6 Mayıs 2018 Pazar

06.05.2018 Genel Gündem06.05.2018 
TÜRKİYE  
Münafıklar Çetesini Gömeceğiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "'Oyumu Cumhurbaşkanı'na vereceğim ama parlamentoda AK Parti'ye vermeyeceğim.' Bu oyun, bu tezgâh. Kimlerin olduğunu anlıyorsunuz. Bu münafıklar çetesini inşallah 24 Haziran'da hep birlikte yere gömeceğiz" dedi. Erdoğan, Kayseri İl Kadın Kolları Kongresi'nde şu mesajları verdi: "Birileri bir fitne, fesat kaynatıyor: 'Oyumu Cumhurbaşkanı'na vereceğim ama parlamentoda AK Parti'ye vermeyeceğim.' Bu oyun, bu tezgâh. Kimlerin olduğunu anlıyorsunuz. Bu münafıklar çetesini inşallah 24 Haziran'da hep birlikte yere gömeceğiz. Birileri çıkmış diyorlar ya 'Cumhurbaşkanı adayı ekonomiyi iyi bilecek, yatırımlarıyla tanınmış olacak.' Nerede o Cumhurbaşkanı, o aday nerede? Canım kardeşlerim Ziya Paşa güzel söylemiş; 'Eşek zerduz palan ursan yine eşektir.' Bir başka sözünde de şunu söylemiş; 'Eşek ölür kalır semeri insan ölür kalır eseri.' Biz eserlerimizle milletin karşısındayız. Bilemiyorum ana muhalefet adayı neyle milletin karşısında?
Hürriyet


Parlamenter Sisteme Döneceğiz 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, memleketi Yalova'da düzenlediği ilk mitinginde, parlamenter sisteme dönüş sözü verdi. İnce, Yalova ve Balıkesir'de konuştu. "Ankara'dan köye geldiğimde eşim sordu, 'Korkuyor musun?' dedi. 'Hayır' dedim. 'Kazanacağına inanmıyor musun?' dedi. 'Evet' dedim. 'Tanımlarsan nasıl tanımlarsın kendini' dedi. Ben de '80 milyonun yükü omuzlarımda. Öyle bir sorumluluk hissediyorum ki' dedim. Tuncelili, gariban rahmetli tapu müdürü Kamer Amca'nın oğlu Kemal Kılıçdaroğlu görevini yaptı. Şimdi görev sırası Yalovalı rahmetli kamyoncu Şerif'in oğlu olarak bende. Hep beraber başaracağız."
Hürriyet

Ankara'da 9 Dakikada Felaket 
Ankara'da dün 13.00 sıralarında başlayan sağanak, 9 dakika içinde sele dönüştü. 9 dakika süren sağanak sonrası dere yatağı olan caddeyi sel bastı. Sel, Mamak ilçesinde Neşet Ertaş Caddesi'nde seyir ve park halinde olan 160 aracı, Boğaziçi Köprüsü'nün altındaki geçide sürükledi. Bu sırada caddede bulunan bir kişinin de sel ile sürüklendiği görüldü. Bu vatandaşın kurtarıldığı belirtildi. Selde 4 kişinin yaralandığı açıklandı. Caddede bulunan bazı elektrik direkleri de devrildi.
Milliyet

Yılanın Deliğine Çomağı Sokmuşum 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Cumhur İttifakı'nın, Türk milletinin ruh kökünden, tarihi hedeflerinden, milli kimliğinden, bin yıllık kardeşlik ve kader ortaklığından yüce bir umutla, yüksek bir ufukla ortaya çıktığını vurgulayarak, "Cumhur İttifakı milletin ta kendisidir. Sahte ve sanal ittifaklar millete yabancı ve yalancıdır" dedi.
Milliyet

Kpss'de 10 Bin Kişi Mercek Altında 
Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca sorularının sınav öncesinde sızdırıldığı belirlenen 10 Temmuz 2010'daki KPSS'nin Genel Kültür ve Genel Yetenek testine yönelik soruşturma kapsamında 10 bin 151 adayın sınav sonuçlarının ve örgütle irtibatlı olup olmadığının incelendiği, haklarında yeterli delil bulunan 887'si hakkında "silahlı terör örgütü üyesi olmak", "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılık" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından iddianame düzenlendiği bildirildi.
Vatan

DÜNYA
Putin Karşıtı Eylemde Yüzlerce Gözaltı 
Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in 6 yıllık iktidar döneminin başlangıcı sayılacak 7 Mayıs yemin töreni öncesinde dün başta başkent Moskova olmak üzere en az 26 farklı kentte muhaliflerin eylemleri vardı. Muhalif lider Aleksey Navalniy, "O bizim Çar'ımız değil" sloganıyla taraftarlarını meydanlara topladı.
Hürriyet

Dünya Mirası Sokotra'da İşgal Krizi 
Kızıldeniz'in Akdeniz'e bağlandığı stratejik bölgede yer alan Sokotra Adası, 700'e yakın biyolojik çeşitliliği, 'ejderhanın kanı' ağacı ve doğal zenginliğiyle dikkat çekiyor. 2015 yılında bu yana Yemen'i kasıp kavuran iç savaş, karaya yaklaşık 350 km uzaklıktaki bu adaya pek uğramamış. Yemen'de Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi'nin İran destekli Şii Husilerle savaşında BAE, Hadi'ye destek verdi. BAE, Suudi Arabistan'ın Yemen'de Husilere yönelik askeri müdahalesinin de baş aktörlerinden biri oldu.
Hürriyet

Trump, Moon İle Görüşecek 
ABD Başkanı Donald Trump ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in'in 22 Mayıs'ta Beyaz Saray'da bir araya geleceği bildirildi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, Trump-Moon görüşmesiyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, 22 Mayıs'ta Beyaz Saray'da görüşecek iki liderin üçüncü kez bir araya geleceği ve iki ülke arasındaki ilişkilerin çok güçlü olduğu vurgulandı. Görüşmede, 27 Nisan'da Moon ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasındaki zirve sonrasında yaşanan diplomasi sürecinin ele alınacağı ve Trump'ın ilerleyen haftalarda Kim ile yapacağı görüşmenin de konuşulacağı kaydedildi.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 5,0034-5,0059
Sterlin: 5,6789-5,6832                                 
Gram Altın: 175,6253-175,7442


Konutta Kdv Sevinci 
Gayrimenkul sektörü ve konut alıcısının beklediği KDV kararı Bakanlar Kurulu'ndan çıktı. Resmi Gazete'de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, 6 ay süreyle, konut teslimlerinde, yüzde 18 yerine yüzde 8 KDV uygulanacak. Yüzde 18 KDV oranının uygulandığı konut gruplarının başında ise, "net alanı 150 metrekare ve üzerinde olanlar" geliyor. Aynı dönemde yüzde 4 olan tapu harcı ise yüzde 3 olacak. Açıklanan bu kararlarla, 500 bin TL'lik bir konutun 90 bin TL olan KDV'si, 40 bin TL'ye düşecek. Sektör temsilcileri indirimlerin sektöre hareketlilik getireceğini söylüyor.
Hürriyet 

Geri Dönüyorlar 
YAŞANAN olaylar, çevre ülkelerdeki savaş durumu ve özellikle Batı ülkelerinde oluşturulan olumsuz Türkiye algısı nedeniyle 2016'da turist sayıları ve gelirleri erimiş, zor bir dönem yaşanmıştı. Türkiye'ye cruise gemileri ile gelen turist sayısı ise 2 milyondan, 306 bine kadar gerilemişti. 2017'de daha çok küçük gemilerin uğradığı Türk limanları, yine dev gemilerin rotasına girdi. Daha önce 2018'de Türkiye'ye gelmeyeceklerini duyuran şirketler de 2018 yılında gemilerini Türk limanlarına yanaştıracak. Bu yıl Türkiye'ye gelmesi beklenen cruise turisti sayısının 400 bini aşması hedeflenirken, sektör temsilcileri asıl toparlanmanın 2019 ve 2020'de yaşanacağını belirtiyor.
Hürriyet 

Banka Kârlarında Yeni Rekor 
Bankacılık sektörü net dönem kârı mart ayında ilk kez aylık bazda 5 milyar lirayı aştı. Kredi büyümesindeki ivme kaybı ve mevduat faizlerindeki yükseliş, bankaların net kâr artış hızındaki yavaşlamayı beraberinde getirdi. Buna rağmen bankaların net kârı aylık bazda ilk kez 5 milyar lirayı aşarak, martta 5 milyar 528 milyon liraya ulaştı. Bu yılın ocak ve şubat aylarında bankalar sırasıyla 4.5 milyar ve 3.8 milyar lira net dönem kârı elde etmişti. Sektörün geçen yılki net dönem kârı 49 milyar 83 milyon lira seviyesinde bulunuyordu.
Milliyet 

Zeybekci: S&P Yaklaşımlarına Uyanık Olmalıyız 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's'un (S&P) Türkiye'nin kredi notunu düşürmesine ilişkin, açıklamalar yaptı. "2018 yılı ilk çeyreğinde büyüme rakamları yine tahminleri aşacak" diyen Zeybekci, şöyle konuştu: "Yine belki 2'nci, 3'üncü defa revizelere neden olacak. Bu Standard&Poor's'un nedense biraz acelesi var. 2015 yılı seçimlerinde aylar sonra yapacağı değerlendirme seçim öncesi yapmak gibi bir acelesi vardı. Burada bunların iyi niyetini aramak, Türkiye ile ilgili nedense pozitiflikleri görmemek... Siyasetin yeni bir döneme hazırlandığı, özel sektör yatırımlarının bu kadar yoğunlaştığı, ihracatın büyük bir coşkuyla gerçekleştiği bu dönemde Standard&Poor's gibi yaklaşımları bekliyoruz. Bunlara karşı uyanık olmamız lazım. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra Pazartesi günü sabahın köründe Türkiye'nin notunu düşürmekle ilgili adım atanlar da bunlardır."
Vatan
  
1 Trilyon Dolara Az Kaldı 
ABD'nin piyasa değeri en yüksek şirketi olan teknoloji devi Apple'ın hisseleri rekor kırıyor. New York borsasında işlem gören Apple'ın hisse başına değeri 184.25 dolara kadar yükselerek, şirket tarihindeki en yüksek seviyeye ulaşmayı başardı. Haftayı 176.89 dolardan kapatan Apple hisseleri, dün yüzde 4.1 artış kaydetti. Ayrıca, Apple'ın piyasa değeri bir gün önce 896 milyar dolar iken 37 milyar dolar artışla 933 milyar dolara kadar yükseldi. Apple'ın hisselerindeki artış, ABD'li milyarder ve yatırımcı Warren Buffett'ın açıklamalarının hemen ardından geldi. Buffett, CEO'su olduğu Berkshire Hathaway firmasının bu yılın Ocak-Mart döneminde 75 milyon adet Apple hissesi aldığını duyurdu. Firma, geçen sene sonu itibarıyla yaklaşık 165 milyon adet Apple hissesine sahipti. Berkshire Hathaway'in toplamda yaklaşık 44 milyar dolar değerinde Apple hissesi bulunuyor.
Vatan

SPOR 
Finale Ambargo 3-2 
Kadınlar Voleybol CEV Şampiyonlar Ligi yarı final karşılaşmasında Vakıfbank, İtalyan temsilcisi İmoco Coneglıano'yu 3-2 yendi. Sarı-siyahlılar dev organizasyonda 8. kez finale yükseldi. Temsilcimizin finaldeki rakibi ev sahibi Alba Balaj oldu. Zorlu mücadele TSİ 19.00'da başlayacak. Birinci set karşılıklı sayılarla başladı. Vakıf etkili servis atarak üstünlük sağladı. Temsilcimiz teknik molaları 8-7 ve 16-15 önde geçerken seti de 25-22 aldı. İkinci sete etkili başlayan Vakıfbank bir anda 4-1 öne geçti. Rakibin ataklarını da blokta tutan sarı-siyahlılar rakibinin geri dönüş yapmasına izin vermedi ve bu seti de 25-21 galip kapattı. Üçüncü ve dördüncü setlerde ise Imoco rüzgarı esti. VakıfBank'ın yaptığı basit hataları da iyi kullanan İtalyan ekibi bu setleri 25-15 alarak mücadeleyi final setine taşıdı.
Milliyet 

Trabzon Tuş Oldu 
Süper Lig'de Trabzonspor konuk ettiği Kasımpaşa karşısında beklediği sonuca ulaşamadı, sahadan 5-2 mağlup ayrıldı. İki takımında maçın başından itibaren savunmayı unutması ilk yarının bol gollü, bol pozisyonlu geçmesini sağladı. Galibiyet isteyen bordo-mavililerde, stoper hariç diğer futbolcular rakip kaleye adeta kamp kurdu. Fakat ev sahibi, Hubocan ve Okay'ın defansta yalnız kalmaları nedeniyle de kalelerinde iki gol gördü.
Milliyet 

Kazanırsak Şampiyonuz 
Süper Lig'in lideri Galatasaray şampiyonluk yolundaki en önemli 90 dakikasına bugün Akhisar'da çıkıyor. Teknik Direktör Fatih Terim'e göre, Teleset Mobilya Akhisarspor karşılaşması geriye kalan 270 dakika içindeki en zorlusu ve kritiği olacak. Ligdeki en ciddi şampiyonluk adaylarından Medipol Başakşehir'in önceki gün Demir Grup Sivas'la berabere kalmasından sonra büyük avantaj yakalayan sarı-kırmızılılarda, Fatih Terim tedbiri elden bırakmıyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme