4 Mayıs 2018 Cuma

04.05.2018 Genel Gündem04.05.2018

TÜRKİYE 

Adayımız Erdoğan 
AK Parti, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 24 Haziran seçimlerinde aday gösterilmesi için 316 imzayla grup kararı aldı. 'Son başbakan' olarak konuşan Binali Yıldırım, Erdoğan'ın adaylığını, "Birileri mikroskopla cumhurbaşkanı aramaya devam etsin. Bizim adayımızı milletimiz çoktan belirledi" sözleriyle ilan etti. Yıldırım, özetle şunları söyledi: "BUGÜNLERE kolay gelmedik, büyük zorlukları, badireleri aşarak bugünlere geldik. İhanetler, kalleşlikler, Brütüsler gördük. Eşi görülmemiş ihanetleri, saldırıları hep beraber göğüsledik. Cumhurbaşkanımızın şahsında ülkemize saldırdılar, her daim yanında yer alarak saldırılara karşı koyduk. Parti kapatma davasıyla, e-muhtıralarla, 17-25 Aralık yargı darbesiyle, Gezi operasyonlarıyla, 6-7 Ekim kalkışmasıyla PKK bölücü terör örgütü ve FETÖ kalleşliğiyle, 15 Temmuz darbe kalkışmasıyla mücadele ederek bugünlere geldik. 65. Hükümet olarak Cumhuriyet tarihinin en büyük saldırılarına maruz kaldığımız halde demokrasi mücadelesinden, milletimizle liderimizin kararlı duruşuyla yüz akıyla çıktık."
Hürriyet


Ak Parti'de 23 Veda 
Hürriyet'in daha önce haberleştirdiği gibi AK Parti siyasetine damga vuran ünlü isimler 24 Haziran seçimlerinde milletvekilliği adaylığı için başvuru yapmadı. Bu isimlerin bir kısmının siyaseti tamamen bıraktığı ve önümüzdeki dönem aktif rol almayacakları belirtiliyor. Bazı isimlerin ise daha sonra Cumhurbaşkanlığı'nda değerlendirileceği iddia ediliyor. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın önceki yıllarda yaptığı gibi aday listeleri YSK'ya verilmeden önce bazı isimlerden başvuru yapmasını isteyebileceği de dile getiriliyor. Adaylık başvurusu yapmayanlar arasında, Davutoğlu'nun siyasete soktuğu isimler dikkat çekiyor. Davutoğlu'nun bu isimlerle yaptığı son toplantıda, "Siz adaylık başvurunuzu yapın" demesine rağmen aday olmayı tercih etmedikleri belirtiliyor. TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın da son Meclis Başkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yediği yemekte 'son dönem' ricasında bulunduğu ve bu yüzden aday olmadığı belirtiliyor. Kahraman'ın sağlık sorunlarının da etkili olduğu ifade ediliyor. AK Parti'den adaylığını koymayan 23 isim şöyle: "Mehmet Müezzinoğlu, Burhan Kayatürk, Ekrem Erdem, Hüseyin Samani, İsrafil Kışla, Hüseyin Şahin, Ahmet Davutoğlu, Murat Göktürk, Nükhet Hotar, Hasan Özyer, Kani Torun, Mehmet Ali Pulcu, Mustafa Turhan, Recep Konuk, Coşkun Çakır, Cemil Çiçek, Mehmet Ali Şahin, Ali Babacan, Beşir Atalay, Özcan Ulupınar, Fevzi Şanverdi, Ayhan Gider, İsmail Kahraman."
Hürriyet

Kendine Güvenen Yarışta Yer Alabilir 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Özbekistan ve Güney Kore'deki temaslarının ardından yaptığı açıklamada 24 Haziran seçimlerine yönelik manifestonun hazır olduğunu belirterek, "Seçim demokratik bir yarıştır, kendine güvenen herkes bu yarışta yer alabilir. Milletimize güvenimiz tam, milletimizin bize teveccühü ortada, burada da bir sıkıntı yok. 24 Haziran Türkiye için yeni bir dönem, yeni bir kırılma noktası olacak" dedi. Erdoğan, muhalefetin kurduğu ittifaka yönelik sorular üzerine "Bunlar ülkeye bir şey kazandırma gayreti içinde değiller. Cumhurbaşkanı adayını dahi bunca zamandır belirleyememiş olmaları bunların ne denli başarısız olduklarını gösteriyor. Milletimiz, bunların oyununa gelmeyecektir. Cumhur İttifakı'nın adayı belli. Onların parlamentoda da umdukları sonucu alabileceklerine inanmıyorum. Mevcut kamuoyu araştırmaları bunu net gösteriyor. Araştırmalara göre Cumhur İttifakı açık ara önde" yanıtını verdi.
Milliyet

Chp Adayının İnce Olması Bekleniyor 
CHP, 24 Haziran seçimlerindeki Cumhurbaşkanı adayını bugün partililerin katılacağı büyük bir törenle açıklayacak. Kılıçdaroğlu'nun uzun süren istişareleri ve kamuoyu araştırmalarının ardından açıklayacağı adayın iki kurultayda rakibi olan Yalova Milletvekili Muharrem İnce olmasına parti içinde kesin gözüyle bakılıyor. Bugün saat 10.00'da Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu'nda düzenlenecek törenden önce saat 09.30'da Kılıçdaroğlu, partisinin milletvekillerini, salonun yakınında bulunan Türkiye Barolar Birliği Konukevi'nde basına kapalı toplayarak, Cumhurbaşkanı adayı için grup kararı alacak.
Milliyet

100 Bin İmzada Fetö Aranmalı 
Bahçeli dün partisinin genel merkezinde milletvekili aday adaylığı başvuru stantlarını gezdi. Bir gazetecinin 'İttifak protokolünün içeriğine ilişkin bizimle paylaşabileceğiniz bir şeyler var mı' sorusuna, 'var' karşılığını vererek şunları söyledi: Dün akşamdan bu yana kafamı meşgul eden bir konu var. O da şudur, 15 Temmuz darbesinin siyasi ayağı hep tartışıldı. Siyasi ayak üzerinde kesin bir sonuçtan bahsedilemez duruma geldi. İleriki günlerde bu nasıl olacak onu bilemiyorum. Demek ki FETÖ darbe hareketinde bir siyasi ayak var. Siyasi ayağın olduğu yerde siyasi seçmen olur. 100 bin imza talebinde bulunan 4 kişiden bir tanesi CHP'nin 15 vekili kaydırmasıyla destek buldu. 100 bin imzaya ihtiyaç kaldı mı? Kalmaması gerekirdi. Ama şahsiyet, 100 bin seçmenle adaylığını koyacağında ısrar etti. O zaman akla gelen soru şudur? Çok sayıda silahlı kuvvet ve emniyet mensubu ile öğretim kadroları ve eğitim sektöründe önemli uzaklaştırma, görevden alma oldu. Bunların bir de aileleri, çevreleri vardır. Merak ettiğim konu şu? FETÖ'nün seçmen ayağı üzerindeki etkisi bugüne kadar takip edildi mi? Etmezse 100 bin kişinin içerisinde bu hangi aday etrafında toplanabilir? Burası kafamı meşgul ediyor. Onun için bu 100 bin kişinin içerisinde eğer FETÖ desteğiyle veya buna benzer imkanlarla bir aday taraması yapılacaksa o zaman FETÖ'nün seçmendeki siyasi ayağının kim etrafında toplandığı hakkında bir kanaat oluşabilir.
Vatan

DÜNYA  
Kıbrıs'ta Yeni Bir Yol Denenmeli 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın geçen yıl İsviçre'de başarısızlıkla sonuçlanan Kıbrıs konferansında BM Genel Sekreteri'nin masaya koyduğu, 1960 tarihli garantörlüğün (Türkiye'nin müdahale hakkı) yerine başka formül bulunmasını öngören metni kabul ettiğini ilan ederek Rumları masaya çağırması ortalığı karıştırdı. Rum lider Nikos Anastasiadis, Türkiye'den Kıbrıs'taki garantörlük hakkından vazgeçeceğini doğrulamasını isterken Ankara'dan tam zıttı bir açıklama geldi. Türk Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Rumların zihniyetiyle federal bir çözüme ulaşılamaz. Yeni bir yol denenmesi gerektiğini düşünüyoruz" dedi. Kıbrıs'ta, "Akıncı Türkiye'nin garantörlüğünün kaldırılmasını kabul mü etti" tartışmalarına yol açan Akıncı'nın Rum lidere çağrısı, aslında Türkiye ve KKTC'nin İsviçre'de geçen yıl yapılan Kıbrıs konferansında üzerinde pazarlık yaptığı, ancak Yunanistan ve Rumların uzlaşmaz tutumu nedeniyle sonuçsuz kalan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in tekliflerini içeriyor.
Hürriyet

Ab'den Vize Ziyaretine Yine Erteleme 
Üyelik müzakerelerinin kâğıt üstünde sürse de pratikte donduğu bir ortamda Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden en önemli beklentileri arasında yer alan vize muafiyeti, Brüksel tarafından ağırdan alınıyor. Ankara'nın toplamda 72 olan vize muafiyeti kriterlerinin tamamını karşılayabilmek amacıyla 7 Şubat'ta AB Komisyonu'na ilettiği öneriler için Türkiye'ye gelecek olan heyetin ziyareti yine sarktı. Gelinen aşamada, bir son dakika değişikliği olmazsa, AB heyetinin ziyareti için 30 Mayıs-1 Haziran öne çıkıyor. İlk aşamada ziyaretin nisanın ilk yarısında yapılması söz konusuydu. Ancak ziyaretin 17 Nisan'da açıklanan Türkiye Raporu sonrasına bırakılması kararlaştırıldı.
Hürriyet

'Sus' Parası Başına Bela Oldu... 
ABD Başkanı Donald Trump'ın avukatlarından Rudy Giuliani, Trump'ın 2016'daki seçim kampanyasından önce avukatı Michael Cohen'e, porno yıldızı Stormy Daniels'e verdiği 130 bin doları geri ödediğini söyledi. Eski New York belediye başkanı Giuliani, Fox News'e yaptığı açıklamada, kampanya bütçesinden kullanılmadığını ifade ettiği paranın, "hukuk firması kanalıyla aktarıldığını" ve Trump'ın 130 bin doları Cohen'e ödediğini belirtti. Giuliani, Trump'ın, Cohen'in Daniels ile vardığı anlaşmadan haberdar olup olmadığının sorulması üzerine, "Bildiğim kadarıyla detayları konusunda fikri yoktu. Ben nasıl genel hatlarıyla anlaşmayı ve müvekkillerimin işlerini nasıl hallediyorsam, Michael'ın da bu tür işlerin üstesinden geleceğini biliyordu. Müvekkillerimi her karşımıza çıkan şeyle sıkmam. Onlar meşgul insanlar" ifadesini kullandı. Trump, Daniels'a yapılan ödeme hakkında hiçbir şey bilmediğini iddia ediyordu.
Milliyet

İran'dan Trump'a Videolu Yanıt! 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la nükleer anlaşmadan çekilme sinyali vermesinin ardından, İran'dan konuyla ilgili sert açıklamalar geldi. İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, nükleer anlaşmayı kesinlikle yeniden müzakere etmeyeceklerini belirtti. Bakan Zarif, Youtube üzerinden bir video yayınlayarak, 12 Mayıs'ta ABD Başkanı Donald Trump'ın vereceği kararla kaderi belirlenecek nükleer anlaşma hakkında açıklamalarda bulundu. Anlaşmanın BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi (ABD, İngiltere, Çin, Fransa, Rusya) ile Almanya ve İran arasında imzalandığını hatırlatan Zarif, "ABD de yaptırımları kaldırmak ve İran'la ticareti kolaylaştırmakla yükümlü kılınmıştı. Bu anlaşmanın tüm taraflar üzerinde bağlayıcı olduğunu BM Güvenlik Konseyi'nin üyeleri tarafından da onaylandı" ifadelerini kullandı.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 5,0691-5,0718
Sterlin: 5,7421-5,7468                                 
Gram Altın: 175,4599-175,5553

Zamlı Enflasyon 
Enflasyon nisanda aylık yüzde 1.87 arttı ve yüzde 1.5 olan piyasa beklentilerinin çok üstüne çıktı. Yıllık enflasyon da marttaki yüzde 10.23 seviyesinden yüzde 10.85'e yükseldi. Enflasyondaki bu sürpriz yükselişe dolar kuru sert tepki verdi ve 4.2145 liraya kadar çıktı. Dolar kapanışa doğru ise 4.2326 lirayla rekor tazelerken bankalararası piyasada son işlemler 4.2255 liradan yapıldı. Türkiye piyasaları kapandıktan sonra uluslararası işlemlerde ise dolar 4.24 lirayı aşarak yeni tarihi zirvesini gördü.Türk Lirası'na uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un not indirimi kararı ardından bir negatif etki de enflasyondan gelmiş oldu. Türkiye'nin 10 yıllık gösterge tahvil faizi de enflasyon verisi sonrası yüzde 12.93'ten yüzde 13.21'e yükseldi. Tüketici enflasyonunu kurdaki gelişmelerin etkisini daha hızlı gösterdiği üretici enflasyonu da baskılıyor. Analistler, Merkez Bankası'nın pazartesi günü yüzde 8.3'e yükselttiği yıl sonu enflasyon tahmininin de üstünde gerçekleşeceği görüşünde. Yıl sonu için beklentiler çift haneli ve yüzde 11'e yakın.
Hürriyet

Şirketler Ortak Olup Büyümeli
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Aynı sektördeki firmalarımız bir araya gelse, ortaklıklarla daha büyük şirketler ortaya çıksa, çok daha güçlü bir yapıya kavuşabiliriz ama maalesef Türkiye'de ortaklık kültürü gelişmiş ülkelerdeki gibi düzgün bir şekilde işlemiyor. Bu durumu tersine çevirmemiz gerekiyor. Bu konuda, ortaklığı teşvik edici uygulamalara da gidilebilir" dedi.
Hürriyet 

Türkiye'ye Yatırım Yapan Kazanacak 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Seul ziyaretinin son gününde Güney Koreli dev şirket yöneticileriyle bir araya gelerek Türkiye'de yatırım çağrısı yaptı. Hyundai, SK, LG, Hanwha, Daelim ve GS firmalarının üst düzey yöneticileri ile ayrı ayrı görüşen Erdoğan, Türkiye'ye yatırım yapanın kazanacağına yönelik mesajlar verdi. Bazı şirket yöneticileri de Kanal İstanbul projesini yakından takip ettiklerini belirterek, yatırıma yapabileceklerine yönelik karşılık verdi. Erdoğan, dün Güney Kore ziyaretinin son gününde Güney Kore'nin milyar dolarlık dev şirket yöneticileri ile ayrı ayrı görüştü. Önceki gün Hyundai ve SK şirketlerinin üst düzey yöneticileriyle görüşen Erdoğan, dün de Samsung, LG, Hanwha, Daeilm ve GS firmalarının yöneticileri ile bir araya geldi.
Milliyet

Enerjide Çin Hamlesi 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, temaslarda bulunmak üzere geldiği Çin'in başkenti Pekin'de enerji sektörünün temsilcileriyle görüşmelerde bulundu. Albayrak, Pekin programının ilk ayağında Çin Ulusal Enerji İdaresi Direktörü Nur Bekri ile bir araya geldi. Bakan Albayrak'ın Nur Bekri ile görüşmesinde, iki ülke arasında enerji alanındaki iş birliğinin ileriye taşınması konusunda fikir birliğine varıldı. Albayrak, Bekri ile görülmesinin ardından önce China Chemical Engineering şirketi CEO'su Gen Dayhı'yı, ardından Goldwing şirketi CEO'su Pan Yentien'i kabul etti. Kabullerinin ardından Çin Elektrik Yatırım Şirketini (SPIC) ziyaret eden Bakan Albayrak, SPIC Başkanı Mıng Cıngping ve Çin Nükleer Teknik Şirketi (SNPTC) Başkanı Vang Fıngşüe ile bir araya geldi.
Milliyet

Enflasyon Kura Kur Enflasyona 
Enflasyon 9 aydır çift hanede seyretmeye devam ediyor. Nisan ayı enflasyonu gıda fiyatlarındaki düşüşe rağmen beklentileri aştı. TÜİK'in verilerine göre, tüketici fiyatları Nisan'da giyim ve ulaştırma grubu öncülüğünde yüzde 1.87 arttı. Yıllık bazda TÜFE yüzde 10.85'e yükseldi. Aylık enflasyona en büyük katkı mevsimsellikten kaynaklı olarak 0.7 puanla giyimden gelirken, ulaştırmanın katkısı 0.6 puan ile dikkati çekti.
Vatan 

SPOR 
Altın Günü 
Avrupa Güreş Şampiyonası'nda kadın güreşçilerimiz adeta tarih yazdı. 76 kiloda Yasemin Adar ve 59 kiloda ise Elif Jale Yeşilırmak zirveye çıkarken, Bediha Gün, Evin Demirhan ile Buse Tosun bronzu kaptı. Daha önce dev organizasyonda iki kez altın madalya kazanan Adar, Rus Ekaterina Bukina karşısında üstün bir oyun çıkardı ve minderden 8-2 galip ayrılarak bir kez daha gururumuz oldu ve Türk Bayrağını en tepeye koymayı başardı. Üçüncü kez altın madalya alan milli güreşçi maçın ardından büyük bir sevinç yaşadı. Elde ettiği başarılarla gururumuz olan ve Avrupa şampiyonalarında üç bronz madalyası bulunan Elif Jale Yeşilırmak ise bu kez zirveye çıkmayı başardı. 59 kiloda mindere çıkan sporcumuz, Bulgar Mimi Nikolova Hristova ile altın madalya mücadelesi verdi.
Milliyet 

Konsensus Yönetimi 
Galatasaray'da eski başkan Dursun Özbek, 26 Mayıs'ta yapılacak Olağan Genel Kurul'da yeniden aday olurken, çalışmalarında daha titiz davrandı, adeta konsensüs yönetimi oluşturdu. Özbek, kulübü her hattıyla birleştirecek bir hareket için, yönetime girecek isimler konusunda çok sıkı bir çalışma içine girerken, çeşitli dönemlere ya da grupları sembolize edecek isimlerle yola çıktı. Özbek, Adnan Polat döneminden Taner Aşkın'ı ekibine kattı. Faruk Süren grubundan ise yine önemli bir isim Özbek'le yola çıkma kararı aldı: Niyazi Yelkencioğlu. Rahmetli Özhan Canaydın'ın oğlu Murat Canaydın'ın da kurullarda görev yapacağı açıklandı.Galatasaraylılar Derneği'nden Osman Kocaman ile Nasuhi Sezgin ile beraber, Galatasaraylı İşadamları Derneği'nden Metin Öztürk ve Dikran Gülmezgil de listeye girdi. Diğer taraftar Duygun Yarsuvat'ın oğlu Ömür Yarsuvat son anda görevi kabul etmeyince Osman Aral isminde karar kılındı.
Milliyet 

Elenmeyi Tercih Ederdim 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, tarihi gece ile ilgili flaş açıklamalarda bulundu. Kocaman, hem basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında hem de A Spor'a verdiği özel röportajda, sahada maç oynanmadan sonuç almanın kendilerini memnun etmediğini vurguladı. Tecrübeli çalıştırıcı, "Sahada oynayarak elenmeyi tercih ederdim. Tur yeşil sahada oynanarak sonlanmalıydı. Basın toplantısında bunları söyledim. Finale gidecek takım sahadan çıkmalıydı, olmadı. Yapacak bir şey yok. Bu beni mutlu etmedi. Bu yaşadığım duyguya, sahada oynayarak elenmeyi tercih ederdim. İş sahada bitmeli, neyse bir takım şeylere girmeyeyim. Burada halledilse çok daha mantıklı bir çözüm olurdu" dedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme