15 Mayıs 2018 Salı

15.05.2018 Genel Gündem15.05.2018 
TÜRKİYE 
Alçakça Bir Katliam 
Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımasının ardından yaşanan katliama sert tepki gösterdi. Ankara'ya gelişinde Esenboğa Havaalanı'nda açıklamalarda bulunan Yıldırım, şunları söyledi: "Bugün ABD'nin Büyükelçiliği'ni Kudüs'e daha önce taşıma kararı neticesinde büyükelçilik açılışı için İsrail'le beraber Kudüs'te kutlama yapıyor. Eğlence yapıyorlar. Aynı zamanda da kendi haklarını, bağımsızlıklarını, topraklarını çoğu işgal edilmiş vatanlarını kurtarmak, feryatlarını dünyaya duyurmak için genç silahsız siviller o olayı protesto ederken, İsrail askeri gözünü kırpmadan, 43'e varan masum savunmasız Filistinlileri şehit ediyor. 2 bine yakın da yaralı var. Bu alçakça bir katliamdır. Şiddetle kınıyoruz."
Milliyet


Artık Yeter, Söz Millet İttifakı'nın 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ABD'nin Tel Aviv Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşıma kararını eleştirirken her zaman Filistin halkının yanlarında olduklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, Demokrat Parti'nin 1950'lerdeki seçim sloganına atıf yaparak, "Her bir kapıyı tek tek çalacağız, Türkiye, çocuklarımız, ülkemiz için çalacağız ve diyeceğiz ki 'Artık tamam, yeter söz milletindir, Millet İttifakı'nındır söz' diyeceğiz" diye konuştu.
Milliyet
  
Kudüs Kararını Reddediyoruz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'de düşünce kuruluşu Chatham House'da katılımcılara hitap ederken, ABD'nin İsrail'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasıyla ortaya çıkan gelişmeleri değerlendirdi. Erdoğan şunları söyledi: İç siyasi hesaplarla, üç semavi dinin de kutsalı olan Kudüs'ün statüsünü değiştirmeye yönelik adımlar tüm itirazlara rağmen bugün hayata geçiriliyor. Bu tablo karşısında kendimizi ikinci dünya savaşı öncesinin karanlık günlerinde hissetmekten alı koyamıyoruz. Bize ve tüm insanlığa dayatılmaya çalışılan bu tabloya biz itiraz ediyoruz. Biz BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üye ile dünyayı yönetmesini asla kabul etmiyoruz. Dünyanın çivisi çıktıysa, o çiviyi yerine sokacak olan sert bir çekiç darbesi değildir, umuttur diyalogdur, paylaşmaktır.
Vatan

İlk 10'a Girme Vaadi 
İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Meral Akşener, seçim kampanyasını Ankara'dan başlattı. ATO Kongre Merkezi'nde gerçekleşen toplantıya, milletvekilleri, GİK üyeleri, il ve ilçe başkanları ile milletvekili aday adaylarının yanı sıra çok sayıda partili katıldı. Salona sığmayan kalabalık için de salon dışına ekranlar kuruldu. Alkışlar ve sloganlar eşliğinde salona giren Akşener, AK Parti iktidarını eleştirerek şunları söyledi: Ben bugün burada 16'ncı yılını yaşamakta olan iktidarın eleştirisi ağırlıklı bir konuşma yapmayacağım. Buna lüzum hissetmediğim için değil, bir siyasi partinin lideri, iktidarının 16'ncı yılında milletine, adalet ve özgürlük vaat eden bir manifesto yayınlamaya ihtiyaç duyuyorsa, milleti saf yerine koymaktan öte, kendi tükenmişliğini itiraf ediyordur. Sözün tükendiği yerdir."
Vatan

Abd'nin Tavrı Barış Getirmez 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Kudüs'e taşımasına ilişkin, "ABD'nin bu tavrı Ortadoğu'ya barış getirmez. Kudüs sadece Filistin'in, İsrail'in, bunlarla ilgili bir yer değildir. Kudüs, Müslümanlar için mübarek yerlerden biridir. Bu tür davranışlarla yeni çatışma ortamlarının olması kaçınılmazdır. Bölgede yeni çatışmaları doğurabilir" dedi. İnce, Konya Ereğli'deki mitingde şöyle konuştu: "Bugün (dün) ilginç şeyler oluyor. ABD'nin bu tavrı Ortadoğu'ya barış getirmez. Yanlış bir iş yapıyorlar. Kudüs sadece Filistin'in, İsrail'in, bunlarla ilgili bir yer değildir. Kudüs, Müslümanlar için mübarek yerlerden biridir. Yapılan iş yanlıştır. 1980'de Birleşmiş Milletler'in (BM) 'Kutsal Kudüs şehrinin statüsünü ve karakterini değiştirme' diye kararını bir kez daha hatırlatıyorum. Daha geçtiğimiz günlerde 128 devlet ABD'nin bu kararına 'hayır' demişti. Bu tür davranışlarla yeni çatışma ortamlarının olması kaçınılmazdır. Bölgede yeni gerginlikler, yeni çatışmaları doğurabilir."
Hürriyet

DÜNYA 
Kanlı Pazartesi 
ABD'nin İsrail'deki büyükelçililiğini Kudüs'e taşıma kararı Müslüman dünyasında büyük tepkilere neden olsa da o tarihi karar dün gerçekleşti. ABD Başkanı Donald Trump'un kızı İvana Trump ve İsrail devlet erkanının katıldığı törenle büyükelçilik binası Kudüs'ün Arnona bölgesinde açıldı. Yeni binanın faaliyete geçeceği güne kadar büyükelçilik, eski konsolosluk binasında hizmet verecek. Eski konsolosluk binasındaki bir ofise taşınan Büyükelçi David Friedman da açılışın ardından bugün resmen görevine başladı.
Milliyet 

Dünyanın En Güvenli Yeri 
ABD ile Sovyetler Birliği arasında yaşanan Soğuk Savaş'ın en gerilimli döneminde Kuzey Amerika hava sahasını korumak için inşa edilen Colorado eyaletindeki Cheyenne Dağı üssü, geçtiğimiz günlerde basın mensuplarına kapılarını açtı. ABD ve Kanada hava sahasını denetlemek amacıyla 60 yıl önce kurulan 'Kuzey Amerika Hava Sahası Savunma Komutanlığı'nın (NORAD) ilk üssü konumundaki devasa yeraltı sığınağının inşası 1966'da tamamlanmıştı. Halen 300 personele ev sahipliği yapan üs, Soğuk Savaş'ın bitmesine karşın Amerikan ve Kanada topraklarına yönelik tehditleri önceden belirleme görevini sürdürüyor.
Vatan 

Sadr Sürprizi 
Irak'ta hafta sonunda düzenlenen genel seçimlerde Şii lider Mukteda es Sadr'ın desteklediği Sairun koalisyonu, başta başkent Bağdat olmak üzere pek çok kentte sandıktan zaferle çıktı. İlk sonuçlara göre Mukteda es Sadr'ı, Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin komutanları arasında yer alan Hadi el Amiri takip ediyor. Amiri, İran ile olan iyi ilişkileriyle tanınıyor. Üçüncü sırada ise Irak Başbakanı Haydar el İbadi'nin yer aldığı açıklandı. Irak'ta 18 bölgede oy kullanıldı. 10 bölgede oy sayımının tamamlandı. Şii liderler Sadr ile Amiri şimdiye kadar dört bölgede en fazla oyu aldı. Sadr'ın başkent Bağdat'tan da en fazla oyu alan aday olduğu belirtildi. Es Sadr, 2003 ile 2011 yılları arasında Irak'ı işgal eden ABD birliklerine karşı mücadele vermişti.
 Vatan

Paşinyan, Putin İle Bir Araya Geldi 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ermenistan'da protesto gösterilerinin ardından geçen hafta başbakan seçilen muhalif lider Nikol Paşinyan'la Karadeniz kıyısındaki Soçi kentinde bir araya geldi. Rus Sputnik'in haberine göre Ermenistan'ı Rusya'nın yakın müttefiki olarak niteleyen Putin, "Moskova, Erivan ile uluslararası arenada, başta BM olmak üzere uluslararası kuruluşlarda ve bölgesel kuruluşlarda güvenlik ve ekonomik kalkınma alanlarında aktif olarak çalışacak" diye konuştu. Nikol Paşinyan da, Ermenistan'daki kriz sırasında izlediği dengeli yaklaşım için Rusya'ya minnettar olduklarını ifade etti. İki ülke arasındaki stratejik müttefiklik ilişkilerinde değişiklik olmadığının altını çizdi.
Hürriyet

EKONOMİ
Euro: 5,1971-5,1989
Sterlin: 5,9056-5,9088                                 
Gram Altın: 183,8694-184,0070

İngilizlere' Teşvik Daveti 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bloomberg Yatırımcı Yuvarlak Masa toplantısında, trilyonlarca dolarlık fonları yöneten İngiltere'nin önde gelen firmalarının yöneticileri ile bir araya geldi. Erdoğan, Türkiye'de yatırım çağrısı yaparak özellikle katma değeri yüksek ve yüksek teknolojili ürün üretiminde iki ülke firmalarının işbirliği yapabileceğini söyledi.
Milliyet

Esnaf 'Özel Kartla' Dünyaya Açılacak 
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Esnaf Kart ile Türkiye'nin 2023 vizyonunda mihenk taşı olacak bir projeye imza atıldığını belirterek, "Kars'ta, Malatya'da, Aydın'da, Tekirdağ'da hangi ilde olursa olsun esnafımızın ürünleri, sanatkarlarımızın el emeği göz nuru ürünleri 'e-pttavm' vasıtasıyla dünyaya sunulacak" dedi.
Milliyet

Cari Açık Her Ay Açık 
Doğrudan yatırımlarda net giriş 1 milyar 29 milyon dolar olmasına rağmen Türkiye'nin cari işlemler hesabı, Mart'ta 4 milyar 812 milyon dolar açık verdi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Mart 2018 dönemine ilişkin ödemeler dengesi verileri açıklandı. Buna göre, cari işlemler açığı, Mart'ta geçen yılın aynı ayına kıyasla 1 milyar 695 milyon dolar artarak 4 milyar 812 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bunun sonucunda, 12 aylık cari işlemler açığı 55 milyar 380 milyon dolara çıktı.
Vatan

6 Bin Avm Kiracısı Şalterini İndirecek 
Tüm Restoranlar, Lokantalar ve Tedarikçiler Derneği (TÜRES) Genel Başkanı Ramazan Bingöl, son yıllarda sıkça gündeme gelen döviz kuruna bağlı AVM kiralarına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye'de irili, ufaklı yaklaşık 400 alışveriş merkezinde 6 bin üyelerinin olduğu bilgisini veren Bingöl, bu AVM'lerin dolar veya euro üzerinden kira aldığını ve sözleşmelere 3-5 yıl kiracı kalma şartı eklediğini söyledi.
Vatan

Eleştirileri Hak Etmiyoruz 
Borsa İstanbul Yönetim ve İcra Kurulu Başkanı ve Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanvekili Himmet Karadağ, "Varlık Fonu stratejik planlama verilmediği için herhangi bir işlem yapmıyoruz, hükümet o konudaki startı ne zaman vermek isterse o zaman verir. O bizi aştığı için o konuda bir beklentimiz yok. Birkaç hafta içinde bağımsız denetimimiz tamamlanacak" dedi. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul'un katkılarıyla İstanbul Finans Enstitüsü (İFE) tarafından Borsa İstanbul'da düzenlenen "İstanbul Uluslararası Finans Merkezi - Birleşme Bütünleşme" temalı toplantıda İstanbul Uluslararası Finans Merkezi'nin bugünü ve geleceği değerlendirildi.
Hürriyet

SPOR
Süper Fener 
Kadınlar Basketbol Süper Ligi'nde normal sezonu lider bitiren Yakın Doğu Üniversitesi, play-off final serisindeki ilk maçta Caferağa'da konuk ettiği Fenerbahçe'ye 83-76 yenildi, sarı-lacivertli ekip seride 1-0 öne geçti. Euroleague'deki maçların aksine, ligde rakibine iki kez üstünlük kuran Fenerbahçe, final serisinin ilk maçına fırtına gibi başladı ve özellikle dış şutlarla kontrolü ele aldı. Ayşe-Verameyenka ikilisine McBride ile yanıt verse de rakibinin hücum temposuna ulaşamayan Yakın Doğu ilk çeyreği 26-23, Fenerbahçe'nin 9'da 7 üç sayı ile olağanüstü bir üç sayı isabetine ulaştığı devreyi de 53-45 geride bitirdi. Yakın Doğu 2. yarıda savunmasını sertleştirse de Vaughn ile boyalı alandan skor bulan Fenerbahçe, üstünlüğünü korumayı başardı ve son çeyreğe de 67-57 galip girdi.
Milliyet

Almanların Gönlü Türkiye'den Yana 
UEFA Euro 2024'e ev sahipliği yapmak için adaylığını koyan Türkiye'ye Almanlar da destek verdi. Avrupa'da geçtikleri 20 ülke boyunca araçlarında "Birlikte Paylaşalım" pankartları taşıyarak Türkiye'nin UEFA EURO 2024'u alması için uğraş veren 13. Europa- Orient Doğu-Batı Dostluk ve Barış Rallisi'nin katılımcıları, TFF'nin Riva'daki idari merkezini ziyaret ederken, Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann da Türkiye'nin adaylığına destek sağladı. 60 takımdan
Milliyet

Sosa'nın Aklı Beşiktaş'ta 
Transfer çalışmalarını bir süredir büyük gizlilik içerisinde sürdüren Beşiktaş'ta, Burak Yılmaz'dan sonra gündeme gelen bir başka Trabzonsporlu oyuncu Jose Sosa oldu. Bordo-mavili forma altında bekleneni veremeyen 32 yaşındaki Arjantinli oyuncunun, Beşiktaş'a geri dönmek istediğini dolaylı olarak siyah-beyazlı yöneticilere ilettiği ortaya çıktı.
Milliyet

Umudum Olsun Yeter 
Fenerbahçe hem kazanıp hem de lider Galatasaray ile arasındaki averaj farkını kapamak için sahadaydı. Bu çerçevede taktik anlayışında değişikliğe gitti. Çift forvetle sahaya çıkan sarı -lacivertliler, her zamankinden farklı olarak orta sahada bir kişi eksik oynamanın sıkıntısını kısa süreli de olsa yaşadı. 2'de Aatif'ın getirdiği topu Kravchenko kendi ağlarına gönderdi: 0-1. Buna rağmen ev sahibi, hızlı hücumlarda tehlikeli olabileceğinin sinyalini verdi. 19'da Osman'ın yerde kaldığı ve penaltı beklediği pozisyonun ardından sarı-lacivertliler oyunu hızlı oynadı ve Fernandao golü buldu: 0-2. 20'deki bu gol sonrası Karabükspor'un direnci tamamen kırıldı. Sarı-lacivertliler kalan bölümlerde daha rahat şekilde oynamaya başladı. Hasan Ali'nin ortasında Fernandao'nun fizik dezavantajına rağmen zor pozisyondaki vuruşu sonrası skor 0-3'e geldi. 38'de Aatif'ın estetik hareketleri ve ceza sahası içinde beş kişi arasından yerden yaptığı plase ile ilk yarı 0-4 ile kapandı. İkinci yarı başında da Fenerbahçe averaj farkını kapamak için yine hücumu düşünüyordu. Soldado önünde bulduğu topa iyi vurdu ve skor 47'de 0-5 oldu. Takımın temposu düşünce Kocaman, iki hamle yaptı. Dirar ve Janssen oyuna girdi. Karabük kalecisi Rybka iki önemli kurtarış yaparken savunma da iyice kendi ceza sahası içine gömülmüştü. Bu kilidi açan Dirar'ın 77'deki sert şutu oldu: 0-6. İlk kornerini 80'de kullanan Karabükspor bir gol bulabilmek için çabalasa da Volkan Demirel 86'da net bir kurtarışla Ergin'in golüne izin vermedi. Son sözü uzatmalarda Janssen söyledi: 0- 7. Sarı lacivertiler, Karabük'ten istediğini alarak ayrıldı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme