21 Mayıs 2018 Pazartesi

21.05.2018 Genel Gündem

21.05.2018
TÜRKİYE 
Tehditler Bizi Bu Yoldan Alıkoyamaz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'te kendisine suikast yapılacağı iddialarıyla ilgili "Bu tür tehditler, operasyonlar, şunlar bunlar bizi bu yoldan alıkoymaz. Yolumuza çıktığımız zaman yılmadan devam ederiz, 15 Temmuz'daki gibi" dedi. Erdoğan, Devlet Başkanlığı Konseyi Binası'nda Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Bakir İzzetbegovic ile baş başa ve heyetler arası görüşmeler yaptı. İki lider görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.
Hürriyet

Gelecek Bir Asrın Tercihini Yapacağız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Bosna Hersek'ten Avrupa'ya, "Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden anlı şanlı Avrupa ülkeleri sınıfta kaldı" mesajı verdi. Avrupa Türk Demokratlar Birliği'nin Saraybosna'daki Genel Kurulu'nda, çeşitli ülkelerden gelen Türklere seslenen Erdoğan, "24 Haziran'da ülkemizin gelecek bir asrının tercihini de yapacağız" dediği konuşmasında özetle şunları söyledi: "Sizlere 81 milyon vatandaşımızın 81 vilayetimizin selamlarını getirdim. Demokrasinin beşiği olduğunu iddia eden anlı şanlı Avrupa ülkelerinin sınıfta kaldığı bir dönemde Bosna Hersek bizlere burada bir araya gelme imkânı sağlayarak sözde değil özde demokrat olduğunu göstermiştir. Gerçek dostluk, kardeşlik, yoldaşlık işte bugünlerde belli olur. Avrupa bizim için nevzuhur bir yer değildir. Ecdadımız bin yıldır Avrupalıdır. Çalışmak için gidenlerin yanında ülkemizde darbeler ve baskılar sebebiyle de Avrupa'ya yöneliş oldu. Zıpkın gibi bir delikanlı olarak Avrupa'ya giden ilk kuşak zamanla ailesini yanına aldı sonra çocukları doğdu."
Hürriyet

İslam Ümmetıne Hançer Sapladılar 
Başbakan Binali Yıldırım, ABD ve İsrail'e, "Ey yeryüzünün vicdansız zorbaları, yazıklar olsun size, yuh olsun size. Bütün İslam ümmetinin kalbine hançer sapladılar" diye tepki gösterdi. Diyarbakır'da Kudüs için düzenlenen 'Zulme Lanet, Kudüs'e Destek' mitinginde ve Bingöl'de katıldığı iftarda konuşan Yıldırım özetle şunları söyledi: "Türkiye'nin sesini hem İstanbul'dan hem de Diyarbakır'dan dünyaya duyurmak çok önemlidir. Evet, hepimiz Filistinli'yiz, dayanışma halindeyiz. Biz tarih ve medeniyeti birlikte inşa ettik. Ramazan'a girerken ne yazık ki İsrail yönetimi görülmemiş katliam gerçekleştirdi. Ülkeleri için barışçıl gösteri yapan Filistinli çocukların, kadınların üzerine acımasızca kurşun yağdırdılar. Bütün İslam ümmetinin kalbine hançer sapladılar. Allah zulüm düzenlerini başlarına yıksın."
Hürriyet

Fetö Elebaşını Koruma Nöbeti 
Türkiye erken seçim atmosferinde. Sahada seçim yarışı sürse de FETÖ'yle ilgili çalışmalar durmuyor neyse ki. FETÖ'nün mahrem imamları ile Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki kripto örgüt üyeleri, ankesör soruşturmalarıyla tek tek ortaya çıkarılıyor. Son dönemdeki operasyonlarda ele geçirilen belgeler arasında, "FETÖ liderini korumak amacıyla ABD'ye giden örgüt mensuplarına uymaları gereken kurallar"ın anlatıldığı bir belge de yer alıyor. Mahrem imamlar soruşturmasında bulunan söz konusu belgede, ilginç değerlendirmeler ve talimatlar var.
Milliyet

Polisiye Tedbirlerle Ekonomi Yürümez 
CHP Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ekonomiye ilişkin mesajlar verirken, "Ekonomi emir komuta, polisiye tedbirlerle yürümez. Türkler dışarıya para kaçırıyor. Bu da diyor ki 'sana ceza keserim.' Bu iş ceza kesmeyle değil, demokrasiyi düzeltmekle olur. Talimatla ekonomi olmaz. Benim ekibim hazır Allah'ın izniyle bu sorunları çözeceğiz" dedi. İnce kampanyasını dün Osmaniye ve Adana'da sürdürdü. 24 Haziran'da seçim güvenliği konusunda avukatlara çağrı yapan İnce, "Avukatlar cüppelerini arabalarında hazır etsinler. 24 Haziran'da her an Ankara'ya çağırılabiliriz. 50 bin avukatla YSK'ya gideceğiz eğer yanlış bir işe girişirlerse. 24 Haziran'dan sonra hukuk güvenliği, sınav güvenliği, can, mal güvenliği sağlayacağız. Çocuklarımızın sorularını çaldırmayacağız" dedi.
Milliyet

DÜNYA 
Irak'ta Yeni Dönem 
TERÖR örgütü DEAŞ'ın yenilgiye uğratılmasından sonra ilk genel seçimlerin düzenlendiği Irak, önem siyasi gelişmelere gebe. Irak'ta ABD'ye karşı ve İran'a mesafeli olan Şii lider Mukteda el Sadr'ın desteklediği merkez sol çizgideki Sairun (Reform için Devrimciler İttifakı) koalisyonu, genel seçimlerden birinci çıkarak mecliste en çok sandalyeye sahip oldu. İran destekli Fetih Koalisyonu ikinciliği, Başbakan Haydar el-İbadi'nin Nasır Koalisyonu ise üçüncülüğü elde etti.
Hürriyet

Türk Dostu Başkanı Dövdüler 
Türkler ve Atatürk ile ilgili olumlu görüşleri ile bilinen Selanik Belediye Başkanı Yiannis Butaris, dün katıldığı anma toplantısında bir grup aşırı sağcı tarafından darp edildi. Yunan Parlamentosu'nun 1994'te kabul ettiği sözde 'Pontuslu Rum Soykırımı'nı Anma Günü' etkinliği çerçevesinde Selanik'de düzenlenen törene katılan 76 yaşındaki Butaris önce, etkinlik alanını terk etmesini isteyen fanatik Yunanlıların sözlü saldırılarına maruz kaldı. Kendisine yöneltilen küfürlere aldırış etmeyen Butaris kısa süre sonra etrafını saran öfkeli kalabalığın yumruk ve tekmeleri arasında kaldı. Saldırganlar, korumalara aldırış etmeden, yere düşen Butaris'i tekmelemeye devam etti. Hastaneye kaldırılan Butaris'in sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı.
Vatan

Trump'a 'Ortadoğu' Desteği 
ABD'de 2016 başkanlık seçimlerinden önce Kremlin bağlantılı kişilerle görüştüğünü kabul eden Başkan Donald Trump'ın büyük oğlu Donald Trump Jr'ın, babasının 'seçimleri kazanmasını isteyen' iki Arap ülkesini temsil eden bir işadamıyla gizlice görüştüğü ortaya çıktı. New York Times gazetesinin haberine göre Trump Jr, seçimlerden 3 ay önce New York'taki Trump Tower binasında bugüne kadar medyaya yansımayan bir toplantı gerçekleştirdi. Irak'ta çok sayıda sivil ölümünden sorumlu tutulan özel güvenlik şirketi 'Blackwater'ın kurucusu Eric Prince tarafından organize edilen toplantıya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri'ni temsilen iş adamı George Nader katıldı. Toplantıda ayrıca sosyal medya üzerinden 'manipülasyon' yapan İsrailli 'Psy-Group' firmasının kurucusu Joel Zamel de katıldı. Toplantıda, tarafların Trump'ın seçimleri kazanmasını sağlamak için atabileceği adımlar tartışıldı.
Vatan

Bombardıman Uçakları Guney Cin Denizi'nde 
Çin Hava Kuvvetleri'ne bağlı 'H- 6K' tipi ağır bombardıman uçakları, Güney Çin Denizi'nde Çin'in tartışma yaratan suni adalarına iniş yaptı. Nükleer bomba taşıma kapasitesine sahip uçakların bölge ülkelerini endişelendiren adalara gönderilmesinin tatbikat kapsamında gerçekleştirildiği açıklandı. ABD, Çin'in hak iddia ettiği bölgede yürüttüğü askeri faaliyetlere cevaben savaş gemilerini Güney Çin Denizi'ne yollamıştı. Çin, başta Vietnam, Filipinler ve Tayvan olmak üzere 6 bölge ülkesinin tepkilerine yol açan suni adalarının 'askeri' amaçlı olmadığını savunuyor.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,2642-5,2672
Sterlin: 6,0075-6,0112                                 
Gram Altın: 185,0504-185,1711


O 'Onur' Türkiye'nin 
İran devletini 2.8 milyar dolar dolandırmakla suçlan Babek Zencani ve iki ortağı İran'da tutuklu yargılandıkları davada 2 yıl önce idam cezası aldı. İran, söz konusu yargılama ile eşzamanlı olarak çeşitli ülkelerde de bir dizi dava açtı. Açılan davaların özünü, Zencani'nin doğrudan kendi adına veya adamları üzerinden aldığı şirketlerin, İran Petrol Bakanlığı'na ait paralar ile alındığı; dolayısı ile söz konusu şirketlerin İran'a ait olduğu iddiası oluşturuyor. Bu doğrultuda İran, Zencani'nin ortağı Mehdi Şems'in hissedarı olduğu Onur Air ile bağlı bulunduğu Ten Tour Turizm AŞ'ye karşı da 2015 yılında İstanbul Adliyesi ve Bakırköy Adliyesinde 4 dava açtı. Yapılan yargılamalar sonrası davalardan bir kısmı için birleştirme kararı verilerek dava sayısı ikiye düşürüldü.
Hürriyet

Tapu İlgisi 
Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) borcunu ödeyip tapusunu hemen almak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yüzde 20 indirim getiren kampanyasına, 13 bin 905 vatandaş başvurdu. TOKİ Başkanı Ergün Turan, yüzde 20 indirim kampanyasından yararlanan vatandaşların yüzde 66'sının borcunu "yastık altı" diye tabir edilen kişisel tasarrufları ile kapattığını belirtti. Turan, "Bu durum, sektörde kriz var söylemlerine bir cevap niteliğindedir. Yaşanan tüm sıkıntılara rağmen, milletimizin ülkemizin ekonomisine ve geleceğine duyduğu güvenin önemli bir kanıtıdır. Ayrıca birikimlerin konut amaçlı kullanılması da sektörümüze duyulan güven ve ilginin göstergesidir" ifadesini kullandı.
Hürriyet

Kobi'lerin Alacağını Koruyacak Yeni Model 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, KOBİ'leri alacaklarını tahsil edememe riskine karşı koruyacak alacak sigortasını yaygınlaştırmak amacıyla devlet destekli yeni modeli hayata geçireceklerini belirterek, düzenlemeye ilişkin taslağı Başbakanlığa sunduklarını bildirdi. Şimşek, AA'ya yaptığı açıklamada, Hazine Müsteşarlığının alacak sigortasının KOBİ'ler arasında yaygınlaşması amacıyla devlet destekli bir model üzerinde çalıştığını hatırlatarak, modelin işlemeye başlamasıyla hem KOBİ'lerin uygun koşullarla alacak sigortasına erişiminin sağlanacağını hem de sektöre yeni imkanlar yaratılacağını söyledi.
Milliyet

Disipline Devam 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminde hazırlanacak ilk bütçenin nasıl olacağını anlattı. Ağbal, "Yeni sistemde artık Cumhurbaşkanı, bütçeyi Meclis'e sevkedecek. Hükümet, KHK çıkarma yetkisi aldı. Bakanlıkların yeniden yapılandırılması bir an önce yapılacak. Yeni bakanlık yapılarına uygun olarak kamu idareleri, bakanlıklar kendi bütçe tekliflerini hazırlayacak" dedi.
Milliyet

Türk Markalarına Devletten Reklam Desteği 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yerli markalara destek verileceğini söyledi. Zeybekci, "Tamamı veya belirli bir kısmı Türkiye'de çekilmiş, üretilmiş ve yurt dışında gösterimi, satışı yapılmış sinema, belgesel, televizyon dizisi, animasyon ve program formatlarına verilen reklam giderleri, Türk Ticaret Kanunu hükümlerince kurulan şirketler için yüzde 50 oranında ve 100 bin dolara kadar destekleniyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), ihracatçı birliği, ticaret ve sanayi odası, sektörel dernek, birlik veya konsey gibi işbirliği kuruluşları için de anılan giderler yüzde 70 oranında ve 200 bin dolara kadar karşılanıyor" diye konuştu.
Vatan

SPOR
Teşekkürler Çocuklar 
THY Euroleague'de son yılların en heyecanlı rekabeti; Fenerbahçe Doğuş-Real Madrid mücadelesi Belgrad'da finale taşındı. Son 3 yılda çeyrek ve yarı final aşamalarında yaşanan rekabetin final versiyonunda kazanan 85-80'lik skorla Real Madrid oldu. Eflatunbeyazlılar tarihinde 10. kez şampiyonluğa uzandı. Uyumadan maça çıkan Zeljko Obradovic ile Real Madrid'in sembolleşen antrenörü Pablo Laso, kuvvetli bir pota altı oyunuyla dev randevuya başladı. Sertliğin öne çıktığı ilk çeyrekte ilk 7 dakikada Doncic-Kalinic eşleşmesi, Ahmet Düverioğlu'nun ilk 6 dakikada bulduğu 8 sayı ve pota altında hem hücum hem de savunmadaki aktifliği ve 2 dakikada 2 faulle korkutan Vesely'nin faul problemi ana başlıklardı. Ancak Ahmet ile Vesely'nin faul problemlerinin yanında 10. dakikaya girilirken Fernandez, Llull ve Randolph'un arka arkaya üçlükleri skoru bir anda 21-17 yaptı.
Milliyet

Gurur Duyuyorum 
Fenerbahçe Doğuş Başantrenörü Zeljko Obradovic, Real Madrid'e karşı oynadıkları dev maçta sonucu küçük detayların belirlediğini söyledi. Üst üste ikinci şampiyonluğunu ülkesi Sırbistan'da yaşamak isteyen ancak bu hedefine ulaşamayan başarılı çalıştırıcı, "Finali kaybettik ama sonucu küçük detaylar belirledi. Final Four'da takımın ortaya koyduğu performantan çok mutluyum. Oyuncularımla gurur duyuyorum. Finalde detaylar belirleyici oldu. Savunmamız normal standardında değildi. Hücumda çok kolay atışlar kaçırdık ve rakibe kolay sayı şansları verdik" dedi.
Milliyet

Şampiyonun Gurur Gecesi 
Spor Toto Süper Lig'de 2017- 2018 sezonunun şampiyonu Galatasaray, 21. kupasına dün düzenlenen törenle kavuştu. Türk Telekom Stadyumu'ndaki tören saat 19.05 itibariyle başladı. Futbolcular ve teknik heyet de organizasyona katılmak üzere Florya'da buluşarak, takım otobüsüyle Seyrantepe'ye geldi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme