30 Nisan 2018 Pazartesi

30.04.2018 Genel Gündem30.04.2018
TÜRKİYE 
Chp Siyaseti Lekeliyor 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'li 15 vekilin İYİ Parti'ye geçmesi üzerinden ana muhalefet partisine yüklenmeye devam etti. Siyasetin ilkelerle, prensiplerle belli değerlerle yapılan, yapılması gereken bir iş olduğunu vurgulayan Erdoğan, "CHP, hiçbir ilke ve ahlakla bağdaşmayan, kapalı kapılar arkasında yürüttüğü pazarlıklarla Türk siyasetini kirletmeye, lekelemeye devam ediyor" dedi. Bedelli askerliğin şu anda hükümetin gündeminde olmadığını söyleyen Erdoğan, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün açıklamaları konusunda 'hiçbir değerlendirme yapmayacağını' belirtti.
Milliyet


Kemal Bey, Aday Olmak Sana Yakışır 
Başbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "Niye kapı kapı geziyorsun, aday arıyorsun, niye kendin çıkmıyorsun? Eğer parti lideriysen milletin senden beklediği aday olmaktır, aday aramak değildir" diye seslendi. Ak Parti İstanbul Gençlik Kongresi'nde konuşan Yıldırım, "Ana muhalefet bekliyor ki gökten zembille cumhurbaşkanı adayı insin, CHP'ye derman olsun. Kardeşim önce yüreklice Tayyip Erdoğan'ın karşısına çık 'ben adayım' de. 'Ben iktidara talibim' de" diye konuştu. Yıldırım salon dışında vatandaşlara hitap ettikten sonra kongrede de partili gençlere seslendi.
Milliyet 

Diktatörlük Değil Demokrasiye Bağlılık 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'li 15 vekilin demokrasiye kurulan kumpası bozduğunu tekrarladı. Bu vekillerin İYİ Parti'ye geçmelerini istediği için diktatörlükle suçlandığını belirten Kılıçdaroğlu, "Kumpası açığa çıkardık. Bunun adı diktatörlük değil, demokrasiye bağlılıktır" diye konuştu. Partisinin il başkanları toplantısı için geldiği Kayseri'de Milliyet'in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimlerine yönelik "Cumhur İttifakı" karşısındaki partilerle yürütülen ittifak görüşmeleri konusunda, "Şu anda görüşmeler devam ediyor. Kısa süre içinde önemli adımlar atılacak" açıklamasında bulundu.
Milliyet

Tüm Bakanlar Aday Olacak 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, tüm bakanların milletveili seçiminde aday olacağını açıkladı. Trabzon'da bir otelde düzenlediği basın toplantısında, yerel ve ulusal basın temsilcilerinin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Bakan Soylu, tüm bakanların milletvekilliği adaylığı başvurusunda bulunacağını, bunu ise partinin kararı olduğunu söyledi. Bakan Soylu, "Siyasi yol haritanız ne olacak? Milletvekilliği için aday oldunuz mu?" sorusuna, şu yanıtı verdi: Şöyle genel bir eğilim oluştu, tüm bakan arkadaşlarımın aday olması konusunda partinin bir kararı oluştu. Zannediyorum şu ana kadar bir adaylık başvurusu yapmadım ben, zannediyorum dediğim arkadaşlara gerekli şeyleri verdim, bugün öğleden sonra büyük ihtimalle başvuruyu yapabilirler ama bütün bakan arkadaşlar aday olacaklar. Böyle bir ilke kararı var. Karar, partinin kararıdır.Bu yeni sistemde her şeyi ilk yaşayacağız. Her şey ilk olacak, onun için burada istişareler sonucunda Sayın Cumhurbaşkanımız, ilgili kurullar nasıl bir değerlendirme yapacak onların şeyidir yani bu ilke kararına bütün bakanlarımızın uyması konusunda bir değerlendirme geldi, bütün bakanlarım da bu ilke kararına uyuyordur diye düşünüyoruz.
Vatan

11. Otomobili Aldı 
MHP Lideri Devlet Bahçeli, klasik otomobil koleksiyonuna bir yenisini daha kattı. Bahçeli'nin 11. aracı eski model bir Mercedes oldu. Bahçeli, gazetecilerle yaptığı sohbette şunları söyledi: "Eski model, tek kapılı spor bir Mercedes. Kırmızı, sarı arasında bir renk. Kibar duruşu olan bir araba. Plakası ise 06 TC 999. Bu tür arabalar İstanbul'da oluyor. Firma bir araba ürettiğinde en az 50 yıl yedek parçasını kullanacak stok bulunduruyor. Cumartesi, pazar fırsat buldukça dolaşıyoruz. Ferdi Tayfur'u çalıyoruz. Aheste gidince de toz atılmıyor. Arabalar genel merkezin garajında duruyor. 1973-74 modeller. Adam usanmış satayım da nasıl satayım derdinde. 'Bir tane araba var Sayın Bahçeli görse nasıl olur' diyenler oluyor. Piyasayı yükseltiyoruz galiba. Satıcılara önce belli etmiyoruz parayı öderken söylüyoruz.
Hürriyet

DÜNYA 
Nükleer Deneme Tesisi Kapanıyor 
İki Kore liderinin, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği tarihi zirve sonrası gelişmeler sürüyor. Güney Kore, Kuzey Kore'nin nükleer deneme alanını mayıs ayında kapatmayı kabul ettiğini açıkladı. Güney Kore Devlet Başkanlığı Basın Sözcüsü Yoon Young-chan'in açıklamasında, Devlet Başkanı Moon Jae-in ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, 27 Nisan'daki görüşmede, Kuzey Kore'nin Punggye-ri nükleer tesisinin mayısta kapatılması konusunda anlaştığı belirtildi. Açıklamaya göre, Pyongyang yönetimi, nükleer tesislerin kapatılması sırasında ülkeye güvenlik uzmanlarını ve gazetecileri davet etme sözünü de verdi. Kim, toplantı sırasında "Bazıları, çalışmayan tesisleri kapattığımızı söylüyor. Göreceksiniz ki, bilinenlerin dışında iki tane daha büyük deneme tünelimiz var ve gayet iyi durumdalar" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Pompeo İran'a Yüklendi 
Mike Pompeo, ABD'nin yeni Dışişleri Bakanı olarak ilk yurtdışı gezisini Sudi Arabistan'a gerçekleştirirken, İran'ın bölgedeki nükleer ve askeri eylemlerini sert bir dille eleştirdi. Ziyaret sırasında Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Adil el Cubeyr ile basına açıklamada yapan Pompeo, "İran tüm bölgeyi istikrarsızlaştırıyor. Milisleri ve terörist grupları destekliyor. Yemen'deki Husi milislerine silah satıyor ve siber saldırılar düzenliyor. Ayrıca katil Esad rejimini destekliyor" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Suikast Krizi 
Filistin Başbakanı Hamdallah, 13 Mart'ta Gazze'ye yaptığı ziyaret sırasında konvoyuna düzenlenen bombalı saldırıdan yara almadan kurtulmuştu. Gazze Emniyet Müdürü Ebu Naim, 28 Ekim 2017'de aracına yerleştirilen bombanın patlaması sonucu yaralanmıştı. Bu olayların ardından Gazze Şeridi'ndeki İçişleri Bakanlığının Sözcüsü İyad el-Bezm, Filistin Başbakanı Rami el-Hamdallah ile Gazze Emniyet Müdürü Tevfik Ebu Naim'e yönelik suikast girişimlerinde Ramallah'taki Filistin istihbaratının rolü olduğunu iddia etti. Bezm, suikast girişimleriyle ilgili tahkikatın sonuçlarına ilişkin Gazze'de düzenlediği basın toplantısında, Filistin Başbakanı ile Gazze Emniyet Müdürü'ne yönelik suikast girişimlerinin aynı hücre tarafından gerçekleştirildiğini belirtti. Bezm, "Ebu Hamza el-Ensari" lakaplı kişinin kimliğinin Ahmed Fevzi Said Savafta olduğunun tespit edildiğini, bu kişinin Batı Şerialı olduğunu ve "Haydar Kemal Hamade" isimli subaydan aldığı talimatlar doğrultusunda ve Tuğgeneral Baha Baluşe gözetiminde Ramallah'taki Genel İstihbarat Birimi için çalıştığını öne sürdü. Bakanlık Sözcüsü Bezm, Gazze'deki soruşturma sonucu elde edilen bulgularla ilgili şu bilgileri verdi:
Vatan

Suudilerden Dev Eğlence Parkı 
Suudı Arabistan, Disneyland benzeri bir eğlence merkezinin yapımına başladı. Başkent Riyad yakınlarında başlayan projenin 2022'de tamamlanması bekleniyor. Birkaç milyar dolara mâl olması planlanan projenin alanı 334 kilometrekare. Suudi Arabistan son dönemde sosyal ve kültürel alanlarda yaptığı reformlarla dikkat çekiyor. Kiddiya kentindeki eğlence merkezinde sanal oyun parkları, motor sporaktiviteleri ve bir safari bölgesi olacak.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 4,9331-4,9363
Sterlin: 5,6710-5,6761                                 
Gram Altın: 171,2335-172,2749

Dövizle Borca Yatırım Ayarı 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, döviz geliri olmayan şirketlerin 2 Mayıs'tan itibaren döviz kredisi kullanamayacağını belirterek, büyümeye katkı sağlayacak yatırımların önünü açmak amacıyla bu konuda yeni istisnalar sağladıklarını bildirdi. Şimşek, AA'ya yaptığı açıklamada, reel sektörün döviz kurundaki iniş çıkışlara karşı korunması amacıyla döviz geliri olmayan şirketlerin dövizle borçlanmasına yönelik düzenleme yaptıklarını hatırlattı. 2 Mayıs'tan itibaren döviz geliri olmayan Türkiye'de yerleşik kişilerin, belirlenen istisnalar dışında yurt dışından ve yurt içinden döviz kredisi temin edemeyeceğini anlatan Şimşek, kamu kurumları, bankalar, finansal kiralama şirketleri, faktoring şirketleri ve finansman şirketlerince kullanılacak döviz kredileriyle, yatırım teşvik belgesi kapsamında veya bazı yatırım mallarının finansmanında kullanılacak döviz kredilerinin kapsam dışında olduğunu söyledi.
Milliyet

Ucuz Ete Devam 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Et ve Süt Kurumu'nun zincir marketlere ucuz ve uygun fiyata et satışına ilişkin, "Dar gelirli kardeşlerimizin mutfağı şenlensin diye bu eti piyasaya veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz" dedi. Fakıbaba, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü aracılığıyla yürüttükleri "Üretici Şartlarında Sözleşmeli Küçükbaş Hayvancılık Projesi" kapsamında düzenlenen hayvan dağıtım töreni için geldiği Şırnak'ta, AA'ya projenin şehir için önemli olduğunu söyledi.
Milliyet

7 Milyon Kart Hedefi 
Bankalararası Kart Merkezi (BKM) tarafından geliştirilen ve Nisan 2016'da kullanıma sunulan kartlı ödeme sistemi ve markası TROY, 2 yılda 2.5 milyon kartta yerini aldı. BKM Genel Müdürü Dr. Soner Canko, TROY'un bir kart markası olmasının ötesinde dijitalleşme ve inovasyon anlamında da öncü olacağını belirterek, "Türkiye'de henüz kartlı ödeme ile tanışmamış 20 milyonu aşkın Türk vatandaşını TROY logolu kartlarla tanıştırmak üzere yola çıktık. TROY'un logosu bugün banka kartı, kredi kartı ve ön ödemeli kart olmak üzere 2.5 milyonu aşkın kartta bulunuyor. 2017 yılında verilen her 100 banka kartından 11'i TROY logoluydu. Yani TROY yeni banka kartı pazarında, 1 yıldan kısa bir sürede yüzde 10'un üzerinde bir pazar payına ulaştı" dedi.
Vatan 

Türk Kobi'sine Ab Vızesı 
Avrupa'da bilişim politikalarını belirleyen Avrupa Mesleki Bilişim Dernekleri Konseyi'nin kararlarında artık Türkiye de söz sahibi olacak. Böylece Türk KOBİ'leri, 106 milyar Euro'luk Avrupa dijital pazarına girerken "standart" sorunuyla karşılaşmayacak. Öte yandan konseyin aldığı kararla 6 bin öğrenci ve yeni mezun Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde staj yapma şansı yakalayacak. Avrupa Mesleki Bilişim Dernekleri Konseyi'nin 60. yıl toplantısı, Türkiye Bilişim Derneği'nin (TBD) girişimleriyle Türkiye'de düzenlendi. Toplantıda, Avrupa'nın bilişim politikalarının belirlendiği konseyde bundan sonraki çalışmalarda Türkiye'nin de yer alması kararlaştırıldı. TBD Başkanı Rahmi Aktepe, "Bu toplantıda alınan kararlara göre, Avrupa'da ve Türkiye'de geleceği şekillendirecek yeni meslek dallarının belirlenmesinde, TBD olarak biz de öncü rol oynayacağız" dedi.
Hürriyet

Tarım Bizim İçin Milli Meseledir 
Türkiye'nin tarımına inandıklarını ve bundan 15 yıl önce tarım bankacılığına başladıklarını ifade eden DenizBank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, tarımı milli bir mesele olarak gördüklerini, üreticilerin yararına olacak şekilde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi. Edirne'nin tarımsal üretim açısından çok önemli bir il olduğunu kaydeden DenizBank Tarım Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Burak Koçak, kentin yüzde 61'inin tarım alanı olduğunu, yani şehirdeki her 100 metrekarenin 61 metrekaresinde tarım yapıldığına dikkat çekti.
Hürriyet

SPOR 
Fransız Öpücüğü 
TEB BNP Paribas Istanbul Cup'ın tekler finali, uzun süre unutulmayacak bir karşılaşmaya sahne oldu. Fransız Pauline Parmentier ile Sloven Polona Hercog arasındaki müadele 2 saat 13 dakika sürdü. Yarı finalde Yunan Sakkari'yi geçen Hercog, son maçta umduğunu bulamadı, rakibi 6-4, 3-6, 6-3'lük setlerle korttan zaferle ayrıldı. Maça iyi başlayan taraf, çeyrek finalde bir numaralı seribaşı Wozniacki'yi geçen, yarı finaldeyse yedi numaralı seribaşı Rumen Irina Begu'yu saf dışı bırakan Parmentier oldu. İlk set karşılıklı kırılan servislerle geçti. Servis oyunlarını alan iki raket durumu 1-1'e getirirken, sonrasında Parmetier üç, Hercog iki kez servis kırdı, 32 yaşındaki raket bu seti 6-4 kazandı.
Milliyet

"Kalmam Lazım" 
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Habertürk TV'de Sevilay Yılman'ın sorularını yanıtladı. Başkan Yıldırım, 3 Temmuz sürecinden başkanlık seçimlerine, Alex de Souza konusundan 20 yıllık başkanlık sürecine kadar her şeyi değerlendirdi. Son kez başkanlığa aday olduğunun altını çizen Yıldırım, "Bu kez kararlıyım ve son kez adayım. Eğer seçilirsem; bir daha başkanlık gibi bir isteğim olmayacak. Benden sonra 'şu aday olsun' demem yanlış olur. Kim istiyorsa o olsun. Ben bu kulübü 1 milyon üye projesi ile halka açtım. Herkes üye olmalı. 5-6 tane başkan adayı çıkmalı" dedi.
Milliyet

SÖYLEYECEK BİR ŞEYİM YOK 
Galatasaray'a deplasmanda 2-0 mağlup olan Beşiktaş'ta Teknik Direktör Şenol Güneş karşılaşma sonrası maçla ilgili bir değerlendirmede bulunmadı. Derbinin ardından statta düzenlenen ve bir dakikadan daha az süren basın toplantısında, "Benim fazla konuşacak bir şeyim yok" diyerek sözlerine başlayan Güneş, mecburiyetten basın toplantısına katıldığını dile getirdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme