20 Mayıs 2018 Pazar

20.05.2018 Genel Gündem20.05.2018 
TÜRKİYE  
Gençlere, Sporculara 19 Mayıs İftarı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Şuurlu bir gençlik istiyoruz. Listelerimizi hazırlıyoruz. Bu listelerimizin içinde 18, 19, 20 yaşında gençlerimiz de olsun istiyoruz" dedi. 19 Mayıs Atatürk'ü Anma Gençlik ve spor Bayramı nedeniyle Beştepe'de gençlerle ve sporcularla iftar programında buluşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, özetle şunları söyledi: İSTİKLALİMİZİN bu sembol gününü, istikbalimizin teminatı olan siz değerli gençlerimize armağan edilmiş olması rastgele bir tercih değildir. Gençlerimizden beklentimiz hangi alanda çalışırsanız çalışın en iyisi olmak için gayret göstermeleridir. Evelallah Hans, George bunlar yapar da Ahmet'imiz Mehmet'imiz yapamaz mı? Allah'ın izniyle onlar da yapar. Azmin önünde hiçbir şey dayanamaz. Bu iş budur. Ama diğer alanlar gibi siyaseti de boş bırakmayın. Zira listelerimizi hazırlıyoruz. Bu listelerimizin içinde 18, 19, 20 yaşında gençlerimiz de olsun istiyoruz. Martta yapılacak yerel seçimlere hazırlamak, bu yerel seçimlerle beraber artık 19, 20, 21, 22 mesela kazanacak yerlerde olan şu anda 21, 22, 23 yaşında gençlerimiz var.
Hürriyet 

Ata'nın Gençleri 
Anıtkabir, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla düzenlenen resmi törenin ardından ziyarete açıldı. Genç, yaşlı binlerce vatandaş Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve çiçeklerle Ata'sına koştu. Bayram gününde Ulu Önder'e saygı ve minnetlerini sunan vatandaşlar, 10. Yıl ve İzmir marşını okudu. CHP Gençlik Kolları üyeleri, Güvenparktaki CHP Ankara İl Başkanlığı önünde toplanarak yürüyüşe geçti. Ellerinde Türk bayrakları taşıyan binlerce kişi, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz', 'Hak hukuk adalet' sloganları attı. Yürüyüş güzergahında bulunan binalardaki birçok kişi de balkonlarına çıkarak yürüyüşe Türk bayrağı sallayarak destek oldu.
Hürriyet 

Ak Parti'de Liste Mesaisi 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran TBMM seçimlerine ilişkin milletvekili aday listesine dün son şeklini verdi. Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım ile birlikte genel merkezde liste mesaisi yaptı. Kulislerde Erdoğan'ın, mevcut milletvekillerini asgari yüzde 60-65 oranında değiştireceği öne sürülürken, yarın Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) teslim edilecek listede ismi olanlardan çok, bulunmayanların akıbeti merak konusu olacak.
Milliyet

İnce'den Yeni Anayasa Vaadi 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran seçimlerine yönelik, "Gelecek Bildirgesi" adını verdiği cumhurbaşkanlığı manifestosunu 19 Mayıs'ta Samsun'dan açıkladı. İnce, 18 sayfalık manifestosuna ilişkin "Cumhuriyetimizin örselenen değerlerini yeniden tesis etmeyi amaçlayan onarım politikalarımız esas olarak, beş ana sütuna dayalı olacaktır. Hukukun üstünlüğü ilkesine dayalı, 'Hukuk' sütunu. Temel hak ve özgürlükler, toplumsal barış, çoğulculuk, katılımcılık ve özgür basın anlayışına dayalı, 'Demokrasi' sütunu. Üretime ve adil paylaşım anlayışına dayalı, 'Ekonomi' sütunu. Barış ve güvenlik odaklı politikalara dayalı, 'Dış Politika' sütunu. Ülkemizi muasır medeniyetin üzerine çıkarma hedefine dayalı 'Eğitim' sütunudur. Bu sütunlar üstünde yükselen onarım projemizin çatısını 'kuvvetler ayrılığına dayalı parlamenter rejim' oluşturacaktır" ifadelerini kullandı.
Milliyet

Mit Buldu F-16'lar Vurdu 
Terör gruplarına karşı düzenlenen operasyonlarda bölge müdürlüğü ekipleri ile önemli istihbarat desteği sağlayan MİT, önceki gün de Tunceli'nin Ovacık kırsalında bir grup bölücü terör örgütü PKK mensubunun, karakol ve üs bölgelerine eylem hazırlığında olduğunu belirledi. MİT'in Tunceli İl Jandarma Komutanlığı ekipleriyle yaptığı bilgi paylaşımının ardından bölgede geniş kapsamlı operasyon başlatıldı.
Vatan
 
DÜNYA 
Abd Muhalif Bölgeye Parayı Kesiyor 
ABD Başkanı Donald Trump'ın Suriye'nin yeniden inşası için 200 milyon dolarlık fonları askıya almasının ardından dün de ABD'nin muhaliflerin kontrol ettiği Suriye'nin kuzeybatısına yardımı keseceği belirtildi. Sözkonusu bölgede ÖSO'nun yanı sıra terör örgütü El Kaide'nin uzantısı bazı gruplar yer alıyor. ABD yardımının ise 'Amerikan destekli muhaliflerin olduğu ülkenin kuzeydoğusuna' kayacağı kaydedildi. Orada da terör örgütü PKK'nın uzantısı YPG'nin ana unsur olduğu SDG yer alıyor. Konuyla ilgili ilk haber Amerikan CBS kanalında yer aldı. ABD'nin daha önce yer aldığı 'şiddet içeren aşırıcılıkla mücadele, bağımsız toplum ve bağımsız medyanın desteklenmesi, eğitimin güçlendirilmesi ve toplum politikalarının teşviki' gibi projelerden desteği çektiği kaydedildi.
Hürriyet

Düğüne Amerikan Vurgusu 
Birleşik Krallık tahtının 6'ncı sıradaki vârisi olan 33 yaşındaki Prens Harry, dün 2016 yılından bu yana birlikte olduğu 36 yaşındaki Amerikalı oyuncu Meghan Markle ile hayatını birleştirdi. Kraliçe 2'nci Elizabeth törenden hemen önce torunu Prens Harry'ye "Sussex Dükü" unvanını verdi. Eşi Meghan Markle da "Sussex Düşesi" unvanına layık görüldü.
Hürriyet

Abd, Suriye'nin Kuzeyinden Çekiliyor 
ABD yönetimin Suriye'nin kuzeybatısına yönelik yapılan tüm yardımları kesme kararı aldığı iddia edildi. Amerikan CBS televizyonun ABD yetkililerine dayandırdığı haberde, Suriye'nin kuzeybatısına yönelik yapılan tüm yardımların kesilmesi kararının son birkaç hafta içerisinde Amerikan kurumları arasında yapılan bir inceleme sürecinin sonunda alındığı belirtildi. Haberde, "ABD'nin daha önce yerel toplumu istikrara kavuşturma ve güçlendirme çabalarına harcadığı milyonlarca dolar kesilmiş olacak. Buna aşırıcılıkla mücadele, eğitimin güçlendirilmesi, bağımsız toplum ve bağımsız medyanın desteklenmesi ile toplumsal asayiş projeleri de dahil" ifadeleri yer aldı. ABD'nin Suriye'de bağını tamamen koparacağı ilk bölgenin muhaliflerin ağırlıklı bulunduğu kuzeybatı bölgesi olacağı değerlendirmesine yer verilen haberde, bu sürecin ABD'nin Suriye'den çekilmesinin ilk adımı olacağı iddia edildi.
Milliyet

Kesin Zafer Sadr'ın 
Irak'ta 12 Mayıs'ta yapılan genel seçimlerin kesin sonuçları açıklanırken, beklendiği üzere Şii din adamı Mukteda es-Sadr'ın desteklediği koalisyon birinci çıktı. Irak Bağımsız Yüksek Seçim Komiserliğinin açıkladığı kesin sonuçlara göre Sadr'ın desteklediği Sairun koalisyonu 329 sandalyeli mecliste 54 milletvekili kazandı. Haşdi Şabi komutanlarından Hadi Amiri liderliğindeki Fetih koalisyonu 47 sandalye ile ikinci, Başbakan Haydar el-İbadi'nin Nasır koalisyonunu 42 sandalye ile üçüncü oldu. Türkmenler ise Kerkük'te 3 sandalye kazandı. Mesut Barzani liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi 25 sandalye elde etti.
Milliyet

EKONOMİ 
Euro: 5,2642-5,2672
Sterlin: 6,0075-6,0112                                 
Gram Altın: 185,0504-185,1711

Anahtar Enflasyon 
Döviz kurlarında yükseliş, borsada ise düşüş eğilimim devam ettiği bir haftayı daha geride bıraktık. Döviz kurlarındaki yükseliş ile ilgili Merkez Bankası'nın gereken önlemler alınacak duyurusunun ardından ile kısa bir duraksama oldu. Herhangi bir hamle gelmeyince de mevcut eğilimiler devam etti. Ancak bu yöndeki beklentiler azalsa da 7 Haziran toplantısı öncesi Merkez Bankası'nın bir hamle yapacağı düşüncesinde olanlar hala yok değil. Zaman uzadıkça piyasanın faiz artış beklentisi azalsa da oran ile ilgili beklenti artıyor. Faiz artışı olursa diye başlayan görüşler yüzde 3 seviyesine kadar yükselmiş durumda. Piyasada bir görüş, kısa dönemde faizi yükseltip, döviz kurunu baskı altına alarak enflasyonu aşağı çekip, enflasyon düşünce de faizi indirmek yönünde. Bir diğer görüş ise düşük faiz ile enflasyonu aşağı çekmek tarafında. Diğer yandan faiz mi, enflasyon mu sonuç tartışması devam ediyor. Bildik yumurta tavuk tartışması gibi. Bir an önce karar verilse iyi olacak. Çünkü kararlar geciktikçe kurlar da piyasa faizi de yükseliyor. Doğal olarak bunların enflasyona yansımaları olacak.
Hürriyet

Fındık Fıyatlarında Spekülasyon Uyarısı 
Baklava ve fıstık fiyatlarına ilişkin tartışmalar sürerken, Rekabet Kurumundan fındık fiyatlarına ilişkin spekülasyon uyarısı geldi. AA muhabirinin, Rekabet Kurumunca hazırlanan Fındık Sektör Araştırması Raporu'ndan yaptığı derlemeye göre, Türk fındığının önündeki en büyük engel düşük verimlilik olarak belirlendi. Türkiye'nin, dünyada en düşük verimlilikle üretim yapan ülkeler arasında yer aldığı belirtilen raporda, bunun fındık bahçelerinin yaşlı olması, eğimi, yüksek rakımda bulunması, iklim, zirai mücadele ve gübrelemenin gerektiği gibi yapılmaması gibi etmenlerden kaynaklandığı kaydedildi. Bu sorunun çözümü için de ömrünü tamamlayan bahçelerin yenilenmesi, hastalıklara karşı dirençli, arazi ve iklim yapısına uygun fındık fidanlarının dikiminin sağlanması ve bu konularda çiftçiye sağlanan desteğin artırılması önerildi.
Hürriyet

Piyasalar Seçim Sonrası Rahatlar 
Mayıs aylarında satış baskısının yaşandığı borsada kriz dönemlerinde yaşanan en sert düşüşlerden biri yaşanıyor. ABD 30 yıllık tahvillerindeki yükseliş, para piyasalarındaki hareketlilik, kur riski almak istemeyen şirketlerin alımları, dövizdeki yükseliş yönündeki beklentilerin sürmesi piyasalarda stresli bir ortamın sürmesine neden oluyor. Bu durum dolarda çıkışın, borsada düşük seyrin devamına yol açıyor. Döviz sepeti (0.5 dolar + 0.5 euro) 4.87 ile tarihi zirveye çıktı. Reel efektif döviz kuru 82.99 ile tarihinin en düşük seviyelerinde bulunuyor. Dolar/ TL kuru hafta içerisinde 4.5010'a kadar yükseldi. İlk hedefi 4.60-4.70 rakamları. Kurdaki bu hareketten ziyade çıkışın kalıcı olup olmadığı önemli. Bir yıl sonrası için verilen forward fiyatları yükseldi. Kırılganlık oldukça yüksek. İşte böyle bir ortamda yatırımcıların paniklemesi de normal.
Milliyet

Dünya Ticaret Örgütü'ne Götürüyoruz 
Ekonomi Bakan Yardımcısı Fatih Metin, ABD'nin başkenti Washington'da Hazar Politika Merkezi (CPC) tarafından düzenlenen 2018 Trans-Hazar Forumu'na katılarak Türk-Amerikan ekonomik ilişkilerine dair açıklamalarda bulundu. ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma getirdiği ilave vergilerle ilgili değerlendirmeler yapan Metin, ABD'li muhataplarıyla bu konuyu Washington'da görüştüğünü kaydetti. Metin, "Eğer yakın zamanda Türkiye lehine bir değişim söz konusu olmazsa Dünya Ticaret Örgütü'ne müracaatımızı yapacağız ve karşı önlemler alacağımızı bildireceğiz. Şu noktada ABD'nin yapacağı son değerlendirmeleri bekliyoruz" yorumunu yaptı.
Vatan

Spor
Doğan Çil Teselli Bileti 
Fenerbahçe adına işler son bölüme girene kadar yolundaydı. Başakşehir'in geriye düşmesi, İzmir'den gol sesi gelmemesi ve sarı lacivertli takımın devreyi 2-0 önde kapaması sonrası tribünler ilk yarıdan itibaren havaya girmeye başlamıştı. 60'tan sonra Başakşehir'in geri dönüşü ve Galatasaray'ın golü sonrası Kadıköy'de kısa süreli yeşeren şampiyonluk umutları soldu. Bu dakikaya kadar oyunu kontrol eden sarı lacivertliler rakiplerinin gol haberini aldıktan sonra oyundan düştü ve Konyaspor'un iki golüne engel olamadı. Sarı lacivertliler Soldado'nun indirdiği topta, Fernandao'nun vuruşu ile 28'de öne geçti 1-0. Soldado'nun kaptığı top ve Şener'in etkili ortasında Selim topu kendi kalesine gönderdi 2- 0. Soldado 65'te kazanılan penaltıyı gole çevirdi 3-0. Fofana şık golü ile skoru 3-1'e getirdi. 70'teki bu golden üç dakika sonra savunmanın konsantrasyon kaybını iyi değerlendiren Jahovic golü buldu: 3-2 Şampiyonluk mücadelesi veren sarı lacivertliler bir anda kendini ikinciliği kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya buldu. Son 30 dakikaya girilirken şampiyonluk umutlarının tükenmesi, takımın oyununa da doğrudan yansıdı. Bu iki golün şokunu atlatan sarı lacivertliler son bölümde oyunu kontrol etti ve sezonu ikinci sırada bitirdi.
Milliyet

Kapanış Partisi 
Sezonun son maçı olan Demir Grup Sivasspor maçını kazanarak, diğer skorlara göre ligi bitirebildiği en iyi yerde bitirmek isteyen Beşiktaş, evindeki son maçını da farklı kazanarak sezonu galibiyetle kapattı: 5-1 Şampiyonluk yarışındaki son seride bir tek Galatasaray'a yenilerek fırsatı kaçıran siyah - beyazlı takım, eksik kadroya rağmen, sahadan üç puanla ayrıldı.
Milliyet

Mutluluktan Ağlıyorum 
Galatasaray'ın İzmir'de elde ettiği 21. şampiyonluğun ardından en mutlu ve coşkulu isimlerin başında galibiyet golünü atan Bafetimbi Gomis geliyordu. Fransız yıldız sezonu şampiyonlukla bitirdikleri için çok sevinçli olduğunu söyledi. Süper Lig'in en fazla gol atan yabancı oyuncusu rekorunu kıran ve gol kralı unvanıyla sezonu noktalayan Gomis, "Çok mutluyum. Gol rekoru kırdım. Ancak elde ettiğimiz şampiyonluk benim kişisel istatistiklerimden çok daha önemli. Kariyerimde hiç şampiyonluk yoktu ve bunu gerçekleştirdim. Galatasaray taraftarına ve Türk halkına teşekkür ediyorum. Güzel bir şampiyonluk yaşadık" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme