22 Nisan 2018 Pazar

22.04.2018 Genel Gündem22.04.2018

TÜRKİYE 

Başkasını Arama Aday Ol Görelim 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, NTV ve Star TV'nin ortak canlı yayınında aralarında Milliyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Serpil Çevikcan'ın da bulunduğu gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, gündeme ilişkin şu mesajları verdi: Hafta başında sayın Bahçeli ile hafta içinde görüşme arzumuz olmuştu. Çarşamba saat 13.30 için mutabakatı olmuştu. Salı günü de böyle bir durum ortaya çıkınca ben de grup konuşmamda 2019'u vurguladım. Arkadaşlarımın henüz ne diyeceğini bilmiyordum. 2019 Kasım'a göre konuşmamı bitirirken, sonra arkadaşlarımla değerlendirme yaptım. Bizim için erken seçim noktasında bir tarih ve bu konu ile ilgili takvimin belirlenmesi kalıyordu. Çarşamba sabah bir toplantı daha yaptık. Bahçeli ile görüşmeye bu şekilde girdik. Görüşme esnasında da kendi teklifimizi sunduk. Olumlu karşıladılar.
Milliyet


Ak Parti'de Vefa Semt Adı Değildir 
Türkiye Cumhuriyeti'nin son Başbakan'ı olarak tarihe geçecek olan Binali Yıldırım, partili gençlerin "Vefakâr başbakan" tezahüratlarına "Ak Parti'de vefa, bir semt adı değildir. Ak Parti'de vefa, lideriyle beraber sonuna kadar yılmadan, yorulmadan devam etmektir. Ak Parti'de vefa, ikbal peşinde koşmak değildir" karşılığını verdi. Yıldırım, "Ak kadrolar yeni hedeflerin gerçeğe dönüşmesi için sabırsızlanıyor" dedi.
Milliyet

'Salı Gününü Bekleyin' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin tutuklu milletvekili Enis Berberoğlu'nu Maltepe Cezaevi'nde ziyareti sonrası açıklama yaptı. Saat 14.00 sıralarında geldiği cezaevinde yaklaşık 1 saat kalan Kılıçdaroğlu, Berberoğlu'nun moralinin iyi olduğunu belirterek, "Gündemi yakından izliyor. Elbette ki bir an önce buluşmak istiyor" dedi.
Vatan

'İyi Parti Oy Alırsa Anca Bizden Alır!' 
Partisinin Kızılcahamam'daki kampında gazetecilerle bir araya gelen MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, İYİ Parti ile ilgili basında yer alan haberlerin hatırlatılması üzerine, "Allah'tan dileğim var, basın doğru yazsın" diye karşılık verdi. İYİ Parti'nin seçime katılıp katılamayacağı ile ilgili tartışmaların hatırlatılması üzerine ise Bahçeli şu değerlendirmeyi yaptı: "Burada biraz dikkatli olmak lazımdır. 'Seçim 15 Temmuz'da olacak' sloganı ile siyasallaşma sürecine girenler 15 Temmuz'a gerçekten inanmış olsalardı; 15 Temmuz'dan 6 ay önce seçime girme yeterliliğine kavuşmuş olmaları lazımdır. Bunu bilemiyoruz, ilgi alanımız değil. Seçime de girsin. Başka partilerden alamaz, alırsa bizden alır. Biz de rıza gösteririz."
Vatan

66 Senatörden Erdoğan'a Mektup 
ABD Senatosu'nun 66 üyesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a hitaben yazdıkları mektupta, terör örgütleri FETÖ ve PKK'yla bağlantılı olduğu gerekçesiyle Türkiye'de tutuklu yargılanan pastör Andrew Brunson'un serbest kalmasını istediler. Brunson'un memleketi Kuzey Carolina'dan Cumhuriyetçi Senatör Thom Tillis ve Demokrat Jeanne Shaheen'in hazırladığı mektupta, Senato'nun ABD ve Türk kanun koyucular arasında işbirliğinin desteklendiği belirtildi. Mektupta AK Parti Hükümeti'nin darbe girişimcilerine yönelik uygulamalarının Türkiye'nin kendi hukuk ve demokratik geleneklerinin ötesine geçtiği iddia edilerek bundan derin rahatsızlık duyulduğu belirtildi. Mektuba Başkan Donald Trump'ın Cumhuriyetçi Partisi'nden 43 ve Demokrat Parti'den 23 Senatör destek verdi. ABD Senatosu'nda 100 senatör bulunuyor. Senato Bütçe Tahsisat Komisyonu'nda yer alan Shaheen ve Cumhuriyetçi Senatör James Lankford ayrıca yaptıkları açıklamada Brunson'un tutuklanması dolayısıyla yeni harcama döneminde Türk yetkililer için yaptırım isteyeceklerini belirttiler.
Hürriyet

DÜNYA
Kuzey Kore'den Tarihi Adım 
Kuzey Kore, Güney Kore ve ABD yönetimleriyle yapacağı zirvelerden önce nükleer ve kıtalararası balistik füze denemelerini durduracağını duyurdu. Resmi KCNA ajansının haberinde, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, partisinin Merkez Komitesi toplantısında nükleer ve kıtalararası balistik füze denemelerini durdurma kararını açıkladığı bildirildi. Haberde, "Kuzey Kore, 21 Nisan'dan itibaren kıtalararası balistik füze denemeleri ve fırlatışları durduracak." ifadesi kullanıldı. Kim'in füze denemelerini durdurma kararının, geçen yıl nükleer güçlerinin tamamlandığını duyurmasının ardından Kuzey Kore'yi çevreleyen durumun "Kore devrimi" lehine hızla değişmesi üzerine alındığı belirtildi. Kuzey Kore lideri Kim'in testleri sürdürmenin artık gereksiz olduğu çünkü "Pyongyang'ın nükleer kapasitesinin doğrulandığına" yönelik ifadesine de yer verildi.
Milliyet

İsrail'de Natalie Portman Krizi! 
Dünyaca ünlü oyuncu Natalie Portman'ın önceki gün İsrail'de düzenlenen Genesis Ödül törenine katılmayacağını duyurmasının ardından İsrailli yetkililerden Portman'ın vatandaşlığını feshetme önerisi geldi. Kudüs doğumlu sanatçı, sosyal medyadan yaptığı açıklamada törene katılmamasının sebebini "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun törende konuşma yapması" olarak duyurmuş, "Törene katılmamayı seçtim çünkü törende konuşmacı olarak yer alacak olan Netanyahu'yu destekliyormuşum gibi gösterilmek istemiyorum. Dünya üzerinde sevdiğim birçok Yahudi ve İsrailli var. Bütün ulusu boykot etmeden İsrail lideriyle ilgili eleştiri hakkına sahip olduğumu düşünüyorum" demişti.
Milliyet

Göçmensen Cep Telefonunu Ver 
Kabineden geçen kararla iltica başvurusunda bulunanların cep telefonlarına kimliklerini ve nereden geldiklerini tespit edebilmek için el konabilecek. Başvuru sahibinin daha önce "Dublin Kuralları"nın geçerli olduğu bir AB ülkesine girdiği anlaşılırsa, bu ülkeye geri gönderilebilecekler. Dublin kurallarına göre, mülteciler ulaştıkları ilk AB ülkesinde iltica başvurusu yapabiliyor. Göç krizinin zirve yaptığı 2015'te Avusturya'da 90 bin kişi, ülke nüfusunun yüzde 1'inden fazlası iltica başvrusunda bulunmuştu. Başta mültecilere yönelik hava olumluydu, ancak daha sonra ülkedeki bu tavır hızla değişti. O dönem muhalefette olan aşırı sağcı ve göçmen karşıtı Özgürlük Partisi büyüdü ve Başbakan Sebastian Kurz'un liderliğindeki merkez sağ muhafazakâr halk partisi göç karşıtı kampanya yaptı. Balkanlar üzerinden gelen göç rotası kapatılınca, Avusturya'ya varan göçmen sayısı önemli ölçüde düştü.
Vatan

Sosyal Medyada Suudi Depremi 
Suudi Arabistan, dün akşam geç saatlerde darbe iddialarıyla çalkalandı. Bu iddialara gerekçe olarak gösterilen ve başkent Riyad'daki kraliyet sarayında kaydedildiği iddia edilen çatışma videoları sosyal medyada hızla yayıldı. Görüntülerin ardından, Suudi Kralı Salman bin Abdülaziz ile oğlu Veliaht Prens Muhammed bin Salman'ın saraydan çıkartılarak Riyad askeri üssüne kaçırıldığı da öne sürüldü. Ancak olaydan kısa bir süre sonra, üst düzey Suudi yetkililerin açıklamalarıyla gerçek ortaya çıktı.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 4,9749-4,9938
Sterlin: 5,6952-5,6983                                 
Gram Altın: 174,5567-174,6972

Para Kaçıranı Affetmeyiz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde birilerinin ısrarla Türkiye'deki kimi firmaların ve iş adamlarının varlıklarını yurtdışına çıkardığı yönünde tezviratlar ürettiğini belirterek, "Her kim işini, ticaretini, yatırımlarını büyütmek, geliştirmek, yaygınlaştırmak için değil de para kaçırmak için böyle bir yola tevessül ediyorsa kimse kusura bakmasın onu da affetmeyiz" dedi.
Milliyet

Türk Turizmi Dünyada Vazgeçilmez 
Yeni turizm hamlesi'nde büyük rollerden biri kuşkusuz sektörün her sorunuyla yakından ilgilenen birlikler ve derneklerin, diğeri ise tesislerin. Türkiye'yi dünyanın her coğrafyasında anlatan, farklı pazarlara Türk turizmini tanıtan birlikler, turizm sektörünün yara almaması, sıkıntı anında çabuk toparlanması için formüller geliştirmeye devam ediyor. Bu nedenle 2017 yılı boyunca Avrupa'da Amerika'ya, Afrika'dan Uzakdoğu'ya kadar ülke ülke her organizasyonda yer almaya çalışan sektör temsilcileri, 2018 için büyük bir toparlanma öngörüyor.
Milliyet

Şimşek'ten Imf'ye Aşırı Isınma Yanıtı 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Güçlü büyüme aşırı ısınma riskini getirdi' tespitlerine katılmadığını söyledi. IMFDünya Bankası Bahar Toplantıları ve G20 görüşmeleri kapsamında ABD'nin başkenti Washington'da bulunan Şimşek, 2018'de yüzde 5.5 büyümesi beklenen ekonominin 'aşırı ısınma' tartışmalarını anlamsız kılacağına işaret etti. Şimşek, şunları kaydetti: "Bu tartışma geçen sene yapılsa anlamlı olurdu çünkü Türkiye'de Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana ortalama büyüme yüzde 4.8. Şimdi bunun 1.5 katından fazla büyürseniz, aşırı ısınma tartışmaları anlam kazanır. Ama şu da bir gerçek, 2017'deki yüksek büyüme sonrasında bu yıl için hükümet olarak Orta Vadeli Program'da öngördüğümüz büyüme hedefi yüzde 5.5. Yılın ilk çeyreğinde buna paralel bir büyüme söz konusu. Dolayısıyla aşırı ısınma vardıysa bu geçmişin hikayesi."
Vatan

Şimşek: 1020 Şirket Tmsf'ye Devredildi 
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na (TMSF) devredilen şirketlerle ilgili son durumu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek açıkladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak'ın soru önergesine yanıt veren Şimşek, bin 20 şirketin TMSF'ye devredildiğini açıkladı. Şirketlerin toplam mali büyüklüğü de 46.8 milyar TL'ye ulaştı. Şimşek'in verdiği bilgiye göre, mahkeme ve hakimlik kararlarıyla FETÖ/ PDY ile bağlantılı bin 20 şirkette kayyımların yetkileri TMSF'ye devredildi. Toplam 49 bin 925 kişinin istihdam edildiği bu şirketlerin özkaynak toplamı yaklaşık 19.7 milyar TL olurken, cirolarının toplamı da yaklaşık 17.6 milyar TL oldu. Bugüne kadar bu kapsamda satılan şirketlerin sayısı iki olurken, satış tutarı ise yaklaşık 253 milyon TL olarak belirlendi. Şimşek, soru önergesine verdiği yanıtta TMSF'nin tasfiyeye karar verdiği ve tasfiye sürecini tamamladığı şirket sayısının da bir olduğunu belirtirken, bu şirketin tasfiyesi nedeniyle işsiz kalan kişinin ise bulunmadığı bilgisini paylaştı. Bu süreçte 122 kişinin mal varlığına da TMSF kayyım olarak atandı.
Hürriyet

Yabancılar Soğukkanlı 
Gündemin çok hızlı değiştiği günlerden geçiyoruz. Geçen haftaya kadar Suriye eksenli ABD Rusya gerilimini, ABD-Çin ticaret savaşlarını konuşurken gündem birden iç siyasete döndü. MHP lideri Bahçeli 26 Ağustos için erken seçim teklifi yaptı. Bu gelişmeyi seçim belirsizliği olarak yorumlayıp piyasalar olumsuz yönde değerlendirip sattı. Bir gün sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seçim tarihinin 24 Haziran olarak açıklanması bu defa olumlu fiyatlandı.
Hürriyet

SPOR 
Hiçbir Fenerli Bunları Yapmaz 
Fenerbahçe kaptanı Volkan Demirel, Beşiktaş derbisinde yaşanan olayları FBTV'ye değerlendirirken, çarpıcı yorumlarda bulundu. Tatil edilen kupa rövanşında istenmeyen olayların yaşandığını belirten deneyimli kaleci, "İki tarafın da istemediği bir olay gerçekleşti. Maçın sahada bitmesi taraftarıydık. Saha içindeki olaylar nedeniyle hakem Mete Kalkavan maçı iptal etti. Maç içinde hakemle diyaloğum oldu. 41. dakikada beni yanına çağırdı. Taraftarları uyarmamı söyledi. Ben de elimden geldiğince bir şeyler söylemeye çalıştım ama ona da belirttim. 'Hocam olanların daha fazlası rakip seyirciler tarafından oluyor ama hiçbir hakem gelip uyarıda bulunmuyor. Sadece sakin kalmamı benden istiyorlar' dedim. 'Sakin kalıyorum ve maçı bir şekilde tamamlıyoruz' dedim. O kendi düşüncesini söylemeye çalıştı. 'Sen yine de uyarını yap' dedi. Bende taraftarımızı uyarmaya çalıştım" ifadelerini kullandı.
Milliyet 

Fırtına Sus Pus! 
Trabzonspor sahasında Demir Grup Sivasspor'a 2-0 mağlup olarak, şok bir kayıp daha yaşadı. Osmanlıspor karşısında bir puana razı olan bordo-mavililer, Akhisar'ın kupada finale kalmasıyla bir şok daha yaşadı. Avrupa için beşincilik savaşı veren bordo-mavililer eğer Akhisar kupayı kaldırırsa bu hayalini bir sezon daha erteleyecek. Trabzonspor ilk dakikadan itibaren pas trafiğini iyi yönetirken, 15'ten sonra pozisyon bulmaya başladı. 16'da önce Burak topu Yusuf'a aktardı. Genç yıldız meşin yuvarlağı Ali Şaşal'a nişanladı. 20'de Burak bu kez Novak'ı iyi gördü. Bu oyuncunun şutunda ise Auremir kademeye iyi girdi.
Milliyet 

Gümüş Kaplama! 
Galatasaray gitti, geldi.. Cim-Bom, Aytemiz Alanya deplasmanında son dakikalarda Sinan Gümüş'ün attığı golle şampiyonluk yolunda çok önemli bir 3 puan kazandı. Muslera kalesinde devleşirken, oyuna sonradan giren Sinan Gümüş, Konyaspor maçında olduğu gibi hayat veren dokunuşu yaptı. 4'te Rodrigues'in sert şutunda Haydar'dan dönen topu iyi takip eden Gomis boş filelere topu gönderdi: 0-1. 75'ta Lucas net pozisyonda Muslera'ya takıldı. 82'de Mariano'nun ara pasında Sinan, hareketlenip sağ ayağıyla Cim- Bom'u yeniden öne geçirdi: 2-3.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme