28 Nisan 2018 Cumartesi

28.04.2018 Genel Gündem28.04.2018 
TÜRKİYE  
15 Milletvekilini Ağlatarak Gönderdin 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanları toplantısında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, "Ana muhalefetin başındaki zat, kendine göre Cumhurbaşkanı tanımı yapıyor. Sen bu tanımın ta kendisisin, yumuşaksın" diye seslendi. Erdoğan, "Şimdi tüm umutlarını 24 Haziran'a bağladılar. Muhalefetin Soros'ları çoktur. Bunlar sadece içeriden değil aynı zamanda dışarıdan destekli Soros'lardır. Bunların kim olduğunu, hangi kaynaklardan beslendiğini de gayet iyi biliyoruz" ifadesini kullandı. Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında şunları söyledi: "Siz bakmayın bazılarının AK Parti'yi tek adamlıkla suçlamalarına. Bu ülkede diktatör görmek isteyen, bir gecede 15 milletvekiline; partisine, kamuoyuna ve milletimize hiçbir makul gerekçe göstermeden, siyaset mühendisliği ürünü yöntemlerle zorla parti değiştirenlere bakmalıdır. Bunları sen seçmedin millet seçti. 15 milletvekili, bunları ağlatarak kendi evinden kabul edemeyeceği bir yere ihraç ediyorsun, gönderiyorsun. Ana muhalefet partisinin eskiden beri sergilediği 'hadi seçime gidelim' kuru sıkı efelenmelerini ciddiye almıyorduk. MHP'nin yaptığı erken seçim çağrısı, üzerinde önemle durmamız gereken farklı bir iklimin oluşmasına yol açtı. Hodri meydan mı diyorsun? İşte meydan, çık."
Hürriyet 


İyi Parti'ye 7 Günde 100 Bini Aşkın Başvuru 
Türkiye, 24 Haziran'daki erken seçimlere kilitlenmişken, partiler de seçim hazırlıklarını hızlandırdı. İYİ Parti, milletvekili aday adaylığı için komisyon kurdu. Partinin 'gönüllü' ve resmi üyeliğine bir haftada 100 bini aşkın başvuru olduğu bildirildi. Ağırlıkla kadın ve gençlerden oluşan üyeler, sandık eğitimleri alacak ve seçim kampanyalarında destek sağlayacak.
Hürriyet 

Ypg Çekilmezse Müdahale Ederiz 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı'na katılmak üzere geldiği Brüksel'de başta ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo olmak üzere mevkidaşlarıyla ikili görüşmeler yaptı. Düzenlediği basın toplantısında Pompeo ile yaptığı görüşmeye değinen Çavuşoğlu, "Görüşmemizde daha önce Suriye ile ilgili çalışma grubumuzun ön mutabakatı sağladığı yol haritasının bir an önce iki bakan tarafından onaylanması konusunda teyitleştik" dedi. Pompeo'nun kendisini en kısa zamanda Washington'a davet edeceğini söyleyen Çavuşoğlu, "Bu yol haritasını onayladıktan sonra Münbiç modelini Suriye'nin diğer kesimlerinde, özellikle Fırat'ın doğusunda uygulayacağız. Böylelikle ikili ilişkilerimizde gerginliğe yol açan bir konuda da birlikte adım atmış olacağız" açıklamasında bulundu.
Milliyet
  
700 Sivilin Katili Daeş'li Yakalandı
İzmir'de düzenlenen operasyonda terör örgütü DAEŞ'in Suriye'nin Deyr Zor kenti ve çevresinden sorumlu sözde emiri Kasır El Haddavi ile 3 elebaşı yakalandı. DAEŞ'in bugüne kadar Türkiye'de yakalanan en üst düzeydeki sorumlularından olduğu belirtilen Haddavi Suriye'deki Şaidat bölgesinde 700 sivilin katledilmesinin sorumluları arasında gösteriliyor. DAEŞ'in Suriye'deki komutanlarından olan Haddavi'nin İzmir'de olduğu bilgisi üzerine harekete geçen İzmir Emniyet Müdürlüğü İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, İzmir MİT Bölge Başkanlığı'nın koordinesinde operasyon düzenledi.
Milliyet 

200 Bin Öğrencinin Okulu Değişecek 
TBMM Milli Eğitim Komisyonu'nda kabul edilen ve 13 üniversiteyi bölerek 20 yeni üniversite kurulmasını içeren yasa tasarısı, önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu'na gelecek. Tasarının yasalaşmasıyla 200 bin öğrencinin üniversitesinin değişeceği ortaya çıktı. Bölünecek üniversiteler arasındaki İstanbul, Gazi, Erciyes üniversiteleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "araştırma üniversitesi" ilan edilmişti. Yeni düzenleme ile bölünerek yeni kurulacak üniversitelere bağlanacak bölümlerin akıbeti belirsiz. 200 bin öğrenci, tasarının kabul edilmesinin ardından üniversitelerini değiştirmek zorunda kalacak.
Milliyet

DÜNYA
65 Yıl Sonra Barış Adımı 
Tarihi görüşme için dün yerel saatle 06.40 sularında Kuzey Kore'nin başkenti Pyongyang'dan yola çıkan Kim, Panmunjom'a ulaşan Güney Kore lideri Moon ile görüşmek için iki ülke sınırının güney tarafına geçti. Kim Jongun güneye adım atarken Güney Koreli mevkidaşı onun elini tutarak yardım etti. Daha sonra kısa bir süre Kuzey Kore toprağına geçen iki lider görüşmelerine güneyde devam etti. Görüşmeler sonrasında Kim Jongun ile Moon Jae-in, Kore Yarımadası'nın "nükleer silahlardan tamamen arındırılması" amacıyla ortak deklarasyon imzaladı. Deklarasyonda Kuzey ve Güney Kore'nin iki ülke arasındaki savaşı bu yıl nihai olarak sonlandırma amacında mutabık kaldığı ilan edildi. "İki lider 80 milyonluk Kore halkının ve tüm dünyanın önünde Kore Yarımadası'nda bundan böyle savaş olmayacağını ve yeni bir barış devrinin açıldığını resmen ilan eder" sözlerinin yer aldığı deklarasyonda tarafların silahlanmayı azaltma, 'düşmanca eylemleri' kesme, iki ülke arasındaki sınırın 'barış bölgesine' çevrilmesi sözleri yer aldı.
Hürriyet
  
Washington'da Merkel Farkı 
ABD Başkanı Donald Trump, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un ardından Almanya Başbakanı Angela Merkel'i ağırladı. Ancak buna pek de ağırlama demek zor. Üç saatlik görüşme için Washington'a gelen Merkel, dışarıda yemek yedi, oteline korumalarıyla "yürüyerek" gitti. Merkel, ABD Başkanı ile ilk buluşmasını geçen yıl Mart ayında gerçekleştirmişti. Bu buluşmada Trump, fotoğrafçıların el sıkışmaları için yaptığı çağrılara kulak asmamış ve Merkel'in elini ortak basın konferansının kapanışında sıkmıştı. Bu kez Trump önce davrandı...
Milliyet
  
İspanya'da 'Taciz' Cezası Sokağa Çıkarttı! 
İspanya'nın Pamplona kentindeki San Fermin festivali sırasında, bundan iki yıl once 18 yaşındaki bir kadına toplu tecavuzle suçlanan 5 erkeğin sadece "taciz" suçundan ceza alması, başkent Madrid, Barselona, Sevilla, Bilbao ve Valencia dahil bir çok kentte binlerce kişiye sokaklara çıkarttı. Kararın verildiği Navarra bolge mahkemesinden yuruyuşe geçen eylemciler "Bu taciz değil tecavuz!" sloganları attı. Polis eylemcileri mahkeme kapısında durdururken arbede yaşandı.
Milliyet
  
Rumlar Rusya'dan Çözüm Desteği İstedi 
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Birleşmiş Milletler Guvenlik Konseyi (BMGK) tarafından, devam eden Kıbrıs sorunun çozumu için alınan tum kararların uygulanmasını desteklediklerini belirtti. Lavrov, başkent Moskova'da, Güney Kıbrıs Rum Yonetimi Dışişleri Bakanı Nikos Hristodulidis ile gerçekleştirdiği goruşmenin ardından "Muzakereler gerçekleri ve Kıbrıs'ın mevcut uluslararası statusunu yansıtmıyor. Rusya, BMGK tarafından, uzun suredir devam eden Kıbrıs sorunun çozumu için alınan tum kararların uygulanmasını destekliyor" dedi. Hristodulidis ise "Kıbrıs konusunda çok iyi bir uzman olan sayın Lavrov'a gerçekleştireceği goruşmelerde, bu konuda destek olmasını rica ettim" diye konuştu.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 4,9331-4,9363
Sterlin: 5,6710-5,6761                                 
Gram Altın: 171,2335-172,2749

Cari Açığa Turizm Duvarı 
Türkiye'nin en önemli sektörlerinin başında gelen turizmde uzun yıllardır beklenen adım atıldı. 8 sivil toplum kuruluşu ve Türk Hava Yolları (THY) 'Turizm İstişare Kurulu' olarak bir araya geldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın öncülüğündeki Turizm İstişare Kurulu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB), Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED), Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD), Türk Hava Yolları (THY), Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmecileri Derneği (TÖSHİD), Turist Rehberleri Birliği(TUREB), Deniz Turizmi Birliği (DTB), Turizm Restaurant Yatırımcıları ve İşletmecileri Derneği'nin (TURYİD) katılımlarıyla oluşturuldu.
Hürriyet

Domatese Vize Çıktı 
Rusya Tarım Ürünleri Denetim Dairesi (Rosselhoznadzor), Türkiye'den domates alımında uyguladığı sınırlamayı kaldırıyor. Buna göre, daha önce belli şirketlerin domates ihracatı yapabildiği Rusya, 1 Mayıs'tan itibaren bu sınırı kaldıracak. Böylece Türkiye'de domates üretim yapan tüm şirketler Rusya'ya ürün gönderebilecek. Rosselhoznadzor'dan yapılan açıklamada, Türkiye Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın garanti vermesi halinde, Türkiye'den domates alınırken şirket bazında uygulanmaya devam eden yasakların mayıs ayı başından itibaren tamamen kaldırılabileceği belirtildi. Açıklama metninde domateslerin hangi Türk üreticilerden alınacağına, şirketlere göre değil, domates güvesi bulunmayan bölgelere göre karar verileceği kaydedildi. Rosselhoznadzor daha önce de mevcut şirket listesine 5 Türk firmasını daha ekleyerek Rusya'ya domates ihraç eden Türk üreticilerin sayısını 20'ye çıkarmıştı. Açıklamada, domateslerin ithalatında şirket yerine bölge bazında karar verileceği de kaydedildi.
Hürriyet
  
Türkiye'de 15 Yıldır Güven Ve İstikrar Var 
Başbakan Binali Yıldırım, sigorta ve finans kuruluşu Allianz Türkiye'nin İzmir Gaziemir'de 27 milyon Euro yatırımla kurduğu operasyon merkezi Allianz Kampüs'ün açılışına katıldı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir milletvekillerinin katıldığı açılış töreninde konuşan Yıldırım özetle şunları söyledi: İzmir'imize iş aş sağlayan herkesin başımızın üzerinde yeri var. İzmir'in gelişmesine, büyümesine, istihdama katkı sağlayan her girişimin arkasında olduk, olmaya devam edeceğiz. Her yapılan yatırım Türkiye için kalkınma demek, iş demek, refah demek. Allianz grubu İzmir Kampüsü ile bölgesel istihdama da önemli bir katkı sağlıyor. 16 yıldır olduğu gibi yatırımcılara verdiğimiz desteklerin artarak devam edeceğini bilmenizi istiyorum.
Milliyet

Açlık Sınırı 1.700 Tl'ye Dayandı 
Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), çalışanların geçim şartlarını 'açlık ve yoksulluk sınırı' araştırması ile ortaya koydu. Buna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 1.680 lira, gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı (yoksulluk sınırı) 5 bin 473 TL oldu. Mart ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.663, yoksulluk sınırı 5 bin 416 liraydı. Bekar bir çalışanın aylık yaşama maliyeti de 2 bin 73 TL olarak hesaplandı. Mutfak enflasyonunda artış aylık yüzde 1.06, 12 aylık artış yüzde 10.69 olarak açıklandı.
Vatan

SPOR 
Buzlar Eridi 
Fenerbahçe Doğuş'un üst üste 4. kez Final Four biletini aldığı Baskonia serisinin 4. maçının sonunda yaşanan gerginlik tatlıya bağlandı. Baskonia'nın kazandığı 3. maç sonrası rakibin Gürcü oyuncusu Shengelia'nın Fenerbahçe benchine gelerek saat işareti yapması ve 'Şimdi bizim zamanımız' demesine içerlenen Kalinic, maç bittikten sonra Shengelia'ya aynı hareketi yaparak, 'Saat kaç, biz Belgrad'a gidiyoruz' diyerek adeta rövanşı almıştı. Sırp yıldızın bu hareketi, Baskonia tribünlerinin de büyük tepkisini çekmiş, bazı taraftarlar salon dışında da otobüse binerken Kalinic'e tepki göstermişti.
Milliyet

Sezonun En İyisi 
Ligde bitime 4 hafta kala, 4. sırada olmasına rağmen matematiksel olarak şampiyonluk şansı olan Fenerbahçe'de özellikle yakalanan çıkış dikkat çekiyor. Son 5 maçta 4 galibiyet 1 beraberlik elde ederek yeniden çıkışa geçen sarı- lacivertliler, sezonun en iyi noktasına ulaştı. Hem takım performansı olarak hem de bireysel anlamda yaşanan pozitif gelişimler göze çarptı.
Milliyet

Gomis'le Bır Hesabım Var! 
7 Aralık 2011... Bu tarih belki ne Galatasaray ne de Beşiktaş için bir şey ifade etmiyor olabilir. Ama bir kişi hariç. O da Domagoj Vida. Hırvat stoper o gün 21 yaşında Dinamo Zagreb formasıyla Şampiyonlar Ligi'nde Lyon'a karşı oynamış ve sahasında 7-1 kaybetmişti. Bu maç üzerine çok şey yazılıp çizilmişti. Şike dedikoduları ayyuka çıkmış, tartışmaların odağındaki isim de Vida olmuştu. Maç öncesi bahis oynarken çekildiği iddia edilen resimler yayınlanmış, 5. gol sonrası da Vida'nın Gomis'e göz kırptığı işlenmişti. Evet o gün tek kahraman Vida değildi. Lyon forması giyen Gomis ise 4 gol atarak bir üst turu getiren isim olmuştu. Bu derbi 7 yıl sonra ikilinin yine karşı karşıya gelmesi anlamına geliyor. Hırvat futbolcu ile tedafüden bir alışveriş merkezinde karşılaştık. Bu fırsatı kaçırmadan derbi üzerine birkaç soruya yanıt aradık.
Milliyet 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme