9 Mayıs 2018 Çarşamba

09.05.2018 Genel Gündem09.05.2018 Çarşamba
TÜRKİYE 
Sizi Alaşağı Edeceğiz 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fransa'da eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy dahil 300 kişinin 'Kuran-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkarılması' talebiyle imzaladığı bildiriye, "Ey Batı bak; kutsallarınıza saldırmayacağız ama sizi alaşağı edeceğiz. Biz sizin ne denli aşağılık olduğunuzu biliyoruz" diye tepki gösterdi. Erdoğan, partisinin dünkü Meclis grubunda özetle şunları söyledi: "Fransa'da kendini bilmez bir grup çıkmış, Kuran-ı Kerim'den bazı ayetlerin çıkartılmasını isteyen bir bildiri yayınlamış. Bunu söyleyenlerin Kuran-ı Kerim'den haberlerinin olmadığı çok belli de acaba ömürlerinde kendi kitapları İncil'i veya Tevrat'ı veya Zebur'u okumuşlar mıdır?"
Hürriyet


Cehalet Manifestosu 
Başbakan Binali Yıldırım, Fransa'da 300 kişinin Kuran'dan bazı ayetlerin çıkarılmasıyla ilgili bildirisine, "Fransa'da 300 kendini bilmezin imzasıyla yayınlanan bildiri bir cehalet manifestosudur. Bu eylem haysiyetsiz bir tahriktir, bu büyük bir hadsizliktir" sözleriyle tepki gösterdi. Yıldırım, dün Beştepe'de düzenlenen Vakıf Haftası ve Restorasyonu Tamamlanan 250 Eserin Toplu Açılış Töreni'ndeki konuşmasında özetle şunları söyledi: "Yüzyıllar boyunca taklit edilen ancak dünyada bugün bile eşi benzeri olmayan vakıf kültürümüz bizim en büyük zenginliklerimizden biridir. 5 binden fazla eseri restore ettik diye çoğu zaman hep rakam veriyoruz"
Hürriyet

Dünyası Asfalt Kadar 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı manifestoyu eleştirdi. "Şimdi, konuşma yapmış 'Muharrem İnce gelince asfaltları mı sökecek' demiş. Buyur. Çünkü kendisi sadece asfalt bilir. Dünyası o kadar, asfalt" diyen Kılıçdaroğlu, grup toplantısında şunları söyledi: "Eskiden başarısızlık olunca CHP yüzünden diyorlardı. Halk inanmayınca, plağı değiştirdiler, 'Dış güçler var onlar yüzünden, beka sorunu var, dış güçler bunları yapıyor'. Ee sen dış güçlerin oyuncağı mısın? Dış güçlere karşı onurlu, dik duramıyor musun? Eğer dış güçler Türkiye'ye karşı oyun oynuyorlarsa Kemal kardeşine haber ver, hemen yanında olacağım."
Hürriyet

PKK'lı Teröristlerle Çatışma: 1 Asker Şehit 
Hakkari'nin Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesinin karşısında, Irak'ın kuzeyinde bulunan Sare Batin bölgesinde, dün PKK'lı teröristler ile çıkan çatışmada bir asker şehit oldu. Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Şemdinli ilçesine bağlı Derecik beldesinin karşısındaki Sare Batin bölgesinde operasyondaki askerler bir grup PKK'lı ile karşılaştı. Çıkan çatışmada komando uzman çavuş Furkan Peker (25) şehit oldu.
Milliyet

'Tahliye Emrini ÖKK Komutanı Verir' 
FETÖ'nün darbe girişiminde komuta merkezi kullandığı Akıncı Üssü'ndeki eylemlere ilişkin 473 kişinin yargılandığı davada Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı alıkoyan ekipteki sanıklardan eski Yüzbaşı İbrahim Gerboğa savunma yaptı. Gerboğa, "ÖKK'da amir konumunda bir kişi, Genelkurmay Başkanı'nı tahliye emri verebilir mi? Komutanın acil durumlarda tahliyesi için bir prosedür yok mu? ÖKK'da herhangi bir amir Genelkurmay Başkanı'nı tahliye emri verebilir mi?" sorusuna karşılık, "Evet, teknik olarak mümkün. ÖKK komutanı bunu yapabilir" yanıtını verdi.
Milliyet

'Gariban Kamyon Şoförünün Oğluyum' 
CHP'nin Cumhurbaşkanı Adayı Muharrem İnce dün önce Anıtkabir'i ardından Türk-İş, DİSK ve HAK-İŞ Konfederasyonlarını ayrı ayrı ziyaret etti. Türk-İş Genel Merkezi'nde Genel Başkan Ergün Atalay ile bir araya gelen İnce şöyle konuştu: Bizim derdimiz Recep Tayyip Erdoğan'ı indirmek falan değil. Bizim kişilerle işimiz yok. İstikrar kişiyle olmaz, partiyle de olmaz. İstikrar kurumlarla, kurallarla olur. 'Türkiye'yi parlamenter sisteme geri döndüreceğiz.' Böyle değil. Sanki bugün bir sistem var da bu kötü, geçmişteki iyiymiş. Öyle bir şey değil. Geri döndürmeyeceğiz."
Vatan

FETÖ'cüler İşadamını Tutuklatmaya Çalıştı 
FETÖ'nün Güney Afrika'nın önde gelen bir Türk iş adamına tuzak kurarak kendisini tutuklatmaya çalıştığı ortaya çıktı. Müstakil Sanayici İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) Güney Afrika şubesinden yapılan açıklamaya göre, ülkedeki Türk iş adamlarına yönelik ülke basınında ve sosyal medyada karalama kampanyasına başlayan FETÖ üyelerinin yargı oyunu bozuldu. FETÖ üyeleri, Güney Afrika MÜSİAD Başkanı Ebubekir Salim'in yurt dışına para kaçırdığını ve bir maden şirketinin satışına hile karıştırdığını ileri sürdü.
Vatan

DÜNYA 
İran: Yürürlükte Kalacak 
ABD Başkanı Trump'ın açıklamasının hemen ardından İran devlet televizyonunda konuşan İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, hiçbir şekilde ihlâl etmediklerini belirttiği nükleer anlaşmayı uygulamaya devam edeceklerini söyledi. Ruhani, "Diğer taraflarla işbirliği halinde, anlaşmanın hedeflerine ulaşabilirsek, anlaşma yürürlükte kalacak" dedi. Amerika'nın anlaşmadan çıkarak, uluslararası bir anlaşmaya bağlılığının altını oyduğunu belirten Ruhani, Tahran yönetiminin anlaşmaya taraf dünya güçleriyle görüştükten sonra nükleer faaliyetlerine devam etmeye hazır olduğunu söyledi.
Hürriyet

Ve Trump'tan Beklenen Adım! 
ABD Başkanı Donald Trump, İran'la ilgili olarak günlerdir konuşulan adımını attı ve ülkesinin Tahran yönetimiyle nükleer anlaşmadan çekileceğini, 2015'te askıya alınan ekonomik yaptırımlarının en güçlü şekilde yeniden hayata geçirileceğini açıkladı. Trump, uzun zamandır dünya kamuoyunda merakla beklenen İran kararını Beyaz Saray'daki basın açıklamasıyla duyurdu.
Milliyet

Netanyahu Teşekkür Etti! 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılma kararından memnuniyet duyduğunu belirtti. İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Başbakan Netanyahu'nun, ABD'nin nükleer anlaşmayla ilgili kararını "cesur adım" olarak değerlendirdiği kaydedildi. Netanyahu, "İsrail, Trump'ın Tahran'daki terörist rejimle yapılan berbat anlaşmayı iptal eden cesur kararını tamamen desteklemektedir" dedi.
Milliyet

İki Yüzlü Savcı 
ABD'de cinsel şiddete karşı başlatılan ve tüm dünyada yankı bulan #Metoo hareketine destek veren siyasetçilerin başında gelen New York Başsavcısı Eric Schneiderman, beraber olduğu 4 kadına fiziksel şiddet uyguladığı iddialarının medyaya yansımasının ardından görevinden istifa etti. Olay, The New Yorker dergisine Schneiderman'dan şikayetçi olan kadınların verdiği ifadelerin yayınlanmasının ardından patlak verdi. Aralarında Schneiderman'ın eski kız arkadaşlarından Michelle Manning Barish ve Tanya Selvaratnam'ın da yer aldığı 4 kadın, başsavcıyı cinsel birliktelik sırasında fiziksel şiddet uygulamakla ve kendilerine hakaret içeren sözler sarfetmekle suçluyor.
Vatan

EKONOMİ  
Dolar: 4,3464- 4,3485
Euro: 5,1510- 5,1537
Sterlin: 5,8846- 5,8891
Gram Altın: 183,1012- 183,3010

Yerli Otomobile Tobb Da Ortak Oldu 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli otomobile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin de (TOBB) yüzde 5 hisseyle ortak olduğunu söyledi. Özlü, "Projemiz iyi gidiyor. İnşallah cuma günü sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan şirketin CEO'sunu açıklayacaklar ve şirketin kuruluş protokolünün şahitliğini yapacaklar" dedi. Bakan Özlü, Bilkent Otel'de düzenlenen "6. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Zirvesi"nin ardından, yerli otomobil projesiyle ilgili soruları yanıtladı. Cuma günü saat 14.30'da Cumhurbaşkanlığı'nda düzenlenecek törenle, yerli marka otomobille ilgili şirketin kuruluş sözleşmesini açıklayacaklarını ifade eden Özlü, aynı zamanda şirketin üst yöneticisinin de duyurulacağını belirtti.
Hürriyet

İhracatçıya Pusula 
Cumhuriyet'in 100'üncü yılı olan 2023'te 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabilmek için yeni adımlar atılıyor. İhracat, ekonominin yumuşak karnı olan cari açığın (döviz açığı) azaltılması bakımından da çok önemli. Bu nedenle Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), ihracatçıya yol gösteren 'İhracat Pusulası' portalını hizmete sundu. Portala, 'ihracatpusulası.org.tr' adresinden ulaşabilecek. Ankara'da dün portalın tanıtımında konuşan TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, şunları söyledi: "İhracat Pusulası'nı 6'lı GTİP kodları üzerinden kurguladık. Böylece hem Türkiye'deki hem de dünyadaki ürün fiyat bilgisi, ürünleri en çok alan ve satan ülkeler gibi pek çok bilgiyi görmek mümkün. Her türlü pazar analizi yapılabilir. Böylece firmalar, portal üzerinden kendilerine yeni hedef ülkeler belirleyebilir."
Posta

Sabancı 3 Ayda 1 Milyar TL Etti 
Sabancı Holding'in 2018'in ilk üç ayında (Ocak, Şubat, Mart) net kârı, yüzde 59 artışla 1 milyar 66 milyon lira oldu. Sabancı'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan açıklamaya göre; aynı dönemde toplam satışı ise yüzde 24 artışla 11 milyar 322 milyon lira oldu. Sabancı Holding Üst Yöneticisi Mehmet Göçmen, "Bu başarılı sonuçlara, etkin risk yönetimi ve güçlü nakit yaratma kabiliyetimizle ulaştık" dedi.
Posta

Yerli 'Baz' Ses Getirdi 
Türkiye'nin yerli baz istasyonu ULAK ile Anadolu'nun köyleri 4.5G'ye ulaştı. ULAK, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile BTK'nın desteği, Netaş ve Argela'nın katkıları ile Aselsan tarafından geliştirilerken, Turkcell, proje ekibiyle işbirliği yaparak ürünün üretimine destek oldu. Şirket, 2018 sonuna kadar, Evrensel 4.5G genişleme planları çerçevesinde, ulusal baz istasyonları ile Türkiye'de 700 yerleşim yerine servis vermeyi planlıyor.
Milliyet

Et Ve Sütte Hamle Zamanı 
24 Haziran'da yapılacak seçimler sonrasında vatandaşın kaliteli ve hesaplı süt ve kırmızı et ürünlerini tüketerek, dengeli beslenmesini sağlamak noktasında hızla harekete geçilmesi gerektiğini belirten Türkiye Süt, Et, Gıda Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (SETBİR) Başkanı Tarık Tezel, siyasi partilere ve adaylara çağrıda bulunanak, "Ette de sütte de yeterli sayı ve nitelikte hayvanımız yok. Her yıl yüzbinlerce hayvan ithal ediyoruz" dedi.
Milliyet

EPDK'dan İlk LNG Üretimine Onay Çıktı 
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Türkiye'de ilk kez sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) üretmeyi hedefleyen LNG Gaz Üretim Depolama ve Satış Şirketi'nin, karada kuracağı tesislerde LNG depolamasını da içeren projesini onayladı. LNG Gaz Üretim Depolama ve Satış Şirketi'nin Genel Müdürü Cevat Evliyaoğlu, söz konusu tesisleri Afyonkarahisar ve Çorum'da kuracaklarını söyledi.
Vatan

Gebze-Halkalı Demiryolu Yüzde 78 Tamam 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ankara'da düzenlenen Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Fuarı'nın açılışına katıldı. Türkiye'deki demiryolu ağının yüzde 90'ını yenilediklerini, elektrikli ve sinyalli hatları yüzde 100 artırdıklarını belirterek, "Hedefimiz 2023'e giderken bütün hatlarımızı elektrikli ve sinyalli hale getirmek, böylece demiryolu sektöründen elde ettiğimiz işletme verimliliğini azami seviyeye çıkarmak" dedi.
Vatan

SPOR 
Ömür Boyu Güneş 
Beşiktaş yönetimi; Kayseri maçından sonra "Taraftar istediği sürece burada kalacağım" diyen teknik direktör Şenol Güneş için kolları sıvadı. Tecrübeli hocayla uzun vadeli sözleşme yapılacak Kayserispor maçının ardından Beşiktaşlı taraftarlar teknik direktör Şenol Güneş lehine uzun süre tezahürat yapmıştı. Tecrübeli hoca da düzenlediği basın toplantısında bu sevgiye karşılık, "Onlar istediği sürece Beşiktaş Teknik Direktörü olarak kalacağım" açıklamasını yapmıştı.
Posta

Şampiyonlar Külliye'de 
Rusya Federasyonu'na bağlı Dağıstan Özerk Cumhuriyeti'nde düzenlenen Avrupa Güreş Şampiyonası'nda 5 altın, 8 bronz madalya ile takım halinde üçüncü olmuştuk. Şampiyon güreşçiler dün yurda döndü, ayaklarının tozuyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın huzuruna çıktı. Kabulde Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Osman Aşkın Bak da hazır bulundu.
Posta

Fenerbahçe Hata Yapmadı 
Tahincioğlu Basketbol Super Ligi'nde 29. haftanın açılış maçında Sakarya Büyükşehir Belediyesi'ne konuk olan Fenerbahçe Doğuş, rakibini 83-79 yenmeyi başardı, 26. galibiyetine ulaştı. Normal sezonu lider bitirmeyi daha önce garantileyen F.Bahçe Doğuş, ligdeki ilk sezonunda play-off biletini cebine indiren Sakarya Belediyesi'ni deplasmanda devirdi, art arda 13. galibiyetini elde etti.
Milliyet

Tek Ses Tek Yürek Olalım 
Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Teleset Mobilya Akhisarspor ile F.Bahçe'nin Ziraat Türkiye Kupası'nda D.Bakır'da oynayacağı finalin tarihte ayrı bir yeri olacağını ifade etti. TFF'nin hazırladığı maç günü kitabında yazısı yayımlanan Demirören, 'Türkiye'yi kucaklıyoruz' sloganıyla düzenlenen 240 takımın mücadele verdiği 56. Türkiye Kupası'nda sezonun Teleset Mobilya Akhisarspor-F.Bahçe maçıyla tamamlanacağı söyedi.
Vatan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme