27 Nisan 2018 Cuma

27.04.2018 Genel Gündem27.04.2018 
TÜRKİYE 
Proje Elde Kaldı 
Başbakan Binali Yıldırım, 11'inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün adaylığıyla ilgili, "Bir mühendislik projesiydi, patladı, elde kaldı, başarısız oldu" dedi. İspanya dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Başbakan Yıldırım şunları söyledi: (Abdullah Gül'ün adaylığı) Hep beraber olayları izliyoruz. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi'nin ortak bir aday arayışı içinde çok yoğun temasları var. Gördüğümüz kadarıyla buradan bir sonuç çıkacağa benzemiyor. Çünkü bir yandan CHP, diğer yandan İYİ Parti bu yönde açıklamalar yaptılar, yapıyorlar. Hal böyleyken geriye ne kalıyor? En rahat parti biziz. Bizde aday tartışması yok. Dolayısıyla partilerin çatı aday denemesi yeni değil. İlk cumhurbaşkanlığı seçiminde de oldu, sonuçları görüldü. Maalesef çatının sağlam çatılmadığı, çöktüğü ortaya çıktı."
Hürriyet


Kılıçdaroğlu'ndan İkinci Tur Formülü 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 'ittifak yapma ve cumhurbaşkanı adayını belirleme' yetkisini aldıktan sonra partiler arası görüşme trafiğini hızlandırdı. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in adaylıkta ısrarcı olması nedeniyle çatı aday formülü çökerken CHP, geniş ittifak formülü üzerinde temaslarını sürdürüyor. Kulislere yansıyan formüle göre, herkes cumhurbaşkanlığı seçiminde kendi adayını çıkaracak. Ancak aynı tarihte yapılacak milletvekili seçimlerine ilişkin en geniş ittifak sağlanacak. Parlamento'da ittifakın güçlü temsil elde etmesi durumunda ikinci turda en yüksek oyu alan muhalefet partisinin cumhurbaşkanı adayı desteklenecek. İYİ Parti'ye HDP'nin yer aldığı ve yer almadığı iki seçenek üzerinden oy dağılımını gösteren simülasyon kullanılarak sunum yapılmıştı. İYİ Parti'nin, HDP'nin içinde yer almadığı bir formüle onay vermesi durumunda CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti'nin içinde yer alacağı bir ittifak ile seçimlere girilmesi gündeme gelecek. HDP'nin ise diğer sol partilerle hareket etmesi için görüşmeler yapılacak.
Hürriyet
  
'İsteyen Boyunun Ölçüsünü Alsın' 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, muhalefetin Cumhurbaşkanlığı seçimine yönelik ortak aday çıkarma arayışları kapsamında 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün isminin gündeme gelmesine ilişkin olarak kurmay çevresine, "Olanda hayır vardır. Kim istiyorsa aday olsun, boyunun ölçüsünü alsın" dediği öğrenildi.
Milliyet
  
Vekillik İçin İstifa Dalgası 
24 Haziran'da yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde milletvekili aday adayı olmak isteyen bürokratlar ve belediye başkanları dün yasal sürenin dolması üzerine ardı ardına görevlerinden istifa etti. Milletvekili Seçim Kanunu 18. maddesine göre, hakimler ve savcılar, yüksek yargı organları mensupları, yüksek öğretim kurumlarındaki öğretim elemanları, YÖK, RTÜK yeleri, kamu kurumu ve kuruluşlarının memur statüsündeki görevlileri ile yaptıkları hizmet bakımından işçi niteliği taşımayan diğer kamu görevlileri, aday olmak isteyen belediye başkanları ve subaylar, astsubaylar, aday olmak isteyen siyasi partilerin il ve ilçe yönetim kurulu başkan ve üyeleri ile belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile sendikalar, kamu bankaları ile üst birliklerin ve bunların üst kuruluşlarının ve katıldıkları teşebbüs veya ortaklıkların yönetim ve denetim kurullarında görev alanların istifa etmesi gerekiyor.
Milliyet
  
'Boynum Bükük Kaldı Babam' 
46 yaşındaki Uzman Çavuş İdris Özer, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Fırat Kalkanı Harekâtı ile terör örgütlerinden arındırılan Suriye'nin Halep kentine bağlı Mare üs bölgesinde yapılan faaliyetler sırasında kalp krizi geçirdi. Tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayan uzman çavuş, görevi başında şehit oldu. Dün memleketi Osmaniye'de düzenlenen törenin ardından toprağa verilen şehidin cenazesindeki kareler, yürek burktu.
Vatan
 
DÜNYA
Türkıye'ye Eleştiri Yunanıstan'a Övgü 
AB Komisyonu Başkanı Jean Claude Juncker, Atina ziyareti sırasında Yunanistan'a övgüler yağdırırken, Türkiye'yi eleştirdi. Juncker, dün Yunan parlamentosundaki özel oturumda yaptığı konuşmada "Türkiye, Doğu Akdeniz ve Ege'de yasadışı şeyler yapmaya devam ediyor. Varna'da, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a, Türkiye'nin uluslararası hukuk ve iyi komşuluk ilişkileri ile ilgili yükümlülüklerini dile getirdik. Kıbrıs (Rum Kesimi) dâhil tüm AB üyeleri ile ilişkilerini normalleştirmesi gerektiğini söyledik" dedi.
Hürriyet

Sınırda Tarihi Buluşma 
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jaein bugün tarihi bir zirve gerçekleştirecek. İki liderin yerel saatle 09.30'da (TSİ 02.30) askerden arındırılmış bölgede buluşması planlanıyor. Kim Jong-un'un tarihi liderler buluşması için iki ülke arasındaki ateşkes sınırından Güney'e yürüyerek geçeceği bildirildi. Güney Kore haber ajansı Yonhap'ta yer alan habere göre, Güney Kore Devlet Başkanlığı Genel Sekreteri Im Jongseok, Kim ile Moon arasındaki zirve programının detaylarını basın toplantısıyla kamuoyuna duyurdu. Zirve programının, iki ülke lideri arasındaki kişisel bağları geliştirmeye yönelik etkinliklere ve nükleer silahsızlanma gündemine odaklanacağını ifade eden Im, Moon ve Kim'in tarihi zirve için iki ülke arasındaki Panmunjom ateşkes köyünde bir araya geleceğini açıkladı.
Milliyet

Macron Trump'ı İkna Edemedi 
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Washington DC ziyaretini tamamlarken, son gününde George Washington Üniversitesi'nde öğrencilerle buluştu. Macron samimi bir ortamda öğrencilerle görüştükten sonra bir basın toplantısı düzenledi. Macron burada yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Donald Trump'ı İran'la yapılan nükleer anlaşmadan çekilmeme konusunda ikna edememiş olabileceğini belirtti. Macron, "Bana göre, iç politika nedenleriyle bu anlaşmadan kurtulacak" ifadesini kullandı. Trump'ın, İran'ın nükleer silahlara sahip olmasını engellemeyi amaçlayan uluslararası anlaşma konusundaki kararını 12 Mayıs'a kaddar vermesi gerekiyor.
Milliyet

Suikastın Nedeni Silah Anlaşması 
Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'da geçen hafta uğradığı suikast sonucu yaşamını yitiren Hamas örgütü bağlantılı Filistinli mühendis Fadi el Batş'ın, Hamas adına Kuzey Kore'yle silah anlaşması yaptığı gerekçesiyle İsrail tarafından hedef alındığı iddia edildi. İsrail basınında çıkan haberlere göre El Batş, Mossad gizli servisinin Hamas'ın yurt dışındaki bilim adamlarına yönelik operasyonu kapsamında öldürüldü. Habere göre Hamas El Batş'ı Malezya'ya, Kuzey Kore'den örgüt için silah satın alması amacıyla göndermişti. Mısır'ın yakın zamanda el koyduğu Kuzey Kore üretimi silahların anlaşmasını El Batş'ın yaptığı öne sürülüyor. Filistinli mühendisi hedef alan suikastçıların ülkeye Ocak ayı sonlarında giriş yaptıkları da belirlenmişti.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 4,9331-4,9363
Sterlin: 5,6710-5,6761                                 
Gram Altın: 172,2335-172,4749

Merkez'de Bağımsız Üyenin Süresi Doldu 
Merkez Bankası'nda bağımsız üye Abdullah Yavaş'ın görev süresi doldu. 7 üyeli Para Politikası Kurulu (PPK) uzun bir süredir 6 üyeyle toplanıyordu. PPK önceki gün yılın üçüncü toplantısını yaptı. PPK sonrası yapılan açıklamada toplantıya katılan üyeler sayılırken bağımsız üye Yavaş'ın ismi yer almadı. Yavaş'ın görev süresinin dolduğu anlaşıldı. Merkez Bankası'nın yasası 2001'de değiştirildi. Yasaya göre PPK; başka, başkan yardımcıları, Banka Meclisi'nce üyeleri arasından seçilecek bir üye ve başkanın önerisi üzerine müşterek kararla atanacak bir üyeden oluşuyor. 7 kişilik Kurul için Merkez Bankası başkan yardımcılıklarından birisi eksik olduğu için uzun süredir 6 kişi ile toplanıyordu. Yavaş 11 Mart 2008'de bağımsız üye olarak atandı. Görev süresi dolduktan sonra ikinci kez atama kararı 9 Mart 2013'te Resmi Gazete'de yayımlandı.
Hürriyet

Dalga Fırsatı 
Erken seçim öncesi piyasalar dalgalı. Her gün yeni gelişmeye göre dalgalanmanın yöne değişiyor. Global Menkul Değerler Genel Müdürü Gülşeyma Doğançay, siyasete odaklanmak istemeseler de piyasanın belirsizliği sevmediğini belirterek, "Dalgalanmalar en güzel fırsatı yaratır. Daha önce yatırımcının giremediği piyasalar için fırsat olur. Türkiye piyasalarının hâlâ cazibesi var" dedi. Global Menkul Değerler Araştırma Direktörü Sertan Kargın da piyasanın kimin iktidar olacağıyla ilgilenmediğini dile getirerek, "Önemli olan Türkiye'de iş yapma kurallarını uluslararası hukuka entegre edecek hükümet olması. İki alternatif de olabilir" diye konuştu.
Hürriyet

Kobi'lere Mevduatın 15 Katı Kredi 
KOBİ'lere verilen ve Nefes Kredisi'nin yeni şartları belli oldu. Yeni düzenlemeye göre, KOBİ'lere sağlanan kredi limiti, yatırılan mevduatın 10 katından 15 katına çıkarıldı. Geçen yıl KOBİ'lere cansuyu olan Nefes Kredisi projesinin yenilenmesi için düzenlenen törende konuşan Başbakan Binali Yıldırım, Nefes Kredisi'nin bu yıl yüzde 50 artışla 7,5 milyar liraya çıkacağını, ayrıca geri ödeme süresine de 6 aylık geri ödemesiz dönem eklediklerini belirterek 18 aylık vade imkânı tanınacağını açıklamıştı. Yıldırım, "Arkadaşlar bu işin kredi hacmini 7.5 milyara çıkarıyoruz, hayırlı uğurlu olsun. Ve vade 12 ay. Krediyi gidip alacaksınız, 'bir ay sonra taksiti öde' diyorlar. Böyle bir şey olur mu? Bunun bir hazırlığı var, onun için de 6 ay ödemesiz 1,5 yıla çıkardık. Faizi ödeyeceksiniz ama ana para ödeme 6 ay sonra başlayacak" demişti.
Milliyet

Geri Dönüşte En İyi Biziz 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, ilk çeyreğe ilişkin verilerin ortaya çıkmaya başladığını ve yüzde 7'nin üzerinde büyüme rakamına ulaşacaklarını söyledi. İslam Kalkınma Bankası Grubu ve Türk Eximbank ortaklığıyla düzenlenen 'İhracatçı ve Yatırımcı Zirvesi'nde konuşan Zeybekci, Türkiye'nin geçirdiği badirelere rağmen 2017'de G-20 ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olduğunu hatırlatarak, "Birinci çeyrekle ilgili doneler de ortaya çıkmaya başladı. Çok büyük bir ihtimalle yüzde 7'nin oldukça üzerinde, yüzde 7.5'lere yakın bir yerde büyümeyi yeniden yakalayacağız" dedi.
Vatan

SPOR 
Vakıfbank Sampiyon 
Voleybol Sultanlar Ligi Final serisinin son buluşmasında Vakıfbank, Eczacıbaşı'nı 3-0 yenerek 10. şampiyonluğuna uzandı. Hakemlerin hatalı kararları nedeniyle yapılan itirazlar nedeniyle zaman zaman kesintiye uğrayan mücadelenin ilk setinde iki ekip de taktik servis atarak üstünlüğü yakalamak için mücadele etti. Vakıfbank, Zhu Ting ile dörtten, Sloetjes'le ikiden ataklarla teknik molayı 12-10 önde geçti. Eczacıbaşı ise geriden gelerek altı kez skoru eşitlemesine rağmen 23. sayıdan sonra oyuna ağırlığını koyan Vakıfbank seti 25-23 kazandı ve 1-0 öne geçti.
Milliyet

Beraberlik Bize Yetmez 
Galatasaray derbisine, Fenerbahçe maçındaki olayların gölgesinde devam eden Beşiktaş, kapılarını dış dünyaya kapattı. Basına kapalı gerçekleştirilen dünkü idmanda, Galatasaray maçının taktiksel varyasyonlarına geçen siyah - beyazlı takım, klasik kadrosuyla TT Arena'ya gitmeye hazırlanıyor. Pepe'nin bir maçlık cezayı çekip, takıma dönmesiyle kadrosunu şekillendirmeye başlayan teknik direktör Şenol Güneş'in, zorlu mücadelede Medel ile Atiba'yı birlikte oynatması bekleniyor. Deneyimli teknik adamın, isimlerden çok, oynatacağı taktik üzerinde çalıştığı vurgulanırken, beraberliğin değil galibiyetin peşinde olduğu bildildirildi.
Milliyet

Artık Bizim Zamanımız 
Türkiye Futbol Federasyonu, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası ev sahipliği adaylık dosyasını UEFA'ya teslim etti. UEFA'nın İsviçre'nin Nyon kentindeki merkezinde gerçekleşen törende; Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, UEFA Genel Sekreteri Theodore Theodoridis'e adaylık dosyasını sundu. Törende Başkan Yıldırım Demirören'in yanı sıra UEFA Yönetim Kurulu Üyesi ve 1. Başkanvekili Servet Yardımcı, Başkanvekili Ali Dürüst, Yönetim ve İcra Kurulu Üyesi Cengiz Zülfikaroğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Mustafa Çağlar ve Alaattin Aykaç, Genel Sekreter Kadir Kardaş ile UEFA EURO 2024 Adaylık Tanıtım Elçisi Barış Telli yer aldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme