12 Mayıs 2018 Cumartesi

12.05.2018 Genel Gündem12.05.2018

TÜRKİYE 

300 Asker İçin Gözaltı Kararı 
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca FETÖ'nün Türk Silahlı Kuvvetleri'ndeki (TSK) yapılanmasına yönelik 2 ayrı soruşturma kapsamında 211'i muvazzaf 300 asker hakkında gözaltı kararı verildi. 52 ilde düzenlenen eşzamanlı operasyonlarda, 300 şüpheliden 186'sı gözaltına alındı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu, FETÖ'nün TSK'daki yapılanmasına yönelik soruşturmasını genişletti. Soruşturmada, "kripto" diye tabir edilen ve TSK'ya sızdırıldığı belirtilen yeni isimlere ulaşıldı. Savcılık, 15 Temmuz darbe girişimini gerçekleştiren FETÖ'nün TSK içerisindeki yapılanmasının "mahrem hizmetler" olarak isimlendirildiği ve yapılanmada gizliliğe azami derecede riayet edildiği, TSK içerisinde görevli terör örgütü mensubu askeri şahıslar ile söz konusu yapılanmada üst düzey faaliyet yürüten sözde sorumluları arasında deşifre olmayı engellemek maksadıyla farklı bir iletişim modeli kullanıldığını tespit etti.
Milliyet12 Seçimde Ne Olduysa O Olacak 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün TOBB Hizmet Şeref Belgesi Takdim Töreni'ne katıldı. Erdoğan özetle şunları söyledi: Bizi ne kur spekülatörleri ne faiz lobisi ne de derecelendirme kuruluşu maskesi altında gizlenen Türkiye düşmanları ilgilendirmez, bunlar bizi bağlamaz. Bizim bakacağımız tek yer işte burasıdır. Buradaki kardeşlerimizin yüreğidir, umududur. Ekonomide attığımız her adımı biz sizlerle istişare ederek attık. Ülkemize karşı artan tüm saldırıları da birlikte göğüsledik. Çoğunluğu yurt dışı kaynaklı manipülasyonlarla Türkiye'yi hedefinden uzaklaştırmaya çalışanların önünü hep birlikte kestik. Ve tutmadı, ne yaptıysalar tutmadı.
Milliyet

10 Bin Genci Yurt Dışına Göndereceğim 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce önceki akşam saatlerinde Hakkari'den Trabzon'a geçti ve dün kentteki sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi. 24 Haziran'daki seçimleri kazanması halinde hayata geçirmeyi planladığı projelerini anlatan İnce, adil bir ekonomik yapı kuracağını söyledi. Ekonomiye doping yapıldığını öne süren İnce, "Doping zararlıdır ve yan etkileri vardır. Ekonomik kriz kapıda bekliyor" dedi.
Vatan 

1,5 Liraya Mazot 
Balıkesir Kuvayi Milliye meydanında halka hitap eden İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, kendilerine 15 milletvekili vererek destek olan CHP'ye de teşekkür etti. Konuşmasında Balıkesirin turizm potansiyeline dikkat çeken Meral Akşener, "Balıkesir, turizmin cenneti olması gereken Balıkesir. Gençlerinin çalışıyor olması gereken Balıkesir. Zeytininin dünya markası olması gereken Balıkesir. Bunların hiçbirisi yok" dedi. Akşener, hükümetin uygulamalarını eleştirerek, şöyle devam etti: "Devasa binalar yapıldı, içinde hoca yok, eğitim yok. Bu eğitim politikasıyla yandaşların cebine kepçeyle para akıttılar, siz işsizsiniz. Hem turizm, hem çiftçi, hem tarım hem de sanayinin olması gereken Balıkesir'den bahsediyoruz. Balıkesir kuzusu ne alemde? Biz bunları düşünüyoruz. Bugün gelirken mazota baktım, 5,6 olmuş. Soruyoruz muhteremlere yahu bizim çiftçimizin elinden ekme biçme yetkisini aldınız? Diyorlar ki 'Pahalıya üretiyorlar.' 5,6'ya mazot kullandırırsan, hayvana yemi dünya kriterleri üzerinden satarsan ve gübreyi pahalıya satarsan çiftçi pahalıya üretir. Buradan ilan ediyorum, Amerikan çiftçisi 1,5 liraya mazot kullanıyor. Oradan mısır ithal ediyoruz biz. Amerikan çiftçisi çok kazanıyor, benim çiftçim az. Bizim dönemimizde çiftçimiz 1,5 liraya mazotu kullanacak."
Vatan

Ana Üssü Malatya 
ABD'li bazı senatörlerin karşı çıkmasına rağmen ilki 21 Haziran'da Türk Hava Kuvvetleri'ne teslim edilecek olan müşterek taaruz uçağı F-35A'ların ana üssünün Malatya'daki 7'nci Ana Jet Üs Komutanlığı olacağı bildirildi. Malatya'daki üste F-35A'ların konuşlanacağı şekilde inşaat/modernizasyon faaliyetleri devam ediyor. Malatya'da daha önce konuşlu olan F-4'lere ait hangarları F-35A'ların kullanacağı, hangarlar ile sığınaklardaki modernizasyon çalışmalarının bu yıl sonunda tamamlanacağı belirtildi.
Hürriyet

DÜNYA  
Avrupa Çözüm İçin Alternatif Arıyor 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ve P5+1 ülkeleri grubu (Çin, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD) arasında imzalanan nükleer anlaşmadan çıkacağını açıklamasının ardından Avrupa ülkeleri çözüm arayışında. Anlaşmanın devam etmesini isteyen Avrupa ülkelerinden özellikle Almanya, Fransa ve İngiltere girişimlerini hızlandırdı. Nitekim Almanya, Fransa ve İngiltere Dışişleri Bakanları, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ile ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilme kararını görüşecek. Avrupa Birliği (AB) Dışişleri ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini yaptığı açıklamada, 15 Mayıs Salı günü Brüksel'de İran Dışişleri Bakanı Zarif ve üç ülkeden mevkidaşları ile yapılacak görüşmeye ev sahipliği yapacağını bildirdi. Görüşmede, ABD'nin İran nükleer anlaşmasından çekilme kararı ele alınacak.
Milliyet

Zirve İçin Singapur Tesadüf Değil 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile yapacağı tarihi görüşmenin gerçekleşeceği yer olarak Singapur'u açıklaması, gözleri bu ülkeye çevirdi. Bir şehir-devlet olan Singapur'un, Kim tarafından kabul görmesinde bazı önemli noktalar dikkat çekiyor. Öncelikle Singapur, Kuzey Kore'yle ekonomik ilişkileri olan bir ülke. Birleşmiş Milletler'in ambargo kararlarına rağmen halen bazı Singapurlu firmaların Kuzey Kore'yle iş yapmaya devam ettiği belirtiliyor. Singapur ayrıca dünyada Kuzey Kore Büyükelçiliği bulunan nadir ülkelerden biri. Bunun dışında Kim hanedanlığının bu ülkede banka hesapları da olduğu belirtiliyor.
Milliyet

İngiltere'den Geç Gelen Özür 
İngiliz hükümeti, 2004'te Kaddafi rejimine yasa dışı yollarla teslim edildiği ortaya çıkan Libyalı siyasetçi Abdulhakim Bilhac'dan özür diledi. Başbakan Theresa May'in imzaladığı özür mektubu, önceki gün İngiltere Büyükelçisi Dominick Chilcott tarafından İstanbul Başkonsolosluğu'nda düzenlenen törenle Bilhac'a teslim edildi. Bilhac ile o dönem hamile olan eşinin 14 yıl önce 'korkunç bir muameleye maruz kaldığına' dikkat çekilen mektupta May şu ifadelere yer verdi: "İkiniz de böylesine bir muamele görmemeliydiniz. İngiliz hükümetinin eylemleri gözaltına alınmanıza, yasa dışı şekilde ülkeler arası transferinize ve acı çekmenize katkıda bulunmuştur. İngiliz hükümeti, uluslararası ortaklarıyla sizlerle ilgili bilgileri paylaşmıştır. Bunun bizim açımızdan başarısızlık olduğunu kabul ediyoruz. Majestelerinin hükümeti adına, koşulsuz bir şekilde özür dilerim." Hükümetin ayrıca Bilhac'ın eşi Fatıma Buşar'a da 500 bin Sterlin tazminat ödemesinde bulunacağı kaydedildi. Bilhac, Kaddafi rejimine İngiltere aracılığıyla teslim edildiğinin İngiliz hükümeti tarafından kabul edilmesini, bu nedenle kendisinden özür dilenmesini ve sembolik olarak 1 Sterlin tazminat talep ediyordu.
Vatan

'Vize Serbestisi Süreci Bitmedi' 
İstanbul'daki Avrupa Günü resepsiyonuna katılan AB Büyükelçisi Christian Berger, Hürriyet'in sorularını yanıtladı. Berger, vize serbestisiyle ilgili sürecin bitmediğini belirterek, "Birkaç hafta önce Türk hükümeti, Türk vatandaşlarına vize serbestisiyle ilgili bir öneri paketi sundu. Bu ayın sonunda AB'den bir heyet gelecek ve Türk tarafıyla şartların yerine getirilip getirilmediğini görüşecek" dedi. Avrupa Günü nedeniyle AB-Türkiye Delegasyonu tarafından Venedik Sarayı'nda verilen resepsiyona İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Luigi Mattiolo ev sahipliği yaptı.
Hürriyet 

EKONOMİ 
Euro: 5,0473-5,0537
Sterlin: 5,7312-5,7372                                 
Gram Altın: 179,6586-179,9113

Önce Tanap, Sonra Akdeniz 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, yüzyılın projesi olarak nitelendirilen Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın (TANAP) açılışının 12 Haziran'da yapılacağını açıkladı. Albayrak, yaz bitmeden Akdeniz'deki sondaj çalışmalarının da başlayacağını ifade etti. Bakan Albayrak, Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) sektör toplantısında yaptığı konuşmada, "Yüzyılın projesi olarak nitelediğimiz, bugünlerde son aşamasına geldiğimiz ve bugün aslında tarih müjdesini de vereceğimiz TANAP'ı 12 Haziran'da Sayın Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev ile birlikte birçok önemli devlet başkanı ve üst düzey bakanların da katılımıyla hizmete alıyoruz" diye konuştu.
Milliyet

Milyonlarca Kişiye Müjde 
Yurtdışından getirilen varlığa ilişkin vergi düzenlemesi, vergi ve prim borçlarının yapılandırılması, emeklilere bayram ikramiyesi ödenmesi, imar barışı, yaşlılık aylığının 500 liraya çıkarılması gibi düzenlemeleri de içeren kanun tasarısı, TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı. TBMM'den hızla geçen yasadaki düzenlemeler şöyle: Vergi ve vergi cezaları, idari para cezaları, ecrimisil ile öğrenim ve katkı kredisi gibi bazı kamu alacakları, gümrük vergileri, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi ile bu alacaklara ilişkin faiz, zam, gecikme zammı ve faizi gibi fer'i alacakları yapılandırılacak.
Milliyet

Yatırımcıya Hukuk Güvencesi Sözü 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yeni dönemde yerli yabancı tüm yatırımcıları her bakımdan hukuk karşısında güçlendirecek yasal düzenleme yapılacağını söyledi. Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) ve Türkiye Bankalar Birliği'nce (TBB) ortaklaşa düzenlenen 'Türk Bankacılık Sektöründe Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörün Finansmanı İle Mücadele Çalıştayı'nda konuşan Ağbal, mali disiplinin Türkiye ekonomisinin en önemli çıpası olmaya devam edeceğini belirtti. Ağbal, "Enflasyon ile mücadelede para politikasına, mali disipline devam ederek destek olacağız. Enflasyon üzerinde etkili olabilecek vergi ve fiyat ayarlamalarını yapmaktan ısrarla kaçınıyoruz. Bundan sonra da aynı politikaya devam edeceğiz" dedi.
Vatan
  
İlaçların Kamu İskontosuna 2.5 Puan İndirim 
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) Başkanı Hakkı Gürsöz, ilaçlara uygulanan kamu iskontosunda 2.5 puan indirime gidileceğini, sıfır iskonto veren düşük fiyatlı ürünlere de seyyanen yüzde 2.5 zam yapılacağını söyledi. Gürsöz, düzenlemenin birkaç gün içinde Resmi Gazete'de yayımlanacağını söyledi. Kurdaki yükseliş nedeniyle şu anda ithal ilaç temininde herhangi bir sıkıntı yaşanmadığını da belirten Gürsöz, buna karşın piyasayı yakından izlediklerini ve herhangi bir üründe stok sorunu yaşanması durumunda anında tedbir alacaklarını ifade etti.
Vatan

Boğaz'a Sınırlı Af 
Cumhuriyet tarihinin en geniş borç yapılandırması, varlıkimar aflarını içeren ve hükümetin "devleti milletle barıştırma paketi" olarak tanımladığı torba yasa Meclis'te kabul edildi. Son dakika değişikliğiyle 'İmar Barışı'nda İstanbul Boğazı'nda tüm sahil şeridini kapsam dışında tutan hüküm, özel bir kroki ve listeye indirgenerek sınırlandı. Gelibolu Tarihi Yarımadası ise imar affının dışına çıkarıldı. Yasanın imarla ilgili maddesi AK Parti önergesiyle değiştirildi. Tasarıda "Boğaziçi Kanunda tanımlanan Boğaziçi sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi" olarak tanımlanan af dışındaki alan daraltıldı. Bunun yerine Boğaz'da belirli bir "kroki ile listede sınır ve koordinatları gösterilen alan" yeni imar düzenlemesinin dışında tutuldu. Gelibolu Tarihi Alanında imar barışı hükümleri uygulanmayacak.
Hürriyet
 
SPOR 
Sonuna Kadar! 
Zirve yarışında sondan bir önceki maçta Medipol Başakşehir, Antalyaspor deplasmanında 2-0 kazandı, hem moralini düzeltti hem de son haftaya şampiyonluk umudunu koruyarak girdi. Önce Sivasspor karşısındaki soğuk duş, hemen akabinde Arda Turan'a gelen tarihi ceza ve Mossoro'nun eksikliği, Başakşehir'de gergin bir hava yarattı. Bajic-Adebayor ikilisi hücumda, Emre-Mahmut ikilisi ortada takımın iskeletiydi. G.Birliği galibiyetiyle rahatlayan Antalyaspor da klasik Hamza Hamzaoğlu takımları gibi hücumdan geri durmayan bir görüntüdeydi. İlk 20 dakikalık bölümde de Antalya'da Jevtovic'in sol taraftan yakaladığı 3 net pozisyonda da Costa'nın iki kritik hamlesi ve kaleci Volkan Babacan'ın başarısı vardı.
Milliyet 

Uefa Müujdesi 
Dursun Özbek döneminin doğru politikaları ve TFF'nin büyük desteği karşılığını verdi, Galatasaray'a Avrupa'ya gitmesinde bir engel olmadığı belirtildi . UEFA'nın Galatasaray ile ilgili yaptığı toplantıdan çıkan sonucu kendilerine telefon ile ilettiğini belirten Mustafa Cengiz, "Önümüzdeki sezon Avrupa Kupaları'na katılmak için herhangi bir ceza veya engel yok. İnşallah gelecek yıl Avrupa'da yer alacağız. Önümüzdeki günlerde Cenevre'ye gideceğiz ve UEFA ile taahhüt sözleşmesi yapacağız. UEFA doğruları gördü. Galatasaray bir dünya markası ve bizim Avrupa kupalarına gitmemizi engellemedi. Camiamıza hayırlı olsun. Allah utandırmasın. Galatasaray'ın mali açıdan da rahatlaması için çalışmalarımıza devam edeceğiz. TFF'ye de teşekkür ediyorum bu konuda bize destek verdiler" dedi.
Milliyet 

Yorgunum Yorgun! 
Ziraat Türkiye Kupası'nda Akhisarspor'a 3-2 kaybeden Fenerbahçe'de fatura da ağır oldu. Lig yarışında Galatasaray'ın gerisinde olan sarılacivertliler, Diyarbakır'da yaşadığı hüsran sonrası sezonu kupayla bitirme şansını ciddi anlamda zora soktu. Akhisarspor maçının ardından Aykut Kocaman'ın kadrosundaki tahribat ise bir kez daha gözler önüne serildi. Sarı-lacivertli takımda hem mental hem de fiziksel anlamda sıkıntılar baş gösterdi. Sezonun son dönemine girilirken, futbolcuların özellikle yorgunluk belirtileri, buna bağlı da sakatlık riskleri had safhaya ulaştı. İsim isim bakıldığında hem kupa finalinde oynayan kadro hem de son dönemdeki durum bazı gerçekleri ortaya koyuyor. İlk olarak finalde oyundan alınması yanlış yorumlanan Roberto Soldado'nun durumu dikkat çekiyor. Sezon başından bu yana 2 sakatlık geçiren İspanyol forvetin, yeni bir sakatlık riskiyle karşılaşmaması amaçlanıyor. Şu anda 70-75 dakika arası kondisyonda olduğu ön görülen Soldado'nun yanı sıra Nabil Dirar da sıkıntılar çekiyor.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme