26 Nisan 2018 Perşembe

26.04.2018 Genel Gündem26.04.2018
TÜRKİYE
Yargı Daha Bağımsız Olacak 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 24 Haziran'da yapılacak seçimlerin ardından hayata geçecek yeni yönetim sistemiyle yürütmeyi daha güçlü, yasamayı daha itibarlı, yargıyı daha bağımsız hale getirmeyi hedeflediklerini söyledi. Anayasa Mahkemesi'nin 56. Kuruluş Yıldönümü nedeniyle Beştepe'de akşam yemeği veren Erdoğan, şöyle konuştu: "Mevlana hazretleri hukuku adalet denizinden bir katre olarak görür. Bununla birlikte ne kadar küçük olursa olsun denizin letafetinin bu damladan belli olacağını söyler. Hakimleri tanrının ölçüsü ve terazisi olarak gören düşmanlıkları ve uyuşmazlıkları kesen bir makas olarak tarif eden Hazreti Mevlana'nın adalet kavramıyla ilgili tanımlamaları da çok önemlidir."
Hürriyet


Büyük İttifak Simülasyonu 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile üçüncü kez bir araya geldi. Görüşmede, parlamentoda en az 301 sandalye için 7 partili 'sıfır baraj ittifakı' önerisi İYİ Parti heyetine simülasyonlarla anlatıldı. Akşener ise büyük ittifak yerine sağ ittifaktan yana olduğunu dile getirdi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'i CHP Genel Merkezi'ne gelişinde Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek karşıladı. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Akşener arasındaki görüşmeye İYİ Parti Genel Sekreteri Aytun Çıray, Genel Başkan yardımcıları Koray Aydın, Ümit Özdağ ve Ayfer Yılmaz ile CHP Genel Başkan Yardımcıları Bülent Tezcan, Gamze Akkuş İlgezdi, Haluk Koç ve Muharrem Erkek ile İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu katıldı.
Hürriyet
  
Seçimden Sonra İlk Ziyaret Azerbaycan'a 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile görüşmesinin ardından iki ülkenin liderlerinin, seçimlerin ardından ilk ziyaretlerini birbirine yaptıklarını hatırlatarak, "Bu durumun bir gelenek haline gelmiş olması aramızdaki kardeşlik hukukun en güzel, en müşahhas örneğidir. İnşallah 24 Haziran'dan sonra da ilk yurtdışı ziyaretimi ben de Azerbaycan'a yapacağım" dedi. Erdoğan, dün Aliyev'i Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde resmi törenle karşıladı. 11 Nisan'da yapılan seçimlerde yeniden Cumhurbaşkanı seçilen Aliyev, ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yaparken, resmi törende milli marşların yanı sıra bando takımı, "Can Azerbaycan" şarkısını da çaldı. Külliye'deki resmi karşılama törenlerinde ilk kez böyle bir jest yapıldı. Erdoğan ve Aliyev, baş başa ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın açıklaması da düzenledi.
Milliyet
  
A'dan Z'ye Yeni Seçim Sistemi 
Cumhurbaşkanı seçimlerinin nasıl olacağını düzenleyen 2. Uyum Paketi, TBMM Genel Kurulu'nda da jet hızıyla yasalaştı. Genel Kurul'da zaman zaman gergin geçen ve gece saat 01.40'da kabul edilen paket özetle şu düzenlemeleri içeriyor: Mevcutta yurtdışındaki seçmenler, seçimden önceki 7. güne kadar oy kullanabiliyor. Düzenleme ile Cumhurbaşkanı seçiminin 2. tura kalması halinde oy verme süresi çok sınırlı olacak yurt dışındaki seçmenlerin, seçimden önceki 3. güne kadar oy vermelerine imkan tanınıyor. Yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenler, yurtdışında bulunan herhangi bir temsilcilikte oy kullanabilecek. Yurt dışındaki seçmenlerin randevuyla oy kullanması usulünden de vazgeçiliyor. Buna göre yurtdışında yaşayan seçmenler, YSK tarafından verilen oy verme günlerinden kendilerine uygun olan herhangi bir günde oy kullanabilecek. Yurt dışındaki seçmenlerin oy kullanabildikleri sürenin uzun olması nedeniyle, siyasi partiler yurt dışında her oy verme günü için ayrı sandık kurulu üyesi bildirebilecek.
Milliyet
  
Türkiye'ye Afgan Göçü Dalgası Sürüyor 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ahmet Şık Akın Atalay Kadri Gürsel Murat Sabuncu Musa Kart Türkiye'nin son dönemde özellikle Afganistan kökenli yeni göç dalgasıyla karşı karşıya olduğunu söyledi. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nce Adana'da düzenlenen 'Stratejik Yönetim ve İstişare Konferansı'na katılan Soylu, şunları söyledi: Ülkemizde yaklaşık 3,5 milyon Suriyeli, 1 milyon civarında da değişik ülke ve yasal statülerden göçmen bulunmaktadır. 228 bin Suriyelinin kaldığı 19 tane geçici barınma merkezi, 2 tane kabul barınma merkezi, 18 geri gönderme merkezi, 1 geçici geri gönderme merkezi var. 2017'de yakalanan düzensiz göçmen sayısı 172 bin 745 olarak gerçekleşmiştir. 2018 için bu sayı halen 75 bin 284'dür. 2017'de yakalanan göçmen kaçakçısı ise 4 bin 641'dir. 2018 yılı için nisan ayı başına kadar bu sayı bin 328 olmuştur. Son aylarda özellikle Afganistan kökenli yeni bir göç dalgasıyla karşı karşıyayız. 2018 yılındaki kaçak göçmenlerin içinde 29 bin 899 kişi Afganistan kökenlidir. 2017'nin tamamında Afgan kaçak göçmen sayısı 45 bin 259 kişidir. Geçen yıl geri gönderilenlerin oranı yüzde 29, bu yıl gelen Afgan kaçak göçmenlerin geri gönderme oranı halen yüzde 20'dir. Bu noktada gerek Afgan yetkililerle gerekse Pakistanlı yetkililerle görüşmelerimiz sürmektedir ve göçmenlerin iadesi noktasında anlaşma sağlanmıştır. Ayrıca Ağrı ve Iğdır sınırına, sınır duvarı ve duvarın hemen yanında güvenlik yolu inşa ediyoruz.
Vatan
 
DÜNYA  
Tahran'ı Kızdırdılar 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ABD ziyaretinde gündemin ilk sırasında İran'ın BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ile Almanya'nın oluşturduğu P5+1 adı verilen grupla 2015'te imzaladığı nükleer anlaşmanın akıbeti yer aldı. Konuğu Macron'la önceki gün düzenlediği ortak basın toplantısında da, Başkan Donald Trump, İran'la varılan nükleer anlaşmaya karşı yürüttüğü sert söylemini tekrarladı. Trump, İran'ın 2025 yılına dek zenginleştirilmiş uranyum stoklamasını engeleyen anlaşmayı 'anlamsız, çok kötü ve gülünç olarak' niteledi ve "Bu, temelleri çürümüş bir anlaşma... Kötü bir anlaşma. Dökülüyor" ifadelerini kullandı. Trump, "Çok daha büyük bir şey deneyeceğiz. Belki bir anlaşma, belki de değil" diye konuştu. Fransa lideri Macron ise ABD ve Avrupa'nın, İran'ın nükleer programının dışındaki bazı kaygıları da giderecek "yeni bir anlaşma" yapmaları konusunu Trump ile görüştüğünü kaydetti.
Hürriyet
  
Meydanlardan Uzak Kalamadılar 
Ermenistan'da muhalifler, Serj Sarkisyan'ın başbakanlıktan istifa etmesinden sonra yine meydanlarda toplandı. Muhaliflerin onculuğunu yapan milletvekili Nikol Paşinyan, Sarkisyan'ın istifasından sonra geçici olarak göreve gelen Başbakan Karen Karapetyan ile basın önünde görüşme isteğine olumlu yanıt alamadı. Paşinyan'ın sürekli yeni taleplerde bulunduğunu ileri suren Karapetyan, görüşmekten vazgeçtiğini açıkladı. Bunun üzerine Paşinyan, destekçilerini meydanlara çağırdı. Muhalefet yanlıları hükümet binasının bulunduğu Cumhuriyet Meydanı'nda gösterilere başladı. Paşinyan sosyal medyadan yaptığı açıklamada, geçici Başbakan Karapetyan'ın liderliğinde gidilecek seçimleri boykot edeceklerini duyurdu.
Milliyet 

İsrail'i İkna Edemedi 
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) komutanı General Joseph Votel, Tel Aviv'de gerçekleştirdiği ziyarette İsrailli yetkililere, Başkan Trump'ın Suriye'den çekilme planının ayrıntılarını anlattı. Yerel basında çıkan haberlere göre Votel'in sunumu, İsrailli yetkilileri ABD'nin Suriye'den çekilmesi konusunda ikna edemedi. Haberde ilk kez bir CENTCOM komutanının İsrail'e bu tür bir ziyaret gerçekleştirdiği vurgulanırken, Votel'in bizzat Trump tarafından gönderildiği kaydedildi. Trump, Suriye'deki 2 bine yakın ABD askerinin tamamına yakın bölümünü önümüzdeki aylarda geri çekmeyi planlıyor. Geride kalacak ufak grubun, Suriye rejimi ile İran ve Hizbullah'ın Suriye içerisindeki hareketlerini takip etmesi öngörülüyor. İsrail yönetimi, Trump'ın çekilme planının, İran'ın Suriye'deki askeri altyapısını güçlendirmesine fırsat tanıyacağını öne sürüyor.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 4, 9785-4, 9802
Sterlin: 5, 7020-5, 7050                               
Gram Altın: 173,518237-173, 9915

Ab Üyeliği İçin Kararlıyız 
Başbakan Binali Yıldırım, "Biz AB'ye üyelik için kararlılığımızı sürdüreceğiz. Rusya ile ilişkilerimizin gelişmiş olması Avrupa'ya alternatif değildir" dedi. Yıldırım, İspanya'da Nueva Economia Forumu'ndaki konuştu ve ardından katılımcıların sorularını yanıtladı. Yıldırım, İspanyol firmalarının Türkiye'de hangi alanlarda yatırımlar yapabileceklerine ilişkin soruya karşılık, "İspanyol şirketlerinin savunma sanayi projelerinde, atık yönetimi konularında yer aldıkları projeler var. Marmaray gibi bir dünya projesinde İspanyol firması ortak olarak yer aldı. Hızlı tren setleri ve hafif raylı sistem projelerinde varlar. Danışmanlık yapan firmalar var. Birçok alanda İspanyol şirketleri hali hazırda görev alıyorlar. 2023 hedeflerine yönelik projelerde de İspanyol firmalarını görmek istiyoruz. Türkiye'ye uzun vadede yatırım yapan kazanır. Bizim ülkemize güvenen, yatırım yapana her türlü desteği verdik, vermeye devam edeceğiz. Büyük projeler için özel teşviklerimiz var" ifadesini kullandı.
Hürriyet 

Ölçülü Arttırım 
Kritik Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından faiz arttırım kararı çıktı. PPK, politika faizi, faiz koridoru alt ve üst sınırında hiç bir değişikliğe gitmeyerek bir süredir piyasayı fonladığı Geç Likidite Penceresi faizinde (GLP) 75 baz puanlık artış yaptı. Piyasadaki genel beklenti, GLP faizinde 50 baz puanlık artış yönündeydi. Merkez Bankası kararından önce 4.08 lira civarında olan dolar kuru, karardan sonra 4.03 liraya kadar geriledi ancak kısa bir süre sonra önce 4.06 liraya, ardından da 4.11 liraya kadar çıktı. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 4.1012 liradan yapıldı. Borsa İstanbul ise günü yüzde 2.41 düşüşle 107 bin 401 puandan tamamladı.
Hürriyet
  
'Yerli İlaç' Atağı 
Türkiye , "yerlileşme" hedefi doğrultusunda, ilaç sektörü kurulu kapasiteyi harekete geçirmek, ihracat odaklı büyüme ile ülkenin ihtiyaç duyduğu ileri teknolojiyi sağlayacak adımları atmak üzere harekete geçti. Bu kapsamda yerlileşmeyle ekonomik karşılığı 6,1 Milyar TL değerinde ilaç üretilecek. Bu güne kadar yerelleşen ilaç sayısı 577 iken bu rakam binin üzerine çıkarılacak.
Milliyet
  
'Tohum' Geleceğe En Büyük Yatırım 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, "Son yıllarda tohum üretiminde, veriminde, kalite ve ihracatında önemli gelişmeler kaydedildi. 2002'de 145 bin ton olan sertifikalı tohumluk üretimi, 15 yılda 7 kat artarak 1 milyon 50 bin tona ulaştı" dedi. Emine Erdoğan ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, GAPTAEM Talat Demirören Araştırma İstasyonu'nda düzenlenen '3.Yerel Tohum Buluşmaları Şanlıurfa' etkinliğine katıldı.
Milliyet 

Toki'nin % 20 İndirimine İlk Gün 409 Başvuru 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından borcunu ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için düzenlenen yüzde 20 indirim kampanyasına ilk gün 409 başvuru yapıldı. TOKİ'den yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen TOKİ Başkanı Ergün Turan, ilk gün 409 başvuru aldıklarını belirtti. Tapularını hemen almak isteyen kişilerin kampanyaya gösterdikleri ilgiden memnuniyet duyduklarını kaydeden Turan, "TOKİ'den sosyal konut satın alan, çoğu alt gelir grubundan vatandaşlarımıza yüzde 20 erken ödeme indirimi ile önemli bir fırsat sunduk. 100 bin lira borcu olan bir vatandaşımızın 18 Mayıs'a kadar borcunu kapatması halinde, 80 bin lira ödeyeceğini belirttik. Kampanyamız ilk gün oldukça ilgi gördü ve ilk 409 vatandaşımız 19 milyon 778 TL'lik borçlarını kapatıp tapularını aldı" ifadelerini kullandı.
Vatan

SPOR 
Aşkını Kupaya Yazdı 
Kadınlar tenisinin yıldız isimlerinden Caroline Wozniacki, Avustralya Açık'ta geçtiğimiz aylarda elde ettiği şampiyonlukla ilk grand slam kupasını kazandı. Dünya 1 numarasına tırmanan Danimarkalı raket, sonrasında dünya 2 numarası olarak Türkiye'ye geldi.
Milliyet 

Yeni Moda Salah 
UEFA Şampiyonlar Ligi yarı finalinde Liverpool'un Roma'yı 5-2 yendiği mücadelede Mohammed Salah fırtınası esti. Mısırlı futbolcu eski takımını 2 gol, 2 asistle yıkarken adeta bir resital sundu. Yıldız futbolcunun gösterdiği performans rekorları da beraberinde getirdi. Bu sezon başında 34 milyon sterline Roma'dan gelen Salah, tarih yazdı. 25 yaşındaki oyuncu hem Premier Lig hem de Şampiyonlar Ligi'nde birbiri ardına başarılar elde ederek bu sezon Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi'yi gölgede bıraktı. 2017- 18 sezonunda Premier Lig'de yılın futbolcusu seçilerek büyük bir başarı elde eden Salah, 33 lig maçında 31 golle de önemli bir rekora ortak konumda.
Milliyet 

Nerede Kalmıştık? 
Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, Ziraat Türkiye Kupası'nda tatil edilen Fenerbahçe- Beşiktaş derbisinin, kaldığı yerden seyircisiz oynanması kararı aldı. Yönetim kurulunun yaklaşık 2 saat süren toplantısının ardından TFF'nin internet sitesinde yer alan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Türkiye Futbol Federasyonu, bugün yaptığı toplantıda 19 Nisan 2018 tarihinde Ülker Stadyumu Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Spor Kompleksi'nde oynanan Fenerbahçe- Beşiktaş Ziraat Türkiye Kupası yarı final ikinci maçı ile ilgili kararını verdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme