10 Mayıs 2018 Perşembe

10.05.2018 Genel Gündem10.05.2018

TÜRKİYE 
Cumhurbaşkanlığında 6'lı yarış...
İlk kez 24 Haziran'daki seçimlerde uygulanacak, seçmenin cumhurbaşkanı adayı göstereceği isimler için imza verme işlemi dün sona erdi. Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) adaylıklarına onay verdiği dört isimden üçü 100 bin barajını aştı. Meclis'teki partilerden aday gösterilen üç isim ile birlikte cumhurbaşkanlığı yarışı altı aday arasında olacak.
Hürriyet


Benim derdim Türkiye...
Benim derdim Türkiye. Çılgın projeleri vardı Kanal İstanbul. Kanallar, köprüler, tüneller iyi şeydir. İkinci köprüyü Özal, üçüncü köprüyü Erdoğan yaptı. Dördüncü köprüyü de İnce yapar. Bunlar kolay. Benim en çılgın projem huzur içinde, beraber yaşamak. Fransız çıkmış kutsal kitabımıza dil uzatıyor. Senin haddine mi sen kimsin? Şundan emin olun; 24 Haziran akşamı Muharrem İnce cumhurbaşkanı. Önce içeride birlik sonra Fransa, Putin hepiniz geleceksiniz, hepinizle sonra görüşeceğiz.
Hürriyet

Erdoğan: kaybeden Amerika olacaktır...
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, CNN International'da Becky Anderson'la röportajında, ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararını değerlendirdi. Anlaşmayla bu konuda yıllardır süren olumsuzluğun olumlu bir duruma dönüştüğünü ve umutları arttırdığını belirten Erdoğan, "Şimdi bunun bir anda ters istikamette gelişmesi sadece bölgeyi değil, tüm dünya ekonomisini ve dolayısıyla Türkiye'yi de etkileyecek" dedi.
Hürriyet

Savcı '252 kez müebbet' dedi...
FETÖ'nün 15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanı, Genelkurmay 2. Başkanı ve Kara Kuvvetleri Komutanı'nın derdest edildiği, biri asker 12 kişinin öldürüldüğü Genelkurmay Başkanlığı'ndaki eylemlerle ilgili açılan, "çatı" davasında Cumhuriyet Savcısı Bülent Karakuş, esas hakkındaki görüşünü açıkladı.
Milliyet

TSK'dan idlib'de 10. Gözlem noktası...
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), Astana anlaşmaları çerçevesinde İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki gözlem noktalarından 10'uncusu olan 5 Nolu Gözlem Noktası'nı kurdu. TSK, Kazakistan'ın başkenti Astana'da garantör ülkeler Türkiye, Rusya ve İran arasında sağlanan anlaşma çerçevesinde, 12 Ekim 2017'de İdlib gerginliği azaltma bölgesindeki ateşkes takibi için başlattığı misyonu sürdürüyor. Bu kapsamda, TSK konvoyu Halep'in batı kırsalındaki Raşidin bölgesinde 5 nolu 10. gözlem noktasını kurdu. Gözlem noktasının karşısında Esed rejimi mevzileri yer alıyor.
Milliyet

Erdoğan, İnce'yi kabul etti...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi kabul etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan birkaç gün önce, kendisinden ve tüm cumhurbaşkanı adaylarından randevu talep eden İnce ile dün akşam 21.00'da AK Parti Genel Merkezi'nde bir araya geldi.
Milliyet

Üniversitelere yeni düzenleme yasalaştı...
TBMM Genel Kurulu'nda, dördü vakıf olmak üzere 20 yeni üniversite kurulmasını öngören, aralarında İstanbul, Gazi, Anadolu, Karadeniz Teknik, İnönü, Selçuk, Erciyes'in de bulunduğu bazı üniversitelerin bölümlerini, yeni üniversitelere bağlayan tasarı kabul edildi.
Milliyet

ABD Münbiç'e Yeni Üs Kurdu!..
ABD Başkanı Donald Trump, Suriye'den en kısa sürece askerini çekeceğini açıklamıştı. Ancak geçen hafta ortaya çıkan uydu fotoğrafları, çeşitli bölgelere üsler kurmaya devam eden ABD'nin Suriye'den çıkmayı bırakın iyice yerleştiğini ortaya çıkarmıştı. Dün de Türkiye ile ABD arasında sık sık gerilime neden olan Münbiç'ten gelen kareler, Trump'ın Suriye'den gitme niyeti olmadığını açıkça ortaya koydu. Reuters haber ajansının servis ettiği fotoğraflarda, Münbiç'in bir bölgesinde ABD askerleri yeni bir askeri üs kurarken görüntülendi. Reuters gelişmeyi, "ABD güçleri Münbiç'te yeni bir üs kuruyor" başlığıyla paylaşırken konuyla ilgili detaylı bilgi verilmedi.
Vatan

DÜNYA 
AB-ABD hattında yüksek gerilim...
Göreve geldiğinden bu yana müttefikleriyle sürtüşmeye girmekten ve verdiği ültimatomları hayata geçirmekten çekinmeyen ABD Başkanı Donald Trump'ın, İran ile nükleer anlaşmadan çekilme kararı alması Avrupa Birliği'ni zorda bıraktı. ABD'ye adeta meydan okuyan AB, hem güvenlik hem de ekonomik çıkarlar nedeniyle anlaşmanın hayatta kalmasından yana. Ancak ABD'nin İran'a yönelik yaptırımları en üst düzeyde devreye sokması halinde AB'nin mevcut pozisyonunu sürdürmekte zorlanmasına kesin gözüyle bakılıyor. AB'nin anlaşmayı mümkün olduğu kadar hayatta tutma, İran'ı daha geniş kapsamlı bir anlaşmaya ikna etmek için çaba gösterme odaklı bir stratejiyi devreye sokması öngörülüyor.
Hürriyet

Trump'ın kararı İran'ı ikiye böldü...
ABD Başkanı Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesi İran'da reformcu ve muhafazakârları karşı karşıya getirdi. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, önceki akşam anlaşmanın devamından yana irade ortaya koyarken, dün İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, anlaşmaya taraf olan Avrupalı ortakların ticaret konusunda İran'a sağlam bir garanti vermeleri gerektiğini söyleyerek, "Eğer bir anlaşma yapmak istiyorsanız, gerçek garantiler elde etmelisiniz. Yoksa yarın diğerleri de ABD gibi yapabilir" dedi.
Hürriyet

Haspel'den 'yumuşak' vaatler...
ABD Başkanı Donald Trump'ın, Dışişleri Bakanı olarak atadığı Mike Pompeo'nun yerine CIA Direktörü olarak aday gösterdiği Gina Haspel, dün Senato İstihbarat Komisyonu'ndaki onay oturumunda ifade verdi. 11 Eylül saldırının ardından başlatılan terör zanlılarını kaçırıp esir alma ve işkenceden geçirme programının yöneticilerinden biri olan Haspel, Senato İstihbarat Komisyonu'ndaki ifadesinde "yumuşak" vaatlerde bulundu, Merkezi İstihbarat Teşkilatı'nın (CIA) esir alma ve işkence programlarına yeniden geri dönmesine asla izin vermeyeceğini söyledi.
Milliyet

EKONOMİ
Dolar: 4,2870-4,2905
Euro: 5,0835-5,0874
Sterlin: 5,8125-5,8170
Gram Altın: 180,6966-180,6966

Piyasalara müdahale...
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran anlaşmasını iptaliyle küresel piyasalara ateş düştü. Önceki gece dolar Trump'ın açıklamasıyla Türkiye piyasaları kapalıyken uluslararası düşük hacimli işlemlerde 4.35 lirayı aşmıştı. Dün sabah ise piyasaların açılışıyla beraber ise kur 4.3746 liraya fırladı. Borsa İstanbul da güne negatif başlangıç yaptı. Türk piyasalarındaki bu yangına ilk müdahale Merkez Bankası'ndan geldi. Attığı iki adımla Merkez Bankası kurun ateşini düşürüp, 4.31 liraya kadar indirmeyi başardı. Ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ekonomi yönetimini toplayacağı ortaya çıktı. Erdoğan'ın hamlesiyle de dolar 4.2675 liraya kadar düştü.
Hürriyet

Varlıkta yeni barış...
Vergi ve bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin tasarının 'varlık barışı' düzenlemesini içeren maddesi dün akşam Meclis'ten geçti. Tümünün bugün görüşülerek yasalaşması beklenen tasarıya önergeyle eklenen düzenlemeye göre, varlık barışından yararlanacaklar yüzde 2 vergi ödeyecek. Ancak, 31 Temmuz 2018'e kadar bu varlıklarını getirenler ise vergiden muaf olacak. Maliye Bakanı Naci Ağbal, AA Editör Masası'nda dün yaptığı açıklamada, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen vergi ve SSK prim borçlarını yeniden yapılandıran paketle varlık barışı düzenlemesinin getirileceğini belirterek, "Hem yurt içindeki varlıklarını işletmelerine dahil etmek isteyen mükelleflerimize kolaylık getireceğiz hem de yurt dışında bulunan varlıklarını Türkiye'ye getirecek olan vatandaşlarımıza kolaylık getireceğiz" dedi.
Hürriyet

Özcan: Bankalarda Panik Yok…
Bankacılık sektörünün Türkiye'de ekonominin canlanması için devletin aldığı tedbirleri destekleyerek üzerine düşeni yaptığını anlatan Vakıfbank Genel Müdürü Mehmet Emin Özcan, piyasalarda yaşanan hareketlerin spekülatif olduğunu belirterek, "Bankalarda panik yok. Dövizdeki artık spekülatif. Nefes kredisine ilgi büyük. Mayıs sonunda herhalde limitler dolar" dedi.
Hürriyet

Markette geçerli bakiye devredecek...
Yüksek komisyon oranları, ödeme sürelerinin uzunluğu nedeniyle tartışma konusu olan, 'yemek kartları sorununun' çözümünde sona gelindi. Yeni düzenlemeye göre, yemek kartlarının market alışverişleri gibi yemek sektörü dışındaki sektörlerde kullanılmasına yasaklama getirilmeyecek. Yemek kartı kuruluşlarınca işverenlere uygulanan iskonto ortadan kaldırılacak. Sektörün temel sorunu olan yüksek komisyon oranlarına tavan sınır; esnaf ve tacire yapılan geç ödemelere son verilerek ödeme sürelerine üst sınır getirilecek. Yemek kartlarındaki bakiyelerin devri düzenlenecek.
Milliyet

'MALİ DİSİPLİNDEN TAVİZ YOK'...
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dövizdeki yükselişin sürmesi üzerine Külliye'de sürpriz bir "ekonomi zirvesi" yaptı. Zirve sonrası yapılan açıklamada, "Mali disiplinden asla taviz verilmeyecek" denildi. Erdoğan, dolardaki artışla ilgili tartışmalar sürerken, dün ekonomi kurmaylarını Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde toplantıya çağırdı. Erdoğan'ın ABD Bakanı Donald Trump'ın önceki akşam ülkesinin İran'la nükleer anlaşmadan ayrılacağını ve yaptırımların yeniden uygulanacağını açıklamasının ardından doların 4.40 seviyesine dayanması üzerine ekonomi yönetimini önceki gece de toplantıya çağırdığı öğrenildi.
Milliyet

Hikayesi olmayana yapılandırma yok...
Türkiye Bankalar Birliği (TBB) Başkanı Hüseyin Aydın, yeniden yapılandırmalara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Aydın, yeniden yapılandırılan alacak tutarının 2017 sonu itibarıyla 78 milyar TL olduğunu, bu tutarın yüzde 76'sının kurumsal müşterilerden olan alacaklar olduğunu söyledi. Yeniden yapılandırılan alacakların toplam kredilere oranının yüzde 3.8 düzeyinde olduğunu açıklayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü: "Borcunu ödeme niyetinde olanlarla, borcunu ödeyebilme hikayesi olanlarla yapılandırma yapılıyor.
Vatan

SPOR 
Galatasaray'da UEFA bekleyişi...
Finansal Fair Play kriterleri kapsamında şubat ayında Galatasaray yönetimini görüşmelere çağıran ve ekonomisini düzeltme adına sarı kırmızılıların yaptığı hamlelerle ilgili sunumunu izleyen UEFA, kritik karar öncesi son toplantılarını yapmak için kolları sıvadı. Avrupa futbolunun yönetim kurulu olan UEFA, bugün ve yarın İsviçre'nin Nyon kentinde bulunan genel merkezde bir araya gelip sarı kırmızılı yönetimin geçtiğimiz şubat ayında yaptığı sunum ışığında değerlendirmede bulunacak.
Hürriyet

COME TO BEŞİKTAŞ BAŞLIYOR...
Son yıllarda yaptığı flaş transferlerle sadece Türkiye'nin değil dünyanın da gündemine oturan ve "Come to Beşiktaş" sloganı dilden dile dolaşan Kartal, gelecek sezonun transfer çalışmalarına şimdiden başladı. Siyah beyazlıların başkanı Fikret Orman ile transfer komitesi asbaşkan Umut Güner'in, İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Beşiktaş yönetiminin, takımın Vodafone Park'ta oynadığı ve 2-0 kazandığı Kayserispor karşılaşmasının ardından teknik direktör Şenol Güneş ile bir araya geldiği ve takıma yapılması planlanan takviyelerle ilgili isimleri aldığı öğrenildi. Orman ve Üner, bu yıldızları izleyecek.
Hürriyet

Efes acımadı...
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi 29. hafta mücadelesinde Anadolu Efes, sahasında konuk ettiği Gaziantep'i 94-87 yenmeyi başardı, bu sonuç ligden düşme korkusu yaşayan Trabzonspor'a yaradı. Kümede kalmak için kader maçlarını oynayan Gaziantep oyuna iyi başladı ve Armand ile etkili olduğu ilk çeyreği 29-22, devreyi de 53-47 önde tamamladı. Armand-Miller ikilisinin sayılarına engel olamayan Anadolu Efes, hücumda da ilk yarı boyunca Motum dışında eli sıcak bir isim bulamayınca soyunma odasına geride girmekten kurtulamadı.
Milliyet

Trabzon'a çifte darbe...
Süper Lig'de son 2 haftaya 49 puanla 5. sırada giren Trabzonspor'da, savunma ve orta sahanın ardından forvet hattı da çöktü. Bordo-mavili takımın en önemli gol silahı olan Burak Yılmaz fıtık ameliyatı olmak için dün Almanya'ya gitti. Sezonu kapatan Burak ligin son iki haftasında takımdaki yerini alamayacak. Karadeniz ekibinde bir diğer forvet Hugo Rodallega'nın da kasığında yırtık belirlendi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme