24 Mayıs 2018 Perşembe

24.05.2018 Genel Gündem24.05.2018

TÜRKİYE 
122 Ağırlaştırılmış Müebbet İstendi 
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında Kara Havacılık Komutanlığı'ndaki eylemlere ilişkin 151 kişinin yargılandığı davada esas hakkında mütalaasını açıklayan savcı, 86 sanık için birer kez, 36 sanık için de 6 ila 29'ar kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası talep etti. Savcı, sanıkların bazı suçlardan 5 bin 736'şar yıl hapisle cezalandırılmalarını istedi. Ağırlaştırılmış müebbet hapsi istenenler arasında, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar'ı, Akıncı'dan Çankaya Köşkü'ne getiren eski pilot Uğur Kapan da yer aldı. Esasa ilişkin mütalaasını sunan Cumhuriyet Savcısı Bülent Karakuş, MİT, Genelkurmay Başkanlığı karargahı, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü, TÜRKSAT ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi binalarını vuran helikopter pilotlarının da aralarında bulunduğu 86 sanığın "anayasal düzeni ihlal" suçundan birer kez ağırlaştırmış müebbet hapisle cezalandırılmalarını talep etti.
Milliyet


Seçim Startı Erzurum'dan 
Ak Parti 24 Haziran seçim kampanyasının ilk mitingini Erzurum'da yapacak. Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım 26 Mayıs Cumartesi günü Erzurum'daki miting ile seçim startını birlikte verecek. Ak Parti bugüne kadar ilk seçim mitingleri için Kurtuluş Savaşı'nın sembol şehirleri Erzurum, Samsun ya da Sivas'ı seçti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da aynı stratejiyi uyguladı. Erzurum ve Sivas Kongreleri ve Gazi Mustafa Kemal'in Samsun'a çıkışına atıfla yapılan bu tercihlerde olduğu gibi 24 Haziran seçimleri için de ilk miting için Erzurum belirlendi.
Milliyet

Ekonomiyi 1 Haftada Düzeltme Vaadi 
Seçim çalışmaları kapsamında dün Erzincan'a giden CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, havalimanından kent merkezine geçerken, yol kenarında pancar tarlasında çapa yapan kadınları görüp, konvoyu durdurdu. İnce, kadınlarla birlikte çapa yaptı, bir süre sohbet etti. Muharrem İnce, daha sonra kent merkezine geçerek, Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde halka seslendi. Ekonominin duvara toslamak üzere olduğunu savunan Muharrem İnce şunları söyledi: Sayın Erdoğan, size sesleniyorum, size bu memleketin bir evladı olarak çağrımdır. 1- Lütfen size yanlış bilgiler veren danışmanlarınızı, ekonomiyle ilgili kurmaylarınızı lütfen gözden geçirin ve size yalan söyleyenleri bir an önce etrafınızdan uzaklaştırın. 2- Sayın Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası'nın para politikasını bağımsız bir şekilde uygulamasına lütfen müdahale etmeyin.
Vatan

Oğullar Yarışta 
24 Haziran'daki çifte seçimde birçok siyasetçi, şair ve birlik başkanının çocukları da AK Parti'den milletvekili adayı oldu. Eski Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın oğlu Ahmet Mücahit Arınç (32) AK Parti İstanbul 3. Bölge 11. sıradan 24 Haziran seçimi için yarışa girdi. İstanbul 3. bölgeden 35 milletvekili çıkartılıyor. Son seçimde AK Parti 3. bölgeden 16 milletvekili çıkartmıştı. 1995 yılında babası siyasete girdiğinde henüz 9 yaşında olan Arınç, Hürriyet'e şunları söyledi: "Babam uzun yıllardır siyasetin içinde. Siyasetçi kişiliğinin yanında önemli bir devlet adamı olarak da ön plana çıkıyor. Tecrübelerinden faydalanacağım, ondan tüyolar alacağım. Babamla birlikte sahalarda olacağız. Uzmanlaştığım enerji ve dış ilişkiler bağlamında çalışmayı ve katkı sunmayı amaçlıyorum. Adaylığımla ilgili eleştiriler geldi, bunları doğal karşılıyorum. Hem Sayın Cumhurbaşkanımız hem de yakın çevresiyle geçmişten gelen bir kader birlikteliğimiz var. Her zaman göreve hazır olduğumuzu biliyorlardı. Sayın Cumhurbaşkanımız şahsımı milletvekili adayı göstererek onurlandırdı. Bana düşen görev, bu teveccühe layık olmak için çok çalışmaktır."
Hürriyet

Dönüş Sırası 
Ramazan Bayramı'nı ülkelerinde geçirmek isteyen Suriyeli 72 bin sığınmacı, Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçiş için bu yıl ilk kez uygulanan online randevu sistemine başvuru yaptı. Ramazan Bayramı nedeniyle ülkelerine gitmek isteyen Suriyelilerin oluşturduğu izdihamın önlenmesi amacıyla bu yıl ilk kez online randevu sistemi uygulamaya konuldu. Kilis'teki Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan geçmek isteyen 72 bin Suriyeli, online başvuru yapıp ülkelerine geçecekleri tarihi sistem üzerinden belirledi. Ülkelerine geçmek için randevu alan Suriyeliler, gece saatlerinden itibaren Öncüpınar Sınır Kapısı arkasında oluşturulan Gönderme Merkezi'nde sıraya giriyor. Sabah saatlerinden itibaren İl Göç İdaresi Müdürlüğü görevlilerince işlemleri yapılan Suriyelilerin geçişlerine izin veriliyor.
Hürriyet

DÜNYA 
Kuzey Kore'ye 'Ödül Veya Ceza' 
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında 12 Haziran'da düzenlenmesi beklenen tarihi zirveyle ilgili "erteleme olabilir" açıklamalarına karşın, konuyla ilgili normal çalışmalar planlandığı gibi devam ediyor. Başkan Trump'ın, zirvenin ertelenebileceğinden söz etmesine rağmen, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, bakanlığının zirve hazırlıklarını sürdürdüğünü söyledi. "Kuzey Kore'nin tümüyle nükleer silahlardan arındırılmasını sağlamaya ve Kuzey Kore rejiminin artık dünyayı tehdit edemeyeceği şartların yaratılmasına bağlıyız" ifadesini kullanan Pompeo, buna karşın, kötü bir anlaşmanın ABD için seçenek olmadığını vurguladı. Pompeo dün yaptığı açıklamada, "Kuzey Kore'yle görüşmelerin istedikleri yönde ilerlememesi durumunda, ABD'nin masadan kalkacağını" da tekrarladı. "ABD'nin bugüne dek Kuzey Kore'ye hiçbir taviz vermediğini" vurgulayan Pompeo, bundan sonra da böyle bir niyetleri olmadığını duyurdu.
Milliyet

Hediye Fotoğraftan Skandal Çıktı 
ABD'nin, İsrail'deki büyükelçiliğini Tel Aviv'den Kudüs'e taşımasının yarattığı tepki devam ederken, yeni bir skandal daha yaşandı. ABD'nin İsrail Büyükelçisi David Friedman'a hediye edilen ve Mescid-i Aksa'nın olduğu alana Süleyman Mabedi'nin inşa edildiğini gösteren "fotoşoplu" Kudüs fotoğrafı, Filistinlilerin büyük tepkisine neden oldu. İsrail'in "Haaretz" gazetesinde yer alan habere göre, "Achiya" adlı yardım kuruluşunun bir çalışanı, Friedman'a İsrail'in Bnei Brak şehrini ziyaret ettiği sırada Mescid-i Aksa'nın yerine Süleyman Mabedi inşa edilmiş gibi gösterilen bir Kudüs fotoğrafı hediye etti. "Skandal" fotoğrafın ortaya çıkmasının ardından ABD'nin İsrail Büyükelçiliği'nden konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, Friedman'ın "yaşanan olaydan büyük üzüntü duyduğu" belirtildi.
Milliyet

Saddam'ın Yatı Pansiyon Olacak 
Irak'ın 2006'da idam edilen devrik lideri Saddam Hüseyin'in 1981 yılında satın aldığı, ancak bir kez bile ayak basmadığı yatı 'Basra Meltemi', bundan böyle Basra'ya gelen ticari havayolu pilotları için pansiyon olarak kullanılacak. 82 metre boyundaki yat, uzun yıllar devam eden mahkeme sürecinin ardından 2010 yılında Irak yönetimine teslim edilmişti. Bir süre Basra Körfezi'nde demirli duran yat, son 2 senedir Basra Üniversitesi'nin deniz yaşamını inceleme amaçlı gezilerinde kullanılıyordu. Bağdat yönetimi, 'yaşına göre' iyi durumda olan yatın bundan böyle, Basra Havalimanı'na gelen pilotların konaklayacakları bir pansiyon olarak kullanılacağını duyurdu. Iraklı yetkililerin bir dönem 30 milyon dolara satışa çıkarttığı yata alıcı çıkmamıştı. Yatta başkanlık süitinin yanı sıra, 17 misafir odası, 18 personel kamarası, bir klinik ve berber salonu bulunuyor.
Vatan

Putin'den Amerikan İddiasına Dört Füze 
Tartışma, Rusya lideri Vladimir Putin'in 1 Mart'ta Rus meclisine hitaben yaptığı konuşmada yeni üretilen Rus füzelerini övmesiyle başladı. Ruslar, bu füzelerin pratikte menzil limiti olmadığını savundu. Ancak Amerikan CNBC televizyonu önceki günkü haberinde Rus füzelerinin başarısız olduğunu iddia ederek, "Putin'in süper füzeleriyle yapılan tüm denemeler başarısızlıkla sonuçlanmış. Amerikan istihbarat kaynaklarına göre; nükleer motorlu bu füze dört kez denenmiş ve her seferinde yere çakılmış. En başarılı fırlatma dört dakika sürmüş ve füze 22 mil (35 km) yol aldıktan sonra çakılmış. En başarısız deneyde ise füze ancak dört saniye havada kalabilmiş" ifadelerine yer verdi.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,3751-5,3776
Sterlin: 6,1379-6,1424                                 
Gram Altın: 190,9512-191,1984


Merkez'den Kritik Faiz Hamlesi Geldi 
Merkez Bankası son günlerde dolar/TL'deki hızlı değer kaybının ardından Para Politikası Kurulu'nu (PPK) olağanüstü toplayarak geç likidite penceresi borç verme faiz oranını 300 baz puan artışla yüzde 16.5'e yükseltti. Bankanın piyasada izlenen en önemli faiz oranını artırmasıyla TL sert değer kazandı. Doların dün öğlen 4.92 TL'yi görmesinin ardından Merkez Bankası akşam saatlerinde, "Para Politikası Kurulu yakın dönem gelişmelerini değerlendirmek üzere toplanmıştır" açıklamasını yaptı. Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya başkanlığında toplanan PPK, geç likidite penceresi faiz oranını (GLP) yüzde 13.5'ten yüzde 16.50'ye yükseltti. Kısa vadeli diğer faiz oranlarında ise bir değişikliğe gidilmezken bir haftalık repo faizi yüzde 8'de, gecelik faiz oranlarından marjinal fonlama oranı yüzde 9.25'te, borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 düzeyinde sabit tutuldu.
Milliyet

Gebze-Halkalı Hattı Yılbaşında Açılıyor 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gebze-Halkalı banliyö hattının yüzde 81'inin tamamlandığını belirterek, hedeflerinin yıl sonu itibarıyla bu hattı açmak olduğunu söyledi. Halkalı Tren İstasyonu'ndan trene binerek Kazlıçeşme Tren İstasyonu'na kadar test sürüşüne katılan Arslan, bu hatta incelemelerde bulundu. Kazlıçeşme Tren İstasyonu'nda açıklamalarda bulunan Arslan, "Halkalı'dan Gebze'ye mevcut banliyö hatları ve Marmaray kullanılmak suretiyle 77 kilometrelik güzergah hiçbir aktarma olmadan 115 dakikada gidilecek" dedi.
Milliyet

Protestolu Senet % 9 Azaldı 
Türkiye Bankalar Birliği (TBB), bu yılın ilk 4 ayında protesto edilen toplam 281 bin senedin parasal tutarının 4.4 milyar TL olduğunu duyurdu. TBB Risk Merkezi, yılın ilk 4 ayında protesto edilen senetlere ilişkin verileri açıkladı. Geçen yılın aynı dönemine göre protesto edilen senet adedi yüzde 9 azalırken, senet tutarı yüzde 6 arttı. Adet olarak en fazla senedin protesto edildiği ilk 5 il sırasıyla İstanbul, Ankara, İzmir, Konya ve Bursa oldu. Tutar olarak, Türkiye genelinde protesto edilen senetlerin yüzde 28'ini İstanbul'dakiler oluştururken, İstanbul'u yüzde 10 ile Ankara, yüzde 6 ile İzmir, yüzde 5 ile Konya ve yüzde 4 ile Bursa izledi.
Vatan

Çukurca'da İlk Kazma 
Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Irak sınırına 3.5 kilometre mesafede, kısa bir süre önce sondaj çalışmalarına başlandı. Bölgeyi ziyaret edip yetkililerden bilgi alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "İlk derin sondaj gerçekleştirildi. 4 bin 450 metrelik hedef sondaj stratejisiyle önümüzdeki aylarda kuyunun neticelerini alacağız" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, uçakla Hakkâri'nin Yüksekova ilçesine geldi, buradan da helikopterle Türkiye'nin Kuzey Irak sınırının sıfır noktasında bulunan Çukurca ilçesine geçti. Albayrak, ilçe merkezine 7 kilometre uzaklıkta, Irak sınırındaki Dutluca bölgesinde TPAO'nun sondaj çalışmalarını yerinde inceledi. Sondaj kulesine çıkarak çalışmalarla ilgili bilgi alan Albayrak, daha sonra açıklamalarda bulundu. Bölgenin petrol potansiyeli olan bir saha olduğunu belirten Bakan Albayrak, ilçede ilk derin sondajın gerçekleştirildiğini söyledi. Bakan Albayrak,, "Bölge, yeraltı kaynakları itibariyle hem petrol aramaları, hem de madencilik noktasında uzun zamandır konuşulan bir yer. Ama son zamanlardaki aktif enerji siyasetimizin çerçevesi içinde sadece derin deniz sondajcılık faaliyeti yok. Bunu son dönemde çok yoğun ifade etmiştik. Aynı zamanda kara aramacılığı noktasında da daha aktif siyaset güdeceğimizi ifade ettiğimiz bir süreçteyiz" dedi.
Hürriyet

Dolulukta Son 2 Yılın Zirvesi 
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, konaklama sektörünün nisan ayında doluluklarda son iki yılın en iyi rakamlarına ulaştığını açıkladı. Bayındır, Türkiye'nin Nisan 2018 otel doluluklarının 2017'nin aynı ayına göre yüzde 19.7 artarak ortalama yüzde 72.6, İstanbul'un ise yüzde 23.6 artarak ortalama yüzde 79.5 olduğunu söyledi. Bu doluluk rakamlarının 2015 yılı ortalarından bu yana ulaşılan en yüksek rakamlar olduğunu kaydeden Bayındır, fiyatlarda da yükselme trendinin sürdüğüne ancak henüz eski rakamlara dönülemediğine işaret etti. Bayındır, "Şimdi hedef fiyatların yükselmesini sağlayacak olan kültür, kongre, iş, cruise vs amaçlı segmentlerin de toparlanmasını sağlamak olmalı" dedi.
Hürriyet

SPOR 
Fener Kaldığı Yerden 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi çeyrek final serisinde normal sezonun lideri Fenerbahçe Doğuş, ligi 8. bitiren Sakarya Büyükşehir'i 81-66 yenerek durumu 1-0 yaptı. Hafta sonu Euroleague Final Four'unda boy gösteren ve Avrupa İkinciliğini elde eden Fenerbahçe, Belgrad'daki organizasyonun suskun isimleri Nunnally ve Vesely'den gelen sayılarla maça girdi, 13-6 öne geçti. Konuk takım Jones ile 16- 16'da skoru dengelese de ev sahibi ilk periyodu 23-20 galip bitirdi.
Milliyet

Talısca İçin Yeni Formül 
Beşiktaş Yönetimi son iki sezonun en başarılı transferi olarak gösterilen Anderson Talisca'dan umudunu kesmedi. Siyahbeyazlılar, Brezilyalı futbolcunun Sivasspor maçından sonra, "İki sezonda kendimi çok geliştirdim. Başım dik bir şekilde buradan ayrılıyorum" diyerek taraftarlara veda etmesine rağmen kıran kırana bir yarışın içine girdi.
Milliyet

Sihirli Sandık 
Galatasaray'da 26 Mayıs'ta yapılacak seçimli genel kurul için dört aday yarışırken, tüm adaylar, en küçük detayları bile atlamadan, kendilerine seçimi kazandıracağını düşündüğü stratejileri uyguluyor. Bunlardan biri de sarıkırmızılı kulübe yeni üye olanların, cumartesi günü ilk kez sandığa gidecek olmaları... 18 sandıkla yapılan seçimlerde Mustafa Cengiz 1703 oy alırken, Dursun Özbek ise 1623'te kalmıştı. Aradaki 80 oy, Cengiz'i başkanlık koltuğuna oturtmuştu. Ancak 26 Mayıs'taki seçimlerde 382 yeni üye de haziruna girecek yani oy kullanacak. Bu da tüm dengeleri sarsacak bir gelişme olarak yorumlandı. İki başkan arasında sadece 80 oy varken, 382 yeni oy potansiyeli, Galatasaray'ın yeni başkanı için belirleyici olacak.
Milliyet 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme