16 Mayıs 2018 Çarşamba

16.05.2018 Genel Gündem16.05.2018

TÜRKİYE 

Tbmm, Filistin Katliamını Kınadı 
ABD'nin Kudüs'te büyükelçilik açma girişiminin ardından İsrail'in Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliam, TBMM Genel Kurulu'daki özel gündemli toplantıda kınandı. TBMM Genel Kurulu, dün Meclis Başkanı İsmail Kahraman başkanlığında İsrail'in uyguladığı şiddete ilişkin özel gündemle toplandı. Kahraman, insanlık adına utanç verici bir durumla karşı karşıya kalındığını belirtirken, "Dün, gözleri gör, kulakları sağır, kalpleri mühürlü, vicdanları kara insanların günüydü. Bütün insanlığın öldürüldüğü bir güne daha şahit olduk İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi kamplarını görmüş bir milletin mensuplarının tarihten ibret almadıkları görülüyor. İsrail devletini yönetenlerden daha sorumlu siyaset etmelerini ve Filistinlilerin üzerine ateş edilmesi emri verirken Nazi Almanyası'nda atalarının katledildikleri gaz odalarını, sabunlukları düşünmelerini tavsiye ederiz" dedi.
Milliyet


A, B Ve C Planlarımız Var 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisinin başkanlığı kazanıp, partisinin parlamentoda çoğunluğu kaybetmesi durumunda neler yaşanabileceği konusunda, "Dereyi görmeden paçalar sıvanmaz. Böyle bir neticeye göre hazırlıklarımız şüphesiz olacaktır. A, B, C planlarımız var. Fakat görünen o ki, şu anda iyi gidiyoruz. 40 gün sonra inanıyoruz ki Türkiye, çok daha farklı bir döneme uyanacaktır" karşılığını verdi. Erdoğan, İngiltere temasları kapsamında Bloomberg'de yatırımcılarla buluştu. Burada Bloomberg TV'ye de konuşan gündeme ilişkin değerlendirmelerde de bulundu.
Milliyet

81 Milyonun Kalbi Kudüs'te 
Başbakan Binali Yıldırım, ABD'nin büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasını, "barışa karşı sabotaj" olarak değerlendirdi, "İsrail'in şiddetine kol kanat geren Amerikan yönetimi bilmelidir ki zulüm, nemrutları abat etmediği gibi masumlara kurşun yağdıranları da abat etmeyecektir. Bu karar bizim için yok hükmündedir. Amerikan elçiliğinin açılışı, Müslüman kanı dökülen bir gün olarak tarihe geçmiş bulunmaktadır" dedi. Ak Parti grubu, dün Yıldırım başkanlığında toplandı. Yıldırım, ABD'nin büyükelçiliğini Tel-Aviv'den Kudüs'e taşımasıyla birlikte yaşanan olaylar konusunda özetle şunları söyledi:
Milliyet

Tarih Abd Ve İsrail'i Affetmeyecek! 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere'deki üç günlük resmi ziyareti kapsamında dün İngiltere Başbakanı Theresa May ile 10 Nolu ünlü Başbakanlık Ofisi'nde bir araya geldi. Önce ikili sonra heyetlar arası yapılan görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Erdoğan ve May'ın açıklamalarından satır başları şöyle: Müttefikimiz Birleşik Krallık'ı ziyaret etmekten memnunum. 24 Haziran seçimlerinin yoğunluğuna rağmen ilişkilerin önemine atfen bu ziyareti gerçekleştirdik. İngiltere'nin darbe girişimi sonrası bakan düzeyindeki dayanışması bizim için önemlidir. İlişkimizi Brexit sonrası nasıl geliştirebiliriz bunları değerlendirdik. PKK, FETÖ gibi terör örgütü üyelerinin iadesi konusunda İngiltere ile işbirliğinin geliştirilmesini istiyoruz.
Vatan

'Kanlı Pazartesi' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Meclis grubu toplantısında Filistin'de yaşanan katliama tepkisini dile getirdi. İsrail'deki büyükelçinin derhal çekilmesini, Mavi Marmara olayıyla ilgili 20 milyon dolarlık anlaşmanın iptal edilmesini isteyen Kılıçdaroğlu özetle şöyle konuştu: Tel Aviv'den Kudüs'e Amerika'nın büyükelçiliği taşındı. Gönül isterdi ki Trump da bunu uygulamasın. Hem diyeceksiniz ki bizim ülkemizde demokrasi var, ama öbür taraftan Ortadoğu'ya müdahale ediyorsun. Ortadoğu'nun kan gölü olmasına sessiz kalmanın ötesinde teşvik ediyorsunuz. Pimi çekilen bir bombayı, ortadoğu'nun kalbi olan Kudüs'e yerleştirdiler.
Vatan

Demirtas'a Destek 
İngiliz Reuters ajansının haberine göre İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener dün yabancı basınla buluşmasında eski HDP Eş Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın tutukluluğu ile ilgili soru üzerine şunları kaydetti: "Demirtaş henüz bir sanık, hakkında bir hüküm verilmedi. Dolayısıyla diyelim ki seçimler bitti, aradan üç ay geçti ve kendisi beraat etti. Aradaki seçim kampanyasındaki rekabet eşitsizliğini Türkiye nasıl izah edecek?" Yüksek Seçim Kurulu'nun Demirtaş'ın adaylığını resmen tescil ettiğini hatırlatan Akşener, "Biz hukukun herkes için eşit, tarafsız ve objektif işlemesi gayreti içindeyiz. Siyasetçilerin, aydınların, gazetecilerin tutuklu olarak yargılanmasının doğru olmadığını düşünüyoruz. Aday gösterilmiş bir kişinin de kampanyasını rahatlıkla bizlerle eşit koşullarda
Hürriyet

DÜNYA 
Filistin Ayakta 
ABD Büyükelçiliği'nin öceki gün Tel Aviv'den Kudüs'e taşınması sebebiyle Gazze'de başlayan ve İsrail askerlerinin Filistinlilere ateş açması sonucu bir katliama dönüşen olaylar dün de devam etti. Dün bir Filistinlinin daha öldürülmesi sonucunda hayatını kaybeden Filistinli sayısının 62'ye yükseldiği açıklandı. Dün Filistinliler'in 'Nakba' (Felaket) adını verdiği günün 70'inci yıldönümüydü. Nakba gününde Filistinlilerin topraklarından sürülerek mülteci konumuna düşmesi protesto edilirken dün protestolar Batı Şeria'da yoğunlaştı. Özellikle Beytüllahim ve Ramallah'ta Filistinli göstericiler İsrail askerleriyle çatıştı. İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde gece düzenlenen operasyonlarda "terör eylemlerine karıştıkları" iddiasıyla 19 Filistinlinin gözaltına alındığı belirtildi.
Milliyet

Kerkük'te Oylarının Çalındığını İddia Eden Türkmenler Ayakta 
Irak'ta yapılan genel seçimlerde ülke genelinde Sadr Hareketi lideri, Şii din adamı Mukteda es Sadr başkanlığındaki Sairun Koalisyonu, Kuzey Irak'ta ise Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) sandıklardan birinci çıktı. Ülke genelinde katılım oranı yüzde 44 olarak açıklanırken, bu oran Kerkük'te yüzde 40 civarında gerçekleşti. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliği'nin açıkladığı, 10 vilayetin seçim sonuçlarına göre Sairun Koalisyonu, birinci, Haşdi Şabi üzerinde etkili olan İran yanlısı Hadi el Amiri'nin başını çektiği Fetih koalisyonu ikinci parti oldu. Başbakan Haydar el Abadi'nin liderliğini yaptığı Nasır Koalisyonu ise üçüncü sıraya geriledi.
Milliyet

Kırım Köprüsü'nü Kamyonla Geçti 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın Ukrayna'dan topraklarına kattığı Kırım ile Rusya'yı birbirine bağlayacak Kırım Köprüsü'nün açılış törenine katıldı. Törende inşaat çalışmalarında yer alan işçilerle ve özel ekipmanlarla köprüdeki ilk geçişi yaptı. Köprüden normal geçişler, bugünden itibaren başlayacak. Köprünün yapım çalışmaları,Mayıs daha önce birbirine sadece feribot seferleriyle bağlanan Rusya ve Kırım arasındaki ulaşımı kolaylaştırmayı hedefliyor. Köprünün inşaat çalışmaları, iş takviminden 6 ay önce tamamlandı.
Vatan

Soros'a Ülkesinde İsyan 
Dünyanın birçok noktasında halk isyanı hareketlerini desteklemek ve rejimleri yıkmaya çalışmakla suçlanan George Soros'un Açık Toplum Enstitüsü, Macaristan'ın başkenti Budapeşte'den ayrılıp Almanya'nın başkenti Berlin'e taşınıyor. Konuyla ilgili açıklama yapan vakfın Başkanı Patrick Gaspard kararın nedeninin politik baskı olduğunu söyledi. Gaspard "Macaristan hükümeti çalışmalarımızı küçümseyip saptırdı ve siyasi kazanımlar için AB tarihinde görülmemiş taktiklerle vakfımıza baskı yaptı" dedi. Göçmen karşıtı Macaristan hükümeti vakfın ülkede göçmen yanlısı politikalarını yasaklamaya yönelik 'Stop Soros Act' (Soros'u durdurun düzenlemesi) isimli bir düzenlemeyi kabul etmeye hazırlanıyor. İlgili tasarı şubat ayında parlamentoya sunulmuştu.
Vatan

Kuzey Kore'den Zirveye İptal 
Kuzey Kore yönetimi, Devlet Başkanı Kim Jong-un ile Güney Kore lideri Moon Jae-in arasında bugün yapılması kararlaştırılan görüşmeyi askıya aldı. Kuzey Kore resmi haber ajansının aktardığına göre; Güney Kore'nin ABD ile yaptığı askeri tatbikatı "provokasyon" olarak nitelendiren Pyongyang yönetimi, Kim ile ABD Başkanı Donald Trump arasında 12 Haziran'da yapılması planlanan görüşmenin de gerçekleşmeyebileceği tehdidinde bulundu. ABD Dışişleri Sözcüsü ise, Trump-Kim görüşmesinin iptaline ilişkin Kuzey Kore'den herhangi bir bilgi gelmediğini, Washington cephesinde zirve için hazırlıkların sürdüğünü ifade etti. ABD lideri Trump, mart ayında, Kim Jong-un ile görüşmeyi kabul ederek dünyayı şaşırmıştı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da geçen ay Pyongyang'a gitmiş ve Kim ile görüşmüştü.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,2642-5,2672
Sterlin: 6,0075-6,0112                                 
Gram Altın: 185,0504-185,1711

Yüzde 20 İndirimli Konut Şov 
Hükümetin konut alıcısını ve piyasayı harekete geçirmek için attığı adımlara, gayrimenkul firmaları 'yüzde 20 indirim'le destek verdi. Konut geliştiriciler, GYODER, İNDER ve KONUTDER çatı örgütleri öncülüğünde dün hayata geçirdikleri kampanya ile 15 Haziran'a kadar konut alanlara yüzde 20 indirim yapacak. Kampanya hem peşin, hem de kredili alımlarda geçerli olacak. 41 firmanın 150 projesinde stoklarla sınırlı olacak kampanya ile 9 milyar liralık satış hacmi oluşturulması hedefleniyor. Şirketlerin kampanyaya dahil olacak binlerce konutu bulunuyor.
Milliyet

Piyasalara Başkanlık Mesajı 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, yeni dönemde para politikalarının nasıl olacağı konusunda, "Siz ülkede yürütmenin başısınız. Merkez Bankası bağımsızlığı söz konusudur ama Merkez Bankası da bu bağımsızlığının gereğiyle kalkıp herhalde yürütmenin başı olan bir Başkan'ın burada vermiş olduğu sinyalleri bir kenara koyacak hali yok. Halk para politikalarında sıkıntıya düştüğü zaman bunun hesabını Başkan'a sorar. Başkan'a soracağına göre bu konuda tabii para politikalarında etkin olan bir Başkan görüntüsü vermeye mecburuz. Bu birilerini rahatsız edebilir, ama mecburuz" dedi.
Milliyet

'Açık Hedefle Uyumlu' 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yaptığı yazılı açıklamada, Nisan 2018 dönemine ilişkin bütçe gerçekleşmelerini değerlendirdi. Nisan ayı bütçe açığının 2.8 milyar lira olarak gerçekleştiğini, geçen yıl Nisan'da bu rakamın 3 milyar lira olduğunu bildiren Ağbal, bütçe gelirlerinin Nisan'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21.8 artarak 64.6 milyar lira, bütçe giderlerinin yüzde 20.3 artarak 67.4 milyar lira olarak gerçekleştiğini belirtti.
Vatan

İstisnasız 1.000 Lira 
Hükümetin emeklilere iki dini bayram öncesi 1.000'er lira ikramiye verme kararı almasının ardından başlayan polemiklere Başbakan Binali Yıldırım son noktayı koydu. Başbakan hem ikramiye konusuna açıklık getirdi hem de ikramiye alacak olanların kapsamının genişletildiğini söyledi. Buna göre şehit yakını ve gaziler, vazife ve harp malulü aylığı alan er, erbaşlar, geçici köy koruculuğundan emekli olanlar, şeref aylığı alanlar, şampiyon sporcular, terörden zarar görmesi nedeniyle aylık bağlanan bütün vatandaşlar da bu ikramiyeden yararlanacak.
Vatan

Denizbank'ta Satış Bu Ay Tamamlanacak 
DenizBank'ın Mayıs ayı içinde satılması bekleniyor. Deniz- Bank Genel Müdürü Hakan Ateş, bankanın satışının bu ay içerisinde tamamlanmasını umduğunu söyledi. Ateş, "Tarih konusunda yetkili değilim, satışın Mayıs'ta tamamlanacağını tahmin ediyorum. İnşallah Mayıs'ta sonuçlanır" dedi. Daha önce Ateş, yüzde 99.85'i Sberbank'a ait DenizBank'ın Dubai'nin en büyük bankası Emirates NBD'ye satışıyla ilgili olarak "Emirates ile hissedarlık görüşmeleri, normal ticaret kuralları çerçevesinde sürüyor" açıklamasında bulunmuştu.
Vatan

Tobb Yönetiminde Büyük Değişim 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) yönetimi büyük ölçüde değişti ve 9 yeni isim yönetime girdi. TOBB'da dün yapılan seçimli genel kurulda Rifat Hisarcıklıoğlu yeniden başkanlığa seçilirken, yeni yönetimin sürprizlerinden biri Mahmut Özgener oldu. Geçen ay İzmir Ticaret Odası Başkanlığı'na seçilen Özgener yönetime girerken, Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar yönetimden çıktı.
Hürriyet

Piyasalar Gergin 
ABD tahvil faizlerinde 7 yılın zirvesine çıkılması, enflasyon beklentilerindeki artış küresel piyasalarda dolara güç kazandırdı. Dolar endeksi bu yılın zirvesine çıkarken gelişmekte olan para birimlerinde kayıplar var. Türk Lirası da dolar karşısında sert değer kaybetti. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın röportajıyla ilgili yorumlar, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Moody's ve Fitch'in Türkiye ekonomisine yönelik açıklamaları, Hazine ihalelerine gelen düşük talep de Türk Lirası'nda değer kaybını hızlandırdı. Dolar dün 4.4631 liraya çıkarak yeni rekorunu kırarken Euro da 5.3023 lirayla rekorda. Türkiye piyasaları kapandıktan sonra uluslararası işlemlerde ise dolar 4.4753 lirayı gördü. Dolarda bir haftalık yükseliş yüzde 4'ü buldu. Dolar rekor kırarken gösterge tahvil faizleri de yeni zirvelerini gördü. 2 yıllık faizler yüzde 17.5 ile 2009 yılından itibaren, 10 yıllık faizler ise yüzde 14.81 ile tarihinin en yüksek seviyelerine yükseldi. Borsa İstanbul yüzde 1.77 kayıpla günü 101 bin 540 puandan tamamladı. Bankalararası piyasada ise dolarda son işlemler 4.4401 liradan yapıldı. Analistlere göre, dün piyasada 1-1.5 milyar dolarlık bir çıkış yaşandı.
Hürriyet

SPOR 
Gençlik Haftası Başladı 
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Gençlik Haftası kapsamında Anıtkabir'i ziyaret etti. Gençlik Haftası'nın resmi açılışını gerçekleştiren Bakan Bak'a, Anıtkabir ziyaretinde 81 il ile Kuzey Kıbrıs Turk Cumhuriyeti, Almanya, Fransa, Hollanda, Avusturya ve Azerbaycan'dan gelen toplam 174 temsilci genç eşlik etti.
Milliyet
  
Tosıc'den Veda Kararı 
Dusko Tosic üç yıldır formasını giydiği Kartal'a vedaya hazırlanıyor... Beşiktaş'a transfer olduğu günden beri istikrarlı çizgisiyle sadece siyah-beyazlı takımın değil, ülkesinin milli formasını da sırtından çıkarmayan Sırp futbolcunun yurt dışından ciddi teklifler aldığı belirlendi. Geçtiğimiz yaz döneminde milli takım kriterlerini tutturabildiği için İngiltere'den talipleri çıkan Tosic'in bu kez Uzak Doğu'dan teklif aldığı öğrenildi.
Milliyet

Müthiş Birliktelik 
İnsana organ nakli yapılır da, vücut kabul eder eskisinden daha sağlam olur ya... Galatasaray ile Fatih Terim buluşmaları da, çok başarılı geçen "organ nakli" gibi... Bu buluşma ne zaman gerçekleşse, hem Galatasaray, hem Fatih Terim eskisinden çok daha sağlam, çok daha verimli, çok daha başarılı, çok daha mutlu oluyor. Fatih Terim'in Galatasaray'da geçen sekiz sezonu var. 2013-2014 sezonunda beş haftalık görevden sonra ayrıldığından bu sezonu elbette yok saymak lazım. Geride kalan 8 sezonda tam 6 şampiyonluk var.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme