5 Mayıs 2018 Cumartesi

05.05.2018 Genel Gündem05.05.2018 
TÜRKİYE 
Millete Ne Vaat Ediyorsunuz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, muhalefeti hedef alırken "Bunların tek bir amacı, vardır o da Erdoğan'ı indirmektir. Diyelim ki bunu başardınız, peki siz millete ne vaat ediyorsunuz? Tüm milletimden rica ediyorum. Muhalefetten biri kendilerinden oy istediğinde şunu sorsunlar: Siz ülkeye hangi büyük yatırımları yapacaksınız?" İstanbul'da dün, restorasyonu tamamlanan Mısır Çarşısı ile Nusretiye Camisi'nin açılışını yapan Erdoğan özetle şunları söyledi:"Türk turizmi bir süredir maruz kaldığımız birçok dış ve iç saldırılardan dolayı irtifa kaybetmişti. Geçtiğimiz yıl başlayan toparlanma, inşallah bu yıl 40 milyonluk bir rekor turist sayısıyla şahlanış dönemine giriyor. İstanbul'a belediye başkanı olduğum zaman kimden aldım? CHP belediyesinden aldım. CHP'den aldığım zaman İstanbul'da çöp dağları vardı. Hava kirliliği vardı, atık kanalları vardı. Çünkü CHP zihniyeti kirliliktir. Bunları yaşayanlar bilir, onlara soracaksınız gençler."
Hürriyet


Hudutı'ye 15 Yıl Hapis 
Malatya'da Fetullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PDY) darbe girişimine ilişkin davada yargılanan dönemin 2'nci Ordu Komutanı olan Adem Huduti için karar verildi. Yakınca Spor Salonu'nda kurulan 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından görülen davada Adem Huduti, 2'nci Ordu Kurmay Başkanı Avni Angun ve 7'nci Ana Jet Üssü Komutanı tuğgeneral Emin Ayık'ın da aralarında bulunduğu 6'sı eski general, 24'ü tutuklu 76 sanıklı davanın karar duruşması dün görüldü. Mahkeme, sanıkların son sözlerini dinledikten sonra kararını açıkladı.
Hürriyet

İstismara Karşı Eylem Planı Hazır 
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) tarafından düzenlenen Çocuk İstismarının Nedenleri ve Koruyucu Önlemler Çalıştayı'nda konuştu. İhmal ve istismar konusuna değinen Kaya, "Bu insanlık dışı davranışlara karşı sesimizi sıfır tolerans anlayışıyla yükseltmek zorundayız. İstismar ve taciz olayları, hem çocukların bedeni ve ruhunda derin yaralar açıyor hem de toplumumuzda infial oluşturuyor" dedi
Milliyet 

Tehdit Ve Saygısızlık Asla Söz Konusu Değil 
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ın kendisini ziyaret ettiği iddialarına ilişkin, "Böyle bir ziyaret oldu ama herkesin gözü önünde, gündüz vakti olan bir ziyaretti. Dolayısıyla gizli kapaklı bir tarafı söz konusu değil" dedi. Gül, cuma namazını, Maslak'taki İstanbul Orman Bölge Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan Fatih Ormanı Camisi'nde kıldı.
Milliyet
  
Göçmen Çetesine 87'lik Kurye! 
İstanbul Emniyet Müdürlüğü Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti Şube Müdürlüğü ekipleri, 6 ay önce çok sayıda kişiyi sahte pasaport ve belgelerle yurt dışına kaçıran bir çeteyi takibe aldı. Çete ele başı olan A.D.'nin Türkiye ve Avrupa'nın en büyük göçmen kaçakçılarından biri olduğu tespit edildi. Polisin incelemesinde ilginç bir detay da ortaya çıktı. Şebekenin göçmenlere sahte pasaport teslim etmek için 87 yaşındaki İ.B.'yi kullandığı belirlendi.
Vatan
 
DÜNYA 
Akıncı'nın Çözüm Teklifi Rum Tarafını Karıştırdı 
KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı'nın Rumlara yaptığı, "Geçen yıl başarısızlıkla sonuçlanan İsviçre'deki Kıbrıs konferansında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres'in mayasa koyduğu ilkeler üzerinden bir stratejik anlaşmaya varılması" çağrısı Kıbrıs Rum yönetimini de karıştırdı. Sol çizgideki Rum ana muhalefet partisi AKEL, Rum lider Nikos Anastasiadis'i suçlayarak, "Guterres çerçevesiyle ilgili saklambaç oynamaktan vazgeç. Müzakerelerin yeniden başlamasını istiyorsan net söyle" dedi. Anastasiadis'in sözcüsü Prodromos Prodromu ise, AKEL'e, "Akıncı'nın tezlerini körü körüne destekliyor" karşılığını verdi.
Hürriyet 

Özüre Ret 
Filistin lideri Mahmud Abbas, geçen pazartesi gecesi yaptığı bir konuşmada Yahudilerin tarih boyunca uğradıkları katliam ve soykırımların, Yahudilerin dini inançlarından değil tefecilik ve bankacılıkla uğraşmalarından kaynaklandığını söylemesinin ardından aldığı tepkiler üzerine özür diledi. Abbas, "Eğer insanlar, özellikle de Yahudi inancına sahip olanlar sözlerimden rencide olduysa onlardan özür dilerim. Herkesi temin ederim ki niyetim bu değildi, Yahudi inancına ve diğer tek tanrılı inançlara saygımı tekrar vurguluyorum" dedi.
Hürriyet 

Kim'le Buluşacağı Mekânı Seçmiş... 
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı zirvenin tarih ve mekanının belirlendiğini duyurdu. Trump, Teksas'ın Dallas kentine gitmeden önce Beyaz Saray'da gazetecilere yaptığı açıklamada Kim Jong-un ile yapacağı zirvenin mekan ve tarihinin belirlendiğini, ayrıntıları yakında açıklayacaklarını söyledi. Başkan, Kuzey Kore'de tutuklu 3 ABD vatandaşı ile ilgili olarak da "Kuzey Kore ile çok somut görüşmeler yapıyoruz ve rehineler konusunda çok fazla şey çoktan yaşandı. Dün söylediğim gibi takipte kalın. Sanıyorum çok ama çok güzel şeyler göreceksiniz" diye konuştu.
Milliyet 

'Gringolar Gelirse Devrim Başlatırım' 
Temel ihraç maddesi olan petrolün varil fiyatında yaşanan hızlı düşüşün ardından tarihinin en ağır ekonomik kriziyle yüz yüze kalan Venezuela'da yaklaşan genel seçimler öncesinde kampanyasına hız veren Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ülkede olası bir iktidar değişikliği yaşanması halinde silahlı direnişe başlayacağı uyarısında bulundu. Maduro, geçtiğimiz gün Vargas kentinde düzenlenen mitingte yaptığı konuşmada, en yakın rakibi Henri Falcon'u ülkesini 'gringolara' (Amerikalılara) satmayı planlamakla suçladı. Maduro, "Eğer bir gün gücü zenginlere vermeye niyetli bir hükümet iktidara gelirse, alarm zilini çalan ilk kişi ben olacağım. Ardından silahımı kapıp beni takip edecek insanlarla birlikte silahlı devrim başlatacağım" diye konuştu.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,2262-4,2286     
Euro: 5,0691-5,0718
Sterlin: 5,7421-5,7468                                  
Gram Altın: 175,4599-175,5553

Eski Vergi Affına 1 Yıllık Ek Süre 
Torba tasarının önceki gün tamamlanan Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri sırasında, vergi, SGK primleri ve diğer kamu alacaklarına yönelik yeniden yapılandırma tasarının 10. maddesi için bir önerge verildi. Buna göre, 6552 (2014 yılında çıkarıldı), 6736 (2016 yılında çıkarıldı) ve 7020 (2017 yılında çıkarıldı) sayılı yeniden yapılandırma yasalarına tabii olan mükellefler, yeni bir hakka kavuşacak. Bu 3 yasa kapsamında ödemeleri devam eden mükellefler, yapılandırma hakkını kaybetmemek kaydıyla, ödemedikleri taksitler için ek süre alacaklar.
Hürriyet 

Bu Hareketler Spekülatif 
BORSA İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı Himmet Karadağ, seçim sonrasında başta BIST 100 endeksinin ciddi getirilerle büyüme beklentilerinin bazı spekülatif kötü niyetli yatırımcıların iştahını kabarttığını belirterek, "Bir tarafta kur, bir tarafta faiz, bir tarafta manipülatif rating kuruluşu açıklamalarıyla negatif algı pompalayıp endeksi aşağı yönlü hareket ettirerek, Türk hisse senetlerini ucuza kapatıp seçim sonrasında yüksek karla satmayı veya Türkiye'ye şu an yoğun şekilde gelmeye devam eden yurtdışı yatırımcı algısını geri çevirebilmeyi hesaplıyorlar. Yatırımcılar, Türkiye ekonomisine, Borsa İstanbul'a güvenmeye devam etsin. Kesinlikle ve kesinlikle bu tür manipülatif derecelendirme kuruluşlarının yaydığı negatif havaya kapılarak zarar edici adımlar atmasınlar. Önümüz aydınlık" dedi.
Hürriyet 

Yeni Havalimanı Yüzde 90 Tamam 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İstanbul Yeni Havalimanı inşaatına ilişkin, "Bugün gelinen noktada yüzde 88.5 ilerleme sağlanmış durumda. 29 Ekim'de birinci fazını açacağız" dedi. Arslan, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Yeni Havalimanı'nın ismine ilişkin soru üzerine Arslan, "İsmini 29 Ekim'de hep beraber göreceğiz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım ile de istişare edip kararımızı vereceğiz. Onun dışındaki yöntemlerin polemik yarattığını geçmişte görmüştük" diye konuştu.
Milliyet 

100 Puanlık Artış Daha 
Enflasyonun Nisan'da beklentilerin üzerine çıkması, dolar/TL rekor üzerine rekor kırarak psikolojik seviye 4.25'i geçmesi, 'Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 7 Haziran'da gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında yeniden faizleri yeniden artırabilir mi?' tartışmalarını başlattı. TCMB'nin Temmuz'da 50 baz puan faiz artışı yapacağını öngören ABD'li yatırım bankası JP Morgan, "TCMB'nin Haziran'da 100 baz puan faiz artışı yapmasını bekliyoruz, para politikasında sadeleşme de muhtemel" değerlendirmesinde bulundu.
Vatan 

Spor 
O Kupa Bıze Gelecek! 
CEV Kadınlar Voleybol Şampiyonlar Ligi Dörtlü Final'i, Romanya'nın başkenti Bükreş'te hafta sonunda yapılacak. Sala Polivalenta'da dev organizasyonda Türkiye'yi VakıfBank ile Galatasaray temsil edecek. VakıfBank, günün ilk maçında İtalyan temsilcisi Imoco Volley Conegliano ile 16.00'da karşı karşıya gelecek. Galatasaray ise Romanya ekibi CSM Volei Alba Blaj ile 19b00'da mücadele edecek. Rakiplerini mağlup eden 2 takım yarın finalde kupa için kozlarını paylaşacak. Diğer 2 takım ise yine aynı gün 3'üncülük-4'üncülük maçına çıkacak.
Milliyet

Super Yarış 
Galatasaray'da başkan adaylarının isimleri ve listeleri kesinleşti, dört aday başkanlığa talip olduğunu Divan Kurulu'na resmen iletti. İlki 19 Mayıs'ta yapılacak, çoğunluk sağlanamadığı için 26 Mayıs'a kalacak genel kurulda müthiş bir yarış gerçekleşecek. Mevcut başkan Mustafa Cengiz ile eski başkan Dursun Özbek arasında geçmesi beklenen yarışta yer alan Ozan Korkut ile Ali Fatinoğlu'nun başkanlık şansı zayıf görülse de, seçimin kaderini belirleyen isimler olacak. Ocak ayında sürpriz şekilde başkan seçildikten sonra kulüpteki birçok personelin işine son veren, liselileri karşısına alan Mustafa Cengiz kendisine seçimi kazandıran isimleri kaybetti. İlk gün Celar Açar'ı kaybeden Cengiz, Burak Elmas'la da sorun yaşayarak Süren grubunun desteğini yitirdi.
Milliyet 

Tehlike Kapıda 
Süper Lig'de son iki sezonun şampiyonu olan Beşiktaş geçtiğimiz hafta lider Galatasaray'a yenilerek dördüncü sıraya gerileyince şampiyonluk şansını adeta mucizelere bırakırken, ikincilik umutlarını da ateşe attı. Siyah-beyazlı takım son 3 haftada Şampiyonlar Ligi'ne katılma şansını yakalayamazsa mali açıdan büyük bir tehlikeyle karşı karşıya kalacak.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme