22 Mayıs 2018 Salı

22.05.2018 Genel Gündem22.05.2018

TÜRKİYE 

Başbakan Ve 21 Bakan Listede 
AK Parti'nin milletvekili listeleri, çok sayıda bakanın listeye alınması açısından sürprizler içerdi. Yeni sistemde bakanların dışardan atanacak olması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "milletvekili istifa ettirip bakan yapmayacağı" şeklindeki değerlendirmeleri nedeniyle 22 bakanın yeni dönemde görev almayacağı yorumları yapıldı. Erdoğan, sadece ekonomi yönetimini liste dışı bıraktı. Mehmet Şimşek, Nihat Zeybekci, Naci Ağbal, Faruk Özlü ve Ömer Çelik'in liste dışı kalması, "göreve devam" olarak yorumlandı. Bu bakanların muhtemel kabinede aynı görevlerini üstleneceği iddia edildi. AK Parti listelerinde BBP kökenli 18 ismin yer aldığı belirtildi. BBP Başkanı Mustafa Destici de Ankara'dan aday oldu. İktidar Partisi'nin 600 isimden oluşan listesinde 316 mevcut milletvekilinden 167'si yer aldı. AK Parti her dönem yüzde 45-50 oranında yenilenmesini korumuş oldu. Parti, 126 kadın aday göstererek, geçmiş döneme kıyasla oranı arttırdı.
Hürriyet


Listeye almadık 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, milletvekili aday listesini oluştururken 'parlamentoya devam ve prensipler'e dikkat ettiklerini belirterek, "Bir de bu sefer bir hassasiyet daha gösterdik. 'Haftanın üç günü Ankara'dasınız. Üç günü dışında, seçim bölgelerinizde ofislerde çalışmaları yürüteceksiniz' dedik. Bunların taahhüdünü de arkadaşlardan yazılı olarak aldık" dedi. Bosna ziyaretinden dönüşte uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı, özetle şunları söyledi: "Ehliyet, liyakat önemli. Parlamento'daki prensiplerimize dikkat etmemiş, devamda hassasiyet göstermemiş arkadaşlarımızı listelere koymadık, koymuyoruz. Bir de bu sefer bir hassasiyet daha gösterdik. Aday adayı arkadaşlardan yazılı bir taahhüt aldık. 'Haftanın üç günü Ankara'dasınız. Üç günü dışında, hepinizin seçim bölgenizde ofisleriniz olacak. O ofislerde çalışmaları yürüteceksiniz. Oralardaki çalışmalarınızı da her hafta rapor edeceksiniz' dedik. Bunların taahhüdünü de arkadaşlardan yazılı olarak aldık"
Hürriyet

Chp listesinde ittifak dengesi 
CHP'nin önceki gece Parti Meclisi'nde (PM) onaylanan 600 kişilik milletvekili aday listesi, dün gün boyu süren değerlendirmelerin ardından yapılan kısmi değişikliklerle Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edildi. Listeye göre CHP'de mevcut 57 milletvekili yeniden aday gösterilmedi. Önceki gün PM tarafından onaylanan listenin parti içinde yarattığı tartışmalar dün de sürdü. Listeye Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun önceki seçimlerde önseçimle gelen çok sayıda milletvekiline yer vermemesi, SP'den 6 adaya kontenjan ayırması ve "parti örgütünün görüşünün alınmadığı" eleştirileri yapıldı. Selin Sayek Böke'nin öncülüğünde, kendilerini "sol gövde" olarak tanımlayan, "Gelecek İçin Biz" grubundaki milletvekilleri İlhan Cihaner ve Niyazi Nefi Kara'nın da aday gösterilmemesi tartışma yarattı. Böke ise yeniden İzmir'den aday oldu. Eren Erdem, Şenal Sarıhan, Zeynep Altıok, Barış Yarkadaş, Mustafa Balbay, Fikri Sağlar, Necati Yılmaz, Gaye Usluer gibi milletvekillerinin yeniden aday yapılmaması da eleştiri aldı.
Milliyet

Erdoğan İlk Turda Seçilir 
MHP lideri Devlet Bahçeli, "Allah'ın izniyle bu iş Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yüksek bir oyla seçilmesiyle ilk turda biter. Cumhur İttifakı Meclis çoğunluğunu kaybedermiş, bu iddia sahiplerinin ya ruh sağlıklarında, ya da zeka seviyelerinde ağır bir sorun vardır" dedi. Partisinin listesini cuma günü YSK'ya gönderen Bahçeli, dün diğer partilerin listelerinin açıklanmasının ardından Twitter hesabından özetle şunları yazdı: Sosyal medyadan iftira ve zehir saçan namussuzlar kadar televizyon ekranlarından fitne ve tezvirat yayan namertler vardır ve aslında bir avuç kalmışlardır. Bunlar ki, Türk düşmanlarının ileri karakolu, Türkiye'yi yıkmaya çalışanların mühimmat bekçileridir. Cumhur İttifakı'na sabotaj teşebbüsü, Yenikapı Ruhu'na suikast girişimi son günlerde hız ve derinlik kazanmıştır. Türkiye'nin karşısında mevzilenen iç ve dış karanlık odaklar son bir gayretle melanet projelerden medet umar hale gelmişlerdir. Ancak nafile!
 Milliyet
  
Dünya
Oligarka vize şoku 
Birleşik Krallık hükümetinin Rus ajan Sergey Skripal (66) ile kızı Yuliya'nın (33) kimyasal bir madde ile zehirlenmesinden dolayı Kremlin'i suçlamasıyla başlayan gerilim devam ederken, hafta sonu İngiliz Chelsea Futbol Kulübü'nün sahibi Rus oligark (çok zengin işadamı) Roman Abramoviç'in süresi dolan İngiltere yatırımcı vizesini yenileyemediği ortaya çıktı.
Hürriyet

Trump'tan şok çıkış 
ABD Başkanı Donald Trump, selefi Barack Obama döneminde kendisinin seçim kampanyasına FBI ajanlarının sızıp sızmadığını soruşturmaya karar verdi. Trump önceki gün Twitter hesabı üzerinden arka arkaya yaptığı paylaşımlarla, Adalet Bakanlığı'na FBI'ı soruşturma çağrısı yaptı. Trump öncelikle Rusya'nın ABD başkanlık seçimlerine müdahalesiyle ilgili soruşturma yürüten FBI'ın bir "cadı avı" sürdürdüğünü ifade eden paylaşımlarda bulundu. Trump ayrıca özellikle muhafazakar medya organları tarafından yayınlanan ve Trump'ın seçim kampanyasına Obama yönetimi tarafından bir ajan sokulduğu iddiasını da gündeme getirdi.
Milliyet

Şam tamamen rejim kontrolünde 
Suriye ordusu, Şam'ın güneyinde terör örgütü DAEŞ'in kontrolündeki Hacer el Esved bölgesinde ele geçirdi. Rejimin ve DAEŞ'ın vardığı anlaşma sonucu, terör örgütü, başkent Şam'ın güneyindeki Yermük Kampı'ndan da çıktı. Böylece başkent Şam'da rejimin kontrolünde olmayan hiçbir bölge kalmadı. Suriye devlet televizyonunda yayınlanan ordu açıklamasında da, Şam'ın güneyindeki son mahallelerin de DAEŞ'ten geri alınmasıyla, başkent ve çevresinin militanlardan tamamen temizlendiği, bu bölgelerin artık güvenli olduğu belirtildi. Suriye ordusunun bu açıklaması, Şam ve kırsalının, ülkede çatışmaların başladığı 2011'den beri ilk kez tamamen hükümetin denetiminde olduğu anlamına geliyor. Yermük kampından tahliye edilen DAEŞ'li teröristlerin doğudaki çöl bölgesine gittiği, sivllerin ise konvoylarla İdlib'e gönderildiği belirtiliyor.
Milliyet

Kadın hakları için çalışacak 
İngiltere'de hafta sonunda Prens Harry ile dünya evine giren ABD'li aktris Meghan Markle'ın bundan böyle kadın- erkek eşitliğini destekleyen çalışmalarda bulunması bekleniyor. İngiliz basını, nikahın ardından Sussex Düşesi unvanını alan Markle'ın kraliyet ailesinin resmi web sitesinde yayınlanan özgeçmişinde, 'bir kadın ve feminist olmaktan gurur duyduğu' ifadesine yer verildiğine dikkati çekti. Özgeçmişte, "Düşes genç yaşlarından itibaren, sosyal konuların farkında oldu ve yardım çalışmalarında faal bir şekilde yer aldı. Erken yaşlarda edindiği bu deneyimler, yaşamı boyunca sosyal adalet ve kadınların desteklenmesi gibi alanlarda destek çalışmaları sürdürmesini sağladı" ifadeleri yer alıyor. Basın, özgeçmişe eklenen bu tarz ifadelerin Düşes'in çalışma yapacağı alanların kamuoyuyla paylaşılması anlamına geldiği yorumunu yaptı.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,3955-5,3981
Sterlin: 6,1449-6,1490                                 
Gram Altın: 189,8955-190,1284

Vekil listesinde Şimşek yok 
YÜKSEK Seçim Kurulu'na (YSK) milletvekili aday listelerinin verilmesiyle birlikte, partilerin ekonomi kadroları netleşti. AK Parti'nin verdiği listede, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü yer almadı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ve Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan ise milletvekili aday listesinde yer alan isimlerden oldu.
Hürriyet

Abd-Çin anlaştı, dolar uçtu 
ABD ile Çin'in ticaret savaşını değil anlaşmayı seçmesi, ABD on yıllık tahvil faizlerinin yüzde 3'ün üzerinde seyretmesi, gelişmekte olan ülkelerdeki istikrarsızlık tüm bu ülkelerin para birimlerinde satışı tetikliyor. Doların Euro, İngiliz Sterlini, Japon Yeni, Kanada Doları, İsveç Kronu ve İsviçre Frangı karşısındaki değerini gösteren dolar endeksi dün 94 puanı aşarak 5 ayın zirvesine çıktı. Güçlenen dolar ise Türk Lirası başta olmak üzere gelişmekte olan ülke para birimlerine kayıp yaşattı. Dün dolar, Türk Lirası karşısında sert yükselerek 4.5948 lirayla yeni tarihi rekorunu kırdı. Euro, dolara karşı değer kaybetse de Türk Lirası'na karşı güçlendi ve 5.4049 ile yeni zirvesine çıktı. Başta Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek olmak üzere AK Parti milletvekili listesinde ekonomiden sorumlu bakanların yer almaması da piyasada hareketlilik yarattı. Euro, 5.4140 ile dolar 4.5994 lira ile rekor yeniledi. Türk Lirası sadece dün dolara karşı yüzde 2.37, yılın başından bu yana ise yüzde 21.2 değer kaybetmiş oldu. Uzun süredir hamlesi beklenen Merkez Bankası ise dün yine suskundu. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 4.5938, Euro'da 5.4014 liradan yapıldı.
Hürriyet

Turizmciler bayram edecek 
Turizmcilerin gözü bu yıl haftasonuna denk gelen 3 ila 4 günlük Ramazan Bayramı'ndan çok, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinde... Bu yıl 14 Haziran arefe, Ramazan Bayramı ise 15 - 17 Haziran arasında. 2'nci ve 3'üncü günü haftasonuna denk gelen bayramda düzenlenecek turlarda geçen yıla oranla iç pazarda yüzde 15'lik bir düşüş yaşanabileceğini belirten turizmciler, 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin ise şimdiden yüzde 30'dan fazla talep artışı gördüğünü ifade etti. Bu yıl 20 Ağustos pazartesi arefe, 21 - 24 Ağustos arası Kurban Bayramı. İki haftasonu da dahil edilince bu yıl Kurban Bayramı tatili 9 gün olacak.
Milliyet 

Çin geri adım attı, ticaret savaşı askıya alındı 
Çin, ABD'den daha çok ithalat yapmayı kabul ederek iki ülke arasında bir ticaret savaşına yönelik korkuları azalttı. Çin Dışişleri Bakanlığı, ABD ile ticaret konusunda gerilim yaşanmasını istemediğini açıklarken ABD Başkanı Donald Trump, Çin'in ABD'den "çok büyük miktarlarda" tarım ürünü almayı taahhüt ettiğini söyledi. Trump Twitter'da yaptığı açıklamada "Çin'le adil ticaret gerçekleşecek. Bu, çiftçilerimiz için uzun yıllardır olan en iyi şey" dedi. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin ise, ABD - Çin ticaret görüşmelerinde anlamlı ilerleme kaydettiklerini ve iki ülkenin gümrük vergilerini askıya alma konusunda anlaştığını söyledi. Geçen hafta çerçevesi üzerinde uzlaştıkları ticaret anlaşmasına nihai şeklin verilmesi için Ticaret Bakanı Wilbur Ross'un, önümüzdeki hafta Çin'e gideceğini açıklayan Mnuchin, ABD'nin Çin'e ihracatının artacağını belirtti. ABD'nin Çin ile 335 milyar dolarlık ticaret açığını daraltmak için Çin'in ABD'den daha fazla enerji ve tarımsal ürün ithal etmesi bekleniyor.
Milliyet

1.5 Milyar $'lık İlaç 
Türkiye'de özel sektörün tek noktaya yaptığı en büyük yatırım olan STAR Rafineri'nin Genel Müdürü Mesut İlter, şu ana kadar yüzde 99.1 fiziki gerçekleşme kaydedilen proje için toplamda 5.2 milyar dolar harcandığını belirterek, "Rafineriyi Ekim başında devreye aldığımızda 6.3 milyar dolarlık yatırım tamamlanmış olacak" diye konuştu. STAR Rafineri'nin Türkiye'nin dış ticaret açığını azaltacağını vurgulayan İlter, yatırım planlanırken özellikle Türkiye'nin ithal ettiği nafta, jet yakıt, LPG ve dizel üretiminin planlandığını söyledi. İlter, rafineriyi "Türkiye'nin dışa bağımlılığını millileştirme yoluyla azaltacak bir yatırım" şeklinde nitelendirerek, gelecek 10 yılda ülkede akaryakıt ürünlerine olan talebin yüzde 2-3 oranında artacağına işaret etti. STAR Rafineri'nin yüzde 7-8 olan jet yakıt ithalatını sıfırlaması, LPG pazarında yüzde 79 olan ithalatı yüzde 70 seviyesine indirmesi bekleniyor. İzmir Aliağa'ya kurulan rafineri cari açığın azaltılmasına yıllık 1.5 milyar dolarlık katkı sağlayacak.
Vatan

SPOR 
Şampiyon Fenerbahce 
Bilyoner.com Kadınlar Basketbol Süper Ligi play-off finalinin 4. maçında Fenerbahçe, konuk ettiği Yakın Doğu Üniversitesi'ni 62-53 mağlup ederek seride durumu 3-1'e getirdi ve 2017-2018 sezonunu şampiyon bitirdi.
Milliyet

Hızır gibi! 
Galatasaray'ın 21. şampiyonluğunda büyük rol oynayan teknik direktör Fatih Terim, şu tarihsel bir gerçeği de ortaya koydu. Sarı-kırmızılılar ne zaman krize girse sorumluluk almaktan hiç çekinmeyen Fatih Terim, her seferinde yeni bir başarı öyküsü yazdı. İlk olarak 1996 yılında, ligi 4. bitiren ve sportif anlamda sıkıntıda olan sarı-kırmızılı takımın başına geçen tecrübeli antrenör, ilk yılında 82 puanla şampiyon oldu.
Milliyet

Topal-Souza Bozulmuyor 
Spor Toto Süper Lig'de sezonu ikinci sırada tamamlayan Fenerbahçe'de futbol takımının geleceğini 2-3 Haziran'da yapılacak seçim belirleyecek. Teknik direktör Aykut Kocaman, sözleşmesi devam etmesine rağmen adayların önünü açmak ve seçime etki etmemek için istifasını sunacak. Seçimden sonra Kocaman'ın takımın başında kalmasına karar verilirse, deneyimli teknik adamın da kadro planlaması büyük ölçüde netleşti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme