23 Mayıs 2018 Çarşamba

23.05.2018 Genel Gündem23.05.2018

TÜRKİYE 

Meclis'te İç Kabine 
AK Parti kurmayları, çok sayıda bakanın milletvekili listelerine alınmasının 'ihtiyaç'tan olduğu değerlendirmesi yapıyor. Kurmaylar, "Önümüzdeki dönem Meclis çok önemli olacak. Tecrübeli isimler ve deneyim gerekecek" görüşünü dile getiriyor. Listeye alınan bakanların hem Meclis yönetiminde hem de genel merkez yönetiminde etkin değerlendirileceği belirtiliyor. Meclis Başkanlığı dahil, partinin grup başkanvekilleri ve grup yönetiminin güçlü isimlerden oluşacağı ifade edildi. Listelerdeki bakan sayısının yüksek olmasının Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın 'Meclis yapısını güçlendirme' planının bir parçası olduğu belirtiliyor. Meclis yeni dönemde özellikle çoğunluk sorunu olan partiler için sıkıntı yaratabilecek. TBMM'nin iyi yönetilmesi ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin tıkanmasının önlenmesi için güçlü ve deneyimli kadrolara ihtiyaç duyulacak. Seçimlerde başarılı olunursa bu yeni yapı, AK Parti'nin 'iç kabinesi' gibi hizmet edecek. Meclis dışında kalan kabineyle uyum ve işbirliğini, bu yeni ekip üstlenecek.
Hürriyet


Görev Alınmaz Tebliğ Edilir 
Milletvekili listelerindeki bakanlardan en dikkat çekenlerden biri, İstanbul 1'inci bölge 1'inci sıradan aday gösterilen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak. Gazetelerin Ankara temsilcileriyle buluşan Albayrak, "Böyle bir listede olmak şeref. AK Parti'de görev alınmaz, tebliğ edilir" dedi. Albayrak, şu mesajları verdi: "AK Parti, Türk siyasetinin girdiği bu yeni dönemde en güçlü listeleri ortaya koyan tek parti oldu. Listede Bakanlar Kurulu, Başbakan dahil herkes var. Böyle bir listede olmak bir şeref. İstanbul 1'inci bölge, 1'inci sıra bizim için çok büyük vebal ve sorumluluk. İstanbul'da hedef, daha önce aldığımız oy sayısının yukarısına çıkarmak."
Hürriyet

Meclis'i Garantiye Alma Stratejisi 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mevcut milletvekillerinin yaklaşık yarısını değiştirerek listelerini yenilemesi olağan karşılanırken, Başbakan Binali Yıldırım dahil kabine üyelerinden 22'sini listeye alması sürpriz olarak değerlendirildi. Erdoğan'ın ağır toplarını listeye alarak Meclis'teki çoğunluğu garantiye almayı hedeflediği, bunu sağladıktan sonra bazılarını istifa ettirip yeniden bakan yapacağı yorumları yapılıyor. Yeni dönemde bakanlar Meclis dışından belirleneceği için Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ağır topları listelere almayacağı beklentisinin aksine, kabineden Başbakan Binali Yıldırım dahil 22 isim listeye alındı. Ak Parti milletvekilleri bu durumu "Cumhurbaşkanı elini önceden bağlamadı. Bakanlara 'önce Meclis'i koparın, sonra bakanlığı' mesajı verdi" şeklinde yorumladı. Ak Parti kurmaylarından bir isim, "Bu liste Meclis çoğunluğunun önemsendiğini gösteren bir liste. Adeta 'önce burayı (Meclis'i) halletmeliyiz' denilmiş. Bakanların listelerde kritik yerlerde aday yapılmasının anlamı 'bunlar bakan ağırlıklarıyla önce Meclis işini halletsinler, sayımızda bir problem olmazsa hepsi değilse de üçü beşi yine bakan olur' demektir" dedi.
Milliyet

Tartışmaya Girmem Biz İşimize Bakalım! 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Düzce mitinginin ardından seçim otobüsüyle Bolu'ya geçerken gazetecilerin sorularını yanıtladı. İnce, partisinin milletvekili listeleriyle ilgili rahatsızlığının olup olmadığı sorusu üzerine, "57 kişi listede yok ama çalışmada var. Bizim derdimiz Cumhurbaşkanlığı'nı almak. Listeleri genel merkez yapıyor. Bakanlar Kurulu'nu da ben yapıyorum" dedi. İnce, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile görüşmesinde bir eleştiride bulunup bulunmadığının sorulması üzerine, şunları söyledi: "Bunu Erdoğan'a sorabilir misiniz? Soramazsınız. Basından benim istediğim Erdoğan'a sorabildiklerinizi sorun, ekstradan bana üç tane daha sorun. Ben bu tartışmalara girmem. Bazı arkadaşlarımın olmasını ister miydim? İsterdim. Olmamış olabilir. Onlar sorun yapmıyorsa medya bunu neden sorun yapıyor ki? Kimse yapmasın. Milletimiz de yapmasın. Biz işimize bakalım.CHP'liliği yüzde yüz tartışmasız birisi Cumhurbaşkanı adayı olmuş. 24 Haziran'da bir enkaz devralacağım, bu enkazı nasıl toparlarım, buna kafa yoruyorum."
Milliyet

İhlaller Bm'ye Taşınacak 
Filistin dün Gazze'de 62 sivilin hayatına mal olan İsrail saldırısını Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) taşırken, 'Bu adımı, nesilden nesle İsrail'in cezalandırılmadan işlediği suçlardan dolayı acı çeken Filistinliler için attık' dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile dün telefonda görüştü. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin lideri Abbas'a geçmiş olsun dileklerini iletti. İki lider Filistin'le ilgili son gelişmeler ele alındı. Abbas'a sağlık durumunun iyi olduğunu öğrenmekten memnuniyet duyduğunu ifade Cumhurbaşkanı Erdoğan, 18 Nisan'da İstanbul'da gerçekleştirilen İslam İşbirliği Teşkilatı Olağanüstü Zirve Toplantısı ve sonuç bildirgesi hakkında bilgi paylaşımında bulundu.
Vatan

DÜNYA 
İsrail'i Şikayet Etti 
ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'ni Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasına yönelik protestolar sırasında İsrail askerlerinin Gazze Şeridi'nde 62 Filistinli göstericiyi öldürmesinin yankıları sürerken, Filistin hükümeti, savaş suçu ve Filistinlilere ayrımcılık suçu işlendiği gerekçesiyle Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Filistin, İsrail aleyhine soruşturma başlatılmasını istedi. Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el Maliki, Filistin halkına karşı İsrail'in savaş suçu ve ayrımcılık (apartheid) suçu işlediğini belirterek Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne (UCM) başvurdu, İsrail hakkında derhal soruşturma açılmasını talep etti. Maliki, dün Lahey'de UCM'nin Başsavcısı Fatou Bensouda ile yaklaşık bir saat süren bir görüşme yaptı.
Hürriyet 

Zirve Öncesi Hareketlilik 
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-Un arasında 12 Haziran'da gerçekleşmesi beklenen tarihi zirve yaklaşırken, iki ülkede de konuyla ilgili hareketli günler yaşanıyor. Amerikan "Fox News" kanalına verdiği mülakatta gündemi değerlendiren ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kuzey Kore konusunda sert açıklamalarda bulundu. Pence, ABD ile nükleer bir anlaşmaya varması konusunda Kuzey Kore'ye uyarıda bulunarak, aksi durumda bu ülkenin Libya gibi olabileceğini belirtti. Pence ayrıca, Kuzey Kore lideri Kim Jong'un'a gelecek ay yapılması planlanan zirve gerçekleştiği takdirde, Başkan Trump'ı "oyalamaması" uyarısında bulundu. Pence, ilerleme kaydedilemediği takdirde Trump'ın zirveyi terk edeceği konusunda hiçbir şüphesi olmadığını da vurguladı.
Milliyet 

İsrail'den 'F-35'le Uçuyoruz' İtirafı! 
İsrail'den, Türkiye dahil 9 ülkenin geliştirdiği Müşterek Taarruz Uçağı programı kapsamında üretilen F-35'le ilgili tarihi bir açıklama geldi. İsrail Hava Kuvvetleri Komutanı Amikam Norkin, F-35'leri operasyonel saldırıda kullanan ilk ülke olduklarını duyurdu. İsrailli komutan, "F-35 filosu, operasyonel bir filo haline geldi. F-35'leri Ortadoğu'nun her yerinde uçuruyoruz" dedi. İsrail basınında Norkin'in açıklamalarına dayandırılan haberlerde ise, şimdiden Ortadoğu'da iki farklı noktada uçakların operasyonlara katıldığı belirtildi. Norkin ayrıca Lübnan'ın başkenti Beyrut üzerinde uçan bir F-35 fotoğrafını da paylaştı. İsrail ABD'den sonra F-35'lerin teslim edildiği ilk ülke olmuştu. İlk iki uçağı 2016'da teslim alan İsrail'in şu ana dek 9 uçak teslim aldığı, toplam sipariş adedinin ise 50 olduğu ifade ediliyor. 9 ülke tarafından ortaklaşa geliştirilen F-35'lerin bazı parça- ları Türkiye'de üretiliyor. Ancak 14 adet F-35 sipariş eden ve toplamda bu uçaklardan 100 adet almayı planlayan Türkiye'ye, Ankara-Washington ilişkilerindeki krizin tavan yapması sonrasında henüz hiçbir uçak teslimatı yapılmadı. İlk teslimatın 21 Haziran'da yapılması planlansa da, ABD'de bazı senatörler Türkiye'ye F-35 satışının engellenmesini talep ediyor.
Milliyet 

Google İnsanlığa Hükmetmek İstiyor 
İngiltere'de yayımlanan The Times gazetesi, arama motoru Google'ın 'X' adındaki gizli araştırma birimi tarafından 2016 yılında hazırlanan sekiz dakikalık bir videonun kamuoyuna sızdığını duyurdu. Gazetenin dünkü baskısında yer alan haberde, "Google, insanların davranışlarını manipüle etmek ve tüm canlıların faydasına olacak sonuçlar elde etmek için bireyler hakkında topladığı devasa büyüklükteki verileri kullandığı bir gelecek tahayyül ediyor" ifadeleri yer aldı.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,5932-5,5971
Sterlin: 6,3815-6,3965                                 
Gram Altın: 197,6678-197,9488

Dolar Durulmuyor 
ABD'de tahvil faizlerinin biraz gerilemesi küresel piyasalarda dolara değer kaybettirirken dün Türk Lirası karşısında yeni zirvesini gördü. Güne önceki günkü en yüksek seviyesi 4.59 liradan başlayan dolar gün içinde kar satışlarının da etkisiyle 4.54 liraya kadar gerilemişti. Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch ile S&P'nin yayımladığı rapor ve Merkez Bankası'nın suskunluğunu koruması yükselişe neden oldu. Dolar 4.6644 lira ile, Euro 5.4961 liraya çıktı. Bankalararası piyasada dolarda son işlemler 4.6434 liradan yapıldı. Bu arada dün gece piyasalar kapandıktan sonra gerçekleştirilen uluslararası işlemlerde dolarda yukarıya doğru bir hareket gözlendi. Dolar dün gece 4.75 seviyelerini de geçti. Diğer yandan doların 6 para birimi karşısında değerini gösteren dolar endeksi 93.2 seviyelerine kadar indi, önceki gün 1.17 seviyesine inen Euro dolar paritesi ise 1.18'in üzerine çıktı. Yani dolar tüm ülke para birimlerine karşı güç kaybetti.
Hürriyet

Aftan Yararlanana Erken Emeklilik 
Vergi ve prim borçlarının yapılandırılmasına yönelik kanun tasarısı yasalaştı. Kanun; prim borcundan dolayı emekli olamayan, geçmişte sigortalılık sürelerini donduran Bağ-Kur'lulara da af imkanı sunuyor. Yeni kanunun detaylarına geçmeden önce kısa bir bilgi vereyim. Geçmiş yıllarda çıkarılan af yasaları ile Bağ-Kur'luların prim borçları silinmişti. En son, 2015'te, gerekli prim-gün sayısını doldurmasına rağmen geçmişteki borcundan dolayı emekli olamayan bir milyonun üzerinde Bağ-Kurlu için düzenleme yapılmıştı. Buna göre borcu olanlara eski borçlarını dondurma, geçmişteki düzenlemelerle borçları ve sigortalılık sürelerini donduranlara da borçlarını ödeyerek bu süreleri emekliliğe saydırma hakkı tanınmıştı. Meclis'ten geçen ve Cumhurbaşkanı'nın da onayladığı yeni kanun ise hem prim borcu olan Bağ-Kur'lulara bu borçlarını yapılandırma imkanı tanıyor hem de geçmişte sigorta sürelerini donduranlara yeni bir fırsat daha veriyor.
Hürriyet

'Ekonomi'de Özel Formül 
Ak Parti'nin milletvekili aday listelerinde yer almayan isimlerin bakanlık ihtimali tartışılmaya başlanırken, en dikkati çeken isimlerden birisi listede yer almayan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek oldu. Şimşek'in, seçimden sonra verilebilecek olası bakanlık görevini kabul edeceği, "teknik teknokrat bakan" pozisyonuna sıcak baktığı belirtildi. Buna göre Şimşek'in özellikle dış yatırım çevreleriyle yakın ilişkisini sürdürmesi bekleniyor. Seçimin kazanılması halinde yeni kabinenin ekonomi kanadına dışarıdan bakan olarak atanmasına kesin gözüyle bakılan isimlerden birisi de Maliye Bakanı Naci Ağbal.
Milliyet

2019 Sonrası İklim Daha Sakin Olacak 
Koç Holding CEO'su Levent Çakıroğlu, yeni iş fikirleri konusunda iş birliklerini çok önemsediklerini belirterek, "Mevcut işlerimizi büyütürken yeni fikirleri hayata geçirmeye de odaklanmalıyız" dedi. Koç Holding'in kurumsal dergisi 'Bizden Haberler' için görüş veren Çakıroğlu, geleceğe yönelik beklentilerini paylaşarak stratejik önceliklerine değindi. Ekonomi ve siyasetteki küresel belirsizlik ortamına dikkati çeken Çakıroğlu, yurt içinde 1-1.5 yıllık dönemde politik gündemin yoğun olacağını ve 2019 sonrasında yurt içi siyasi iklimin iş dünyası açısından daha sakin seyretmesinin beklendiğini vurguladı.
Vatan

Sürdürülmesi Zor Feda 
Akaryakıt fiyatlarına getirilen önlemlerden sonra ilk uygulama önceki gece yarısından itibaren devreye girdi. Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşverenler Sendikası, önceki gün gece yarısından itibaren motorinin litre fiyatına 23, benzine 25 kuruş zam yapıldığını açıkladı. Otogaza da 9 kuruş zam geldi. Otogaza gelen zam da yine benzer şekilde ÖTV ayarı ile dengelendi. Maliye, alınan karar doğrultusunda bu tutarlar kadar ÖTV indirimi yaptığı için pompa fiyatlarında bir değişim olmadı. Yani bir anlamda Maliye vergi gelirinden feragat ederek bu zammın tüketiciye ve nihayetinde enflasyona etki etmesini önledi.
Vatan

Spor 
İlk Gülen Efes 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi'nde çeyrek finallerin ilk maçında Darüşşafaka'yı konuk eden Anadolu Efes, 78-69'luk skorla kazandı, durumu 1-0 yaptı. Maçın büyük bölümünde Doğuş Balbay ile Daçka'nın yıldızı Wilbekin'ı durdurmayı hedefleyen ve bunda da genel anlamda başarılı olan Efes, hücumda da sahaya sakat sakat çıkmasına rağmen çok iyi bir maç çıkaran Weems ile etkili oldu, ilk çeyrekte 19-15 üstünlük kurdu. Hücum ribauntlarıyla maça tutunmaya çalışan Daçka'nın etkinliğini bu alanda da azaltıp, Simon ile Dunston'ın ikili oyunlarıyla skor bulan Efes, farkı çift hanelere çıkardı, devreyi de 40-31 galip tamamladı.
Milliyet

Yolcu Yolunda Gerek 
Süper Lig'de 2017-2018 sezonuna üst üste üçüncü şampiyonluk parolasıyla başlayıp, 34 haftalık nefes kesen yarışı dördüncü sırada kapatan Beşiktaş'ta adeta fırtına öncesi sessizliği yaşanıyor. Siyah-beyazlı yönetim geride kalan sezonda beklentilere yanıt veremeyen birçok oyuncuyla kesin olarak yolları ayırmaya hazırlanıyor. Kartal'da hayal kırıklığı yaratan çok sayıda oyuncunun teknik heyet ve yönetim kurulu tarafından gözden çıkarıldığı belirlendi. Performansıyla beklentilerin çok uzağında kalan İspanyol golcü Alvaro Negredo, sezon boyunca vasatı aşamayan Jeremain Lens ve devre arası transfer edilen ancak fazla varlık gösteremeyen Vagner Love'un bonservisleriyle birlikte gönderilmesi düşünülüyor. Bu futbolcuların yanı sıra Gökhan Töre ve uzun süredir sakatlığı yüzünden sahalardan uzak olan Veli Kavlak'ın da satılması için görüş birliğine varıldı.
Milliyet

'Ndiaye'yi Satar Mıydım?' 
Galatasaray'da seçim için sular ısınırken, iddialı bir şekilde hazırlanan eski başkan Dursun Özbek, bugün şampiyonluğa ulaşan takımı kendilerinin kurduğunu söyledi. Özbek, basın mensuplarıyla yaptığı sohbet toplantısında, şampiyonluk kutlamalarında kendisine teşekkür edilmemesiyle ilgili soruya, "Şampiyonluk kutlamaları bence buna ter döken, bunu sahada savaşarak kazanan kişilerin hakkıdır. Bize yaşattıkları mutluluk yetiyor zaten. Dolaysıyla bir üzüntü içerisinde değilim. Herhangi bir beklentim de yoktu. Helal olsun bu çocuklara, bize bu mutluluğu yaşattılar. İki gecedir mutluluktan uyuyamıyorum" cevabını verdi. Şampiyonluğun kendisi için ayrı bir anlam taşıdığını aktaran Özbek, "Bir yatırım yaptık, bunun karşılığını almamız lazımdı. Bu yürüyüşü bozmamak için ne derlerse desinler hiç sesimizi çıkarmadık. Seçim sürecinde konuşmalar, polemikler şampiyonluk yürüyüşünü sekteye uğratabilirdi. Fatih hoca durup dururken 'konsantrasyon' demedi. O mesajı boşuna vermedi" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme