13 Mayıs 2018 Pazar

13.05.2018 Genel Gündem13.05.2018 
TÜRKİYE  
Bizimle Alıp Veremediğiniz Ne? 
Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından, dün Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Final Programı'nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin son yıllarda FETÖ'nün darbe girişimi dahil pek çok saldırıya maruz kaldığını söyledi. Erdoğan, "FETÖ'nün en çok üzerinde durduğu konulardan biri de yurt dışından gelen öğrenciler, yani sizlerdiniz. Misafir öğrencilerimizi kabulden eğitime ve mezuniyet sonrasına kadar her aşamada, İslam'ın ve Türkiye'nin düşmanı bu terör örgütünün istismarından kurtaracak tedbirleri aldık, alıyoruz. Arnavutluk da maalesef işte o FETÖ'nün adeta istilası altında. Tabii görüşmelerimiz oluyor. Er veya geç orada da onların o müstevli (istila eden) hareketini çökerteceğiz. Her geçen gün orada mesafe alıyoruz ve Maarif Vakfımız Arnavutluk'ta okulları teslim alma sürecini devam ettiriyor."
Milliyet 


Bir Ay Daha Üflerler 
Başbakan Binali Yıldırım, memleketi Erzincan'da 682 milyon 941 bin TL'ye mal olan aralarında konut, aile destek merkezi, spor tesisleri gibi yatırımların bulunduğu 76 tesisin açılışını yaptı. Merkez Spor Salonu'ndaki törende konuşmasına, "Bereketli topraklarında hayaller kurduğum Erzincan. Derdi derdim, sevinci sevincim Erzincan" sözleriyle başlayan Yıldırım, özetle şunları söyledi: "16 Nisan aslında kararın verildiği tarihtir. Millet dedi ki, 'Artık bu darbelerden bıktık, bu vesayetten bıktık, kumpaslardan bıktık, artık iktidarı, hükümeti, meclisi ben kendim belirleyeceğim."
Milliyet 

O Çöplük Desin Uzay Diyeceğim' 
Muharrem İnce dün Afyonkarahisar'ın Dinar ilçesinde kalabalık bir grup tarafından üzerinde fotoğrafının bulunduğu 'Seninleyiz cesur yürek" yazılı pankartla karşılandı. Parti otobüsünden kalabalığa seslenen İnce 'Millete yalan söylemek yok. Ne milleti kandıracağım, ne de millet beni kandıracak. Ne FETÖ beni kandıracak. Ne de ben milleti kandıracağım. Bunu başarabiliriz. Umutlarınızı tazeleyin. Tıpkı 1977'de Ecevit'in Karaoğlan olduğu günlerdeki gibi bir rüzgar esiyor' dedi.
Vatan

Askerliğe E-Yoklama 
Milli Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı iş birliğinde başlatılan "e-Yoklama ve Aile Hekimi İşlemleri Projesi" kapsamında, askerlik çağına giren yükümlüler, yoklama işlemlerini 14 Mayıs'tan itibaren e-Devlet üzerinden gerçekleştirebilecek. Proje kapsamında vatandaşlara daha kaliteli hizmet verilmesi için yoklama işlemlerinde talep edilen bilgi formları, e- Devlet üzerinden doldurulabilecek ve aile hekimine giderek yoklama işlemleri yapılabilecek. Yükümlüler artık sağlık muayenelerini, askerlik şubelerine gitmeden e-Devlet üzerinden başlatabilecek, bağlı oldukları aile hekimlerine giderek bu işlemi gerçekleştirebilecek. Daha önce askerlik şubelerine iki kez gidilerek yapılan işlemler, sadece alınan raporun teslimi için tek seferde tamamlanabilecek.
Vatan 

Bahçelı'den Sürpriz Af Çıkışı 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli sürpriz bir çıkış yaparak genel af önerisinde bulundu. Bahçeli, "Çocuk istismarcıları, tecavüzcüler, kadın katilleri, PKK'lılar, FETÖ'cüler hariç olmak üzere, demir parmaklıkların gerisinde özgürlük düşü kuran, zindanda gün sayan, dama düşüp sevdiklerinin ve sevenlerinin hasretini çeken kader kurbanlarını afla taltif etmek niye akıllara gelmez?" dedi. Alaattin Çakıcı ve Kürşat Yılmaz için 'kahramanlar' ifadesini kullanan Bahçeli, Twitter üzerinden şu paylaşımı yaptı: "CHP hışımla, hınçla, hırsla hem vekillerini hem de imzalarını kullanıma açtı. Kayış tam koptu. Ana muhalefet bilye dağıttı. Şemsiyesi altına topladıklarıyla dağılmanın, dağınıklığın markası oldu. Yazık etti.
Hürriyet

DÜNYA  
Irak'ta Tarihi Seçim 
Iraklılar, geçtiğimiz yıl terör örgütü DAEŞ'e karşı zafer ilan edilmesinden sonra ilk defa parlamento seçimleri için dün sandık başına gitti. 37 milyon nüfuslu Irak'ta, yaklaşık 24 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor. Başkent Bağdat'ın yanı sıra Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ve ülkenin diğer kentlerinde kurulan seçim merkezleri sabah erken saatlerde kapılarını seçmene açtı. Sabah 07:00'de başlayan oy verme işlemi akşam saat 19:00'a kadar sürdü. Seçim koalisyonlarının çoğu Şii ya da Sünni birliklerden oluşurken Kürtlerin kendi listeleri var. Başbakan olmak için en çok öne çıkan üç aday da Şii.
Milliyet 

Abd-İran Arasında Gerginlik Artıyor 
ABD Başkanı Trump'ın İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan çıkma kararı sonrası İranlı yetkililerin ve Avrupa ülkeleri temsilcilerinin diplomatik çabaları başladı. İran medyasında çıkan haberlere göre, Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in anlaşmanın geleceğine yönelik yapacağı diplomatik temaslar dün başladı. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Zarif'in Avrupa ülkeleri, Rusya ve Çin ile yapacağı görüşmeler için ilk olarak Çin'in başkenti Pekin'e gittiğini duyurdu. Zarif Moskova ziyaretinin ardından Brüksel'e geçerek burada Alman, Fransız ve İngiliz mevkidaşlarıyla görüşecek. Ruhani, "Görüşmeler sonunda nükleer anlaşmadan fayda göreceğimize inanırsak, anlaşma devam edecek" şeklinde konuştu.
Milliyet 

Siyasete Dönebilir 
İtalyan yargısı, vergi kaçakçılığı suçlamasından 5 yıl önce siyaset yasağı koyduğu eski Başbakan Silvio Berlusconi'nin aktif siyasete dönebileceğine hükmetti. 2013'te yargılanan Berlusconi'nin 6 yıl boyunca seçimlerde aday olmasına yasak getirilmişti. Siyaset yasağının kaldırılması kararı, Berlusconi'nin genel seçimlerdeki ortağı 'Lig' partisine kendisinin yer almadığı bir hükümet formülü konusunda onay vermesinden 3 gün sonra alındı. Berlusconi, 4 Mar'ta düzenlenen genel seçimlerde aday olmamasına karşın partisi 'Forca Italia' için aktif bir kampanya yürütmüştü. Milano Mahkemesi, 81 yaşındaki Berlusconi hakkındaki siyaset yasağı kararını, eski başbakanın 'iyi halini' göz önüne alarak bozduğunu duyurdu.
Vatan

 Rumlardan Aile Boyu Silah Eğitimi 
Kıbrıs Rum yönetimi 1974 Kıbrıs Barış Harekâtı'nda Türk ordusu karşısında büyük bir yenilgi almalarının ardından sivil erkekleri silahlandırmıştı. 60 bin haneye mühimmatlarıyla birlikte G-3 piyade tüfeği zimmetlendi. Rum ordusu 'seferiler' adı verilen bu milis gücüne her yıl kısa süreli eğitim veriyor. Rum seferiler ise son yıllarda eşleri ve çocuklarını eğitime götürmeye başladı. Makyajlı kadınlar ve küçük çocuklar, elde otomatik silah, Türklere karşı gerilla savaşına hazırlanıyor. Rum ordusunun seferilere verdiği silahlı eğitim her yıl nisan ve mayıs aylarında yapılıyor. Rum subaylar, seferilere yeni model otomatik tüfeklerin nasıl kullanılacağı, silah bakımı, ilk yardım, açık arazide gerilla tarzı silahlı mücadele ve hayatta kalma eğitimi veriyor. Rum aileler, savaş eğitimini sosyal etkinlik olarak görmeye başladı ve silahlı görüntülerini sosyal medyada paylaşıyor.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,0473-5,0537
Sterlin: 5,7312-5,7372                                 
Gram Altın: 179,6586-179,9113

Para Piyasaları Nereye Gidiyor 
Piyasaların yangını sürüyor. Dolar/TL kuru 4,37 seviyesini test etmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ndeki ekonomi zirvesiyle 4,21'lere kadar geriledi. Bununla birlikte Cumhurbaşkanından gelen açıklamalarla yeniden kurun 4,31 TL'nin üzerine tırmandığı gözleniyor. Benzer durum borsada da yaşanıyor. BIST 100 Endeksi 103 bin seviyelerini gördükten sonra haftayı 101.852 puandan tamamladı.
Milliyet 

54 Projede Faizi Yüzde 0.98 Yaptı 
Başbakan Binali Yıldırım'ın çağrısıyla, Ziraat Bankası öncülüğünde başlatılan düşük faizli konut kredisi kampanyasına Emlak Konut GYO da katıldı. Daha önce konut kredisi faiz oranlarını Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank Şekerbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım bankaları düşürmüştü. Bu bankalar 500 bin liraya kadar olan konut kredilerinde 10 yıla kadar olan vadelerde faiz oranını aylık yüzde 0.98'e indirirken, Şekerbank da 60 ay vadeli alımlar için faizi 0.98'e çekti.
Milliyet 

210 Liralık Fıstığa Ambargo 
Ramazan ayına sayılı günler kala stokçular baklavalık fıstığın fiyatını 210 TL'ye yükseltince baklava üreticileri fıstıklı baklava üretmeme ve durumu boykot etme kararı aldı. Sektörün çatı örgütü Baklava ve Tatlı Üreticileri Derneği (BAKTAD) öncülüğünde tatlı üreticileri baklava sektörünün yaşadığı sıkıntıları anlattı. Sektör temsilcileri soruna çözüm bulmak için bu hafta Tarım Bakanı Ahmet Fakıbaba ile görüşecek
Vatan
  
Boğaz'daki 9 Mahalle İle İmar Barışı 
İmar barışı TBMM Genel Kurulu'nda önergelerle değiştirilerek yasalaştı. Plan ve Bütçe Komisyonunda Boğaziçi Kanunu'nun "öngörünüm" kapsamındaki tüm yerler barıştan muaf tutulurken, genel kurulda verilen bir önergeyle "ekli kroki, listede sınır ve koordinatları gösterilen yerler" denilerek Boğaziçi sahil şeridindeki bazı alanlar yeniden imar barışı kapsamına alındı. Buna göre İstanbul Boğazı'ndaki 9 mahalle imar barışı kapsamında yer aldı.
Hürriyet

Torbaya 'Dövız' Düzenlemesı Girdi 
TBMM'nin son torba yasasından döviz ile ilgili bazı önlemler çıktı. Teklif olarak TBMM'ye sunulan düzenlemeye göre, artık dövizle kredi kullandıran bankanın da sorumluluğu olacak. Banka kredi kullandırdığı müşterisinin dövizle borçlanma kriterlerini karşılayıp karşılamadığına bakmakla yükümlü olacak. Teklife göre, Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu'na dayanılarak çıkarılan karar, yönetmelik ve tebliğlerle, genel ve düzenleyici işlemlere aykırı hareket edenlere, başka bir ceza öngörülmemişse, 10 bin TL'den 50 bin TL'ye kadar para cezası verilecek. Mevcut uygulamada ise sadece Bakanlar Kurulu'nun Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu'na göre yaptığı genel ve düzenleyici işlemlerdeki yükümlülüklere aykırı hareket edenlere, 3 bin TL'den 25 bin TL'ye kadar ceza veriliyor.
Hürriyet

SPOR
Kendimi De Yakıyorum 
Fenerbahçe Teknik Direktörü Aykut Kocaman, isyanda... İki maç sonra istifa edecek olan deneyimli çalıştırıcı, bu sezon ile ilgili olarak yaptığı değerlendirmede çarpıcı ifadeler kullandı. Teknik ekibiyle yaptığı değerlendirmede Kocaman, "Zaten iki maç sonra bırakacağım. Kimseye derdimizi anlatamıyoruz. Dışarıda oynanan oyunlar, 3 Temmuz süreci, hakemler ve birçok sıkıntıdan bahsediyorum ama insanlar sadece kazanıp kaybetmeye bakıyor. Kendi camiamız bile derdimizi sıkıntımızı anlamıyor. Anlatamıyoruz. Kimse destek olmadı. Çok yalnız kaldım" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Kartal'ın Hedefı Akbaba 
Yeni sezon kadrosunu kurmak için kolları sıvayan Beşiktaş, Osmanlısporlu Musa Çağıran dışında, Aytemiz Alanyasporlu Emre Akbaba'yı da listesine aldı. Siyah-beyazlı yönetim henüz resmi olarak bu transfere el atmamış olsa da, menajerlerin Emre ve turuncu- yeşilli yönetim ile temasa geçtiği öğrenildi. Emre Akbaba için beş senelik bir teklif paketi hazırlanacağı iddia edilirken, Aytemiz Alanyaspor'un ise 5 milyon euro bonservis bedeli belirlediği bildirildi.
Milliyet

Bekle Beni İzmir 
Şampiyonluğa artık bir adım kaldı. Galatasaray, Evkur Yeni Malatya'yı da geçip son haftaya 3 puan avantajla girdi. Cim-Bom'a 21. şampiyonluk için Göztepe deplasmanında alacağı bir puan bile yetecek. Galatasaray, Evkur Yeni Malatyaspor karşılaşması tahmin edilenden kolay geçti. Ligin ilk yarısında Aslan'ı deviren ve Tudor'un gönderilmesine neden olan Doğu ekibi, dün ilk dakikada çözüldü.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme