29 Nisan 2018 Pazar

29.04.2018 Genel Gündem29.04.2018 
TÜRKİYE 
Chp'de İl Başkanları 'İlhan Kesici' Dedi 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, il başkanları toplantısında, partisinden istifa ederek İYİ Parti'ye katılan 15 milletvekilinin 24 Haziran seçimlerinde yeniden CHP'den aday olacağını söylediği öğrenildi. Toplantıda söz alan il başkanlarından tamamına yakınının CHP'nin Cumhurbaşkanı adayının İlhan Kesici olması yönünde görüşlerini beyan ettiği bildirildi.
Milliyet


Bay Kemal, Darbecisin! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 24 Haziran seçimleri için ilk mitingini dün İzmir'de yaptı. AK Parti'nin İzmir kongresine Başbakan Binali Yıldırım ile katılan Erdoğan daha sonra Atatürk Stadı'nda vatandaşlara hitap etti. Mitingin sürprizi sanatçı İbrahim Tatlıses'in sahneye çıkarak, Afrin harekatı için 'Yaylalar' türküsünden uyarladığı türküyü söylemesi oldu. Erdoğan konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu darbe girişimi sırasında yaptıklarına değindi.
Vatan
  
Mutabakat Yok Aday Değilim 
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül cumhurbaşkanlığına aday olup olmayacağı tartışmalarına dün noktayı koydu. Sarıyer'deki ofisi önünde açıklamalarda bulunan Gül, Türkiye'nin iç ve dış şartlar itibarıyla büyük zorluklarla karşı karşıya olduğunu ancak huzura ihtiyaç varken kutuplaşma ve korku ortamı yaşandığını ifade etti. "Hamasetin ve karşılıklı hakaretlerin siyaseti esir aldığını da maalesef görüyoruz" diyen Gül, kendi isminin de yoğun bir şekilde gündemde olduğunu söyledi.
Vatan

Milletin İmzası Yoksa Ben De Yokum 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Zonguldak'ta partisinin il başkanlığı binasının açılışında yaptığı konuşmada "Vatandaşın, aziz milletimin, eğer aday göstermek için imzası yoksa ben de yokum" dedi. Akşener, özetle şunları söyledi: "CHP Genel Başkanı'na ve 15 değerli milletvekili kardeşime teşekkür ediyorum. 'Güneş Motel' iftirasında bulunanların hepsine misliyle iftiralarını iade ediyorum. Bu kardeşlerimiz, demokrasiye yol açan İyi Parti'nin abidik gubidikle seçime girmesini engellemeye kalkışan Adalet ve Kakınma Partisi Genel Başkanı ve yöneticilerinin tuzağını, yargıya müdahalesini boşa çıkararak fedakârlıkta bulundular. Belki bizi tarih yazmayacak ama onları yazacak. Türkiye'de demokrasinin önünü açan kahramanlar olarak yazacak. Onların saçının teline zarar getirilmesi halinde uzatılan parmakları kırmazsam Meral değilim. Grup kurmuş durumdayız; ama grup kurulmasında yardımı olan arkadaşlarımızın imzasıyla aday gösterilmek istemiyorum. Sözüm var, 100 bin imzayla aday olacağım. Vatandaşın, aziz milletimin aday göstermek için imzası yoksa ben de yokum."
Hürriyet

Menbiç'i Konuştular 
TÜRKİYE ile ABD arasında Suriye başlıklı görüşmeler yeniden hız kazandı. Önceki gün Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun Brüksel'de NATO toplantısı sırasında ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesinden kısa bir süre sonra iki ülke Genelkurmay Başkanları arasında da telefon görüşmesi yapıldı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile ABD'li mevkidaşı Orgeneral Joseph Dunford'un telefonda görüştükleri, iki ülke karargâhlarından yapılan açıklamayla duyuruldu.
Hürriyet
 
DÜNYA 
Üçlü Zirvede Ortaklık Kararı 
Türkiye, Rusya ve İran dışişleri bakanları Suriye'deki krizi görüşmek üzere dün Rusya'nın başkenti Moskova'da biraraya geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ve İranlı mevkidaşı Cevad Zarif, Suriye krizi ve ileriye yönelik atılması gereken adımların değerlendirildiği Türkiye-Rusya-İran Üçlü Dışişleri Bakanları toplantısına katıldı. Ziyareti kapsamında Zarif ile ikili görüşmelerde bulunan Çavuşoğlu, görüşmede, Türkiye ile İran arasındaki ekonomi ile turizm iş birliğini ve Suriye başta olmak üzere bölgesel konuları görüştü. Görüşmenin ardından Rus mevkidaşı Lavrov ile ikili toplantıya geçen Çavuşoğlu, burada yaptığı açıklamada, Türkiye ve Rusya arasındaki ikili ilişkilerin her geçen gün daha iyiye gittiğini vurgulayarak, bölgesel konularda da birlikte başarılı çalışmalar yürütüldüğüne işaret etti. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ise, Çavuşoğlu ve Zarif'le yaptıkları görüşmenin sonunda Suriye kriziyle ilgili ortak deklarasyon kabul ettiklerini açıkladı.
Milliyet

Tarihi Karara Kuzey Kore'de İlk Değerlendirme 
Önceki gün Kuzey Kore lideri Kim Jongun ve Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in arasında gerçekleşen tarihi zirvenin yarattığı yankı sürüyor. Liderlerin bölgede kalıcı barışın sağlanmasına yönelik imzaladıkları deklerasyon Kuzey Kore'de resmi haber ajansı KCNA tarafından da yayımlandı. Devlet televizyonu ve resmi haber ajansı KCNA, görüşmeleri ve iki liderin yarımadayı 'tamamen nükleer silahlardan arındırma' sözünü övdü ve Cuma günü gerçekleşen zirveyi "tarihi" ve yeni bir dönemin başlangıcı olarak tanımladı. Nükleer silahlara ilişkin Kuzey Kore'den böylesi bir değerlendirmenin ender rastlandığına işaret eden Güney Kore'nin Yonhap haber ajansı, bu gelişmenin söz konusu taahhütlerin yerine getirileceğine dair umutları yeşerttiğini belirtti.
Milliyet

Bu Kez Elini Bırakmadı 
Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ABD Başkanı Donald Trump, çalışma toplantısı için Cuma günü Beyaz Saray'da bir araya geldi. İki lider görüşmede İran nükleer anlaşması, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma ek gümrük tarifesi uygulama planını, Kore Yarımadası'ndaki gelişmeler, Rusya ile ilişkiler ve Almanya ile NATO ülkelerinin savunma harcamaları konularını ele aldı. Trump Almanya başta olmak üzere bütün NATO ülkelerinden ortak savunma giderlerine daha fazla katkı sağlamaları yönündeki çağrısını yineledi. Trump çağrısını yineledikten sonra, "NATO müthiş ancak Avrupa'ya bizden daha çok yardım ediyor" dedi. Trump, iki sene önce alınan ülkelerin gayri safi milli hasılalarının yüzde ikisini NATO bütçesine aktarmaları kararı konusunda ısrar ediyor.
Vatan

S.Arabistan'da 'Amerikan Güreşi' 
Suudi Arabistan, tarihinde ilk defa Amerikan Güreşi Federasyonu (WWE) tarafından organize edilen bir müsabakaya ev sahipliği yaptı. Cidde'deki Kral Abdullah Spor Kompleksi'nde 'Greatest Royal Rumble' ismiyle gerçekleştirilen ve Amerikan güreşçilerinden Triple H ile John Cena'nın karşı karşıya geldiği müsabakayı Cena kazandı. İzleyiciler tarafından büyük ilgi gören organizasyon, devlete ait spor kanalının yanı sıra ülkedeki yerel birçok spor kanalında yayınlandı. Spor salonunda harem selamlık uygulaması da yapılmadı. Erkekler ve kadınlar maçı karışık izledi.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 4,9331-4,9363
Sterlin: 5,6710-5,6761                                 
Gram Altın: 171,2335-172,2749

Hisse Satan Yabancı Tahvilde Pozisyon Aldı 
Borsadaki yabancı payı azalmaya devam ediyor. 26 Nisan 2018 itibariyle yüzde 63,87 seviyesinde. Yılbaşında oran yüzde 65,64 idi. Yabancı payı son 8 yılda en düşük yüzde 62, en yüksek yüzde 67.5 oldu. Mevcut seviye diplere yakın. Haftalık sıcak para hareketine baktığımızda yabancıların hisse satışı yaparken tahvil aldığı gözlenmekte. Nette 136 milyon dolarlık alım yapıldı. Para girişi var fakat hisselere değil. Bu nedenle borsada satış baskısı güçleniyor. Yılbaşından bu yana hisse senetlerinde 735 milyon dolar çıkış oldu. Tahvilde 1 milyar 150 milyon dolarlık giriş var. Türkiye'ye giren sıcak para yılbaşından bu yana sadece 415 milyon dolar.
Milliyet

Markalı Konutta Anadolu Sürprizi 
Türkiye gayrimenkul piyasası zaman zaman daralma dönemlerinden geçse de yükselişini sürdürüyor. İstanbul'un her ilçesi ayrı ayrı gayrimenkul yatırımında değerini katlamaya devam ediyor. Antalya'dan Trabzon'a, Yalova'dan Bursa'ya kadar pek çok il ise başta yabancı yatırımcı olmak üzere dikkatleri çekiyor. 2017 yılında yabancı yatırımcılar Türkiye genelinde 22 bin 234 konut aldı. Yabancıların da konut yatırımlarında ilk sırayı İstanbul alıyor. İstanbul'dan yıl içinde alınan toplam konut sayısı 8 bin 182 oldu. İstanbul'u 4 bin 707 toplam konut satışıyla Antalya takip etti. Bursa ise yabancıya 1.474 konut satışıyla Antalya'nın ardından gelirken, Yalova 1.079, Trabzon da 978 toplam satışlarıyla sıralamada yer alıyor.
Milliyet

Balon Endeksi Kendine Geldi 
Türkiye turizmi 2016 ve 2017'de turizmde yaşadığı sıkıntılı süreci yabancı turistlerin hızlı geri dönüşü ile aştı. Bu dönemde sadece oda fiyatları değil turizmci için önemli gelir kalemlerinden olan balon turu, yamaç paraşütü, rafting ve ATV turu gibi aktivitelerin fiyatları da büyük düşüş yaşamış işletmeler sadece günü kurtarmak adına faaliyetlerine devam etmişti. 2018'in ilk günlerinden itibaren hızlı toparlanan turizm sektörü bu yaza yüzde 100 doluluk oranları ile girmeye hazırlanırken aktivite fiyatlarında da kriz döneminin 4 kat kadar üstüne çıkıldı. Öyle ki Nisan 2015'te euro 2.96 TL seviyesindeyken Kapadokya'da balon turu ücreti 300 euro (900 TL) idi ancak 2015 sonunda Rusya ile girilen uçak krizi ve yaşanan terör olaylarını takiben turistlerin Türkiye'den elini ayağını çekmesi aktivite fiyatlarını da vurdu.
Vatan

Sigorta Girişi, Aylık İptaline Neden Değil 
Kayıtlı istihdamı desteklemeye yönelik birçok uygulama ve denetim gerçekleştiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı son çıkarılan Torba Kanunla birlikte milyonlarca öğrencinin mağduriyetini giderecek. Sosyal Güvenlik Kurumu'ndan anne veya babasından dolayı aylık alan gençler, ceplerindeki harçlıkları yetişmeyince okul dönemlerinde kısmi süreli çalışmalar yapıyorlar ya da yaz dönemlerinde tam zamanlı olarak çalışma hayatına atılıyorlar. Geçtiğimiz yıllarda Genel Sağlık Sigortası'ndan dolayı milyonlarca liralık borç yüküyle karşı karşıya kalan öğrencilerin bu mağduriyetini Sosyal Güvenlik Kurumu çıkarılan Torba Yasa ile çözmüş, bu borçlarına af getirmişti. Bu seferki Torba Yasa ile kurumdan aldığı yetim aylığı kesilmesin diye sigortasız çalışarak kayıt dışı istihdam yaratan öğrencilerimizin mağduriyeti giderilecek.
Vatan

1.7 Milyarlık İmza Atıldı 
İstanbul'un en değerli bölgelerinden Teşvikiye'de gerçekleşecek gayrimenkul projesi için imzalar atıldı. Emlak Konut GYO tarafından ihalesi gerçekleştirilen ve Dap Holding iştiraki Eltes İnşaat&İstlife Yapı İş Ortaklığı tarafından toplam 1 milyar 763 milyon 750 bin TL bedelle kazanılan Şişli Teşvikiye Arazisi İhalesi'nin imza töreni, Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ve İstlife Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Naci Topçuoğlu'nun katılımıyla gerçekleşti. Dap Holding, Nişantaşı'nda yer alan Marmara Üniversitesi Kampüsü arazisi için Emlak Konut GYO'ya 70 milyon 550 bin TL ödeme yaparak ilk adımı attı. Emlak Konut'a şirket payı olarak toplam ödenecek tutar ise 705 milyon 500 bin lira.
Hürriyet

Spor 
Süper Lig'e Hoş Geldiniz 
Spor Toto 1. Lig'de 33. hafta maçları aynı saatte start alırken, Çaykur Rizespor Ümraniyespor'u deplasmanda 1-0, Ankaragücü de Manisaspor'u 3-0 devirerek Süper Lig'e çıkmayı garantiledi.
Milliyet

Avrupa Aşkına 
Trabzonspor, Antalyaspor deplasmanında, maçın hemen başında geriye düşmesine rağmen pes etmedi, sahadan 2-1 galip ayrılmayı bildi. Maçın ilk yirmi dakikasındaki tempo iki takımın da galibiyeti ne kadar çok istediğinin kanıtıydı. Düşme hattından uzaklaşmak isteyen Antalyaspor'da futbolcular alınacak bir puanın bile altın değerinde olduğunun bilincinde sahaya çıktı.
Milliyet

Zafer Ateşi 
Fatih Terim hedeflerini ve kariyerini özetlerken, "Kaybetmekten korkma! Bir şeyi kazanmak için, bazı şeyleri kaybetmelisin ve unutma; kaybettiğinde değil, vazgeçtiğinde yenilirsin!" sözünü Florya'nın duvarına resmetmişti. Şenol Güneş ise zorluklarla nasıl baş edilmesi gerektiğini anlatırken, "Benim için hayatın her döneminde merdivenler vardır. Bunun sonunda bir zirve vardır. Her basamak önemlidir. Basamağın ilkine basmadan o zirveye çıkamazsınız. Eğer zirveyi hedefleyen bir insansanız her basamağı tek tek basmalısınız" ifadelerini kullanmıştı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme