21 Nisan 2018 Cumartesi

21.04.2018 Genel Gündem21.04.2018
TÜRKİYE 
İstanbul Ve Van'da Pkk'ya Ağır Darbe 
Bölücü terör örgütü PKK/ KCK'ya yönelik olarak Van ve İstanbul'da sürdürülen operasyonlarda örgüte ağır darbe vuruldu. Van'da düzenlenen operasyonlarda örgütün uzun namlulu silah ve roket başlıkları bulunan cephaneliği ele geçirilirken, İstanbul'da PKK'nın sözde gençlik yapılanması üyesi olan 21 şüpheli gözaltına alındı. PKK/KCK'ya yönelik sürdürülen çalışmalarda, örgütün gençlik yapılanması içerisinde faaliyet yürütüp, farklı eylemlere katıldıkları saptanan 27 şüpheliyi belirleyen İstanbul Terörle Mücadele ekipleri, şüphelilerin yakalanması için önceki gece 5 ilçede belirlenen adreslere eş zamanlı operasyonlar düzenledi.
Milliyet


'Senaryoları Altüst Ettik' 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran'da seçim yapma kararını bir çeşit depreme hazırlık faaliyeti olarak gördüğünü söyledi. Erdoğan, "Erken seçim kararıyla ülkemizle ilgili senaryoları altüst ettik" ifadelerini kullandı. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü'nün 150. Yıl Programı'na katılan Erdoğan, 24 Haziran seçimine dair önemli mesajlar verdi: "Biz siyasi hayatımız boyunca seçim sürelerinin sonuna kadar kullanılmasından yana olmuştuk. İç ve dış siyasi askeri ekonomik gelişmelerin seyri bize bu süreyi mevcut süreyle devam ettirmemizin ciddi maliyetleri olacağını gösterdi."
Milliyet 

Erken Seçime Meclis Onayı 
TBMM, salı günü MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin erken seçim çağrısı yapması, ertesi gün Bahçeli ile görüşen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı erken seçim tarihi olarak 24 Haziran'ı açıklamasından sadece 2 gün sonra erken seçim kararını aldı. Ak Parti ve MHP'nin erken seçime gidilmesine ilişkin önergesi TBMM'de 386 oyla kabul edildi. Ak Parti, MHP ve CHP'li üyelerin kabul oyu kullandığı görüşmelerde Başbakan Binali Yıldırım, 24 Haziran'da Türkiye'nin geleceğini ve istikrarını onaylayacağını söyledi.
Milliyet

Deaş'ın Kafa Kesen Celladı Yakalandı! 
İl Jandarma Komutanlığı, DEAŞ'ta eğitim veren ve esir alınan Özgür Suriye Ordusu üyelerinin kafalarını kesen Fehed El Sacır'ın Kocaeli'de olduğunu tespit etti. Sacır'ın, Başiskele Yeşilyurt Mahallesi'nde hücre evi oluşturduğu belirlendi. Jandarmanın, hücre evine düzenlediği operasyonla acımasız cellat gözaltına alındı. Fehed El Sacır'ın jandarmadaki ifadesinde, elinde ÖSO askerinin başının bulunduğu, çevresinde öldüren askerlerin olduğu fotoğrafın kendisine ait olduğunu ve cellatlık yaptığını kabul ettiği öğrenildi. Sacır'ın 2015- 2017 yılları arasında Suriye ve Irak'ta DEAŞ adına faaliyet gösterdiği, infazlardan sorumlu olduğu, örgüte yeni katılanlara eğitim verdiği ve kaçak yollarla geçtiği Şanlıurfa'dan Kocaeli'ye geldiği öğrenildi. Jandarmada işlemleri tamamlanan Fehed El Sacır, sevk edildiği adliyede tutuklanarak cezaevine gönderildi.
Vatan

Chp'de Adaylık Rüzgarları Esiyor 
CHP Parti Meclisi (PM), 24 Haziran'da yapılması planlanan cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi nedeniyle salı günü olağanüstü toplantı yapacak. Partinin cumhurbaşkanı adayı henüz açıklanmazken, Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nun bu konuda kurmaylarıyla zaman zaman bir araya gelerek, görüş alışverişinde bulunduğu öğrenildi. Zaman darlığı nedeniyle hızlı hareket etme kararı alınan CHP'de, milletvekilliği seçim yöntemi ve adaylık belirlemesi için PM, 24 Nisan Salı günü saat 16.00'da olağanüstü toplantıya çağrıldı.
Vatan

DÜNYA  
Eta Kurbanlar İçin Özür Diledi 
İspanya'nın kuzeyi ile Fransa'nın güneybatısında uzun yıllar bağımsız bir devlet kurmak için mücadele veren ve gelecek ay kendisini feshedeceğini duyuran ayrılıkçı "Bask Yurdu ve Özgürlük" (ETA) örgütü, masum insanların ölümü ve yaralanmasından dolayı özür diledi. ETA, geçtiğimiz günlerde Mayıs başında kendini feshedeceğini açıklamıştı. Açıklamanın ardından gelen özürde, çok fazla acıya ve çözümü olmayan çok sayıda zarara neden olduklarını ifade eden örgüt, Bask bölgesinde uzlaşma yapılması gerektiğini belirtti. Örgüte yakın Gara gazetesinde yer alan açıklamada, "ETA'nın eylemleri nedeniyle ölenlere, yaralananlara ve mağdurlara saygılarımızı sunmak istiyoruz. Bask ülkesinde çekilen ölçüsüz acılardaki doğrudan payımız için içten özür diliyoruz" denildi. Öte yandan İspanya hükümeti, açıklamayı olumlu karşıladı. Başbakan Mariano Rajoy yaptığı açıklamada, örgütün demokrasi silahıyla yenildiğini belirterek, özrün geciktiğine vurgu yaptı.
Milliyet

 S-400 Açıklamasında Abd'den Geri Adım 
ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wess Mitchell'in "Rusya'dan S-400 füze savunma sistemleri satın almaya hazırlanan Türkiye'ye yaptırım uygulanabileceği" yönündeki açıklamasının ardından, Savunma Bakanlığı, bu konuda daha sağduyulu bir yaklaşım sergiledi. Pentagon Sözcüsü Dana White, "Bu füze sistemlerinin uyumsuzluğu konusunda Türkler ile konuşmaktayız. Sonuçta, Türkler en iyi stratejik çıkarları konusunda kendileri karar verecek. Bunu belirleyecek olan Ankara" yanıtını verdi. White, "Türkiye'yi böyle bir alımdan vazgeçirme çabaları sürüyor mu?" sorusunu da "Bu füze sisteminin NATO sistemi ile uyuşmazlığı konusundaki endişelerimizle ilgili Türk yetkililerle görüşmeyi sürdürmekteyiz" diye yanıtladı.
Milliyet

Görüşme Notları Açığa Saçıldı 
Toplantı notları Trump'ın istihbarat dosyası konusundaki endişelerini ve Trump'ın o dönemin Ulusal Güvenlik Danışmanı Michael Flynn ile ilişkilerini kapsıyor. Bazı bölümlerinin gizli tutulduğu toplantı notları Cumhuryiteçi Kongre üyeleri Devin Nunes, Robert Goodlatte ve Trey Gowdy tarafından talep edilmişti. Bu üyeler toplantı notlarının içeriğinin Trump'ın adaleti engellemeye çalıştığı iddilarını çürüteceğini savunuyordu. Toplantı notlarının yayınlanmasının ardından Trump Twitter'da paylaştığı mesajında adaleti engellemeye çalışmadığının ortaya çıktığını iddia etti. Ancak Demokratlar bunun tersini düşünüyor.
Vatan 

Macron'dan Atına'ya 2 Kiralık Fırkateyn 
EGE Denizi'nde Türkiye ile Yunanistan arasında tansiyonun yükseldiği bir dönemde Atina'dan ilginç bir açıklama geldi. Savunma Bakanı Yardımcısı Fotis Kuvelis, Yunan Deniz Kuvvetleri için finansal kiralama yolu ile Fransa'dan iki fırkateyn alacaklarını açıkladı. Söz konusu fırkateynlerin yaz aylarında teslim edileceklerini söyledi. Ayrıca kesin olmamakla birlikte gelecekte iki fırkateyn daha kiralamaları ihtimali bulunduğunu da kaydetti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 4,9749-4,9938
Sterlin: 5,6952-5,6983                                 
Gram Altın: 174,5567-174,6972

Seçimlerden Sonra Yeni Nesil Reform 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin erkene alınmasının ekonomi için yararlı olduğunu belirterek, "Seçimleri öne almanın, Türkiye'nin beklentilerini iyileştirdiğini düşünüyorum çünkü bu şekilde çok daha hızlı olacak seçimlerden sonra ikinci ve üçüncü nesil reformlara odaklanabileceğimiz beş yıllık yeni bir dönem başlayacak" dedi. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankasının Bahar Toplantıları kapsamında ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Şimşek, ABD Ticaret Odası ve Turkish Heritage Organization iş birliğinde düzenlenen etkinlikte Amerikalı iş adamları ve sivil toplum liderleriyle bir araya geldi.
Milliyet

Almanya'ya Yapıcı İşbirliği Çağrısı 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Berlin Enerji Dönüşümü Konferansı çerçevesinde gittiği Almanya'da, ülkenin önde gelen gazetelerinden Frankfurter Allegemeine Zeitung'a röportaj verdi. "Karşılıklı yapıcı bir ilişki kurabiliriz" başlığıyla yayımlanan röportaj, Almanya'da geniş yankı buldu. Röportajında, "Almanya'nın güvenliği Türkiye'den başlar. Aynı şekilde, Türkiye'nin de güvenliğinin Almanya'dan başlamasını istiyoruz" mesajı veren Albayrak, iki ülke arasında yapıcı yaklaşım zamanı olduğunu belirterek, "Türkiye'nin tavrı gibi, yapıcı adımlar bekliyoruz" dedi.
Milliyet

Yabancı Moral Oldu 
Türkiye genelinde konut satışları 2018 Mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 14 oranında azalarak 110 bin 905 oldu. Konut kredisi faiz oranlarının ortalama 1.20'lere yükselmesi, konut satışlarındaki düşüşü tetikliyor. Mart ayında ipotekli konut satışları düşüşüne devam etti. Bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 35 azalan ipotekli satışlar Mart 2018'de 32 bin 786 olarak gerçekleşti. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 29.6'ya indi. Toplam satışlarda da gerileme dikkati çekiyor. 2017 yılının ilk 3 ayında Türkiye genelinde 325 bin 780 adet konut satılmıştı. Bu sayı, 2018'in aynı döneminde 303 bin 877 düzeyinde gerçekleşti.
Vatan

Imf: Belirsizlik Biter, Ekonomi İçin Olumlu... 
Uluslararası Para Fonu'ndan (IMF) erken seçimle ilgili ilk mesaj geldi. IMF Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinin erken yapılmasının ekonomi için olumlu olabileceğini belirterek, "Seçimlerin erken yapılması umarım piyasalardaki tüm belirsizliği giderir" dedi. Thomsen, "Türkiye'de geçen sene kısmen genişlemeci politikalar sayesinde çok güçlü bir büyüme gördük. Ekonomiyi destekleyen politikalar darbe girişiminden sonraki belirsizlik nedeniyle yerindeydi. Politika reaksiyonu bence makuldu" değerlendirmesini yaptı. Çok güçlü büyümenin aşırı ısınma riskini beraberinde getirdiğine işaret eden Thomsen, Türkiye ekonomisinin şu an potansiyelinin çok üzerinde büyüdüğünü vurguladı.
Vatan

İşveren Kadın Arzusu! 
Birleşmiş Markalar Derneği (BMD), Elle ve Ekonomist dergileri işbirliği ile Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen "Perakendede Kadının Gücü" etkinliğine onur konuğu olarak katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, kadın dostu olmayan yapılanmalarla mücadele etmek gerektiğine dikkat çekti. Erdoğan, kadınları sadece istihdam edilen değil, işveren konumunda görmenin herkesin ortak arzusu olduğunu söyledi. Emine Erdoğan, şöyle konuştu: "Yerleşik toplumsal algılarla, kadın dostu olmayan yapılanmalarla mücadele etmeliyiz. İş ve aile yaşamı arasındaki dengeyi koruyarak kadını güçlendirmeliyiz. Söz gelimi, çocuk sahibi olmanın, iş hayatından uzaklaşmak için bir sebep olmasını ortadan kaldıracak şartları oluşturmalıyız."
Hürriyet

SPOR 
Pes Etmek Yok 
Galatasaray maçının yorgunu Medipol Başakşehir, evinde ilk 8'in iyi ekiplerinden Kayserispor'u 3-1 yendi, son 4 haftaya girerken zirve iddiasını gösterdi. Clichy eksiği dışında Galatasaray maçının 11'i ile sahaya çıkan Abdullah Avcı ile ideal kadrosuyla gelen Sumudica'nın mücadelesinde başlangıç temkinliydi.
Milliyet

Tehlikeyi Fark Etti Ama... 
Fenerbahçe-Beşiktaş maçında çıkan olayların yankıları sürüyor. Önceki maçların aksine çok daha gergin bir atmosferde oynanan mücadelede özellikle her köşe vuruşunda sahaya atılan yabancı maddeler sebebiyle oyun durdu. Başkan Aziz Yıldırım da bunu henüz ilk dakikalarda fark edip normalin dışında bir durum olduğunu anladı. Geçmiş derbilerde Kadıköy'de böyle bir olayın hiç yaşanmaması ve bu maçta henüz ilk dakikalarda oluşan gergin hava sonrası Başkan Yıldırım harekete geçti.
Milliyet

Kumpas Var 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Fenerbahçe-Beşiktaş derbisinde çıkan olaylara ciddi manada üzüldüğünü dile getirdi. Önceki akşam İstanbul'a indiği andan itibaren buna şahit olduğunu ifade eden Erdoğan, "Bir defa bu futbol teröründen de öte bir şey. Burada ayrıca biraz açık konuşmam lazım, kumpas da var" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme