8 Mayıs 2018 Salı

08.05.2018 Genel Gündem08.05.2018
TÜRKİYE 
Bm'de Reform Olmazsa Olmaz 
"Filistinliler, dünyadaki tüm mazlumların sembolüdür. Filistin'i ve Kudüs'ü savunmak, kadim insanlık tarihi boyunca, güzel olan, doğru olan, hak olan ne varsa hepsini savunmak demektir. İnsanlığın geleceğini, Filistin ve Kudüs meselesinde verdiği imtihanda elde edeceği netice belirleyecektir. İsrail yönetiminin Filistinlilere uyguladığı şiddet, hiçbir halkın, bireyin güvende olamayacağı bir geleceğin işaretidir. Biz insanlığın, barış merkezi olması gereken Filistin'in ve Kudüs'ün adını zulümle yan yana yazan İsrail yönetiminden iki cihanda da davacı olacağız."
Hürriyet


Yılda 500'er Liralık İki Burs 
Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçilmesi halinde ilk icraat olarak gençlere 19 Mayıs'ta 'gençlik bursu' ve 29 Ekim'de 'Cumhuriyet bursu' adıyla yılda iki kez 500'er lira ödeme vaat etti. İnce, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında, randevu verirse Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'la da istediği mekânda görüşeceğini, HDP'nin adayı Selahattin Demirtaş'la da yarın cezaevinde görüşmek için Adalet Bakanlığı'na başvurduğunu açıkladı. İnce şunları söyledi: "Bizim derdimiz bozuk düzeni değiştirmek. Bu bozuk düzeni değiştirmedikçe Erdoğan'ı değiştirmekle bir şey olmaz. Bir mutlu azınlık var, toplumun büyük bölümü mutsuz. Dolar, Euro, işsizlik rakamları, enflasyon, gübre, mazot fiyatı inerse, Erdoğan da insin. 80 milyondan daha mı değerli yani? Ama derdimiz o değil. Medya susmuş, iş dünyası korkmuş. Medyadan da iş dünyasından da hiçbir umudum yok. Bu devrimi millet gerçekleştirecek.
Hürriyet

Hıristiyan Kürt Devleti İstiyordu 
İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk iddiasıyla 35 yıl hapsi istenen ABD'li rahip Andrew Craig Brunson, 2'nci kez hakim karşısına çıktı. Duruşmada SEGBİS aracılığıyla ifade veren 'Serhat' kod adlı gizli tanık, Brunson'ın Hıristiyan bir Kürt devleti kurmak istediğini ve bu yönde faaliyetlerde bulunduğunu, ABD'nin PKK/ PYD'ye gönderdiği silah yardımlarının nereye atılacağının koordinatlarını da Brunson'ın misyoner ekibinin verdiğini iddia etti. ABD Başkanı Trump'ın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşmesi sırasında serbest bırakılmasını talep etmesiyle gündeme gelen Brunson'ın duruşmasını, eşinin yanı sıra büyükelçilik yetkilileri ve kilise görevlileri de takip etti.
Milliyet

Bu Yol Yol Değil 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında İstanbul Bağcılar'da İYİ Parti yöneticilerine yönelik saldırıyı kınadı. Akşener, "Dolayısıyla üzgünüz. Bir seçime gidiyoruz, savaşa değil. Sayın Erdoğan'ı ve İçişleri Bakanı'nı göreve davet ediyorum. Bu tür yol yol değildir. Seçim güvenliğini sağlamak iktidar partisinin görevidir. Biz gerilimin tarafı değiliz. Biz kardeşliğin, huzurun yanındayız" diye konuştu.
Milliyet

Bağcılar Olayına Mhp Tepkisi: Tezgah 
MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın, İYİ Parti'nin İstanbul Bağcılar'daki seçim standına düzenlenen saldırıya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, "biz bu filmi daha önce gördük" dedirten bildik senaryoların sahneye konduğunu belirtti. "MHP, erken seçimler arifesinde saldırıların odağına oturtulmaya çalışılmaktadır" görüşüne yer veren Yalçın, şu ifadeleri kullandı: İpi göğüsleyemeyecekleri şimdiden belli olanlar, ip'in ucunu mevhum ve müphem odaklara teslim edenler, kazanamayacaklarını anladıkları yarışta rakiplerine daha başından çamur atmaya başlamışlardır. Amaçları MHP ve onun saygın lideri hakkında kamuoyunda soru işaretleri oluşturmak, aleyhte algı yaratmak ve bu sayede Cumhur İttifakı'nın millet nezdindeki yüksek itibarını zedelemektir. Kirli odaklarca tezgahlanan birtakım saldırılar, kışkırtmalar üzerinden oy devşirmeye kalkanlar ve bunu kaşımaya çalışanlar, en büyük zararı önce milletimizin kardeşlik ve bütünlüğüne daha sonra da kendilerine vereceklerdir.
Vatan

DÜNYA 
putin'e Yerli Canavar 
Mart ayında dördüncü kez başkanlığa seçilen Vladimir Putin, dün yemin törenine giderken ilk kez kullandığı makam aracıyla dikkat çekti. Alman üretimi Mercedes kullanan Putin, bu kez Rus yapımı olan, 'Kortej' adı verilen yerli aracıyla yola çıktı. ABD başkanlarının 'canavar' diye anılan makam araçlarına benzeyen aracın arkasında Rusya Otomobil ve Motorlar Araştırma Enstitüsü (NAMİ) var. Devlet görevlilerine makam aracı hazırlayan NAMİ, ilk yerli makam aracı fikrini ortaya attığında, Putin'in tepkisi "Gerçekten yapacak mısınız? Hadi yapın da görelim" olmuş. 'Kortej'in üretimi için 2013'ten beri 197 milyon dolar harcandı.
Hürriyet

İsrailli Bakandan Esad'a Ölüm Tehdidi 
İsrail gazetesi Yedioth Ahronoth'un internet sitesinin haberine göre Steinitz kendilerine yaptığı açıklamada İran'ın Suriye'deki faaliyetlerinden Esad'ı sorumlu tuttu. Steinitz, "İsrail Suriye iç savaşına şimdiye kadar dahil olmadı. Eğer Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, İran'ın Suriye topraklarında faaliyet göstermesine izin vermeye devam ederse, İsrail onu temizleyecek ve rejimini devirecek. Eğer Esad, bize karşı İran'ın Suriye'yi bir askeri üsse çevirmesine ve bize Suriye topraklarından saldırmasına izin verirse, bunun onun sonu olacağını bilmeli" ifadelerini kullandı.
Hürriyet

İşkence İddiaları Zora Soktu 
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) Direktörlüğü'ne aday gösterdiği Gina Haspel'in, bazı Beyaz Saray yetkililerinin "işkenceci bir isim Senatoda onay alamaz" şeklindeki endişelerini dile getirmesi nedeniyle adaylıktan geri çekilmek istediği iddia edildi. "Washington Post" gazetesinin, adının açıklanmasını istemeyen 4 üst düzey Beyaz Saray yetkilisine dayandırdığı haberde, Haspel'in cuma günü adaylıktan çekilmek istediğini ilettiği kaydedildi. Buna göre Beyaz Saray yetkilileriyle yapılan toplantıda, 2001'den sonra yurt dışındaki bazı hapishanelerde yapılan işkencelere Haspel'in adının karışmış olmasının, Senato'da işleri zora sokacağı dile getirildi.
Milliyet

Düğünde Sniper Endişesi 
İngiltere'de veliaht Prens Harry ile ABD'li aktris Megan Markle'ın 19 Mayıs'ta başkent Londra'da düzenlenmesi planlanan düğün töreni, polis için tam bir kabus oldu. Yerel basında çıkan haberlere göre çiftin nikah töreninin ardından halkın arasından üzeri açık bir atlı arabayla geçme talebi, güvenlik yetkililerini alarma geçirdi. Uzmanlar, düğün arabasının geçeceği 3 kilometrelik yolun üzerinde çok sayıda balkon ve teras bulunduğunu, bu durumun da keskin nişancı saldırıları için büyük risk yarattığını vurguluyor. Polisin, saray çevresindeki tüm dükkan ve binalarda düğün öncesinde güvenlik taraması yapacağı belirtiliyor.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,0947-5,1023
Sterlin: 5,7956-5,7997                                 
Gram Altın: 180,3633-180,6278

Ev Kredisi Düşüyor 
Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) 60 yıllık tarihinde ilk kez bir başbakan genel kurula katıldı. Başbakan Binali Yıldırım bu durumu "İlk ve son olacak, bir daha arasanız da başbakan bulamazsınız" diye esprili bir dille açıklarken, bankacı genel müdürlerine hem talepte bulundu hem de yeni kampanyaları açıkladı. Başbakan Yıldırım, "Yüksek faiz sizin için de iyi değilse, kâr etmiyorsanız gelin indirelim. Hem kâr edin hem de memleket kazansın. Tamam mı? Daha çok kazanmak için faizlerin inmesi gerekir, sözü aldık. Bizim de işimiz var biz de enflasyonu aşağı çekeceğiz" derken, Ziraat Bankası'nın da konut sektörüne yönelik kampanya başlatacağını duyurdu.
Hürriyet

Aselsan'ın Gözü Yurtdışında 
İKİNCİ halka arzla, borsada işlem gören hissesini yüzde 15'ten yüzde 30'a çıkarmaya hazırlanan ASELSAN, gözünü yabancı yatırımcıya dikti. ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Görgün, bu konuda yoğun bir çalışma yürüttüklerini belirterek, "20 Mayıs'ta yurt dışında 'rot-show'lara başlıyoruz. New York, Londra, Frankfurt, Los Angeles, Boston gideceğimiz şehirler arasında. 10 günde 60 toplantı yapacağız" dedi. Geçen ay, Gebze Üniversitesi Rektörlüğü'nden ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanlığı'na atanan Prof. Dr. Haluk Görgün, kurumda öncelikli gündeminin ihracat olacağını açıkladı. ASELSAN'ın çok ciddi bir mühendis gücü olduğuna dikkat çeken Görgün, şunları söyledi: "Ulaşımda yaptıklarımız ortada. Tünellerden otoyollardan geçiyorsunuz, ücret toplama sistemlerinin neredeyse tamamı bizim. Sağlık sektöründe cihazlar üretiyoruz. Enerji alanında yenilenebilir enerji için güç sistemleri üretiyoruz. Şimdi sağlık sektöründe x-ray ve MR cihazlarının üretilmesi konusunda çalışmalar var. Ciddi bir getiri bekliyoruz şirketimize. Asıl amacımız, sivil alandaki teknolojik bağımlılığımızı aza indirmek ve cari açığımızı kapatmak.
Hürriyet

Merkez'den 2.2 Milyar Dolarlık Hamle 
Merkez Bankası (TCMB), 2.2 milyar dolarlık dövizi bankaların kullanımına geçirecek bir likidite adımı attı. Zorunlu karşılıklarda rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkân oranı üst sınırının yüzde 55'ten yüzde 45'e düşürüldüğünü açıklayan Merkez Bankası, "Söz konusu değişiklikle yaklaşık 6.4 milyar Türk Lirası likidite piyasadan çekilecek olup, yaklaşık 2.2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir" dedi.
Milliyet

Serbest Düşüş 
Elektrikte serbest tüketici abone sayısı nisanda bir önceki aya göre yüzde 21.4 azalarak 2 milyon 278 bin 317'ye geriledi. Son dönemlerde artan elektrik fiyatlarının da etkisiyle özellikle meskenlerde serbest tüketicilik, şirketler için cazibesini kaybetmeye başladı. Enerji Piyasaları İşletme AŞ verilerine göre, geçen ay en fazla serbest tüketiciye sahip şehir, 590 bin 459 aboneyle İstanbul oldu. İstanbul'un Avrupa yakasında 564 bin 30, Anadolu yakasında ise 26 bin 429 serbest tüketici sisteme dahil oldu. İstanbul'u, 275 bin 292 serbest tüketiciyle İzmir ve 258 bin 840 abone ile Antalya izledi. Serbest tüketici sayısı nisanda bir önceki aya kıyasla yüzde 21.4 azalarak 2 milyon 278 bin 317'ye düştü.
Milliyet

Ekonomik Kriz Yok, İhracatta Rekor Yıl Olacak 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, ihracatta 1.5 yıldan beri hep artış açıkladıklarını belirterek, "7 aydan beri de çift haneli artış açıklıyoruz, rekorlar kırıyoruz. 2017'de Türkiye yüzde 7.4 büyüdü, bu yıl da yüzde 5.5 büyüme bekleniyor. Enflasyonda bir miktar yükseliş var ama bu tek haneli rakamlara gelecek. Bu yıl da gerek iç piyasada gerekse ihracatta çok güzel bir yıl olacak diye düşünüyorum. Ekonomik kriz beklenmiyor" dedi.
Vatan
 
SPOR 
Siyah Çoraplılar Futbol Akademisi 
Fenerbahçe'de dev bir altyapı ve scouting sistemi geliyor. 2-3 Haziran'da yapılacak seçim öncesi büyük bir çalışma içerisinde olan Başkan Aziz Yıldırım ve yönetim, yepyeni bir futbol akademisi kurmanın hazırlığını yapıyor. Aziz Yıldırım'ın en büyük hedeflerinden biri olan bu proje, kulübün kuruluşunun ilk dönemi olarak kabul edilen ve 1899'da faaliyet gösteren Siyah Çoraplılar kulübüne atıfta bulunulan, "Siyah Çoraplılar Futbol Akademisi" adıyla devreye giriyor.
Milliyet

Şampiyonluk Manifestosu 
Galatasaray, Akhisar deplasmanını da kayıpsız geçip son 2 haftaya büyük bir avantajla girerken, teknik direktör Fatih Terim tedbiri elden bırakmıyor. Zorlu Akhisar maçında gelen 3 puan sonrası soyunma odasında futbolcularını hem kutlayan hem de uyaran Terim, adeta şampiyonluk manifestosunu duyurdu.
Milliyet

Yıkılmadık Ayaktayız 
Beşiktaş açısından bir prestij maçı değil, ligi bitirebildiği en iyi yerde kapatma açısından önemli bir sınavdı. Sezon sonuna kadar zirvede yaşanabilecek tüm sürprizleri göz önünde bulunduran Şenol Güneş, takımını bu yönde motive ederek sahaya sürdü. Ligde bir anda kendini dördüncü sırada bulan Beşiktaş'ın, yapacağı en doğru hamle şüphesiz kalan maçları kazanmaktı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme