7 Mayıs 2018 Pazartesi

07.05.2018 Genel Gündem07.05.2018 
TÜRKİYE  
Birlikte Yürümeye Hazırız 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, 'İrade, Erdem, Cesaret, Türkiye Şahlanıyor' başlıklı seçim manifestosunu dün partisinin İstanbul İl Kongresi'nde açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 1 saat 15 dakika süren ve "Allah'ımıza and olsun ki, davamızı 2023, 2071'e taşıyacağız" dediği konuşmasında özetle şunları söyledi:KADINLARIMIZI güçlendirmenin, ülkemizi güçlendirmek olduğuna hep inandık. Bundan sonra da aynı anlayışla hareket edeceğiz. Önümüzdeki tarihi dönemeçte yükü kadınlarımızla birlikte omuzlayacağız. Yeni yönetim sisteminde imkânları kadınlarımızla daha fazla paylaşacağız. Eğitim-öğretimden istihdama, sağlıktan aileye kadar her alanda kadınları desteklemeye devam edeceğiz. Kadına karşı istismar, şiddet ve taciz insanlığa karşı işlenmiş büyük suçlardır. Bu ayıbı ülkemizden tamamen silene kadar bütün çabamız ve gayretimizle devam edeceğiz. Kadına karşı her türlü cahiliye âdetini ayaklarımızın altına alacağız. Kadınları bu ülkenin ve milletin, her türlü hakka eşit olarak sahip bireyleri haline getirene kadar mücadeleyi sürdüreceğiz." m "GENÇLER, size emretmeyeceğiz. Size dikte etmeyeceğiz. Sizi kalıplara sokmak için çalışmayacağız. Biz sadece sizinle birlikte çalışacağız. Sizinle birlikte yol yürüyeceğiz. Bütün gayretimizle size daha fazla alan açacağız. Doğruyu sizinle beraber tartışıp hayata geçireceğiz. Eğitim-öğretim sistemimizi sizin beklentilerinizi karşılayacak şekilde geliştireceğiz. Gelin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ni sizlerle birlikte hayata geçirelim."
Hürriyet


Skandal Bildiriye Türkiye'den Tepki 
Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ile eski başbakanlardan Manuel Valls'ın da aralarında bulunduğu 300 siyasetçi ve yazarın, Yahudi düşmanlığını yaydığı gerekçesiyle Kuran'dan bazı ayetlerin çıkarılmasını isteyen bildirisine Türkiye'den tepki yağdı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, sosyal medya hesabından bildiriye tepki gösterdi. Kalın, "Aralarında Sarkozy'nin de bulunduğu 300 Fransız yazar ve siyasetçi, şiddet ve Yahudi düşmanlığı yayıyor iddiasıyla Kuran'dan bazı ayetlerin çıkartılmasını talep etmiş. Modern çağda cehalet ve hamakat bu kadar olabilir" dedi.
Hürriyet
  
Saraya Çağırırsa Oraya Da Giderim 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, "Tüm adaylardan başarı dilemek için randevu isteyeceğim. Saraya çağırırsa saraya da gideceğim. Milletin arasında küslük olmaz. Selahattin Demirtaş'ı da ziyaret edeceğim. Ben rakibimin bir kolunu bağlayarak, güreş yapmam. Güreş mertçe olacak, yiğitçe olacak. Akşener'e imza verenlere 'FETÖ'cü' diyorlar, böyle bir şey olur mu? Ben kefilim, Akşener FETÖ'cü değildir. Yarış adil olacak" diye konuştu.
Milliyet
  
'Hangi Tahriki Yaparsan Yap Sana Uymayız' 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, "Sayın Erdoğan, gittiğin yol, yol değil. Meydanlar doldu; arkadaşın sinirleri bozuldu, asabiyeti tavan yaptı. Kavga ettirmeye çalıştı. Hangi tahriki yaparsan yap, biz sana uymayacağız" dedi. Akşener dün Mersin'de Tevfik Sırrı Gür Stadı yanındaki alanda partililere hitap etti. Akşener, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önceki gün Kayseri'de yaptığı konuşmada "Bazıları 'Oyumu cumhurbaşkanına vereceğim ama parlamentoda AK Parti'ye vermeyeceğim' diyor. İnşallah bu münafıklar çetesini 24 Haziran'da hep birlikte yere gömeceğiz" sözlerini eleştirdi.
Milliyet
  
DÜNYA 
'Abd Karşılığını Alır' 
Türkiye'nin Rusya'dan alacağı S-400 hava savunma sistemleri nedeniyle ABD'nin F-35 savaş uçağı satışında Ankara'ya ambargo uygulayacağı iddialarına Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'ndan yanıt geldi. CNN Türk'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtlayan Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya ile ilişkilerinin sorgulanmaması gerektiğini vurguladı. Ankara'nın başta S-400 yerine Patriot hava savunma sistemi almak istediğini fakat engelle karşılaştığını anlatan Çavuşoğlu, "ABD'nin bize yaptırım uygulaması mantıksız ve yanlış. ABD bize yönelik bir adım atarsa, Türkiye mutlaka cevap verir. Ama biz bunu arzu etmeyiz" dedi. S-400'lerin Ankara'nın müttefiklerini düşman olarak tanımayacağını aktaran Dışişleri Bakanı, "Biz ilişkileri düzeltmeye çalışırken böyle adım atarlarsa Türkiye'den karşılığını alırlar. Böyle bir yanıtımız olacağını ABD'ye de söyledik" şeklinde konuştu.
Hürriyet 

İran'a Açık Tehdit 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran'la uluslararası toplum arasında 2015'te varılan nükleer anlaşmanın akıbetine ilişkin son kararını vereceği 12 Mayıs yaklaşırken, İsrail-İran hattında da tansiyon giderek yükseliyor. Suriye gündemli çarşamba günkü Moskova ziyareti öncesi İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan sert mesajlar geldi. Kabine toplantısının ardından Başbakanlık'tan yapılan açıklamaya göre; Netanyahu, "İsrail, ertelemek yerine, bir an önce henüz emekleme sürecinde olan İran saldırganlığını savaşa neden olsa bile sonlandırmakta kararlıdır" dedi.
Hürriyet 

Füzelerime Dokunma! 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ülkesine ait füzelerin müzakere konusu edilmeyeceğini, Washington yönetiminin, ülkesi ile ABD'nin de aralarında olduğu 6 devletle imzalanan nükleer anlaşmadan çıkması durumunda pişman olacağını öne sürdü. Sebzivar kentinde halka hitap eden Ruhani, nükleer anlaşma kapsamındaki füze faaliyetlerinin müzakere konusu yapılmayacağını, füze ve silah üretip depolamaya devam edeceklerini ifade etti. Ruhani, "Biz savunma silahlarımızla ilgili kimseyle müzakere yapmayacağız. İhtiyacımız kadar füze ve silah üretip depolamaya devam edeceğiz" dedi.
Milliyet 

Afganistan Yine Patlamayla Sarsıldı 
Afganistan'ın doğusunda bulunan Host vilayetinde seçmen kayıt merkezi olarak da kullanılan camide patlama meydana geldi. Patlamada en az 14 kişi yaşamını yitirirken, 30'dan fazla kişinin de yaralandığı bildirildi. Emniyet yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, Yakubi Camisi'ne yerleştirilen patlayıcının, çok sayıda kişi öğle namazından çıkarken patlatıldığını, bu nedenle de ölü ve yaralı sayısının artmasından endişe edildiğini belirtti. Henüz saldırıyı üstlenen olmazken, birkaç gün önce, terör örgütü DAEŞ, başkent Kabil'deki bir seçim merkezine çifte intihar saldırısı düzenlemiş, aralarında basın mensuplarının da bulunduğu 57 kişi hayatını kaybetmişti.
Milliyet

EKONOMİ 
Dolar: 4,1730-4,1730
Euro: 5,0034-5,0059
Sterlin: 5,6789-5,6832                                 
Gram Altın: 175,6253-175,7442


Onlar İstemiyor Bize Satılıyor! 
Saldığı zararlı partiküller ve NOx (azot oksitleri) nedeniyle bir çok ülkenin yasaklamaya hazırlandığı, otomotiv üreticilerinin geliştirmekten vazgeçtiği, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından da çevreye ve insan sağlığına zarar verdiği raporlarla ortaya konan dizel otomobillere olan talep her geçen gün hızla düşüyor. Avrupa'da 2017 yılında toplam otomobil satışlarında dizelin payı 2009 yılından bu yana ilk kez benzinli otomobillerin gerisinde kalırken, oranı yüzde 49.9'dan yüzde 44.8'e gerilemişti. Aynı dönemde benzinli otomobillerin payı ise yüzde 45.8'den 49.4'e yükselmişti. Dizeldeki bu kayıp 2018 yılının ilk 3 ayında artarak devam etti. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği'nin (ACEA) 2018 yılı ilk çeyrek raporu, tüm Avrupa'da dizel otomobil satışlarının hızla düştüğünü, benzinli, elektrikli ve hibrit otomobil satışlarında ise önemli bir artış yaşandığını gözler önüne serdi. Ocak-Mart döneminde Avrupa'da satılan otomobillerin yüzde 55.5'i benzinli motora sahip olurken, dizelin oranı yüzde 37.9'a kadar geriledi.
Hürriyet

Yıldırım: 'Titanic Kazası Bir Milattır' 
İstanbul'da düzenlenen 9. Uluslararası İş Sağlığı Güvenliği Kongresi'nde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, şunları söyledi: "İş sağlığı ve iş güvenliği çok önemli. İş hayatının tarihsel gelişimine baktığımızda iş kazalarının yüzde 80-85 insan hatasından kaynaklandığını görürüz. İş güvenliğinin, sağlığının önemini anlatmak için insana yatırım gerekiyor. İş sağlığı, iş güvenliği konusundaki düzenlemelere bakarsak hep trajik büyük iş kazalarından sonra olmuştur. Mesela denizcilikte Titanic kazası bir milattır. Titanic'ten sonra sonra gemi inşaatındaki bütün ezberler bozulmuş, yeni baştan denizde can ve mal emniyeti için kurallar geliştirilmiştir." Hayatının büyük bir bölümünü gemi inşa sektöründe geçirdiğini hatırlatan Başbakan Yıldırım, "Yaşayarak tecrübe ettiğim anılarım var. Biz tersanede gemi yaparken çalışanlara baret giydirmek için alnımızın derisi çatlardı. Eldiven takmaz, baret giymez, güvertede çalışır kemer takmaz. Sürekli peşlerinden koşacaksın. Her an başında duracaksın" dedi.
Hürriyet

Gıdada 'Ramazan' Harekatı Başladı 
Gıda perakendecileri Ramazan ayı hazırlığına başladı. 16 Mayıs'ta başlayacak Ramazan için marketler hazırlanırken, bu aya özel ürünler de vitrine çıkarılıyor. Fiyatlarda enflasyon oranında yüzde 10'luk artışlar olabileceği de belirtiliyor. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Mustafa Altunbilek, 11 ayın sultanı Ramazan'ın bu yıl da bereketiyle geleceğini söyledi.
Milliyet

Sigortada Yatırımların Önü Açılacak 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Hazine Müsteşarlığı'nca sigortacılık ve özel emeklilikle ilgili faaliyetlerinin daha verimli, etkin ve öngörülebilir olmasını sağlamak amacıyla 5 yıllık Gözetim ve Denetim Politika Belgesi hazırlanacağını söyledi. Şimşek, şunları kaydetti: "Politika belgesi, tüketicilerin korunması, son yıllarda önemli ölçüde yabancı sermaye girişinin bulunduğu sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerinde yatırım eğiliminin devamlılığının ile mevcut yabancı sermayenin kalıcılığının temin edilmesi, yatırımcıların önünün açılması açısından önem arz ediyor. Bu belge, kamu otoritesine etkili bir izleme ve değerlendirme imkanı da verecek. 5 yıllık politika belgesi Türk sigortacılık ve özel emeklilik sektörlerinin daha başarılı olmasına, ülkemiz ekonomisinin gelişiminde daha önemli bir rol üstlenmesine katkı sağlayacak."
Vatan

SPOR
Veda Sinyali 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, sarı-lacivertli taraftarlara bazı eleştiriler getirdi. Kocaman, Moussa Sow tezahüratlarını anımsatıp, "Şunu anlamakta zorlanıyorum. Ben bu camiada futbol oynadım. Durumu anlatmak istiyorum sadece. Sow'u çok seviyorum. Buraya gelmesinde çok katkım da olmuştur. Gol atamadığı için inanılmaz üzüldü. O bu kadar üzülürken, bizim oyuncularımız da bu kadar çaba sarf ederken, tribünlerde daha fazla rakip bir oyununun adı sesleniyor. Burada sevgiyi aşan başka bir durum var. İçeride 21 puan kayıp. Bu sezon içerideki puan kayıpları durumumuzu belirledi. Kendi taraftarımızla karşı karşıya gelme durumumuz yok. Hakikaten zor bir durum. Anlaşılmaz bu durumun içinde fazla kalıp kalmamakla ilgili bir değerlendirme yapma gereği duyuyorum. Sözlerim gayet açık" dedi.
Milliyet

Garry'den Gelen Duşunsun 
Galatasaray bir keskin virajı daha başarıyla döndü ve şampiyonluk yolunda son iki haftaya girilirken avantajını sürdürdü. Cim-Bom, Akhisar deplasmanında Rodrigues ile 3 puana ulaşırken, Gomis uzatmada 1 penaltı kaçırdı. Son dakikaları heyecan içinde geçen maçta sarıkırmızılılar 2-1'lik skoru korumasını bildi.
Milliyet

Albayrak'tan Transfer Mesajı 
Sportif AŞ Başkanvekili Abdurrahim Albayrak hem Akhisar maçını değerlendirdi hem de seçim için mesaj verdi. "Yolumuza devam ediyoruz. 180 dakikamız kaldı" diyerek söze başlayan Albayrak şöyle devam etti: "Emin adımlarla şampiyonluğa ilerliyoruz. Hepimiz kenetlendik, şampiyon olmak için elimizden geleni yapıyoruz. 3 puanı aldık, camiamıza hayırlı olsun. Burada bizi yalnız bırakmayan taraftarlara teşekkür ediyorum. Malatya maçında 55 bin kişiyi statta görmek istiyoruz. Son 2 maçın ciddiyetinde ve bilincindeyiz." Sarı-kırmızılı yönetici, "Her şey bizim elimizde. Büyük bir kaza olmazsa şampiyonluğu göğüsleyen taraf biz olacağız.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme