunda yetkili kurulların ve görüşmelerin ardından kararın açıklanacağına işaret etti. Erdoğan, Bahçeli'nin erken seçim çağrısı yaparak 26 Ağustos tarihini önermesinin ardından dün Meclis'e gelişinde bugün MHP lideri ile konuya dair görüşme yapacağını açıkladı.
Milliyet

Erken seçime itiraz yok 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısına kısa süre sonra CHP'den ilk yanıt parti sözcüsü Bülent Tezcan tarfından verildi, ardından da Meclis grubu toplantısında Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu "Bunları göndereceğiz" dedi. CHP'li Tezcan açıklamasında, "Hodri meydan, biz her zaman hazırız. Türkiye'nin sorunlarını çözecek tek yer millet iradesidir. Konuşuruz tarihi, 26 Ağustos da olabilir, bir hafta önce de olur sonra da olur. Sandık çağrısına biz evet diyoruz, yalnız millet çözecektir. Yalnız şunu da millete anlatmak zorundalar" dedi.
Vatan

DÜNYA
Ermenistan diken üstünde 
Ermenistan'da eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın (63) 10 yıl iktidarda kaldıktan sonra şimdi de başbakan koltuğuna geçerek ülkeyi yönetmeye devam edecek olması ülkeyi ayaklanmanın eşiğine getirdi. Pazartesi başkent Erivan'da başlayan "Yönetime itaatsizlik" protestoları başka şehirlere de yayılarak hayatı olumsuz etkilemeye başladı. Protestolara öncülük eden 'Elk' partisi lideri Nikol Paşinyan, "Ermenistan'da kadife devrimin fitili ateşlenmiştir" açıklamasını yaptı.
Hürriyet

Suriye'nin kuzeyine arap gücü 
Terör örgütü DEAŞ'ın Suriye'de ağır darbe alması sonrası bölgedeki Amerikan askeri varlığına dair tartışmalar sürüyor. WSJ'ye göre Washington'un masasındaki yeni plan, Suriye'deki 2 bin civarındaki Amerikan özel kuvvet askerinin çekilmesi, yerine de aralarında Mısır, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Katar'dan askerlerin görev yapmasını öngörüyor. Asker konuşlandırma planı Washington'ın bu Arap ülkelerinden Suriye'nin kuzeyinin yeniden imarı için milyarlarca dolar talep etmesini izliyor.
Hürriyet

Macron'da yeni avrupa vizyonu 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Avrupa Parlamentosu (AP) Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada Avrupa Birliği'ni demokrasiye olan bağlığını canlandırmaya çağırdı. Konuşmasında milliyetçiliğin yükselişte olduğu uyarısını yapan Macron, "Otoriterleşme karşısında verilecek cevap otoriter demokrasi değil, demokrasinin otoritesi olmalı" dedi. Fransa Cumhurbaşkanı 'Ekonomi ve Para Birliği' reformlarında ilerleme kaydedilmesi gerektiğini vurguladı.
Milliyet

EKONOMİ
Euro: 5,0685-5,0702
Sterlin: 5,8560-5,8590                                 
Gram Altın: 176,8430-176,9457

Girişim sizin işiniz! 
Türkiye'de ilk defa düzenlenen ve 10. yılını kutlayan Global Girişimcilik Kongresi (GEC18IST) dün oturumlarla devam etti. "Global Bir Ekosistem İnşa Etmek" temasıyla başlayan kongrenin ikinci gününde dünyadan ve Türkiye'den iş insanları konuşma yaptı. Yapılan konuşmalarda öne çıkan konu ise Türkiye ve çevre ülkelerin girişimcilik alanında taşıdığı büyük potansiyeldi. Özellikle kültürel farklılıkların zenginlik olarak görüldüğü Türkiye ve çevre ülkelerinden gelen katılımcılar, bu bölgenin potansiyelini bir kez daha gözler önünde serdi.
Hürriyet

Piyasaya seçim sürprizi 
Türkiye piyasaları erken seçim çağrısıyla dalgalandı. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin partisinin grup toplantısında yaptığı erken seçim çağrısıyla dolar sert yükseldi, Borsa İstanbul düştü. Güne sakin başlayan ve günler sonra 4.0740 lira seviyesine kadar inen dolar Bahçeli'nin konuşmasıyla birden değer kazandı ve 4.1270 liraya kadar fırladı. Borsa İstanbul ise konuşma saatine kadar günü yükselişle geçiriyordu. Bahçeli'nin açıklamasıyla kayıp yüzde 2'ye vardı. Sonrasında partilerden erken seçimi destekleyen açıklamaları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün Bahçeli ile görüşeceğini söylemesi de piyasayı sakinleştirmedi. Gün boyu dolar 4.10 lira seviyesinde kaldı, borsa ise toparlanamadı. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 4.1009 liradan yapılırken, Borsa İstanbul günü yüzde 1.76 kayıpla 108 bin 744 puandan tamamladı. Özellikle bankacılık endeksinde satışlar daha yoğun yaşandı.
Hürriyet

Enerji arzında güvenli limanız 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yenilenebilir enerji alanında maliyetlerin düştüğünü ve teknolojinin hızla ilerlediğini belirterek, "Yenilenebilir enerjiyi kaynak çeşitlendirilmesi ve arz güvenliği açısından çok önemli buluyoruz" dedi. Albayrak, "Türkiye olarak biz, ekonomik büyümemizin altyapısını oluşturan dinamik enerji büyüme potansiyeliyle, özellikle bulunduğumuz istikrarsız ülke ve coğrafyalarda güvenli bir liman ve en önemlisi Avrupa'ya kaynak çeşitliliği ve enerji arz güvenliği noktasında önemli bir partner olmaya devam edeceğiz" diye konuştu.
Milliyet

Spk'nın yeni başkanı taşkesenlioğlu 
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanlığı görevine Ali Fuat Taşkesenlioğlu atandı. Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, söz konusu atama 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu'nun 119'uncu maddesine göre Bakanlar Kurulu'nca kararlaştırıldı. SPK Başkanlığı'na atanan Ali Fuat Taşkesenlioğlu, 1964 yılında Erzurum'da doğdu. Atatürk Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü mezunu olan Ali Fuat Taşkesenlioğlu, iş hayatına 1988 yılında Yenidoğan Yayın Dağıtım Şirketi'nde başladı.
Milliyet

Cari açığa 16 milyar dolarlık süper yama 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında, teşviklerin yüzde 75'i yüksek ve orta-yüksek teknolojili ürünlere sağlanacak. Elektrikli bataryadan ilaçlı stente, enerji sistemlerinden hibrit motor üretimine kadar toplam 95.6 milyar liralık yüksek ve orta-yüksek teknolojili yatırım çeşitli teşviklerden faydalanacak" dedi. Proje Bazlı Yatırım Teşvik Sistemi kapsamında 19 firmaya ait toplam 23 projenin destekleneceğini hatırlatan Zeybekci, bu projelerin 4'ünün yüksek, 13'ünün orta-yüksek, geri kalanının da orta-düşük teknoloji seviyesinde yatırımlar olduğunu söyledi.
Vatan

SPOR 
Rüzgar gibi geçti! 
Voleybol Sultanlar Ligi Finali'nin ilk karşılaşmasında Vakıfbank, normal sezonda iki kez yenildiği Eczacıbaşı'nı 3-0 mağlup ederek şampiyonluk yarışında bir adım öne geçti. Birinci set karşılıklı ataklarla başladı ve 9. sayıya kadar dengede sürdü. Ev sahibi Vakıfbank, Çinli yıldızı Zhu Ting ile dörtten etkili olunca teknik molayı 12- 10 önde bitirdi. Eczacıbaşı ise Boskovic'in sayılarıyla tekrar toparlandı ve skoru 22- 22'de eşitledi. Ancak turuncu-beyazlı ekip servis hataları yapınca seti Vakıfbank 25-22 kazandı: 1-0 İkinci sette Vakıfbank Rasic'in blokları ile Boskovic'i tutunca rakibinin hücum gücünü kırdı.
Milliyet

Kalite kapalı gişe 
Avrupa futbolunun önde gelen 5 ligi; Premier Lig, La Liga, Bundesliga, Ligue 1 ve Serie A'da taraftar ortalamaları ortaya çıktı. İspanyol bir araştırma şirketinin, 2017-18 sezonunu baz alarak yaptığı değerlendirmesinde; Premier Lig ve Bundesliga önde geldi. Premier lig, yüzde 95.43'lük bir ortalama yakalarken, Bundesliga yüzde 91.12'lik ortalamayla takip etti.
Milliyet

40 yılda bir olur 
İngiltere Premier Lig'de bitime haftalar kala "belli olan" gerçekleşti ve Manchester City şampiyon oldu. Almanya'da Bayern Münih varken, bir başka takımın şampiyonluk şansı zaten yok. Bayern Münih yıllardır ambargo koyduğu şampiyonluğunu çoktan ilan etti. Fransa'da PSG de öyle... Ligi çoktan bitirdi. PSG'nin kendisini çok uzaktan da olsa takip eden en yakın rakibi Monaco'ya geride kalan hafta 7 gol atması, nasıl bir güç dengesi olduğunu ortaya koyuyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme