20 Nisan 2018 Cuma

20.04.2018 Genel Gündem20.04.2018 
TÜRKİYE  
24 Haziran Stratejisi 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, erken seçim kararının ardından AK Partili milletvekilleriyle bir araya gelerek, erken seçim ve yapacakları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Tüm milletvekilleriyle kahvaltı eden Erdoğan, seçim stratejileriyle ilgili ilk değerlendirmeyi burada yaptı. Edinilen bilgiye göre Cumhurbaşkanı, şunları söyledi: "Dünyada çok önemli gelişmeler yaşanıyor. Özellikle de Suriye'de ve bölgede. Bu nedenle bu kritik süreçte işi uzatmayıp, bir an önce yeni sisteme geçip önümüze bakmalıyız. Ben önümüzdeki hafta itibariyle sahaya iniyorum. Vakit kaybetmeden meydanlara ineceğiz. Sizin de yapmanız gereken bir dakika bile vakit kaybetmeden çalışmalara başlamanızdır. Kamuoyunda, sandığa giderken 'Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Erdoğan'a, milletvekili seçimlerinde başka partiye oy verilebilir' algısı, oyunu oynanmaya çalışılıyor. Bu çok tehlikelidir. Buna izin vermemeliyiz. 'Bize halktan yüksek teveccüh var' diye gevşemeyin. Gece gündüz uyumadan çalışacağız. İki seçimin bir araya gelmesinin avantajları, dezavantajları da var. Erdoğan ismi avantaj olarak görünebilir ama bu dezavantaja da dönüşebilir.
Hürriyet 


Halisdemir İçin 18 Ağır Müebbet 
15 Temmuz'da Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın yönetimini devralmak için Silopi'den Ankara'ya gelen darbeci general Semih Terzi'yi vurarak darbe girişiminin seyrini değiştiren Astsubay Ömer Halisdemir'in şehit edilmesi ve Gölbaşı'ndaki Özel Kuvvetler Komutanlığı'nın işgaliyle ilgili 18 sanıklı davada karar çıktı. Ankara 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmayı şehit Halisdemir'in eşi ve yakınları ile çok sayıda, şehit ve gazi yakını ile bazı AK Parti milletvekilleri izledi.
Hürriyet 

Erdoğan'ın Oyu Yüzde 55.6 
Ak Parti Sözcüsü Mahir Ünal, partinin elindeki en son yapılan ankette Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın oyunun yüzde 55.6 olarak göründüğünü söyledi. CHP'nin hâlâ adayını belirlemediğini hatırlatan Ünal, "Sürekli erken seçim çağrısı yapan, hodri meydan diyen CHP'nin şu anda içine düştüğü durumu da görüyorsunuz" dedi. Ünal, isim vermedi ancak Ak Parti'nin İYİ Parti'nin seçime katılmasını istediğini belirtti. Ünal, Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milletvekilleriyle yaptığı istişare toplantısının ardından açıklama yaptı.
Milliyet 

Haziran İyilerin Galip Geldiği Ay 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu 24 Haziran'da yapılacak erken seçim için "Aydınlık bir ay Haziran. Cumhuriyeti demokrasiyle taçlandıracağız" ifadelerini kullandı. CHP lideri Kılıçdaroğlu, dün amcası Mehmet Karabulut'un cenazesine katıldıktan sonra Ankara'ya dönmek için geldiği Sabiha Gökçen Havalimanı'nda açıklama yaptı. Erken genel seçim kararını değerlendiren Kılıçdaroğlu, "Haziran'da seçimleri gerçekleştireceğiz. Haziran güzel bir ay. Aydınlık bir ay Haziran. Karanlığın az ama aydınlığın en fazla olduğu bir ay. Haziran ayında ağaçlar çiçeğe durur. Aynı zamanda kirazların bol olduğu bir aydır. Hepinize iyi Haziran'lar diliyorum. Bunu da ifade edeyim. Haziran'ın bir başka özelliği, Haziran iyilerin galip geldiği ama kötülerin yenildiği bir aydır. Biz Haziran'ı böyle görüyoruz. Haziran için mücadele edeceğiz" değerlendirmesini yaptı.
Milliyet 

Çok Çalışın Talimatı 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, erken seçim kararının alınmasından sonra milletvekilleri ile parti genel merkezinde bir araya geldi. Hürriyet'ten Gizem Karakış'ın haberine göre, Erdoğan bu toplantıda "Her zamankinden daha çok çalışın" dedi. Erdoğan, "Kimse küçük hesaplar peşinde olmamalı. Listelere girecek ya da çıkacaklar olabilir. Kimse ben yoksam AK Parti yok demesin herkes çalışmaya başlasın. 16 yıldır yanlış yolda olan arkadaşlar ilk durakta indiler. İnmeyenleri biz indirdik. Sizlerle yolumuza devam ediyoruz" ifadesini kullandı.
Vatan

DÜNYA 
'Verimsiz Olursa Terk Ederim!' 
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile planlanan zirvenin verimli geçmeyeceğini düşünürse, görüşmeye katılmayacağını söyledi. Trump, Japonya Başbakanı Şinzo Abe'yle Florida'daki görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Kim ile yapacağı toplantıyla ilgili olumlu düşündüğünü belirtti. Başkan Trump, "Ancak görüşmenin faydasız olacağını düşünürsem katılmam. Eğer ben oradayken görüşmenin verimsiz olduğunu düşünürsem, toplantıyı saygılı şekilde terk ederim" ifadelerini kullandı.
Milliyet 

Rusya'dan Bu Kez İlginç İddia 
Suriye'de Doğu Guta'nın Duma semtinde gerçekleştirildiği belirtilen kimyasal saldırıyla ilgili Rus, ABD'li ve İngiliz yetkililerin karşılıklı suçlamaları devam ediyor. Rejim güçleriyse başkent Şam'ın çevresindeki diğer noktalara yoğunlaştı. Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD, İngiltere ve Fransa'nın Suriye'ye düzenlediği saldırının ana amacının mililitanlara soluk aldırmak olduğunu söylerken, Ceyş-ül İslam militanlarının Duma'dan tahliyesinde sona gelindiğini de ifade etti. Zaharova bununla birlikte Duma'da Alman menşeili klor dolu konteynerlere ve İngiltere'nin Salisbury kentinde üretilmiş sis bombalarına rastlandığını iddia ederken, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanlarının bölgede çalışmalara başladığını belirtti. Rusya'nın Salisbury kentini özellikle belirtmesi dikkat çekti. Nitekim eski Rus ajan Skripal ve kızı, bu kentte kimyasal saldırıya uğramış, İngiltere bunun arkasında Rusya olduğunu öne sürmüştü.
Milliyet 

Suudiler Beyaz Perdeye Kavuştu 
Suudi Arabistan'da 35 yıllık yasağın ardından başkent Riyad'da ilk sinema salonu açıldı. Kral Abdullah Finans Merkezi'nde Suudi Arabistan Kamu Yatırım Fonu'na bağlı eğlence şirketi ile dünyanın en büyük şirketlerinden biri olan 'American Multi-Cinema' (AMC) tarafından faaliyete geçirilen ilk sinema salonu Çarşamba günü törenle hizmete girdi.
Vatan 

Cami Kapatmaya Fırsat Kolluyor 
Avusturya'nın başkenti Viyana'da Avrupa Türk İslam Birliği'ne (ATİB) bağlı bir camide, 2016 yılında düzenlenen Çanakkale Savaşı'nı anma etkinliği, Başbakan Sebastian Kurz'un Müslüman karşıtı tutumuna malzeme oldu. Olay haftalık çıkan 'Falter' adlı gazetenin etkinlikte çekilen fotoğrafları son sayısında yayınlamasıyla patlak verdi. Fotoğraflarda, Çanakkale Savaşı'nda ölen askerleri canlandıran üniformalı çocukların yerde yattıkları ve üzerilerinin Türk bayraklarıyla örtüldüğü görülüyor. Haberin duyulmasının ardından başta Başbakan Kurz olmak üzere, sağcı pek çok politikacı etkinliğe tepki gösterdi. Avusturya Halk Partisi (ÖVP) lideri olan Kurz, söz konusu olayın Avusturya'da yeri olmadığını ve (böyle bir olaya) asla müsamaha gösterilmeyeceğini söyledi.
Vatan 

EKONOMİ 
Euro: 4,9749-4,9938
Sterlin: 5,6952-5,6983                                 
Gram Altın: 174,5567-174,6972 

Seçim Molası 
Erken seçim kararı, ekonomide de bir dizi çalışmayı yakından etkileyecek. Hükümetin mega projeleri olarak adlandırdığı yatırımlardan, üst düzey bürokratlar için getirilecek yeni modele kadar birçok çalışmada son kararı seçimler sonrası kurulacak yeni hükümet verecek. Hazırlıkları süren kalkınma planı da haziranda tanıtılacaktı, erken seçimle bu da sonraya alındı. Türkiye'nin 2019- 2023 döneminde izleyeceği yol haritasını belirleyen 11. Kalkınma Planı için bir süredir çalışmalar devam ediyordu. Planın Haziran ayında da TBMM'ye sunulması öngörülüyordu. Yetkililer, planla ilgili çalışmaların normal sürecinde devam ettiğini belirtiyor.
Hürriyet 

Dünya Tur Operatörleri Türkiye 'Ye Çalışıyor! 
Türkiye ekonomisinin 'bacasız fabrikası', itici gücü olan turizm sektörü; geçtiğimiz iki yıl boyunca yaşadığı zor günleri bu yıl geride bırakıyor. Öyle ki, 'son dakikacı' tatilciler için sadece fiyat değil, yer bulmak da sorun olacağa benziyor. Zor geçen iki yılın yaralarını saran Türk turizmi, 2018'de hem yerli, hem de yabancı turistin yoğun ilgisiyle karşı karşıya. Tüm tatil destinasyonlarında tam dolulukla hizmet verilmesi bekleniyor. Elbette doluluk hedefleri sadece beklenti olmakla kalmıyor. Aylar, hatta yıllar önce tatilini ayarlayan yabancı turistlerin yaptıkları rezervasyonlar denizlere, şehirlere, sokaklara büyük bir akının habercisi!
Milliyet

Türkiye Enerjide Rüzgarı Yakaladı 
Uluslararası vergi, danışmanlık ve denetim şirketi KPMG'nin, dünya çapında 200'den fazla üst yöneticiyle görüşerek hazırladığı '2018 Yenilenebilir Enerji İşlemleri Araştırması' verilerine göre, yenilenebilir enerji alanındaki birleşme ve satın almalar artarak devam edecek.
Vatan 

'Piyasa Dostu Seçim' 
Erken seçim kararı piyasaları ve iş dünyasını rahatlatırken, yabancı yatırımcılardan da pozitif mesajlar geldi. Alınan kararın piyasa dostu olduğunu düşündüklerini ifade eden ABD'li yatırım bankası JP Morgan, buna 3 temel gerekçe gösterdi. Erken seçimin 24 Haziran'a alınması kararının siyasi belirsizlik sürecini kısa tutacak olmasının ilk olumlu faktör olduğunu bildiren JP Morgan, mali gevşeme riskinin de azaldığını belirtti. Yatırım bankası, üçüncü faktör olarak Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz artırması olasılığının yükseldiğine işaret etti. JP Morgan, TCMB'nin 25 Nisan Çarşamba günü yapılacak PPK toplantısında faizini 50 baz puan artırmasını beklediklerini ekledi.
Vatan 

Fed Yöneticisi 'Güvercin' Mesajlar Verdi 
ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi Başkanı William Dudley, ülkede enflasyonun yüzde 2 hedefinin altında kalmaya devam ettikçe para politikasını daha hızlı sıkılaştırmaya gerek kalmayacağını söyledi. Dudley, güçlü ekonomik büyüme ve yükselen enflasyonun daha hızlı faiz artırımlarına yol açmasının şart olmadığını ifade etti. İşsizliğin enflasyonu yükseltmeden ne seviyeye kadar düşeceğinin bilinmediğini vurgulayan Dudley, "Yetişkin erkeklere ilişkin işgücüne katılımı diğer gelişmiş ülkelerden düşük olduğu için istihdam piyasası ciddi kaynak sıkıntısı yaşamadan önce muhtemelen daha fazla iyileşebilir" dedi.
Vatan
 
SPOR 
Eczacı'dan Vize Yok 
Voleybol Vestel Venus Sultanlar Ligi'nin final serisinde Eczacıbaşı VitrA, Vakıfbank'ı 3-1 yendi, durumu 1-1'e getirdi. Üç galibiyete ulaşan takımın kupayı kaldıracağı seride 3. maç pazar günü Burhan Felek Voleybol Salonu'nda oynanacak. Birinci sete etkili ataklarla başlayan Vakıfbank'ta, Zhu Ting dörtten sayılar üretti ve sarı-siyahlılar bir anda 7-1 öne geçti. Vakıf, teknik molayı da 12-6 önde kapattı. Eczacıbaşı çok servis hatası yapınca ev sahibi bunu iyi kullandı ve seti 25-20 kazandı.
Milliyet

Sarhoş Musun Yürü Git! 
Akhisarspor maçından sonra karşılaşmanın gözlemcisi Oğuz Arıkal'a sportmenliğe aykırı ifadeler kullandığı gerekçesiyle Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, disiplin kuruluna sevk edildi. Sarı-kırmızılı ekibin 2-0 yenilerek kupaya veda ettiği yarı final maçının sonrasında soyunma odasında karşılaştığı Arıkal'ın yanına gidip pozisyonlarla ilgili şikayette bulunan Terim'in, "Derdimi kime anlatacağım, dağlara taşlara mı? Benim canım yanmış sizin umurunuzda değil" ifadelerini kullanırken, daha sonra da "Bana ukalalık yapma. Hepiniz ukalasınız. Sarhoş musun nesin, yürü git" şeklinde daha ağır biçimde söylemlerini sürdürdüğü belirlendi.
Milliyet

Dünya'ya Rezil Olduk 
Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanşında oynanan ve olaylar nedeniyle yarıda kalan Fenerbahçe-Beşiktaş derbisi Avrupa ve dünya basınında da geniş yer buldu. İngiliz Mirror gazetesi manşetine, başından yaralanarak hastaneye kaldırılan Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'i taşırken, "İstanbul derbisi şiddete dönüştü" başlığını kullandı. Gazetede ayrıca sahada yaşanan olayların ve Şenol Güneş'in yaralanma anlarının olduğu fotoğraflar servis edildi.
Milliyet

Yazıklar Olsun 
Fenerbahçe ile Beşiktaş arasında oynanan Ziraat Türkiye Kupası yarı final rövanş maçı, 0-0 devam ederken 57. dakikada çıkan olaylar nedeniyle tatil edildi. Oldukça gergin geçen karşılaşmanın ilk yarısı özellikle Beşiktaş'ın kullandığı korner atışları sırasında sahaya atılan yabancı maddeler nedeniyle sık sık durdu. Güvenlik önlemlerinin yetersizliği ve tüm bu yaşananlara rağmen herhangi bir tedbir alınmaması dikkat çekti.

Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme