19 Mayıs 2018 Cumartesi

19.05.2018 Genel Gündem19.05.2018

TÜRKİYE 
İnsanlık Sınıfta Kaldı 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "İslam dünyası Kudüs imtihanında sınıfta kalmıştır. Sadece İslam dünyası değil tüm insanlık da sınıfta kalmıştır" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı öncülüğünde Yenikapı Miting Alanı'nda Filistin halkına destek amacıyla düzenlenen 'Zulme Lanet Kudüs'e Destek' mitinginde şunları söyledi:
Hürriyet


Abidik Gubidik İşlere Girmeyin 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran seçimleri öncesi YSK üyelerini uyararak, "Abidik gubidik işlere girmeyin. Bu işlere girmeyin, görevinizi doğru yapın. Bu ülkenin bütün sokaklarına fotoğraflarınızı asarım, sokağa çıkamazsınız" dedi. İnce, Kırklareli ve Tekirdağ'daki mitinglerde şunları söyledi: "SAYIN Erdoğan Londra'ya gitti. 4 saat gittin, 4 saatte geldin, 8 saat. 5 saat de görüşme sürdü 13. Üç gün kaldı Londra'da. Şimdi size soruyorum, Sayın Erdoğan, Anadolu'da ya da Trakya'da bu 16 yıl içinde 3 gün bir ilde kaldı mı? Ne konuştunuz İngiltere'de, ne oluyor? F-35 uçaklarını 6 senedir ABD'den istiyoruz. Parasını veriyoruz, uçağı vermiyorlar, bu uçakların en belirgin özelliği şu uçak alçalarak piste iner ya bunlar helikopter gibi aşağı iniyor. 6 senedir parasını verdiğimiz halde vermiyorsunuz. Neden seçimden 3 gün önce 21 Haziran'da bu uçakları vereceğinizi söylüyorsunuz. Sizin gözünüzü boyamak için. Ya uşak bir devlet olacağız ya da Mustafa Kemal Atatürk'ün kurduğu bağımsız bir devlet olacağız. Karar milletimindir."
Hürriyet 

Zafere Giden Yolda İlk Adım: 19 Mayıs 
Osmanlı Devleti, Birinci Dünya Savaşı'ndan yenik çıktı. Yıldırım Orduları Grup Komutanı Mustafa Kemal, Mondros Mütarekesi'nin ardından ordusu lav edilince Adana üzerinden İstanbul'a döndü. Tarih 13 Kasım 1918'di. Çanakkale Savaşı'nın kahramanı Mustafa Kemal, 4 yıl önce yenilgiye uğrattığı düşmanın savaş gemilerini bu kez İstanbul açıklarında demirli görünce derin bir kederle içlendi. İstanbul; boğazı, koruları ve tarihi siluetiyle birlikte yasa bürünmüş, sevdiğini kaybetmiş kederli bir kadın güzelliği içindeydi. Genç paşa, "Hata ettim, İstanbul'a gelmemeli idim. Ne yapıp Anadolu'ya dönmenin çaresine bakmalı, geldikleri gibi giderler" dedi.
Milliyet 

Erdoğan'ın Sır Listesi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Ak Parti Genel Başkanı olmasının ardından partide başlattığı değişim sürecinin milletvekili aday listelerine de yansıması bekleniyor. Geçmiş seçimlerde Ak Parti Meclis grubunda ortalama yüzde 40-50 oranında değişim yaşanırken, kulislerde bu kez oranın yüzde 50'yi aşabileceği, değişim oranının üçte ikiyi bile bulabileceği konuşuluyor. Yeniden başvuran 22'si üç dönem potasında bulunan 293 milletvekili olmak üzere tüm aday adayları parti yönetiminden "işaret" beklerken, Erdoğan'ın her zamankinden farklı olarak dar bir ekiple çalışmalarını yürütmesi nedeniyle listeler çoğu parti yöneticisi açısından bile son ana kadar "sır" niteliği taşıyacak.
Milliyet 

İnce'ye Yanıt: Sizi Arayan Yalan Söylüyor 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in iadesine yönelik iddialarını yalanladı. Bozdağ dün twitter hesabından şu açıklamaları yaptı: "Türkiye, FETÖ kurucusu ve yöneticisi ve 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü dahil pek çok suçun bir numaralı faili terörist başı Fetullah Gülen'i ABD'den usulüne uygun talep etmiştir. Belli ki Sayın İnce, ABD'den arayana inanmış ve onun ağzıyla Türkiye'yi suçluyor. İşin aslını ve doğrusunu ben size söyleyeyim Sayın İnce. Sayın İnce, sizi ABD'den arayan her kimse yalan söylüyor. Siz de sorgusuz ABD'den arayan yalancıya inanıp beyanını kamuoyu ile paylaşıyorsunuz, kendinizi yalancıya gönüllü kullandırıyorsunuz, yalancıya yalancı şahitlik yapıyorsunuz. Sayın İnce, siz alenen yalan söylüyorsunuz ve ABD'den arayan her kimse onun ağzından utanmadan ülkenize iftira ediyorsunuz. Sayın İnce, unutma ki Türk halkı kendini kullandıranı da başkalarının kullandığını da yalancıyı da müfteriyi de sevmez. Böylelerine lider gözüyle de bakmaz. Hele hele başka ülkeden telefonla arayanların kullandığını kukla olarak görür. Kuklaları da Cumhurbaşkanı seçmez. "
Vatan 
 
DÜNYA 
Ab'den Abd'ye Karşı İran Önlemleri 
ABD Başkanı Donald Trump'ın İran ile nükleer anlaşmadan (JCPOA) çekilme ve anlaşma kapsamına giren alanlarda bu ülkeyle iş yapan şirketlere yaptırım uygulama tehdidinde bulunmasının ardından karşı önlemler üzerinde çalışan Avrupa Birliği dört ayaklı bir plan uygulama kararı aldı. AB Komisyonu, Sofya'da yapılan zirvede liderlerin yeşil ışık yakması üzerine İran'da yatırım yapan Avrupalı şirketlerin çıkarlarını korumak ve JCPOA konusundaki taahhütlerine bağlı olduğunu göstermek için atılacak adımları belirledi.
Hürriyet 

Teksas'ta Liseli Katliamı 
Yine ABD, yine okulda silahlı saldırı dehşeti... Kâbus bu kez Teksas eyaletinin Santa Fe kentindeki Santa Fe Lisesi'nde dün sabah saatlerinde meydana geldi. 10 kişinin hayatını kaybettiği, 2'si ağır 10 kişinin de yaralandığı silahlı saldırıyı okulun öğrencilerinden 17 yaşındaki Dimitrios Pagourtzis gerçekleştirdi. Harris İlçe Şerifi Ed Gonzalez, saldırıda hayatını kaybedenlerin çoğunun öğrenci olduğunu belirterek, olayla ilgisi olduğu düşünülen 18 yaşındaki bir öğrencinin daha yakalandığını bildirdi.
Hürriyet 

Libya Gibi Olmayacak 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton tarafından geçtiğimiz günlerde dillendirilen "Libya modeli" önerisi, bizzat Trump tarafından reddedildi. Bolton'ın yanında yaptığı son açıklamalarla, tarihi zirve öncesinde Kuzey Kore'de rahatsızlık yaratan Libya söylemini düzelten ABD Başkanı Trump, "Libya modeli Kuzey Kore için düşündüğümüz modellerden biri hiç olmadı" dedi. Bolton'ın dile getirdiği Libya modeli önerisi, Kuzey Kore'de tepki yaratmış ve Pyongyang, tarihi liderler zirvesinden çekilme tehdidinde bulunmuştu. Trump, "Libya modeli çok farklı bir şeydi. Biz Libya'yı önemli ölçüde yok ettik. Kaddafi'yi görevde tutmak şeklinde bir anlaşma yoktu. Eğer (Kuzey Kore ile) bir anlaşma yapamazsak o zaman belki bu model gündeme gelebilir" değerlendirmesini yaptı. Kuzey Kore, Trump ile yapılması planlanan zirveden çekilme tehdidinde, doğrudan ABD'nin Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton'ı suçlamıştı.
Milliyet
  
İlk Kadın Cıa Başkanına Onay 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) direktörlüğüne aday gösterdiği ve "işkenceci" geçmişiyle tartışılan Gina Haspel, Senato'dan onay alarak CIA'in ilk kadın direktörü olmaya hak kazandı. 100 üyesi bulunan Senato'nun Genel Kurulu'nda yapılan oylamada 45 "Hayır" oyuna karşılık 54 "Evet" oyu alan Haspel, CIA'in ilk kadın direktörü olarak görev yapacak. Kurumda 33 yıl görev yapan ve halen teşkilatın direktörlüğünü vekaleten yürüten Haspel'in, kısa süre içinde yemin ederek görevine başlaması bekleniyor.
Milliyet
 
EKONOMİ 
Euro: 5,2832-5,2915
Sterlin: 6,0493-6,0518                                 
Gram Altın: 186,4666-186,8833

İmsad'dan Destek Çağrısı 
Gayrimenkul sektörünü temsil eden Türkiye'nin önde gelen kuruluşları GYODER, İNDER ve KONUTDER'in güç birliği kampanyasına, inşaat malzemesi sanayisinin çatı örgütü Türkiye İMSAD da kayıtsız kalmadı. Türkiye İMSAD, sanayici üyelerine, kampanyaya destek olmaları yönünde çağrıda bulundu. Türkiye İMSAD olarak, 80 büyük sanayici firma, 35 alt sektör derneği ve 15 paydaş üye ile 112.3 milyar dolar toplam pazar büyüklüğüne sahip bir sektörü temsil ettiklerini belirten Türkiye İMSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, "Sektördeki dalgalanmanın aşılması, konut stokunun eritilmesi ve inşaat sektörünün gelişimi açısından GYODER, İNDER ve KONUTDER tarafından açıklanan kampanyayı çok doğru buluyoruz. Kamu, finans ve gayrimenkul sektörünün iş birliğine güzel bir örnek olan ve hem tüketiciye hem sektöre katkı sağlayan bu girişimi destekliyoruz" dedi.
Hürriyet 

Nbş'ye Tam Karşıyım 
GIDA, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı olmadığını ancak et, şeker gibi kritik sektörlerde devletin regülasyonunun olması gerektiğini belirterek, nişasta bazlı şeker tartışmalarına açıklık getirdi. Fakıbaba, "Hekim olarak ben tatlının da, unlu mamullerin de fazlasına karşıyım. Kaldı ki, nişasta bazlı şekere tam karşıyım. Zaten kotalarını azalttık. Ama nişasta bazlı şekeri tamamen kaldıran ülke yok. Çünkü o kıvamı tutmuyor. Ama bunu mümkün olduğunca azaltmak ve (ürünün) üzerinde ne kadar kullanıldığını yazmak, bunu bilmek tüketicinin hakkıdır" ifadelerini kullandı.
Hürriyet 

Türkiye'den Abd'ye Misilleme 
ABD'nin çelik ihracatına kısıtlama kararı nedeniyle ihracatı düşen Türkiye, görüşmelerden sonuç alamaması üzerine misilleme yoluna gidiyor. Karşılıklı yüksek vergi konulacak ürünler arasında, ABD Başkanı Donald Trump'ın çok oy aldığı bölgelerde üretilen Amerikan viskisi de var. Ekonomi Bakanlığı'nın açıklamasına göre, "ulusal güvenlik" gerekçesiyle 23 Mart'tan bu yana uyguladığı önlemlerden Türkiye'nin muaf tutulması için başlatılan girişimlerin sonuçsuz kalması üzerine ABD'ye karşı misilleme kararı alındı.
Milliyet 

Yapay Zeka İçin Enstitü Kuruluyor 
Bu yol haritasının yapay zeka bölümünü Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ile konuştum. Özlü, "Dördüncü sanayi devrimi denilen, Türkiye'nin sanayi devrimi olarak adlandırdığımız dijital atılım programının yol haritasını yaparken dijital teknolojilerde bir sınıflandırmaya göre 9, bir başka sınıflandırmaya göre 11 adet teknoloji üzerinde yoğunlaşma kararı aldık" dedi.
Milliyet
  
Konutta Tablo Tersine Dönecek 
Konut satışlarında yıl başından bu yana süren daralma Nisan'da da devam etti. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı konut satış istatistiklerine göre, Türkiye genelinde Nisan ayında 103 bin 87 konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı bir önceki aya göre yüzde 7.05, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9.9 geriledi. 2017'nin ilk 4 ayında 440 bin 226 konut satılırken, bu yılın aynı döneminde bu rakam 406 bin 964'e geriledi. Geçen yıla göre yüzde 7.5 gerileme yaşandı.
Vatan 

SPOR 
Joker Medel! 
Burak Yılmaz ve Demba Ba ile prensip anlaşmasına vararak transferde hızlı günler yaşayan Beşiktaş'ta, Dusko Tosic'in ayrılmasından sonra, yeni bir stoper alınıp alınmaması sorusu yönetimi ikiye böldü. Kadrosunda Pepe, Vida ve Mitrovic'i bulunduran siyah-beyazlı kulübün, dördüncü stoper olarak Medel'i kullanacağı öğrenildi. Teknik Direktör Şenol Güneş'in stoper istemesi durumunda Şilili futbolcuyu o bölgeye çekilebileceğini söyleyecek olan yönetim, defans yerine orta sahaya takviye yapacak. Musa Çağıran ve Emre Akbaba ile temasta olan idareciler, orta sahayı kalabalık tutarak Medel'i joker durumuna getirecek.
Milliyet
  
Bu Kulübün Kültürü Var 
Galatasaray Teknik Direktörü Fatih Terim, bugün Göztepe ile oynayacakları şampiyonluk maçı öncesi futbolcularına çok kritik mesajlar verdi. Bir puan alması halinde dahi mutlu sona ulaşacak olan sarı-kırmızılıların tecrübeli teknik adamı, "İşte geldik finale... Sezonun son maçına çıkıyoruz. Bu maç birçoğunuz için bir ilk olacak. İlk kez şampiyonluk göreceksiniz. Bu anlamda kariyerleriniz için önemli bir akşam olacak. Diğer taraftan 30 milyon kalp bizimle atacak. Sonra da aileleriniz... Onları düşünün. Çok önemli bir 90 dakikaya çıkacaksınız. Size ilk gün de inandım, bugün de... Buraya kadar geldik. Bu şampiyonluğu hak ettik" diye konuştuğu öğrenildi.
Milliyet

Bir Veda Busesi 
Süper Lig'de Trabzonspor, sahasında Kardemir Karabükspor'u 3-0 mağlup ederek sezonu galibiyetle kapadı. Ligin son haftasında Trabzonspor ile Karabükspor'un mücadele edecek bir hedefinin kalmaması maçı amaçsız bir hale getirdi. İki takımın hocası için oyuncuların konsantrasyonunu yerinde tutmak da bir hayli zordu. İlk 45 dakikada oynanan futbol da bunun en büyük ispatıydı. Yapılan pas hatalarının yanında, oyunda beklenen hızın sağlanamaması da pozisyon kısırlığına yol açtı. Trabzonspor, Okay, Kucka ve N'Doye ile kaleyi yoklasa da bu toplar ya Çağlar'ı ısındırdı ya da dışarı gitti. Ligden haftalar önce düşen Karabükspor ise maçtaki ilk şutunu 16'da Kage ile atarken, 19'da gole çok yaklaştı. Tecrübeli futbolcu, Uğurcan ile karşı karşıya kalsa da genç kaleci gole izin vermedi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme