19 Nisan 2018 Perşembe

19.04.2018 Genel Gündem19.04.2018
TÜRKİYE 
29 Saatte 24 Haziran 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamasının ardından önceki gün, AK Parti'de "Erken seçimi yapmak için bir kaç ay beklemeyelim. Bu süreçte yaşanabilecek başka olumsuz gelişmeleri öngöremeyiz. Madem ok yaydan çıktı, en kısa zamanda yaparak seçimi Türkiye'nin gündeminden çıkartalım" önerisi dillendirildi. Bu öneri, ilk olarak önceki gün TBMM'de grup toplantısından sonra yapılan mini zirvede, ardından da gece boyunca Cumhurbaşkanlığı'nda yapılan toplantılarda şekillendirildi. Kulislerde bu tarihin eylüle kalacağı iddiaları yayılsa da karar ilk toplantıda konuşulduğu gibi çıktı.
Hürriyet
 

Vizyonsuz İçeriksiz 
Avrupa Birliği Bakanı Ömer Çelik, dün düzenlediği basın toplantısında, "Halen FETÖ'den 'Gülen hareketi' diye bahsedilmesi, masum bir sivil toplum örgütüymüş gibi bir retorik kullanılmasını son derece yanlış buluyoruz. 'Gülen hareketinin hükümetimizce terör örgütü olarak nitelendiğine dair' bir kayıt düşülmüştür. Bu, kısmi de olsa bir ilerlemedir. Ama gerçek bir ilerleme anlamına gelmez. AB, FETÖ'nün ortaya koyduğu tehdidi anlamamış" dedi.
Hürriyet

Tsk İçindeki 3 Bin Kripto İhraç Edilecek 
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içinde 3 bin kripto FETÖ'cüyü deşifre ettiklerini, bunların Kanun Hükmünde Kararname (KHK)ile ihraç edileceğini açıkladı. TBMM Genel Kurulu'nda OHAL'in 3 ay daha uzatılmasına ilişkin tezkerenin görüşmelerinde hükümet adına söz alan Canik'li FETÖ ile mücadeleye değindi.
Milliyet
  
'100 Bin İmzayla Adayım' 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, 24 Haziran'da gerçekleştirilecek erken seçimde 100 bin imzayla aday olacağını açıkladı. Akşener, partisinin Başkanlık Divanı Toplantısı'nı İstanbul'da yaptı. Akşener, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından yaptığı açıklamada, "Küçük ortağın söylediği, büyük ortağın danışıklı dövüş şeklinde bu teklifi kabul ettiği bir sistemle karşı karşıyayız. Şimdi en çok merak edilen soruyu cevaplandırarak başlamak istiyorum. Bir, İYİ Parti seçime girecek. Biz birinci olağan kongremizi 10 Aralık'ta tamamladık. 68 il ve ilçe teşkilatımız buna bağlı olarak kuruldu. O günden saydığınızda 10 Haziran itibariyle seçime girmeye hazırdır."
Milliyet
  
Seçime Hazırız Biz Kazanacağız 
CHP MYK, dün Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında toplandı. Yaklaşık 5.5 saat süren toplantının tek gündemini "erken seçim" kararı oluşturdu. Alınan bilgilere göre toplantıda, MYK üyelerinin, erken seçime ilişkin olarak, "MHP'nin yerel seçimlerde yok olacağı görüldü, ekonomi sıkıntıda, bu nedenle baskın seçim yapılıyor ama bu seçim, onlar için için bir son olacak. Deniz bitti, kara göründü" şeklinde yorum yaptığı öğrenildi. CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun ise, "Yangından mal kaçırır gibi bir karar. Ama inşallah ters tepecek. Biz seçime hazırız, biz kazanacağız. Bu yıl bir demokrasi yılı olacak" ifadelerini kullandığı öğrenildi. Alınan bilgilere göre toplantıda, erken seçim için hızlandırılmış bir programla sahaya inilmesi kararı alındı. Bu çerçevede, Ak Parti ve MHP dışında kalan siyasi partilerle resmi olarak ittifak görüşmelerinin bir kaç gün içinde başlatılmasına karar verildi. Kılıçdaroğlu ve parti heyetlerinin diğer partilerle ayrı ayrı yapacağı görüşmelerde, ittifaklar için "ilkelerin" konuşulacağı ve Cumhurbaşkanı adayı ismi üzerinde görüş alışverişinde bulunulacağı belirtildi. Özellikle İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve SP Genel Başkanı Temal Karamollaoğlu ile yapılacak görüşmelerin süreç içinde belirleyici olacağı kaydedildi.
Milliyet

 Mhp İddialı: Yüzde 60 Oy Oranıyla 400 Vekil 
MHP Genel Başkanı Yardımcısı Mustafa Kalaycı dün Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Basın Danışmanı Deniz Güçer'le birlikte Vatan ve Milliyet gazetelerini ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklamaları öncesi gerçekleşen ziyarette, Bahçeli'nin erken seçim çağrısıyla ilgili "Cumhurbaşkanı'yla paylaşmadı mı" sorusuna Kalaycı, "Benim bildiğim de o" yanıtını verdi.
Vatan

DÜNYA 
Cıa Başkanı Kim'e Gitti 
Nükleer silah ve füze denemeleri yüzünden geçen yıl savaş riskinin zirveye çıktığı Kore yarımadasında bahar havası sürüyor. ABD Başkanı Donald Trump'ın Dışişleri Bakanlığı'na aday gösterdiği Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Direktörü Mike Pompeo'nun geçen hafta Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un ile Kuzey Kore'de bir araya geldiği ortaya çıktı.
Hürriyet 

Abd'den S-400 Tehdidi 
ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Türkiye ile ilişkiler açısından iki kilit ismi ABD Kongresi'nde Ortadoğu'daki gelişmelere ilişkin oturumda konuştu. Dışişleri'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Müsteşar Yardımcısı Wess Mitchell ile Ortadoğu dosyasından sorumlu Müsteşar Yardımcısı David Satterfield, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komisyonu'ndaki sunumlarında önümüzdeki döneme ilişkin önemli ipuçları verdiler. Wess Mitchell, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze sistemini satın almasının hem yaptırımlara neden olabileceğini söyledi hem de F-35'lerin Türkiye'ye teslimini etkileyebileceğini ima etti. David Satterfield ise ABD'nin Menbiç'te kalmaya devam edeceğinin Türk hükümetine açıkça söylendiğini kaydetti.

Hürriyet 

Duma'da Araştırma Ertelendi 
Birleşmiş Milletler'e (BM) bağlı Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) heyetinin, Suriye rejimi tarafından kimyasal saldırı düzenlendiği iddia edilen Duma'da gerçekleştireceği araştırma yine ertelendi. OPCW heyeti, hafta sonu Suriye'nin başkenti Şam'a gitmiş ve bekleyişe geçmişti. Suriye rejimi ve Rusya'dan iznin çıkmasının ardından heyetin, dün Duma'da incelemelere başlayacağı açıklanmıştı. Ancak OPCW heyetinin ziyareti öncesinde bölgeye giden BM güvenlik güçlerinin, bölgenin güvenli olmadığı yönündeki aktarımlarından sonra ziyaret yine ertelendi. Nitekim BM güçlerine, Duma'da ateş açıldığı belirtiliyor. Çatışmada herhangi bir yaralanan olmazken ekibin başkant Şam'a döndüğü açıklandı. Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü heyeti, 7 Nisan'da Doğu Guta'nın Duma ilçesinde düzenlendiği iddia edilen kimyasal saldırıyı araştıracak. ABD, Rusya'nın delilleri çoktan yok etmiş olabileceğini ileri sürüyor.
Milliyet 

Küba'da Castro'suz Dönem 
Kuba'da 60 yıla yakın bir sureden sonra ilk kez devlet başkanlığı koltuğuna, "Castro olmayan" biri oturacak. Kuba Devrimi'nin lideri Fidel Castro'dan devlet başkanlığını devralan kardeşi Raul Castro'nun, gorevini, Ulusal Meclis'te yapılacak seçimlerin ardından bırakması bekleniyor. Gorev değişimiyle birlikte başkanlığa, 25 yıldır Komunist Parti'ye hizmet eden Devlet Başkan Yardımcısı Miguel Diaz-Canel'in gelmesi bekleniyor. Yeni başkan, devrim sonrası Kuba'da Castro soyadını taşımayan ilk devlet başkanı olacak. Öte yandan gorev değişimi, Castro'nun tamamen iktidardan çekilmesi anlamına gelmiyor. 86 yaşındaki Raul Castro, ulkeyi yoneten Komunist Parti'nin başında kalmaya devam edecek.
Milliyet 

Halk Geri Adım Atmıyor 
Ermenistan'da halkın, eski Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'ın başbakanlık koltuğuna oturmasına yönelik muhalefeti sürüyor. Başkent Erivan'daki gösteriler altıncı gününe girerken, protestoların Gümrü ve Vanadzor gibi büyük kentlere de sıçradığı belirtiliyor. Başkentte içişleri bakanlığı ve başsavcılığın göstericiler tarafından kuşatıldığı, parlamento binası çevresine ise göstericilere karşı emniyet güçlerinin konuşlandırıldığı belirtildi. Ermenistan'da yetkileri anayasa referandumu ile kısıtlanan cumhurbaşkanlığı makamına geçen ay Armen Sarkisyan seçilmişti. Armen Sarkisyan, geçen hafta yemin ederek cumhurbaşkanlığı görevini Serj Sarkisyan'dan devralmıştı. Ülkede yeni yönetim sisteminde başbakanın yetkileri cumhurbaşkanından daha fazla olacak.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 4,9749-4,9771
Sterlin: 5,7037-5,7080                                 
Gram Altın: 174,4401-174,6655

İlk Gaz Yolda 
Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi (TANAP) Genel Müdürü Saltuk Düzyol, boru hattında çalışmaların tamamlanmak üzere olduğunu belirterek, "30 Haziran'da vanayı açarak ticari gaz akışını başlatmayı planlıyoruz" dedi. TANAP'ta vanaların açılması, Nabucco'ya kadar uzanan yaklaşık 15 yıllık bir süreçte tarihi bir dönüm noktası olacak. Türkiye ve Avrupa'nın doğalgaz arzını çeşitlendirmek adına uzun süredir gündemde olan uluslararası enerji projelerinden birinde ilk kez somut bir kilometre taşı kaydedilmiş olacak. TANAP, Azerbaycan'ın Şahdeniz 2 sahasından çıkan doğalgazı hem Türkiye pazarına, ilerleyen tarihte ise Avrupa pazarına sunacak.
Hürriyet
  
Seçim Rahatlığı 
Türkiye yeni ve hızlı bir erken seçim sürecine girdi. Önceki gün MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin beklenmedik erken seçim çağrısıyla dalgalanan piyasalar dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran tarihini vererek bir an önce seçime gidileceğini açıklamasıyla yatıştı. Dolar, önceki günkü 4.10 lira seviyelerinde Erdoğan'ın açıklamasını bekledi, Borsa İstanbul da açıklama yapılana kadar yüzde 0.32 düşüşteydi. Açıklamayla tarihin netleşmesi ve Erdoğan'ın seçim sürecinin bitirilip ekonomik düzenlemelere odaklanılacağı açıklamasıyla Borsa İstanbul yönünü yukarı döndü, dolar ve Euro düşüşe geçti. Bir süredir yüksek seviyelerde olan 2 ve 10 yıllık gösterge tahvil faizi geriledi.
Hürriyet
  
Mega Projeler % 14 Rahatlama Sağladı 
İstanbul genelinde motorlu kara taşıtı sayısı bir önceki yıla göre 216 bin 376 adet artarken, megakentteki araç sayısı 4 milyon 61 bin 725'e çıktı. İstanbul'un Oto Ritmi 2017 başlıklı çalışmada, İstanbul arterlerinde karayolu hareketlilik kabiliyetini etkileyen en önemli unsurun kentin iki yakası arasında yaşanan motorlu kara taşıtları geçişi olduğu vurgulandı. 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nden 2016 yılı için günde 368 bin 636 aracın geçtiği ancak Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nün hizmete girmesinden sonra 2017'nin üçüncü çeyreğinden itibaren ana arterler ile sabah saatlerinde yaşanan yoğunluk düzeyinde yüzde 14'lük bir azalma olduğu belirtildi.
Milliyet 

Turizm Marka Olacak 2023'e Hızlı Koşacak 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya'yı kabul etti. TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya, hem turizmle ilgili gelişmeleri paylaşmak, hem de Turizm Haftası nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları görüşme ile 2023 turizm hedeflerine yönelik büyük motivasyon kazandıklarını söyledi. Bağlıkaya, "2023 için 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri hedefimiz var. Bu sayede ülkemize önemli bir döviz girdisi kazandırmayı, cari açığı kapatmaya yönelik önemli bir adım atmayı istiyoruz. Bu sayılar bize hiç uzak değil. Cumhurbaşkanımızın desteğiyle daha güçlü olarak hedeflerimize sarılıyoruz" diye konuştu.
Milliyet 

Konuta Zam Yok 60 Bin TL Fark Var 
Konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1.23'lere kadar yükseldiği ortamda, konut firmaları henüz zam yapmadıklarını ifade ediyor. Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Feyzullah Yetgin, gayrimenkul sektöründe uzun dönemden beri maliyetlerin arttığını belirterek, "Sektör olarak zammı uzun süredir erteliyoruz, mevcut durum buna izin vermiyor. Her şirketin nakit akışı, durumu farklı. Bu dönemi bu şekilde atlatmamız lazım. Ama sonrasında zam yapılacaktır" dedi.
Vatan 

Spor
Çamlıbay'dan Veda Sinyali 
Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay dünkü basın toplantısında veda sinyalleri verdi. Tecrübeli çalıştırıcı, "Özkan Sümer ile görüştük. Özkan hoca, Trabzonspor'a çok şey katmış bir hocamız. Kendisiyle uzun bir görüşme yaptık. Bu görüşmenin içerisinde altyapı, 1461 Trabzon, A takım, hepsi var. Zaten giderken, sezon bitince kulübe bir rapor vereceğiz. Onun için herhalde önümüzdeki hafta kendisiyle tekrar bir araya geleceğiz" dedi.
Milliyet 

10'un Adı Fener! 
Fenerbahçe Doğuş, THY Euroleague çeyrek final serisinin ilk buluşmasında sahasında konuk ettiği İspanya'nın Baskonia takımını 82-73 yenmeyi başardı, durumu 1-0 yaptı. Temsilcimiz, ilk dakika yediği sayının ardından rakibine art arda 24 saniye hatası yaptırdı ve etkili savunmasını, Vesely-Wanamaker ikilisinin sayılarıyla süsleyerek kontrolü ele aldı, ilk periyodu 21-11 galip tamamladı.
Milliyet 

Ziraat Emeklilik! 
Aslında bir gün önce Okan Buruk, Şampiyonlar Ligi'ndeki rövanş maçlarını anımsatıp "Neden olmasın?" dediğinde pek ciddiye alınmamıştı. Normaldi de... Bu sezon evinde önüne geleni deviren, şampiyonluk havasına giren Galatasaray üstelik ilk maçı deplasmanda 2-1 kazanmıştı. Başakşehir maçından farklı 9 isim sahada olsa da tribündeki 27 bin kişinin önünde hayrete düşürecek bir tablo mümkün olamazdı! Ama oldu, Galatasaray elendi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme