3 Mayıs 2018 Perşembe

03.05.2018 Genel Gündem03.05.2018
TÜRKİYE 
Dörtlü İttifak İmzaya Kaldı 
Uzun süredir devam eden görüşme trafiğinin ardından önceki akşam karar verilen CHP, İYİ Parti, SP ve DP ittifakı bugün imzalanacak protokolle resmiyet kazanacak. Dört partinin ittifak oluşturması konusunda alınan ilke kararının ardından ittifak protokolü dün tamamlanarak dört partinin genel başkanına sunuldu. İttifak, Meclis seçimlerine yönelik olacak, Cumhurbaşkanlığı yarışında her parti kendi adayını destekleyecek. İttifak protokolünün girişinde, güçbirliği yapan dört partinin uzlaşma gerekçelerine yer veriliyor ve ittifak kanununa atıf yapılıyor. Giriş yazısının ardından ilkeler sıralanırken, 'kuvvetler ayrılığı, demokrasi, hukukun üstünlüğü, herkes için varlık, refah ve huzur, toplumda normalleşme' vurgusu dikkat çekiyor. İlkeler çerçevesinde hazırlanan protokolün kamuoyuna açıklanması planlanıyor. Yasal kapsamda teknik konuların yer aldığı protokolün ise aynı gün YSK'ya sunulması öngörülüyor. Törenin bugün saat 15.00'te yapılması bekleniyor ancak SP'nin Yüksek İstişare Toplantısı'nın bitiş saati ve çıkacak sonuç doğrultusunda imzaların yarın atılabileceği de belirtiliyor. İmza töreninden önce Kılıçdaroğlu, Meclis grubunu toplayacak ve ittifakın detayları ile ilgili bilgi verecek.
Hürriyet294 Bin Seçmeni Aile Hekimleri Belirleyecek 
Oy kullanabilecek durumda olan engelliler, 2014 yılından bu yana Sağlık Bakanlığı Evde Sağlık Hizmetleri ekipleri tarafından evlerinden alınıp seçim sandıklarına taşınıyordu. Mart ayında yapılan kanun değişikliğiyle hastalığı ya da engeli nedeniyle yatağa bağımlı olanların evlerinde seyyar sandıklarda oy kullanmalarının yolu açılmıştı. Bunun üzerine Yüksek Seçim Kurulu genelge yayımlayarak bu durumda olanların, bir yakınının seyyar sandık kurulu talep formu ve sağlık raporuyla başvuru yapmasını istemişti. Sağlık Bakanlığı bunun üzerine 30 Nisan Pazartesi günü sağlık raporu düzenlenmesine ilişkin genelge yayınlayarak bu görevi aile hekimlerine verdi. Genelgeyle aile hekimlerinden kendilerine kayıtlı kişileri hızla gözden geçirmeleri ve bu haktan yararlanabileceklerin 'mevcut' durumuna veya geçerli sağlık kurulu raporuna göre değerlendirme yaparak 'Yatağa Bağımlı Kişiler İçin Durum Bildirir Tek Hekim Sağlık Raporu' hazırlamaları istendi.
Hürriyet

Dünyanın Korkusunu Bitiren Görüşme 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'ın ardından gezisinin ikinci durağı Güney Kore'de de çok sıcak karşılandı. Erdoğan, geçen hafta Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un ile bir araya gelen Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'i bu başarılı zirveden dolayı kutlayarak, "Dünyada oluşan korkuları, endişeleri ortadan kaldıran bir görüşme olmuştur. Sizleri tebrik ediyoruz. Türkiye olarak, üzerimize düşen görev neyse yapmaya hazırız" dedi. Erdoğan başkent Seul'de Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından Mavi Saray'da resmi törenle karşılandı. Yağış nedeniyle tören salonda yapıldı. Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, ev sahibi Devlet Başkanı Moon ve eşi Kim Jung-sook ile salona geldi. Moon, İstiklal Marşı okunduğu sırada asker selamı verdi. Baş başa ve sonrasındaki heyetlerarası görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada Erdoğan, Güney Kore ve Kuzey Kore arasında yapılan dünya barışına çok ciddi katkısı olacak görüşme dolayısıyla tebriklerini iletti. Erdoğan, Kore Yarımadası'nda tarihi nitelikteki barış, refah ve birleşme için Panmunjom Ortak Deklarasyonu'nun kabul edilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade
Milliyet

Türkiye İyi Olacak 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, CHP'den geçen vekillerle oluşan İYİ Parti grubunun adayı olmak yerine 100 bin seçmenin imzasıyla aday olmayı tercih etti. Akşener, dün cumhurbaşkanı adaylığı başvurusunu yapmak üzere parti yetkilileriyle YSK'ye geldi. Akşener'in gelişinden önce kurum önünde toplanan partililer, Akşener'e sloganlarla destek verdi. Akşener, başvurusunun ardından yaptığı açıklamada, 100 bin imzayla aday olmak için YSK'ye müracaat ettiğini belirterek, "Allah hayırlı etsin, Allah tamamına erdirsin. Hepimize, milletimize, bizlere hayırlı olsun. Türkiye iyi olacak" dedi.
Milliyet

Yunanlılar, Kepçe Operatörünü Gözaltına Aldı 
Edirne'den Yunanistan'a açılan Pazarkule Sınır Kapısı'nda su kuyusu açan Edirne Belediyesi'nin kepçe operatörü Musa Alerik, dün 17.30'da işini bitirdi. Dönüş için manevra yaparken sınırı 8 metre geçtiği iddiasıyla Yunanistan askerleri tarafından apar topar gözaltına alındı. Kepçesine de el konulan 38 yaşındaki operatör Musa Alerik, bir süre sınır karakolunda tutulduktan sonra Oristiada kentine götürüldü. Devreye giren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, işçinin serbest bırakılmasını istedi.
Vatan

DÜNYA 
Abbas'ın Sözleri İsrail Ve Abd'yi Kızdırdı 
Mahmud Abbas geçen pazartesi gecesi Filistin Ulusal Konseyi'nde yaptığı konuşmada soykırımın nedeninin antisemitizm olmadığını, Yahudilerin faizle borç vermek gibi "sosyal davranışlarının" soykırıma sebebiyet verdiğini öne sürdü. Fransız AFP'nin haberine göre yüzlerce delegeye seslenen Abbas, "11'inci yüzyıldan Almanya'da Holokost (Yahudi Soykırımı) meydana gelene kadar Batı Avrupa ve Doğu Avrupa'ya göç eden Yahudiler her 10-15 yılda bir katliamlara uğradı. Peki neden böyle oldu? Onlar, 'Yahudi olduğumuz için' diyorlar" dedi. Sonra yazarları Yahudi olan üç kitaba atıf yaparak, "Yahudilere düşmanlık dini inançlarından dolayı değil, toplumsal işlevlerinden kaynaklandı, yani banka ve faizle ilintili sosyal işlevlerinden" diye ekledi. Abbas, 1980'li yıllarda yazdığı doktora tezinde Yahudi Soykırımı'nı hafife alan ifadeler kullandığı gerekçesiyle eleştirilmişti. Abbas, ilk kez 2014'te Yahudi Soykırımı'nı "çağdaş dönemin en büyük suçlarından biri" olarak nitelendirmişti.
Hürriyet

Ermenistan'ı Sarsan Ezeli Muhalif 
Ermenistan'da önceki akşam parlamentoda başbakan seçilmesine izin verilmeyen muhalefetin lideri Nikol Paşinyan dün taraftarlarını tekrar meydanlara döktü. Erivan'daki ana cadde, meydanlar, metro istasyonu, havalimanı ve bazı bakanlıklar göstericiler tarafından abluka altına alındı. Hayat durma noktasına geldi. İktidar partisini pes ettiren Nikol Paşinyan son hamlesiyle yeniden gündemde. Üç hafta öncesine kadar Paşinyan, parlamentoda küçük bir parti olan "Yelk"in (Çıkış) lideri olarak mecliste arka sıralarda oturan muhalif bir siyasetçiydi. 11 Nisan günü meclise gelerek kürsüden, "(Serj) Sarkisyan, sen verdiğin sözü tutmadın. Başbakan adayı oluyorsun" sözleriyle adeta havai fişek ateşleyerek meclisi duman altında bıraktı. Üçüncü kez cumhurbaşkanı seçilmesi mümkün olmayan Sarkisyan, yetkisi arttırılmış başbakanlığa geçmeye hazırlanıyordu. Paşinyan, kamuflaj renkteki pantolon ve tişörtünü giyerek sokaklara çıktı.
Hürriyet

Trump'a Mahkeme Celbi! 
Rusya'nın ABD Başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili soruşturma sürerken, bu konuda ABD Başkanı Donald Trump'ı yakından ilgilendiren bir açıklama geldi. Amerikan medyasında çıkan haberlere göre, soruşturmayı yürüten Özel Savcı Robert Mueller, ifade vermek istemeyen Trump'ı mahkeme celbi göndermekle tehdit etti. "Washington Post" gazetesine ve Reuters haber ajansına konuyla ilgili açıklama yapan kaynaklara göre Mueller, ABD Başkanı'na gönüllü mülakata katılmayı reddetmesi durumunda ifade vermesi için mahkeme celbi göndermeyi değerlendirdiriyor. Haberlerde, Mueller için çalışan savcıların, bu durumu Trump'ın ekibine mart ayında aktardıkları ifade ediliyor.
Milliyet

Silah Harcamaları Yine Zirve Yaptı 
Stockholm Barış Araştırmaları Enstitüsü (SIPRI) tarafından açıklanan yıllık rapora göre küresel savunma harcamaları 2017 yılında yüzde 1,1 oranında artarak 1 trilyon 739 milyar dolara yükseldi. Rapora göre Almanya'nın savunma harcamaları 44 milyar 300 milyon dolarla 1999 sonrasının en yüksek düzeyine çıktı. Almanya savunma bütçesi en fazla olan ülkelerin dokuzuncu sırasında bulunuyor. Raporda 15'inci sırada yer alan Türkiye'nin de savunmaya 18 milyar 200 milyon dolar ayırdığı belirtildi. Askeri harcama sıralamasının başında ise yine açık farkla ABD geliyor. ABD'nin 2017 yılı savunma bütçesi 610 milyar dolarla dünya genelinde savunmaya yapılan yatırımların üçte birini oluşturdu. ABD'nin savunma bütçesi, ikinci sıradaki Çin'in yaptığı askeri harcamaların 2,2 katını buluyor. ABD'nin 2018 yılında da yaklaşık 700 milyar dolarını savunmaya ayıracağını tahmin ediliyor
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,0034-5,0059
Sterlin: 5,6789-5,6832                                 
Gram Altın: 175,6253-175,7442

Kırık Not Tepkisi! 
Kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) önceki gece sürpriz bir açıklamayla Türkiye'nin Türkiye'nin yabancı para cinsinden kredi notunun "BB"den "BB-"ye, yerli para cinsinden notunun "BB+'dan "BB"ye düşürüldüğünü, görünümünün "durağan" olduğunu açıkladı. Kuruluş not indirimine gerekçe olarak "enflasyon görünümünde bozulma, TL'deki değer kaybı ve ülkenin bozulan dış pozisyonunu" gösterdi. S&P Türkiye'nin görünümünü ise negatiften durağana çevirdi. Türkiye'nin kredi notu böylece yatırım yapılabilir düzeyin üç kademe altında bulunan BB-'ye inmiş oldu.
Hürriyet

Emeklilere Haziran Müjdesi 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, emeklilere verilecek bin liralık ikramiyenin haziran ayının başında ödenebileceğini söyledi. Ağbal, "Emeklimiz, Ramazan Bayramı'ndan önce, muhtemelen haziranın başında bin lira bayram ikramiyesini almış olacak. Hızlı bir şekilde bunun Meclis'ten geçeceğini düşünüyorum. Mayıs ayının belki ortasına bile kalmadan bu paket yasalaşmış olur" diye konuştu. Ağbal, dün NTV'de katıldığı programda, önceki yapılandırma sonuçlarından hareketle yeni yapılandırma düzenlemesinden 15-16 milyar liralık gelir elde edilmesinin planlandığını belirterek, "Emekli aylığı artışlarının bu yıl bütçesine maliyeti 22.3 milyar lira. Bir de 65 yaş aylığını artırıyoruz, orada da 581 bin kişi var, onun da maliyeti 1.2 milyar lira. İkisinin toplamı 23.5 milyar lira. Paket içerisinde bazı başka düzenlemeler de var, topluca değerlendirdiğimizde kamu maliyesinin gider tarafında 24 milyar liralık bir artış olduğunu görüyoruz. Her zaman hesabımızı, kitabımızı yaparak yola çıktık, hesapsız, kitapsız hiçbir işin içerisine girmedik. Biz aslında yaklaşık 1 yıldır üzerinde çalışıyoruz, bugün aniden ortaya çıkmış bir çalışma da değil" dedi.
Hürriyet

Tünel, Köprü Tamam Haydi Kanala Gelin 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Güney Kore ile başta savunma sanayi olmak üzere ileri teknoloji alanlarında birlikte yapabilecekleri çok şey olduğunu belirterek ticaret hacmini katlama çağrısı yaptı. Güney Kore'nin Türkiye'de çok sayıda mega projede yer aldığını hatırlatan Erdoğan, "Bunların sonuncusu dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'dür. Burada yer almanız bizleri mutlu etmiştir. Şimdi ise Kanal İstanbul projemiz var ki, bu projenin içerisinde özellikle Kore'nin yer alması bizler için ayrı bir iftihar vesilesi olacak" ifadesini kullandı.
Milliyet
  
2.400 Lirayı Yatıran Ruhsatı Cebe Koyar 
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, imar barışı düzenlemesi için, "Soruşturmalar, mahkemelik durumlar, ihtilaflar tamamıyla bitiyor" dedi. Özhaseki, "TOKİ değerindeki konutların 100 metrekaresi 70 bin lira. Arsa da 10 bin lira dedik, 80 bin lira. Yapı belgesi bedeli bunun % 3'ü, 2 bin 400 lira. 3-5 taksit de yapacağız" dedi. İmar barışı ile ilgili gazetecilere bilgi veren Özhaseki, 9 milyon 554 bin bağımsız yapı, 26 milyon 358 bin bağımsız birimin ne kadarının ruhsatlı, iskanlı veya iskana aykırı olduğu konusunda ciddi bir veriye sahip olunmadığını belirterek, "Yüzde 50-60 arasında bir imara aykırılık söz konusu" diye konuştu. Belediyelerin yıkım kararlarını uygulamayamadığını ifade eden Özhaseki, 100-150 bin konutu yıkacak kimse gelmediği için ihalelerin düştüğünü söyledi. Bazı yerlerde belediye başkanının kendi partisinden olmayanlara ceza yazdığını belirten Özhaseki, düzenlemeyle bu tehlikenin de ortadan kalkacağını kaydetti.
Milliyet

Dış Ticaret Açığında 'Enerji' Patlaması 
Dış ticaret açığı Nisan'da enerji ithalatı öncülüğünde yüzde 32.83 artışla 6.65 milyar dolar oldu. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın öncü verilerine göre, ihracat Nisan'da yüzde 8.59 artışla 13.88 milyar dolar, ithalat yüzde 15.42 artışla 20.53 milyar dolar oldu. Böylece Mart ayında olduğu gibi Nisan'da da ithalat artışı ihracat artışının oldukça üzerinde gerçekleşti. Nisan'da en çok ithalat yapılan fasıl 3.1 milyar dolar ile mineral yakıtlar, mineral yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler oldu. Bu fasılı 2.4 milyar dolar ile kazanlar, makinalar, mekanik cihazlar ve aletler, nükleer reaktörler ile 1.87 milyar dolar ile demir-çelik takip etti. Geçen ay en çok ihracat yapılan fasıl 2.5 milyar dolar ile motorlu kara taşıtları, traktörler, bisikletler, motosikletler, diğer kara taşıtları olarak kayıtlara geçti.
Vatan

SPOR
'Sonu Güzel Oldu' 
Üst üste 7, toplamda ise 8. kez Avrupa şampiyona olan milli güreşçi Rıza Kayaalp, "Kırılması çok zor başarılar elde etmek istiyorum" diye konuştu. Zirveyi rakiplerine bırakmadığı için mutlu ve gururlu olduğunu belirten başarılı sporcu, "Halkımızın ilgisi ve sevgisi benim daha çok çalışmamı ve bir sonraki şampiyonaya daha iyi hazırlanmamı sağlıyor. 40'a yakın ülke şampiyonaya katıldı. Hepsi altın madalya kazanmak için buraya geldi. Ama tabii ki şampiyonluk bir kişiye nasip oluyor. Allah'a şükür şampiyonluk 8. kez bana nasip oldu" dedi.
Milliyet

Önce Şampiyonluk Sonra Koltuk 
Galatasaray'da eski başkan Dursun Özbek, şampiyonluk hassasiyetini ön planda tuttu, takımın seçim çalışmalarından olumsuz etkilenmesini engellemek amacıyla düşük profilli bir kampanya oluşturdu. Ancak şampiyonluğun belirlenmesiyle bu tempo oldukça artacak. Ligin bitimine üç hafta kala liderlik koltuğunda oturan takımı düşünen Özbek, "Önce şampiyonluk" dedi. Seçim sürecinde çok dikkatli hareket edecek olan Özbek kesinlikle büyük toplantılar düzenlemeyecek. Eski başkan, üyelerle az katılımlı toplantılar düzenleyecek.
Milliyet

Dünya Çapında Bir Otorite! 
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım seçim çalışmaları kapsamında Ankara Anadolu Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu, iş insanları ve kulüp üyeleri ile buluştu. Yıldırım gelecekle ilgili projelerini ve hedeflerini anlatırken iddialı açıklamalar yaptı; Davamızın ilerleyen sürecini takip etmemizin gerekliliğinin yanı sıra 2007-2008'deki gibi sportif anlamda başarılı olan Fenerbahçemizi yeniden o seviyelere çekerek bırakacağım. Benim 20 yıllık başkanlığım, aileme bırakacağım en büyük mirastır.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme