17 Mayıs 2018 Perşembe

17.05.2018 Genel Gündem17.05.2018

TÜRKİYE 
KADIN ÖLÜMLERİNDE % 39 AZALMA OLDU... 
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Gölbaşı Vali Galip Demirel Vilayetler Evi'nde düzenlenen "Kadın Destek (KADES) Mobil Uygulama Tanıtım Toplantısı"na katıldı. Soylu, "Mart ayından itibaren pilot uygulama olarak açık bulunan KADES uygulaması, bugüne kadar 24 bin 584 kişi tarafından indirilmiştir. Acil durumda kalan 31 kadın tarafından ihbarda bulunulmuş ve alınan ihbarlara karşı gerekli müdahale yapılmıştır.
HÜRRİYET


ABD'NİN YARGILADIĞI ATILLA'YA 32 AY HAPİS... 
ABD'de İran'a yönelik yaptırımların ihlâl edilmesiyle ilgili davada suçlu bulunan eski Halkbank Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla (46) hakkında dün New York'taki ceza duruşmasında karar açıklandı. Hakan Atilla 32 ay hapis cezasına mahkûm edildi. Yargıç Richard Berman, 14 aydır New York'ta tutuklu bulunan Atilla'nın hapiste kaldığı sürenin de cezadan düşürüleceğini açıkladı. Atilla, toplam ceza üzerinden yapılacak yüzde 15'lik iyi hâl indirimiyle yaklaşık 14 ay Connecticut'taki federal hapishanede kalacak.
HÜRRİYET

AKAR'LA ÇALIŞMAM... 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran'da Cumhurbaşkanı olamaması halinde, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşısına aday olarak çıkmayacağını söyledi. İnce, seçildiği takdirde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'la da çalışmayacağını belirterek, "O yapıdaki insanlarla çalışmam mümkün değil" dedi
HÜRRİYET

FİLİSTİN DİRENİŞİNE DESTEĞİMİZ SÜRECEK... 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İngiltere temaslarının ardından yaptığı değerlendirmede Filistin'e yönelik adımların süreceğini belirterek, "Yaşanan hadiseler utanç tablosu. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Bundan taviz vermemiz mümkün değil Filistin yalnız değildir" dedi.
MİLLİYET

'A, B, C PLANLARI' TARTIŞILIYOR... 
Türkiye'nin 98 yıllık yönetim sistemini değiştirecek 24 Haziran seçimleri için geri sayım sürerken, siyaset kulislerinde seçim sonrası olası senaryolar ile Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, ortaya çı- kacak tabloya göre uygulamaya konulacağına işaret ettiği, "A, B, C planları" tartışılıyor. Erdoğan, İngiltere'de Bloomberg televizyonuna verdiği röportajda, kendisinin yeniden bu göreve seçilmesi, ancak parlamentoda partisinin çoğunluğu kaybetmesi durumunda neler yaşanabileceği yönündeki soruya "Dereyi görmeden paçalar sıvanmaz. Böyle bir neticeye göre hazırlıklarımız şüphesiz olacaktır. A, B, C planlarımız var" karşılığını verdi.
MİLLİYET

KUDÜS POLİTİKASI TUTARSIZ'... 
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün İYİ Parti Genel Merkezi'nde basın toplantısı düzenledi. İktidarın dış politikasını eleştiren Akşener, şunları söyledi: "Bu toplantıyı, ya- şadığımız iki vahim nedenle, yapma gereği duyduk. Birisi dış politikadaki, diğeri, ekonomideki gidişatla ilgili. Kudüs'te yaşananlar, artık bir bölgesel sorun olmaktan, çok daha öteye, bir insanlık sorunudur, bir katliamdır. Böyle zamanlarda, devletlere ve devlet temsilcilerine düşen, sadece kınamak olmamalıdır. Tıpkı ülkemiz yöneticilerin yaptığı gibi, sadece kınamak, mevcut durumun devamını sağlamaktan öteye gitmez.
MİLLİYET

CEZAEVİNDEKİ VEKİLLER ADAY GÖSTERİLMEYECEK... 
Milletvekili aday listesini 22 Mayıs'ta açıklaması beklenen HDP'de cezaevinde bulunan ve haklarında mahkumiyet kararı bulunan milletvekillerinin yeniden aday gösterilmemesi görüşü ağırlık kazandı. Hakkında hapis cezası kararı bulunan ancak bu dosyaları henüz görüşülmeyi bekleyen HDP'nin eski grup başkanvekilleri İdris Baluken ve Çağlar Demirel ile milletvekili Gülser Yıldırım'ın tekrar aday gösterilmemesi görüşü ağırlık kazandı ve bu görüş cezaevindeki isimlere iletildi.
MİLLİYET

 KARAMOLLAOĞLU: İSRAİL SADECE GÜÇTEN ANLAR.. 
.Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Temel Karamollaoğlu, dün Filistin Büyükelçiliği'ni ziyaret etti. Büyükelçi Faed Mustafa ile bir araya gelen Karamollaoğlu, görüşmede İsrail'in saldırılarına tepki göstererek Filistin halkının yanında oldukları mesajını iletti.
MİLLİYET

DÜNYA 
AKDENİZ'DE RUS SAVAŞ GEMİLERİ NÖBET TUTACAK... 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kalibr füzeleriyle donatılmış Rus savaş gemilerinin, Akdeniz'de sürekli nöbette olacağını bildirdi. Putin, Rusya Savunma Bakanlığı yetkilileriyle Soçi'de yaptığı görüşmede, uzun mesafeli deniz tatbikatlarının ve seyirlerinin devam etmesi gerektiğini söyledi. Bu yıl içerisinde toplam 102 gemi ve denizaltı seferinin planlandığını anlatan Putin, "Suriye'deki uluslararası teröristlerin saldırı yapma riskinin devam etmesi nedeniyle Kalibr füzeleriyle donatılmış Rus gemileri Akdeniz'de sürekli nöbette olacak" dedi.
HÜRRİYET

DIPLOMATIK RESTLEŞME... 
ABD'nin Tel Aviv'deki büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması üzerine Gazze'de İsrail ordusunun gerçekleştirdiği katliam bu ülke ile Türkiye arasındaki ilişkileri gerdi. İsrail'in Ankara Büyükelçisi Eitan Naeh dün sabah saatlerinde Ankara'dan tarifeli uçakla İstanbul'a geldikten sonra Atatürk Havalimanı'ndan bindiği uçakla Türkiye'den ayrıldı. VIP Salonu'nu kullanmayan İsrail Büyükelçisi Naeh yanında koruması ile Dış Hatlar Gidiş Terminali'nde normal yolcuların kullandığı alandan geçti. Pasaport kontrolünün ardından terminaldeki 205 numaralı salona gelen Naeh, burada sıraya girerek özel yer hizmetleri firması tarafından yapılan rutin kontrollerden geçti.
HÜRRİYET

İRANLI GENERAL HÜKÜMET PAZARLIĞI İÇİN BAĞDAT'TA... 
Irak'ta İran'a yakın olmayan eski Şii milis lideri Muktada el-Sadr'ın komünist ve laiklerin de destek verdiği koalisyonunun 12 Mayıs'taki seçimlerden galip çıkması Tahran'ı harekete geçirdi. İran'ın Ortadoğu politikasının mimarlarından olduğu söylenen Devrim Muhafızları'nın Kudüs Gücü'nün Komutanı General Kasım Süleymani'nin hükümet pazarlıkları için Bağdat'ta bulunduğu bildirildi.
HÜRRİYET

FİLİSTİN'E BİR DARBE DAHA... 
ABD'nin ardından Orta Amerika ülkesi Guatemala da büyükelçiliğini dün Tel Aviv'den Kudüs'e taşıdı. Büyükelçilik açılış törenine Guatemala Devlet Başkanı Jimmy Morales, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'nun yanı sıra ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman da katıldı. Açılış töreninde konuşan Netanyahu, ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşımasından iki gün sonra Guatemala'nın bu adımı takip etmesinin bir tesadüf olmadığını belirterek, Guatemala'nın her zaman ilklerin arasında yer aldığını belirtti.
MİLLİYET

KUZEY KORE'DEN İPTAL TEHDİDİ... 
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında yapılması planlanan tarihi zirve tehlikeye girdi. Güney Kore ve ABD'nin gerçekleştirdiği askeri tatbikat Kuzey Kore'nin büyük tepkisini çekerken, ülkenin tarihi zirveye katılmayı yeniden değerlendirebileceği açıklandı. Kuzey Kore Resmi Haber Ajansı KCNA'ya göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Kim Kye-gwan "ABD bizi köşeye sıkıştırır ve tek taraflı olarak nükleer silahlarımızdan vazgeçmemizi isterse, görüşmelere olan ilgimizi kaybederiz ve beklenen Kuzey Kore-ABD zirvesine katılıp katılmamayı yeniden değerlendirmemiz gerekir" dedi.
MİLLİYET

EKONOMİ 
Euro: 5,2309-5,2346
Sterlin: 5,9950-6,0012
Gram Altın: 183,7604-183,8958

RAHATLATAN YATIRIMLAR... 
İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı'nın araştırması, trafiğe kayıtlı araç sayısının 4 milyonu aştığı kentte, Avrasya Tüneli ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü kullananların sayısının artmasıyla 15 Temmuz Şehitler Köprüsü ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü'nü kullananların oranının yüzde 12 azaldığını ortaya koydu. Ulaşım Daire Başkanlığı, Trafik Ölçüm Sensörleri'ni kullanarak, 2015-2018 arasında kent genelindeki trafik yoğunluk değişimleri ve ulaşım projelerinin İstanbul trafiğine etkilerini araştırdı.
HÜRRİYET

 SANAYIDE HIZLI ÇEYREK... 
Sanayi üretimi hızlı büyümesini sürdürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre martta sanayi üretimi geçen yılın mart ayına göre yüzde 7.6 arttı. Takvim etkisinden arındırılmış bu yıllık büyümenin piyasa yüzde 8 seviyelerinde olmasını bekliyordu. Beklentilere paralel gelen sanayi üretimi verisinde mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış şubat ayına göre artış ise yüzde 0.2 oldu. Sanayi üretimi böylece ilk çeyrekte geçen yılın ilk çeyreğine göre yüzde 9.8 artmış oldu.
HÜRRİYET

'İHRACAT YAPSAK NE OLUR YAPMASAK NE OLUR'... 
İsrail Tarım Bakanı Uri Ariel, Türkiye'den tarım ürünleri ithalatını dondurduklarını açıkladı. Ariel, bu kararını Twitter'dan duyurdu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba da Ariel'e TRT Haber'de katıldığı bir programda cevap verdi. Fakıbaba, "İthalatı durdurmaları bizim için hiçbir anlam ifade etmiyor. Bizim gibi büyük bir ülke İsrail gibi küçük bir ülkeye ihracat yapsak ne olur yapmasak ne olur. Bizim ihracat miktarımız 17 milyar dolar. Bizim oysa İsrail'e ihraç ettiğimiz toplam mal miktarı 270 milyon dolar. Bu bizi hiç rahatsız etmez.
HÜRRİYET

MERKEZ TAKİPTE... 
Küresel piyasalarda güçlü dolar gelişmekte olan para birimlerinde kayıplar yaratırken Türk Lirası'ndaki kırılganlık da sürüyor. Dün, sabah güne 4.45 liradan başlayan dolar gün içinde dalgalı hareketini sürdürdü ve öğle saatlerinde psikolojik sınır olarak tanımlanan 4.5011 liraya çıktı. Bu seviye günlerdir sessizliğini koruyan Merkez Bankası'nı harekete geçirdi. Merkez Bankası yazılı açıklama yaparak, "Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri de dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır" dedi.
HÜRRİYET

DOLARIN ATEŞİ NE ZAMAN DİNER?.. 
Piyasalarda gerilim ve tırmanış devam ediyor. Dolar/TL kuru rekor üzerine rekor kırarken TL varlıklarda satışlar yaşanıyor. Piyasalar olağandışı fiyat hareketleriyle karşı karşıya. Dün günün ilk yarısında dolar ve euro rekor tazeledi. Dolar/TL 4.5010, euro/TL kuru ise 5.3247 ile tarihi zirvelerini gördü. Dolarda 4.50 seviyesi psikolojik olarak kritik. Aşılması halinde 4.60 - 4.70'lerin test edilmesi gündeme gelebilir.
MİLLİYET

MİLLİ ENERJİ İÇİN EĞİTİMDE ATAK... 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, enerji sektöründe donanımlı ve nitelikli insan kaynağının önemli olduğunu belirterek, "Milli enerji ve maden politikası Türkiye'nin gelecek hedefleriyle uyumlu şekilde hazırlandı. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için kalifiye, yetişmiş ve nitelikli insan kaynağının oluşturulması da gerekiyor" dedi.
MİLLİYET

 5 YILDA 1000 ENGELLİYE İSTİHDAM SAĞLAYACAK... 
KOÇ Holding, toplumdaki engelli bireylere mesleki eğitim verilerek istihdam oranlarının artırılması amacıyla, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ve İŞKUR iş birliğiyle yeni bir projeyi hayata geçirdi. 'Engellerin Ötesinde Bir Hayat İçin Geleceğe Hazırlıyoruz' projesinin imza töreninde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Engelli kardeşlerimizin istihdamı birinci önceliğimiz. Çalışma hayatında önlerine çıkabilecek engelleri kaldırmak için çalışıyoruz. Bütün bu çalışmalarımıza Koç Topluluğu ile imzalayacağımız protokol de çok daha ciddi katkı sağ- layacak. Pozitif sonuçlar elde etmemize vesile olacak" dedi.
VATAN

SPOR 
AİLE BOYU ŞAMPİYONLUĞA... 
Çalıştığı her yerde takım bütünlüğüne büyük önem veren Galatasaray Fatih Terim yine sürpriz bir uygulamaya gitti. Terim, Süper Lig'in son haftasında sezon finali niteliğindeki Göztepe karşılaşması öncesinde oyuncularının rahatlaması, stres atması ve aynı zamanda Florya'nın kenetlenmesi adına Galatasaraylı futbolcuların ve teknik ekibin ailelerini Metin Oktay Tesisleri'ne davet etti.
HÜRRİYET

 TRABZON'DA UEFA LİSANSI SEFERBERLİĞİ... 
Trabzonspor'da Başkan Ahmet Ağaoğlu'nun Mayıs ayının 15´i için oyunculara verdiği ödeme sözünün bir kısmının karşılandığı, ay sonuna kadar da kalan ödemelerin yapılacağı açıklandı. Trabzonspor Başkan Yardımcısı Önder Bülbüloğlu, "Daha önce 10 Mayıs´a kadar olan bu süreyi ay sonuna kadar uzattık. Yabancı oyuncuların yapılması gereken ödemeleri var. Hepsini titizlikle takip ediyoruz. Ana hedef 15 Mayıs´tı ama bu tam anlamıyla gerçekleştirilemedi. Ay sonuna kadar inşallah bunları gerçekleştireceğiz. Önemli olan UEFA lisansı alınabilmesi için oyuncuların ödemelerinin yapılması gerekiyordu. Bir kısmı yapıldı, kalan kısmının da yapılması gerekiyor. Ay sonuna kadar da süremiz var" dedi.
HÜRRİYET

TECRÜBE KONUŞACAK... 
Fenerbahçe Doğuş Basketbol Takımı, Turkish Airlines Euroleague Dörtlü Final (Final Four) organizasyonu için Sırbistan'a gitti. Belgrad'da 18-20 Mayıs'ta yapılacak Dörtlü Final organizasyonunda Fenerbahçe Doğuş'un yanı sıra Rusya'dan CSKA Moskova, İspanya'dan Real Madrid ve Litvanya'dan Zalgiris mücadele edecek. Sarı-lacivertli kafile, Atatürk Havalimanı'ndan turnuvanın düzenleneceği Belgrad'a hareket etti. Sarı-lacivertliler, organizasyondaki ilk maçını yarın Zalgiris ile yapacak.
MİLLİYET

BURAK'TA İŞLEM TAMAM... 
Mario Gomez ve Vincent Aboubakar gibi golcüler kaybetmesinin yanında Cenk Tosun'u da Everton'a gönderen Beşiktaş Yönetimi kadrosuna kattığı Negredo ve Vagner Love'dan istediği verimi alamadı. Gelecek sezon forvet için çalışmalarını erken başlatan siyah-beyazlı idareciler, bu sezon Trabzonspor formasıyla 23 gol atan ve 3 asist yapan Burak Yılmaz ile her konuda prensip anlaşmasına vardı. Golcü oyuncu Karadeniz ekibi ile bonservis sorununu çözmesi ve Beşiktaş Yönetiminin onay vermesi halinde yeni sezonda siyah-beyazlı formayı ikinci kez giyecek
MİLLİYET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme