18 Mayıs 2018 Cuma

18.05.2018 Genel Gündem

18.05.2018
Türkiye 
26. Dönem TBMM ikinci kurucu meclis'tir.. 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, AK Partili milletvekillerine, "Benim gözümde 26. Dönem TBMM, Birinci Meclis'ten sonraki İkinci Kurucu Meclis'tir. Kurucu sıfatını siz hak etmeyeceksiniz de kimler hak edecek" sözleriyle seslendi. AK Parti Genel Merkezi'nde milletvekilleriyle iftarda buluşan Erdoğan, konuşmasında özetle şunları söyledi: "Ana muhalefet partisi sık sık bize meydan okuyordu erken seçim çağrısı yapıyordu. Ana muhalefet partisinin başındaki zatın kalitesizliğini, riyakarlığını iyi bildiğimiz için bu çağrılara çok da itibar etmedik. Ancak MHP Genel Başkanı çok farklı gerekçelerle böyle bir çağrıda bulununca artık bu duruma daha fazla kayıtsız kalamayacağımızı gördük. Erken seçim fısıltısı adeta tüpten çıkan macun gibidir bir daha eski duruma döndürülemez.
Hürriyet
Üçlü Kudüs planı... 
Ankara'da tüm bu temasların içinde yer alan kaynağım, gelinen noktayı şu sözlerle özetledi: "Kudüs'ün durumu artık kritik. 'Kanlı Pazartesi', Kudüs'ü kaybettiğimiz gün olmamalı. Çünkü İsrail sürekli fiili durum yaratıyor. Buna ilişkin tedbir alınması lazım. Kudüs'ün durumu korunmalı." Tespit çok önemli ama bunun için atılması gereken adımlar var. Üstelik Ankara, bu adımların uluslararası camia olarak atılması gerektiğinin altını çiziyor. Bu nedenle önce her zeminde büyük katliamın kınanmasına öncelik verilecek. Üstelik bunun sadece İslam dünyası tarafından değil, küresel anlamda yapılması hedeflenecek.
Hürriyet

Geliyorlar... 
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT), Gazze'deki katliamın ardından ABD ve İsrail'e karşı atılacak adımları görüşmek üzere bugün İstanbul'da olağanüstü toplanıyor. Zirve sonuç bildirgesinde Doğu Kudüs'ün Filistin'in işgal altındaki başkenti olarak tanınması, BM'nin derhal harekete geçmesi, İsrail işgalinin sona erdirilmesi ve 1967 sınırlarında bağımsız Filistin devletinin kurulması yönünde güçlü mesajlar olması bekleniyor
Hürriyet

Terör koridoru planı bozuldu... 
Türkiye; Suriye sınırında ulusal güvenliği için ciddi tehdit oluşturan geliş- meler ile "terör koridoru" planını son 1.5 yıl içinde yaşama geçirdiği diplomatik manevralar ve askeri gücü ile büyük ölçüde sekteye uğrattı. Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekâtları ile güney sınırındaki sözde kantonların birleşmesi planı bozuldu, İdlib bölgesi de kurulan 12 gözlem noktası ile bir yay şeklinde Türk askerinin önemli ölçüde kontrolü altına alındı.
Milliyet

Aselsan milyar dolarlık icat çıkaracak!... 
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin haberleşme ihtiyaçlarının milli ve özgün olarak karşılanması amacıyla 1975 yılında kurulan, zaman içerisinde kendini geliştirerek önce bir savunma şirketine, bugün ise yerli ve milli teknoloji üretiminin merkezi konumuna dönüşen ASELSAN ikincil halka arz için düğmeye bastı. Yüzde 15'e kadar hisseyi halka arza hazırlanan şirket yatırımcı buluşmalarına (road show) Ortadoğu'dan başlıyor. Özsermayesine 210 milyon TL ekleyen şirket artırdığı bu sermayeyi halka açacak. Şirketin mevcut durumda halka açıklık oranı yüzde 15. Hafta sonu Birleşik Arap Emirlikleri ve Katar'da yatırımcılara şirketi tanıtacaklar. Ortadoğu turunun arkasından Avrupa ve Amerika tanıtımları başlayacak.
Milliyet

Fetö ve pkk mahkûmlar üzerinden kaos planlıyor... 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, kamuoyunda tartışmaya yol açan ve hükümetin "gündemimizde yok" açıklamasıyla "ittifakta çatlak mı var" sorularına yol açan af önerisine ilişkin çarpıcı bir yazılı açıklama yaptı. Cezaevlerinde 235 bin tutuklu ve hükümlü bulunduğunu, bunlardan belli bir oranın FETÖ'cü ve PKK'lı olduğunu hatırlatan Bahçeli, şunları kaydetti: "Geriye kalanları adi suçlu ve kader kurbanı dediğimiz suçlardan içeride. Bunların içinde af kapsamına giremeyecek suçu olan canileri, istismarcıları ayıkladıktan sonra kalanları gözünüzün önüne getirin.
Milliyet

Ben gariban bir adayım... 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, dün Amasya'da halka hitap etti. İnce'nin mesajları özetle şöyle: Ferhat ile Şirin'in hemşerileri, bu mübarek Ramazan'da birlikteyiz. Türkiye'nin mutluluğu, insanlarımızın huzuru, kardeşliği, barışı için, bir büyük şemsiye altında birlikte yaşamak için engelleri aşacağız ve başaracağız. Yeni düzenlemelere göre cumhurbaşkanı adayı partiden bağımsız kampanya yürütüyor, bir hesap numarası açıyor, bağış topluyor ve oradan harcama yapıyor. Bir küçük uçak kiraladık, İstanbul'dan buraya gedik. Su yakmıyor, benzin yakıyoruz.
Milliyet

Dünya 
Soçi'de sürpriz görüşme... 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün sürpriz şekilde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ı Karadeniz kıyısındaki Soçi şehrinde kabul etti. Görüşmenin ardından kısa açıklamalarda bulunan iki lider, Suriye'de yeni dönem önceliklerinin siyasi diyalog ve ülkenin yeniden inşası olarak ilan etti. Putin, "Suriye ordusunun özellikle son dönemde terörizme karşı elde ettiği başarılar, ülkenin kilit bölgelerinde teröristlerin silah bırakması sağlanmıştır" dedi.
Hürriyet

AB genişleme zirvesinde Türkiye yok... 
Uzun süredir Balkan ülkelerini görmezden gelen Avrupa Birliği, Rusya ve Türkiye'nin bölgedeki etkisinin giderek artmasının da etkisiyle dönem başkanı Bulgaristan'ın başkenti Sofya'da, 'AB-Batı Balkanlar Zirvesi' düzenledi. Bazı kesimlerin 'tarihi' olarak nitelediği zirvede, 2003'teki Selanik zirvesinde verilen, "Şartları yerine getiren Balkan ülkelerine kapımız açık" mesajının ötesine geçilemedi. Sofya zirvesi, AB'nin genişleme sürecinde Batı Balkanlar ile Türkiye'yi fiilen ayırdığının da teyidi niteliğinde. Toplantı sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, "Batı Balkanlar için AB'den baş- ka bir gelecek göremiyorum" dedi.
Hürriyet

 'BM, Türkiye'yi soruşturuyor' iddiası... 
İsrail basını, Birleşmiş Milletler'in Türkiye'nin İsrail yapımı elektronik ürünleri İran'a satarak BM yaptırımlarını delip delmediğini araştırdığını bildirdi. Buna göre, geçen yıl temmuz ayında İran'a gitmekte olan bir gemiye Birleşik Arap Emirlikleri'nde yapılan baskında Kudüs'teki Celem firmasının ürettiği, BM'nin nükleer anlaşma çerçevesinde yasaklı listesine aldığı elektronik ürünlerden tespit edildi.
Hürriyet

İki kore'nin ilişki durumu karışık!.. 
Bu hafta Güney Kore'yle gerçekleşmesi planlanan üst düzey görüşmeyi iptal eden ve ABD Başkanı Donald Trump ile 12 Haziran'da yapılacak olan zirveye katılmama tehdidinde bulunan Kuzey Kore'den yeni açıklama geldi. Kuzey Kore, Güney Kore ile bu hafta yapılacak üst düzey toplantıyı askıya almasına yol açan sorunlar çözülmediği sürece Seul ile görüşme masasına oturmayacağını açıkladı
Milliyet

Katliam olmamış gibi!.. 
İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği'nin açılışını protesto için Gazze'de düzenlenen gösterilerde 60 kişinin ölmesi ve 3 bin kişinin de yaralanmasından birkaç gün sonra "tavuk dansı" ile ortaya çıktı! Eurovision şarkı yarışmasında birinciliği alan İsrailli şarkıcı Netta Barzilai'yi, eşi Sara Netanyahu ile birlikte kendi evlerinde ağırlayan Baş- bakan Netanyahu, yaşanan trajik olaylara karşın neşeli tavırlarıyla dikkat çekti.
Milliyet

Ekonomi
Dolar: 4,4615-4,4637
Euro: 5,2690-5,2718
Sterlin: 6,0304-6,0348
Gram Altın: 184,8589-184,9520

Trump'ın yaptığı çılgınlık... 
Avrupa İklim Vakfı (ECF) CEO'su Laurence Tubiana, 2015 yılında imzalanan Paris Anlaşması'nın da mimarlarından biri. Tubiana geçtiğimiz hafta, ECF, Almanya'nın enerji konusundaki en etkin düşünce kuruluşu Agora Energiewende ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM) ortaklığında kurulan SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi'nin kuruluşu nedeniyle İstanbul'daydı. Kendisine Paris Anlaşması sonrasını, özellikle ABD Başkanı Donald Trump'ın anlaşmadan çekilme kararı açıklamasının ardından iklim mücadelesinde neler yaşandığını sordum. Trump'ın ABD'yi anlaşmadan çekme kararına yönelik "Elbette iyi haber değil" yorumu yapan Tubiana, "Diğer yandan Trump bu anlaşmanın ne kadar dirençli olduğunu gösterdi çünkü başka kimse çıkmadı" diyor.
Hürriyet

STK'lardan israil'e kınama... 
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "ABD Başkanı'nın hukuk ve demokrasi tanımaz yönüyle birleşen İsrail'in militarist, küstah ve insanlık dışı uygulamalarına sessiz kalınması, bunlara göz yumulması, tüm dünya için çok tehlikeli bir kapının açılmasına neden olacaktır" dedi. STK başkanlarıyla birlikte düzenlenen ortak basın toplantısında Hisarcıklıoğlu şunları söyledi: "Hiç kimsenin, kişisel heves veya politik çıkarları uğruna, milyarlarca insanın kaderiyle ve inancıyla oynamaya hakkı yok. Kudüs'ün tarihi statüsünün ihlali kabul edilemez. Ortadoğu'da yeni çatışma alanları oluşturmak ve bölgeyi ateşe atmaktan başka hiçbir amaca hizmet etmeyen bu kararı kesin bir dille kınıyoruz.
Hürriyet

Akaryakıta artık zam yok!.. 
Akaryakıt fiyatları hem ham petrol hem de kur etkisine karşı sınırlandırıldı. Resmi Gazete'de dün yayımlanan Bakanlar Kurulu kararıyla akaryakıt ürünlerinin yurt içi rafineri çıkış tutarında, uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurlarına bağlı artışlarda ÖTV, gerçekleşen artış tutarı kadar düşürülecek. Buna göre, benzin, motorin, LPG'nin Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK) ilan edilen akaryakıt bayi satış fiyatlarına esas alınan yurt içi rafineri çıkış tutarlarında, uluslararası petrol fiyatları ve döviz kurlarına bağlı artışlarda, bu malların tabi olduğu ÖTV, artış tutarı kadar azaltılacak. Akaryakıt ürünlerinin ithalat yoluyla temin edilmesi halinde, ÖTV de yeni düzenleme esas alınarak belirlenecek.
Hürriyet

Satış tamamlandı, doğan medya demirören'in oldu... 
Doğan Şirketler Grubu Holding AŞ (Doğan Holding), Demirören Medya Yatırımları Ticaret AŞ ile imzalanan "Hisse Satış Sözleşmesi" kapsamında doğrudan veya dolaylı bağlı ortaklıklarının pay senetlerinin satışı ve devrinin dün itibarıyla tamamlandığını ve satış bedelinin tam ve nakit olarak serbest şekilde hesaplarına intikal ettiğini duyurdu.
Milliyet

Yerli baz devrede ortak fiber yolda... 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Fiber optik altyapısında mükerrer yatırımdan kaçınılması adına önümüzde hafta Başbakan Binali Yıldırım'ın da katılımıyla fiber optik altyapısının ortak kullanılması, geliştirilmesi ve işletilmesine ilişkin lansman yapacağız" dedi. Arslan, Kars Kültür Merkezi'nde ilk yerli ve milli baz istasyonu ULAK'ın hizmete veriliş töreninde yaptığı konuşmada, yerli ve milli üretimin her alanda azami seviye çıkarılmasını istediklerini vurguladı.
Milliyet

Spor 
A. Madrid'den Türkiye'ye müjde...
Atletico Madrid, UEFA Avrupa Ligi finalinde Marsilya'yı 3-0 yenerek kupayı kazanırken, bu başarısı Türk takımlarının işine geldi. Türkiye'de Süper Lig'i 2. bitirecek olan takım, yeni sezonda Şampiyonlar Ligi'nde 3 değil 2 ön eleme oynayacak. Şampiyonlar Ligi'nde İngiltere, İtalya, Almanya ve İspanya'da ilk 4'e kalan takımlar, gruplara direkt katılırken, yeni UEFA statüsüne göre, Fransa'nın da ilk 3 kulübü doğrudan Şampiyonlar Ligi'ne katılacak. Bu durumda Süper Lig'de ikinci olacak takım bu ülkelerin takımlarıyla karşılaşmayacak. Çünkü, bu beş büyük ligden hiçbir takım ön elemelerde yer almayacak.
Hürriyet

Gençler'de bir garip işler...  
Gençlerbirliği, 4 büyük takımdan sonra ligin en uzun soluklu takımıydı. 29 yıl sonra ligden düştü; üstelik hazin şekilde 'İlhan Cavcav Sezonu'nda! Bu aslında sürpriz değildi çünkü 'Bir İlhan Cavcav Kulübü' olan Gençler'in, kurt başkandan sonra ne olacağı hep soru işaretiydi. Zira İlhan Cavcav, arkasında bir kadro yerine, 'babadan oğula' sistemini miras bıraktı. Oğul Murat Cavcav'ın da klasik 'babalar ve oğullar sendromu' yaşaması muhtemeldi, öyle de oldu. Oyuncu transferinde babası kadar mahir olamadı ama teknik direktör değişikliğinde aratmadı. Misal sezona Ümit Özat ile girdi, 4 maç sonra Mesut Bakkal geldi ve 8 maç sonra yine Ümit Özat..
Hürriyet

Haydi bir daha... 
Basketbolda Avrupa'nın 1 numaralı kupası THY Euroleague'in şampiyonunun belirleneceği THY Euroleague Dörtlü Finali bugün başlıyor. Sırbistan'ın başkenti Belgrad'daki Stark Arena'da gerçekleştirilecek organizasyonda, geçtiğimiz yılın şampiyonu Fenerbahçe Doğuş'un yanı sıra, İspanya'dan Real Madrid, Rusya'dan CSKA Moskova ve Litvanya'dan Zalgiris Kaunas takımları mücadele edecek.
Hürriyet

Veda zamanı!.. 
Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, yönetimle görüştüklerini ve Karabükspor maçı ile görevinin son bulacağını açıkladı. Çalımbay, yapılan toplantıda kendi durumuyla ilgili konunun da gündeme geldiğini belirterek, "Kendilerine 'benim mukavelem bitiyor' dedim. Onlar da 'hocam ne düşünüyorsunuz, nasıl yapalım' dediler. Ben de 'gelecek sezon çalışmayı düşünmüyorum' dedim. Göreve geldiğimde sözleşmem 2 yıldı, 1 yıl olmasını istedim. Trabzonspor camiasına, herkese saygım sonsuz. Teşekkür ettim ve yolumuzu ayırdık" dedi.
Milliyet

Şifre yine erken gol... 
Cim-Bom'da Teknik Direktör Fatih Terim, Göztepe ile oynayacakları şampiyonluk maçında strese girmemek için bundan önce olduğu gibi erken gol bulmalarının önemine dikkat çekti. Terim'in göreve geldiği günden bu yana ligde 10 maçta düğümü erken dakikalarda bulduğu gollerle açan sarı-kırmızılılar yarın yine bu yola başvuracak. Teknik kadro bu yüzden Göztepe kilidinin hemen açılması talimatını verdi. Buna göre Galatasaray şok presle rakibi hataya zorlayacak ve ilk dakikalarda bulunacak bir golün ardından daha garanti bir oyun sergilenecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme