11 Mayıs 2018 Cuma

11.05.2018 Genel Gündem

11.05.2018
TÜRKİYE 
İttifakta üçlü formül 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP ile birlikte cumhur ittifakının içinde yer alan BBP Genel Merkezi'ni ziyaret etti. BBP Genel Merkezi'ne AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mahir Ünal'la birlikte gelen Erdoğan'ı, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici kapıda karşıladı. BBP'ye gelişinde alkışlarla karşılanan Erdoğan, 1 saatlik görüşmenin ardından yine alkışlarla uğurlandı. Erdoğan, görüşme sonrasında şunları söyledi: "24 Haziran seçimleriyle alakalı olarak oluşturduğumuz cumhur ittifakında MHP, BBP müşterek bir çalışma içinde olacağız. Sayın BBP Genel Başkanı Destici'yi ziyaret etmek suretiyle önümüzdeki sürece yönelik ne gibi hazırlıklar yapabiliriz, bunları görüşme fırsatımız oldu. Çok daha verimli bir kampanyayı nasıl yürütürüz, bunların üzerinde durduk. Bu süreç içerisinde zaman zaman ben ve arkadaşlarım bu görüşmeleri devam ettireceğiz. Bu kampanyayı en başarılı şekilde sürdürmenin gayreti içerisinde olacağız. (Ortak miting) Şu anda gündemimizde böyle bir şey yok. Ama bir program, planlamayla kampanyayı sürdüreceğiz. Onlar daha sonraki işler."
Hürriyet

Efes ateşi 
İzmir'in Seferihisar ilçesinde düzenlenen EFES-2018 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı'nın fiili atışlı bölümü başarıyla tamamlandı. Doğanbey Atışlı Tatbikat Bölgesi'nde gerçekleştirilen tatbikatın seçkin gözlemci gününü, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve kuvvet komutanlarının yanı sıra Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov, Gürcistan, Kazakistan, Sudan, Bosna Hersek, Kuveyt, Nijerya, Özbekistan, Katar, Romanya'nın genelkurmay başkanları ile İslam Ülkeleri Terörle Mücadele Koalisyonu Komutanı Rahil Şerif'in de aralarında bulunduğu 38 ülkeden 65 gözlemci ve temsilci takip etti. EFES-2016'dan sonra ikinci kez uluslararası katılımla yapılan ve Türkiye dışında 23 ülkenin yer aldığı tatbikatta bazı milli silah ve savaş araçları da ilk kez kullanıldı.
Hürriyet

Yargıç kararını emir almadan vermelidir 
Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, "Adaletin her türlü ektiden, yönetme ve yönlendirmeden uzak bir şekilde kendi kurum ve kuralları çerçevesinde gerçekleşebilmesi için yargının bağımsız ve tarafsız olması zorunludur" dedi. Danıştay'ın kuruluşunun 150. yılı ve "Danıştay ve İdari Yargı Günü" dolayısıyla Danıştay Konferans Salonu'nda tören düzenlendi. Törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Yargıtay Başkanı İsmail Rüştü Cirit, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, yüksek yargı üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.
Milliyet

Kürt sorunu ahlak sorunudur 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, dün Hakkâri Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlediği mitingde halka hitap etti. İnce'nin konuşmasından satır başları özetle şöyle: Edirne'den Hakkariye, Rize'den Antalya'ya. Bir kardeşlik köprüsü kurmak için Hâkkarideyim. Benim projem, hafriyat değil, huzur projesi. Beraber yaşama, kardeşlik projesi. Köprü, yol, bunlar kolaş iş. Sayın Karmollaoğlu'na gittim. Oradan Sayın Akşener'e gittim. Demirtaş'a gittim. Sonra Erdoğan'a gittim. (Yuh sesleri üzerine) Yuh yok. Emeklilik günleri gelmiş birini yuhalamayın. Güzel gönderin. Erdoğan'a da başarılar diledim. Tüm rakiplerim 'Hakkârililere bizden de selam söyle' dediler.
Milliyet

Türkiye Afrin'i ihya ediyor 
Terör örgütü TSK'nın Afrin'e zarar verdiği yalanını yaymaya çalışırken Afrinli Kürt, Arap ve Türkmen sivil temsilciler, kent merkezinde yerel hizmetleri sağlamak için geçtiğimiz günlerde geçici bir meclis oluşturdu. 20 sandalyeli meclisin üyelerinin 11'i Kürt, 8'i Arap ve biri de Türkmenler arasından seçildi. Yerel meclis ilçede sıkıntıların çözülmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Şimdiye kadar Mehmetçiğin özellikle de Afrin'de yaşlı, çocuk, engelli ve kadınlara yardım ederken birçok görüntüsü ortaya çıktı. Şehirdeki okulları onaran Türkiye, Afrin'e sağlık desteğini de her geçen gün büyütüyor. Şehirdeki hastane ve çeşitli noktalara kurulan sağlık merkezlerinde Türkiye'den giden 58 sağlık personelinin yanı sıra TSK'da görev yapan sağlık personeli de Afrin halkına hizmet veriyor.
Vatan

DÜNYA 
Füze kapışması 
Donald Trump'ın İran ile yapılan uluslararası nükleer anlaşmadan çekileceklerini açıklamasının ardından savaş senaryoları konuşulurken, önceki gece Suriye'den İsrail'in işgali altındaki Golan Tepeleri'ne füzeler atıldı. Ardından İsrail, Suriye'deki askeri hedeflere hava saldırısı gerçekleştirdi. Bu, Suriye'de iç savaşın başladığı 2011'den beri İsrail ile İran arasındaki en büyük askeri çatışma oldu. İran'ın bu ülkeye yerleşmesinden rahatsız olan İsrail, son dönemde endişesini giderek yüksek tondan dünya kamuoyuyla paylaşıyordu. Uluslararası toplumun İran ile nükleer anlaşma yapmasını yıllardır en sert eleştiren ülke olan İsrail, Trump'ın mutabakattan çıkması için de yoğun diplomatik çaba göstermişti.
Hürriyet

Donald trump, üç amerikalı mahkûmu alanda karşıladı 
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'un ikili zirvesi için geri sayım sürerken, Kuzey Kore'nin görüşme öncesi serbest bıraktığı üç ABD vatandaşı önceki gün ülkelerine döndü. ABD Başkanı Trump ve eşi Melania'nın da katılımıyla, Kim Dong Chul, Kim Hak Song ve Tony Kim, Joint Base Andrew Hava Üssü'nde dün sabaha karşı düzenlenen bir törenle karşılandı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılması planlanan zirveyi netleştirmek üzere hafta ortasında Pyongyang'a gitmişti. Pompeo, ABD'ye Kore'de devlete karşı faaliyet yürütmekle suçlanan, ancak son anda bırakılan üç mahkûmla birlikte döndü. Trump, karşılama töreninde yaptığı konuşmada, Amerikalıların serbest bırakılmasından dolayı Kuzey Kore liderine teşekkür ederek, Kim'in Kore Yarımadası'nın nükleer silahlardan arındırılması konusunda anlaşmaya varmak istediğine inandığını ifade etti.
Hürriyet

Malezya'ya dünyanın en yaşlı başbakanı 
Malezya'da önceki gün yapılan genel seçimlerinde birinci çıkan Halkın Umudu (Harapan Rakyat) ittifakının lideri 92 yaşındaki Mahathir Muhammed, ülkede 60 yıldan fazladır iktidarda olan koalisyona son verdi. Daha önce de ülkede 1981- 2003 yılları arasında başbakanlık görevi yapmış olan Muhammed, kazandığı zaferle dünyanın seçimle başa gelen en yaşlı lideri ünvanını da eline geçirdi. Nitekim, Mahathir'ten önce dünyanın en yaşlı lideri ünvanı, Zimbabve'nin 94 yaşındaki eski devlet başkanı Robert Gabriel Mugabe'ye aitti. Resmi sonuçlara göre merkez sol eğilimli Halkın Umudu ittifakı, parlementodaki 222 koltuktan 121'ini kazanırken ülkenin 1957'de bağımsızlığını ilan etmesinden beri iktidarda olan sağ koalisyon Ulusal Cephe (Barisan Nasional) 79 koltukta kaldı.
Milliyet

Başörtülü öğretmene yargı engeli 
Berlin'de Müslüman bir ilkokul öğretmeninin başörtüsüyle ders verebilmek için Berlin İş Mahkemesi'ne açtığı dava reddedildi. Mahkeme, Berlin Eyaleti'nde 2005'te yürürlüğe giren ve öğretmenler, polis ve mahkeme yetkililerinin dini ve dünya görüşlerini yansıtan semboller kullanmasını yasaklayan 'Tarafsızlık Yasası' uyarınca öğretmenin talebini geri çevirdi. Almanya'da 2015 yılından bu yana her eyalette Müslüman öğretmenlere ilişkin farklı uygulamalar var. Almanya Anayasa Mahkemesi, üç yıl önce kamuya ait tüm okullarda öğretmenlere başörtüsü yasağı getirilmesinin anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti. Federal mahkeme karara gerekçe olarak da din özgürlüğünü göstermişti.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 4,2353-4,2405
Euro: 5,0473-5,0537
Sterlin: 5,7312-5,7372                                 
Gram Altın: 179,6586-179,9113


Sağlık raporları düzen bozuyor 
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) Başkanı Kudret Önen, gerçeğe aykırı sağlık raporlarının işyeri düzenini, disiplinini bozan ve işgücü maliyetlerini yükselten çok boyutlu bir soruna dönüştüğünü belirterek, bu konuda düzenleme yapılmasını istedi. Önen, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, bürokratlar ve iş dünyasının katılımıyla yapılan Çalışma Hayatı İstişare Toplantısı'nda konuştu. Önen, hasta olan çalışanların rapor almasının bugüne kadar gündemlerinin bir parçası olmadığını bildirdi.
Hürriyet

120 ayda faiz 0.98'e düştü 
Başbakan Binali Yıldırım'ın müjdelediği düşük faizli konut kampanyasında ilk hamle Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakfbank'tan geldi. Bankalardan yapılan açıklamada 500 bin TL'ye kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde indirime giderek faiz oranını aylık yüzde 0.98'e çekildiği belirtildi.
Hürriyet

Yabancılar yatırım için fırsat kolluyor 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, ekonominin yarısının finansal göstergeler, diğer yarısının da psikolojik göstergeler olduğunu belirterek, "Yatırımcılar her türlü çarpıtmaya, her türlü tezvirata rağmen Türkiye'nin potansiyelini görüyor. Bu potansiyele inanıyor. Bugün Türkiye'de faaliyet gösteren yabancı firmalar mevcut işlerini daha da derinleştirmek için yatırımlarını artırıyor" dedi. Albayrak, Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) İstişare Toplantısı'nda Türkiye'nin, son 16 yıldır her anlamda değişim geçirdiğini ve hızlı bir büyüme süreci yaşadığını söyledi.
Milliyet

31 temmuz'a kadar getirene sıfır vergi 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 'Varlık Barışı'nın detaylarını açıkladı. Daha önce varlık barışı uygulamasından yararlanmak isteyenler için yüzde 3 vergi öngörüldüğünü söylediğini hatırlatan Ağbal, "Buna karşın, uygulamanın ana hatlarının TBMM'de yapılacak istişareler sonucunda belli olacağını da ifade etmiştim. Yaptığımız çalışmalar sonucunda, getirdiğimiz düzenlemeden daha fazla yararlanılmasını teşvik için 31 Temmuz'a kadar yurt dışından getirilen varlıklarla defter kayıtlarına alınan yurt içindeki varlıklar için vergi ödenmemesine karar verdik. Temmuz'dan sonra gelen veya kayıtlara alınan varlıklar için yüzde 2 vergi alınmasını öngördük" diye konuştu
Vatan 

SPOR 
Kartal 4 köşe 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde 29. hafta mücadelesinde Beşiktaş Sompo Japan, Eskişehir Basket'i 87-69 yenmeyi başardı, 19. galibiyetine ulaştı. Mücadeleye hızlı başlayan Beşiktaş özellikle Clark'ın etkili performansıyla üstünlüğü ele aldı ve ilk çeyreği 20-15 önde tamamladı. 2. periyotta savunma baskısını artıran ve rakibini art arda top kayıplarına zorlayan Beşiktaş, kolay basketler bularak arayı açmayı başladı, soyunma odasına 41-32 galip girmeyi başardı. Eskişehir, sezonun flaş ismi Buğrahan'ın art arda bulduğu üçlüklerle rakibine direnmeye çalışsa da, hücumda çok iyi bir ritm bulan ve 5 oyuncusuyla çift haneli sayılara ulaşan ev sahibi, son çeyreğe de 61-57 önde giren takım oldu.
Milliyet

Burak veya Ba'yı alalım 
Süper Lig'i en azından ikinci sırada bitirerek, Şampiyonlar Ligi'ne katılma şansını yakalamak isteyen Beşiktaş'ta yeni sezonun planlaması da şimdiden başladı. Önceki gün İngiltere'ye giderek transfer çalışmalarına start veren Başkan Fikret Orman'ın yolculuk öncesinde Teknik Direktör Şenol Güneş ile özel bir görüşme yaptığı ortaya çıktı. BJK Nevzat Demir Tesisleri'ndeki zirvede yeni sezonun planlamasını yapan Başkan Orman ve Güneş'in öncelikle golcü transferi konusunda fikir birliğine vardığı öğrenildi. Negredo ve Vagner Love'dan istediği verimi alamayan Beşiktaş'ta, Şenol Güneş'in, Demba Ba ve Burak Yılmaz ikilisinden birinin alınmasına yeşil ışık yaktığı bildirildi.
Milliyet

Farkını ortaya koydu! 
Spor Toto Süper Lig'de bitime 2 hafta kala şampiyonluk yolunda en güçlü aday olan Galatasaray'da kaleci Fernando Muslera'nın her geçen hafta artan performansı mutluluk yaşatıyor. Galatasaray ile 7. yılını geçiren ve 4. şampiyonluğunu kazanmaya hazırlanan Uruguaylı kaleci Fatih Terim ve Claudio Taffarel idaresinde de bambaşka bir rol çiziyor. Igor Tudor dönemi başta olmak üzere son yıllarda formsuzluğu ve hatalarıyla gündemde olan tecrübeli eldiven, hem geçmişte kazandığı şampiyonluk ve kupalar hem de bu sezonun ikinci yarısındaki görüntüsüyle farkını ortaya koydu. Kulüp kariyerinin ilklerini ve en önemli başarılarını Fatih Terim ile elde eden 31 yaşındaki file bekçisi, bu sezona da damgasını vurdu. Hem kaleci antrenörlüğünde Taffarel'le çalışmaya başlaması hem de Terim ile oluşturduğu özel iletişim ve birliktelik saha sonuçlarına yansıdı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme