14 Mayıs 2018 Pazartesi

14.05.2018 Genel Gündem14.05.2018

TÜRKİYE 

Af Düşüncemiz Kesinlikle Yok 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin gündeminde bir af düşüncesinin kesinlikle olmadığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, İngiltere'ye hareketinden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu'nda düzenlediği basın toplantısında Londra'ya varışının hemen ardından bu yıl yedincisi yapılan Tatlıdil Forumu'nun kapanış toplantısına katılarak konuşacağını ve forumun bu yılki çalışmalarını tamamlamış olacaklarını söyledi. Erdoğan ardından, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin af konusundaki açıklamalarına ilişkin soru üzerine Erdoğan, "Bahçeli'nin bu talebi veya teklifi, kendisine ait bir taleptir, tekliftir. Ama bizim şu anda hükümetimizle, böyle bir düşüncemiz kesinlikle yok" dedi.
Milliyet


Emperyalistlere Karşı En Büyük Güvence Gençler 
Başbakan Binali Yıldırım, Erzincan'da 'Dumanlı Gençlik ve Doğa Festivali'ne katıldı. Coşkulu kalabalığa seslenen Yıldırım, "15 Temmuz'da, apolitik denen gençlerimiz meydanlara indiler meydanlara. Alçaklara göğsünüzü siper eden, tankların önünde duran, kurşunlara vız gelir diyen gençler sizlerdiniz" dedi. Yıldırım şöyle devam etti: Farklılıklarımızı zenginlik olarak gören, demokrasiyi baş tacı eden milli manevi değerleriyle barışık bir gençliğimiz var artık. Türkiye'nin ve dünyanın şartlarını doğru analiz eden, ona göre karar veren bir gençliğimiz var. Bu gençliği ne bölücüler, ne FETÖ'cüler yönlendiremez, emperyalistlere karşı Türkiye'nin verdiği mücadelede en büyük güvencemiz Türk gençliğidir. Sizler bizim, bugünümüz, yarınımız, geleceğimizsiniz.
Vatan

İki İlde Başvuran Çıkmadı 
İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhurbaşkanlığı seçimi için yola çıkıyor. Adaylığı için gerekli olan 100 bin imzayı toplayan Akşener, seçim çalışmasını Ankara'dan bugün başlatacak. En çok Ankara için başvuru yapılırken, Hakkâri ve Bayburt illerinden kimse başvurmadı. İYİ Parti'nin kurulduğu 25 Ekim 2017'den bu yana 70 ile giden Akşener, bugün saat 11.00'de Ankara Congresium'da bir toplantı yapacak. Parti yöneticileri, il ve ilçe başkanlarının yanı sıra binlerce partilinin katılması beklenen toplantıda, partinin seçim müziği ve sloganının açıklanması beklenirken Akşener, hedeflerini ve "nasıl bir Türkiye hayal ettiğini" anlatacak. Geçen pazartesi akşamı sona eren ve 3 bin 449 kişinin başvurduğu milletvekilliği aday adaylıkları da analiz ediliyor. İYİ Parti'de en çok başvurunun yapıldığı yer 337 kişiyle Ankara 1'inci bölge olurken, onu 289 başvuruyla İstanbul 2'nci bölge ve 275 başvuruyla İstanbul 3'üncü bölge takip etti. Hakkâri ve Bayburt'ta ise hiç başvuru olmadı. Seçime girecek adayların belirlenmesi için teşkilatlarda temayül yoklaması yapılacak.
Hürriyet

Benim Derdim Erdoğan'ı Değil, Faizi İndirmek 
CHP'NİN cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde Çam Festivali'ne katıldı. İnce burada yaptığı konuşmada, "Olay iş. CHP'ye 'köprü yaptın mı' diye soruyor. Ben sana sorayım, sen hiç şeker farikası yaptın mı? Tüpraş yaptın mı? Hep sattın. Köprü yapmak kolay, ufak iş. Zor olan gönüller arasında köprü kurmak, ben bununla uğraşıyorum" dedi. Konuşmasında sık sık köy çocuğu olduğunu vurgulayan Muharrem İnce, köylülerin emeklilik sorunu da çözeceğini söyledi. İnce, "Traktörü römorkla geri geri yanaştırmak her babayiğidin harcı değildir. Bu kardeşiniz oralardan geliyor" ifadesini kullandı. Vatandaşlardan iktidarı değiştirmelerini isteyen İnce, "16 senedir seni tedavi eden doktor, seni yanlış tedavi etmiş. Yani ne yapacaksın, doktoru değiştireceksin" dedi.
Vatan

DÜNYA 
Dünyaya İnat Açıyor 
ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim vaatleri arasında yer alan İsrail'deki Amerikan Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşıma kararı, bugün düzenlenecek törenle resmen hayata geçiyor. Trump Aralık ayında uluslararası kamuoyunun tüm itirazlarına karşın Kudüs'ü İsrail'in 'başkenti' olarak tanımış ve elçilik binasını bu şehre taşımaya karar vermişti. Gelişmenin ardından başta Avrupa ve Arap ülkeleri olmak üzere dünyanın dört bir yanından karara tepki yağmıştı. Ancak Trump tüm tepkilere karşın elçiliğin Kudüs'e taşınacağını dile getirmişti.
Vatan

Anlaşmaya Bağlı Kalacağız 
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, 'çıkarları korunduğu müddetçe' Tahran'ın nükleer anlaşmaya bağlı kalacağını söyledi. Sri Lanka'ya resmi ziyaret düzenleyen Ruhani, Devlet Başkanı Maithripala Sirisena ile yaptığı görüşme sonrasında düzenlenen basın toplantısında, "Eğer geri kalan beş ülke anlaşmaya sadık kalmayı sürdürürse İran, Amerika'nın tersini istemesine karşın anlaşmada kalır" dedi.
Vatan 

Aile Boyu İntihar Bombacısı Olmuşlar 
Güneydoğu Asya ülkesi Endonezya'da Hıristiyanların pazar ayini sırasında üç kiliseye intihar saldırıları yapıldı. Doğu Cava bölgesinde bulunan ve ülkenin ikinci büyük kenti olan Surabaya'daki saldırılarda 6 intihar bombacısı ve 7 kişi öldü, yaralananların sayısı 40'ı aştı. Olaydaki en çarpıcı noktalardan biri 6 intihar bombacısının aynı aileden olmasıydı. Ailenin babası bomba yüklü bir araçla birlikte kendisini havaya uçurdu. 18 ve 16 yaşındaki iki oğlu, motosikletle saldırıyı gerçekleştirdi. Anne ise 9 ve 12 yaşındaki kızlarıyla birlikte girdiği kilisenin içinde üzerindeki patlayıcıları infilak ettirdi.
Hürriyet 

Çin İlk Yerli Uçak Gemisini Test Ediyor 
Çin'in ilk yerli uçak gemisi Type-001A'nın seyir testleri başladı. Çin Merkezi Televizyonu'nun (CCTV) haberine göre, ülkenin Liaoning eyaletindeki Dalien Limanı'ndan törenle ayrılan Type-001A'nın iletişim, yangın söndürme, yakıt ve elektro-mekanik gibi temel sistemleri test edilecek. Çin devlet şirketi China Shipbuilding Industry Corp. (CSIC) tarafından üretilen uçak gemisinin ilk testinde hava araçları ve silah sistemleri yer almayacak. Geminin 2020'de tamamen operasyonel şekilde ordunun envanterinde yerini alması bekleniyor. Çin'in Type-001A'nın dışında ilk uçak gemisi Liaoning halihazırda Çin Halk Kurtuluş Ordusu (ÇHKO) tarafından tatbikatlarda kullanılıyor. Sovyet yapımı Liaoning, Ukrayna'dan getirilmiş, Eylül 2012'de ÇHKO envanterine alınmıştı.
Hürriyet 

EKONOMİ 
Euro: 5,0473-5,0537
Sterlin: 5,7312-5,7372                                 
Gram Altın: 179,6586-179,9113

Dev Fırsat 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin İngiliz yatırımcılara en iyi şekilde ev sahipliği yaptığını vurgulayarak, "Katma değeri fazla ve yüksek teknoloji içeren ürünleri birlikte üretme imkanlarını araştıralım. Türkiye'nin operasyonel imkanı ve Birleşik Krallık'ın finans gücü bir araya geldiğinde ortaya çıkacak sinerji her iki taraf için de büyük kazanç sağlayacaktır. Gelin bu büyük fırsatı birlikte değerlendirelim" dedi.
Milliyet 

Gel Vatandaş Gel Çeyrek 40 Lira! 
Altın fiyatı rekor üzerine rekor kırmaya devam ederken, beraberinde 'sahtekarlar' da türedi. Sosyal medyayı kullanan altın fırsatçıları, buralarda açtıkları hesaplarla sahte çeyrek, yarım ve Cumhuriyet altını satıyor. Üstelik bu altınlara, sadece Darphane tarafından basılabilecek mührün de kopyasını ekliyorlar. Alıcısı oldukça çok olan altınlar, 40, 50 ve 60 liradan satılıyor. Gerçekte, gram altının fiyatı 182 TL, çeyrek altın 300 TL, Cumhuriyet altını da 1218 TL civarında seyrediyor.
Milliyet 

Müdahale Bekleyelim Mi? 
Yüzde 1.5 olarak beklenen Nisan ayı tüketici enflasyon verileri yüzde 1.87 olarak açıklandıktan ve de hükümetin başta emekliler olmak üzere geniş kesimlere yönelik bir yandan nakdi ödeme, diğer yandan vazgeçtiği alacakları ile ilgili olarak af/ indirim paketi açıklaması sonrasında piyasalardaki oynaklık arttı, kurlar ve faizler yükselirken, borsa da sert düştü. Geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ekonomi kurmayları ile bir araya geldi. Bu toplantıdan piyasadaki oynaklığı yatıştıracak bazı önlemler gelebilir beklentisi ile kurlarda kısmi geri çekilmeler yaşandı.
Vatan 

1.1 Milyar $ Yatırımla İşsizlik Yarıya İnecek 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye'de işsizliğin en yüksek olduğu il yüzde 28.2 ile Mardin. Durum böyle olunca küçük büyük her türlü yatırım kentin ekosistemi için çok büyük önem taşıyor. 4 bin yıllık tarihi bulunan ve sayısız medeniyete ev sahipliği yapmış Mardin, şimdilerde tarihi bir yatırıma ev sahipliği yapıyor. Cengiz Holding, ülkenin çeşitli yerlerindeki madenlerinden elde ettiği atıkları burada 1.1 milyar dolar yatırımla kurduğu 5 fabrikadan oluşan gübre üretim tesisi ile değerlendirecek. Yatırım sayesinde 620 milyon dolarlık gübre ve metal ithalatının önüne geçilecek. Ayrıca tesislerin kentte oluşturduğu ekosistem bölgenin kanayan yarası olan işsizliği de büyük oranda azaltacak.
Vatan 

Eski Mülke Yeni Değer 
Bilanço esasına göre defter tutan tam mükelleflerin taşınmazlarına bir kerelik yeniden değerleme imkânı getiriliyor. Enflasyon düzeltmesi en son 2004 yılında yapıldı. Bu tarihten sonra şartlar oluşmadığı için mükelleflerin kayıtlarındaki taşınmazlar o günün maliyetiyle kaldı. Şimdi 30 Eylül 2018 tarihine kadar mükellefler aktiflerine kayıtlı bulunan taşınmazları yeniden değerlemeye tabi tutabilecekler. Bu düzeltme ile mali tablolar düzelecek. Şirketler daha rahat kredi alabilecek. Bir şirket örneğin 2005 yılında 20 bin liraya bir arsa almışsa kayıtlarında arsa hala bu değerden gözüküyor. Şimdi yapılacak yeniden değerleme ile arsanın değeri enflasyon oranında yükseltilecek. Şirketler arsanın değeri yükseldiği için kredi alırken gösterdikleri teminat da yükselmiş olacak. TBMM'ye sunulan
Hürriyet
  
SPOR 
Alkışlar Nafia Kuş'a 
Avrupa Tekvando Şampiyonası'nda Türkiye rüzgârı son gününde esti. Nafia Kuş, kadınlar 73 kiloda zirveye çıktı. Rusya Federasyonu'na bağlı Tataristan Cumhuriyeti'nin başkenti Kazan'da düzenlenen organizasyonda tatamiye çıkan Nafia, finalde Rus Arina Zhivotkova ile karşılaştı. Güçlü rakibini 5-0 yenen milli sporcu altın madalyaya uzandı. 2016'da Avrupa ikincisi olan Kuş ilk şampiyonluğunu yaşadı.
Milliyet 

Rodrıgues'e Cenk Tarifesi 
Galatasaray'da Garry Rodrigues fırtınası eserken, yetenekli futbolcu için İngilizler kesenin ağzını açtı. Yıldız futbolcuyla aylardır ilgilenen Premier Lig takımlarından Newcastle United'ın, yaz dönemi için çok cazip bir öneri hazırladığı belirtildi. Newcastle United'ın, sarı-kırmızılı yıldızı kadrosuna katmak için Cim-Bom'a Cenk Tosun tarifesini sunacağı öğrenildi. Everton'ın ara transfer döneminde bonuslar hariç sadece garanti ücret olarak 23 milyon euroya kadrosuna kattığı siyah-beyazlı golcü için verilen bedeli kıstas olarak belirleyen Newcastle ekibinin, benzer bir teklif ile Galatasaray'la masaya oturmaya hazırlandığı belirtildi. Galatasaray'ın böylece Garry Rodrigues için düşündüğü bonservis geliri de bu şekilde gerçekleşmiş olacak. Sarı-kırmızılılar, hem futbolcunun çıkışı hem de Şampiyonlar Ligi'nde yer alacak olmalarını pazarlıkta kullanmak istiyor.
Milliyet 

Bir İhtimal Daha Var 
Sezonun bu haftalarında, zirveden kopmuş bir Beşiktaş için, elbette Osmanlıspor kolay bir deplasman olmayacaktı. Üstelik Quaresma, Pepe, Atiba, Tosic ve Adriano gibi eksiklerinizin yanında, rakibin küme düşme hattında olması da, Kartal'ın işini daha da zora sokan etkenler oldu. Serdar Gürler'in 6. dakikada attığı golle, psikolojik açından oyunda bir türlü üstünlük kuramayan Beşiktaş, 11. dakikada Larin'in kafa vuruşuyla, 33'te Lens'in auta giden şut girişimlerinden başka bir şey yapamadı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme