27 Mayıs 2018 Pazar

27.05.2018 Genel Gündem27.05.2018
TÜRKİYE 
Yerle Yeksan Edeceğiz 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, "Cumhur ittifakıyla Bahçeli ile birlikte bir yoldayız. AK Parti-MHP olarak çıktığımız bu yolda araya fitne fesat sokmak isteyenler olabilir. Sakın bu oyunlara gelmeyin. Cumhur ittifakıyla diğerlerini yerle yeksan edeceğiz" dedi. HDP'ye miting yapma izni veren Almanya'ya tepki gösteren Erdoğan, Erzurum'daki mitingde şunları söyledi: "İşte Avrupa'da PKK terör örgütünün PYD'nin YPG'nin ön kuvveti durumunda olan HDP'ye meydanlarda miting yapma müsaadesi veren yönetimler AK Parti'ye oralarda müsaade etmiyorlar, salonlarda yer vermiyorlar. Niye? 'Ne kadar engellersek o kadar kâr' diyorlar. İsteseniz de istemeseniz de Bosna Hersek size yetti. Şimdi de Erzurum'dayız, dadaşlar size yeter. Bir ara bölücü teröristler Erzurum'a musallat olmaya çalıştılar ama tutunamadılar. Dadaşın olduğu yerde hiç terörist olabilir mi, barınabilir mi? Hele 24 Haziran öncesi sakın ha, buna çok dikkat edelim. Bu sabah (dün) evden çıkarken torunuma, 'Eymen, Rabia'yı göster bakalım' dedim, o da Rabia'yı yaptı. 'Söyle bakayım' dedim. Bak evde Eymen hazır, siz de hazır mısınız? Gür sedayla tüm batı duysun. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet"
Hürriyet


Yeni Bir Türkiye'yi Birlikte Kuracağız 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 24 Haziran seçimlerinin tarihi olduğunu bu nedenle, Cumhuriyet'ten yana olanların hep birlikte tamam diyeceği bir seçimi başlattıklarını belirti. Partisinin 24 Haziran seçimlerine yönelik bildirgesini dün düzenlenen törenle açıklayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: CHP Samsun'dan başlayıp Erzurum'a sonra İzmir'e giden Mustafa Kemal'le birlikte yürüyenlerin partisidir. CHP, çağdaş uygarlık düzeyini yakalamak ve aşmak için mücadele edenlerin, hak hukuk adalet diyenlerin partisidir. CHP egemenliği saraydan alıp halka verenlerin partisidir. CHP, 'ne ezen ne ezilen insanca, hakça bir düzen' diyenlerin partisidir. Türkiye kavga değil huzur istiyor. Türkiye tek adam rejimi değil, demokrasi istiyor. O nedenle bu seçimler tarihidir. O nedenle hep birlikte cumhuriyetten, demokrasiden, fakir fukaradan, emekten, üretenden yana olanların hep birlikte tamam diyeceği bir seçimi başlatıyoruz.
Milliyet

Pişmanlarla Kucaklaşırım 
MHP dün 24 Haziran milletvekili genel seçimine yönelik aday tanıtımını gerçekleştirerek seçim beyannamesini açıkladı. Ankara Spor Salonu'nunda gerçekleştirilen aday tanıtım toplantısında sözlerine "İşte Milliyetçi Hareket, işte cesaret, işte feraset, işte fedakarlık, işte mertlik, işte adam gibi adamlık" diye başlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin konuşması özetle şöyle: Emperyalist ve muhasım odaklar ülkemizi köşeye sıkıştırmak istiyor. Eşkıya teyakkuzdadır. Hainler fren tutmuyor. Amaç bellidir, vatanımıza çöreklenmek, bizi birbirimize düşürmektir. Kaleyi içten düşürmek isteyen küresel vandallık; dinsiz, imansız, vatansız, iblis terör örgütünü silah gibi kullandı.
Milliyet

'Siz Yıkarsınız Ak Parti Yapar' 
Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti'nin Erzurum Mitingi'nde vatandaşlara hitap etti. Yıldırım'ın mesajları şöyle: Cumhurbaşkanı adayları var, indiler meydana boy gösteriyorlar. Ne diyorlar? 'AK Parti'nin yaptıklarını yıkacağız.' Siz sadece yıkmayı bilirsiniz, yapmayı AK Parti bilir. Ne diyor adayın biri? '18 yaşına kadar olan gençlere ücretsiz sağlık hizmeti vereceğiz.' Bunların dünyadan haberi yok. Onu çoktan Recep Akdağ zamanında verdik. 2008'den beri gençlerimiz sağlık hizmetini ücretsiz alıyor. Bunlar ağız birliği yapmış, ne diyorlar? 'Biz gelirsek Kanal İstanbul'u yaptırmayacağız. Otomobil yapmak da neymiş canım, bunlardan da vazgeçeceğiz.'
Vatan

DÜNYA 
Ab Heyeti Vize İçin Geliyor 
AB Komisyonu, Türkiye'nin toplamda 72 olan vize muafiyeti kriterlerinden henüz yerine getirilmeyen yedisi için 7 Şubat'ta ilettiği önerileri masaya yatıracak heyeti haftaya gönderiyor. Teknik yönü ağır basacak toplantı, 31 Mayıs'ta Ankara'da yapılacak. Heyete, AB Komisyonu Göç ve İç İşleri Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Simon Mordue başkanlık edecek. AB Komisyonu, Türkiye tarafından sunulan belgeye çok olumsuz bakmamakla birlikte bazı değişiklikler yapılmaksızın kabulünü mümkün görmüyor. Ankara'daki toplantıda Türkiye'ye verilecek mesaj da bu çerçevede şekillenecek. Türkiye'nin sunduğu belgeye ilişkin tutumunda şu ana kadar belirgin bir değişiklik olmadı. AB kanadının masaya getireceği karşı öneriler ve talepler görüşmelerin seyri ve somut sonuçları açısından belirleyici olacak.
Hürriyet

Sınırda Sürpriz Buluşma 
Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un dün iki ülke sınırında yer alan Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya geldi. Güney Koreli Yonhap'ın haberine göre, Güney Kore Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Moon ve Kim'in Panmunjom'da 2 saatlik bir görüşme yaptığı belirtildi. Devlet Başkanı Moon'un basın sözcüsü Yoon Young-chan, iki liderin 27 Nisan Panmunjom Bildirisi'nin uygulanması ve başarılı bir Kuzey Kore-ABD zirvesi için görüş alışverişinde bulunduklarını söyledi. Moon'un dünkü görüşme ile ilgili bugün bir açıklama yapacağı ifade edildi. İki lider 27 Nisan'da iki ülke sınırındaki Panmunjom Ateşkes Köyü'nde bir araya gelmişti. ABD Başkanı Donald Trump 24 Mayıs'ta Kuzey Kore Devlet Başkanı Kim Jong-un'a bir mektup yazarak, son açıklamalarındaki 'öfke ve açık düşmanlıktan' dolayı 12 Haziran'da iki lider arasında Singapur'da yapılması planlanan zirveye katılmayacağını bildirmişti.
Hürriyet

Fransızlar Yine Sokaklara İndi 
Fransa'da Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un politikalarına karşı 60'tan fazla sendikanın yanı sıra partilar tarafından 80 kentte "insan seli" adı verilen gösteri ve yürüyüşler düzenleniyor. Aşırı sol Boyun Eğmeyen Fransa (LFI) partisi ile ülkenin en büyük sendikalarından Genel İş Konfederasyonu (CGT) ve Solidaires gibi kuruluşların çağrısıyla düzenlenen protestolar, Cumhurbaşkanı Macron ve hükümet politikalarını hedef alıyor. Ülkede yaklaşık 3 aydır süren grev ve gösterilerle ilgili önceki gün açıklama yapan Macron, "Ülkeyi işleyemez hale getirmek isteyenler başarılı olamayacak, hiçbir şey beni durduramayacak ve sükunet tesis edilecek" ifadelerini kullanmış, hükümetin proje ve reformlarının "olduğu gibi" yürürlüğe konulacağını söylemişti. Fransa'da demiryolu, enerji, eğitim, sağlık, temizlik, kamu, ulaşım ve sosyal hizmetler başta olmak üzere çok sayıda sektörde grevlerin yanı sıra gösteriler devam ediyor. Hükümetin reform planına karşı çıkan sendikalar, kemer sıkma politikalarından vazgeçilmesi, alım gücünün artırılması ve işten atılmalara son verilmesini talebinde bulunuyor.
Milliyet

Askerle Kamyoncu Karşı Karşıya 
Brezilya'nın pek çok kentinde yolları kapatarak dizel fiyatlarındaki artışı protesto eden kamyon sürücülerinin grevi 6. gününe girerken, Devlet Başkanı Michel Temer orduya ve güvenlik güçlerine, kamyonculara müdahale ederek yolları açma talimatı verdi. Temer'in talimatı, ülkenin ikinci büyük kenti Sao Paolo'da yerel yönetimin grev nedeniyle olağanüstü hal ilan etmesinin ardından geldi. Belediyeden yapılan açıklamada, grev nedeniyle yaşanan yakıt sıkıntısının artması durumunda, benzin stoklarına el konulabileceği ve kamu personeline tatil verilebileceği kaydedildi. Temer, az sayıdaki kamyoncuların, işlerini yapmak isteyen diğer kamyonculara engel olduğunu belirterek, buna hakları olmadığını ifade etti. Kamyoncular Derneği ise, yaklaşık 600 bin kamyoncuyu temsilen yaptığı açıklamada, fiyatlarda indirime gidene kadar geri çekilmeyeceklerini duyurdu.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,7063- 4,7073
Euro: 5,4845- 5,5003
Sterlin: 6,2411- 6,2845
Gram Altın: 196,9782- 197,1563

Piyasaların Rotasını Dolar Belirliyor 
Geçen hafta kur açısından hareketli dakikalar yaşandı. Merkez Bankası sadece faiz arttırımıyla kalmadı. İhracat reeskont kredilerinde kur sabitlemesine giderken Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerinde satım üst limitlerini arttırdı. Piyasaların yönünü döviz kurları belirliyor. Merkez Bankası'ndan gelen faiz artırımıyla ilgili Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in "Merkez Bankası geç de olsa güçlü bir adım attı" ifadesi olayı özetledi. Ayrıca Şimşek'ten Merkez Bankası'na destekle birlikte piyasa ile inatlaşılmayacak açıklamaları geldi. Bu meyanda eski borsacıların 'piyasa ile inatlaşmayın, fakirleşebilirsiniz' sözünü tekrar hatırlamış olduk.
Hürriyet

Zeybekci: Imf'ye Zerre İhtiyacımız Yok 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Merkez Bankası'nın ihracat reeskont kredi ödemelerinde kuru sabitlemesiyle ihracatçının Türk Eximbank nezdindeki 2.6 milyar dolar ve diğer bankalar da ilave edildiğinde toplam 3.4 milyar dolar civarındaki ödemelerini sabit kurdan yapabileceğini belirtti. Zeybekci, ihracatçıyı kur oynaklığına karşı koruyacak önlemler alındığına işaret etti. Zeybekci, Alman basınında yer alan Türkiye'nin IMF'ye borç için başvurabileceği yorumlarına ilişkin ise "Şu anda Türkiye'nin bunu gerektirecek zerre miktarda bir durumu yok. Almanya belki başvurabilir de Türkiye'nin şu anda öyle bir derdi yok. Borçlanma yapılarına baktığımız zaman, kamu borçları, kamu borçlarının milli gelire oranı, bunlara baktığımız zaman Avrupa'nın 28 ülkesinin 25'inden daha iyiyiz. Diğerlerinin böyle bir sıkıntısı varsa onları bilemeyiz ama Türkiye'nin böyle bir şeyi yok. Onların duası kabul olmayacak inşallah" diye cevap verdi. Zeybekci, imar affı düzenlemesiyle ilgili bir soru üzerine ise imar affı gerçekleştikten sonra çok sert tedbirler alınacağını, artık kaçak yapı yapılmasına müsaade etmeyeceklerini, cezai tedbirleri buna göre düzenleyeceklerini
Hürriyet

1 Milyar Dolarlık Müjde 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Rusya ile yürüttüğü tahkim süreci için anlaşmaya vardığını ve 1 milyar dolarlık hakkın seçimden önce Hazine'ye alınacağını söyledi. Bakan Berat Albayrak, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı'nın Maltepe'deki 1. Bölge Seçim Koordinasyon Merkezi Açılış Töreni'ne katıldı. Törende konuşan Bakan Berat Albayrak, şunları söyledi: "24 Haziran'a kadar her cephede mücadele edeceğiz. Enerji Bakanlığı olarak da 24 Haziran'a kadar işimizi yapacağız. Bu kapsamda, bugün bir güzel haberimiz daha oldu. Rusya ile yürüttüğümüz tahkim süreci için anlaşmaya vardık. 2015-2016 yılındaki doğalgaz fiyatında yüzde 10.25'lik indirim konusunda anlaştık. Artık tahkim yok, mahkemeleri çektik. İndirimimizi aldık. Yaklaşık 1 milyar dolarlık hakkımızı seçimden önce Hazine'mize alıyoruz."
Milliyet

Boşuna Yüklenmeyin Avucunuzu Yalarsınız 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son günlerde döviz kurunda yaşanan dalgalanmayla ilgili, "Yok kurmuş murmuş ne kuru ya. Hepsi hikaye bunların. Çok kısa sürede kur balonunu söndüreceğiz. Yastığının altında doları olan, avrosu olan kardeşlerim sizler paralarınızı gidin liraya yatırın" çağrısı yaptı. Erdoğan, Rusya'dan 1 milyar dolar doğalgaz ödemesi alınacağını da açıkladı.
Milliyet

İto Doları 4 TL'ye Euroyu 4.8 TL'ye Sabitledi 
İstanbul Ticaret Odası (İTO), iş dünyasına yeni pazar ve iş birliği fırsatları sunan küresel fuarlara katılımda doları 4 TL, euroyu da 4.8 TL'den sabitledi. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "İhracatçımız 1 ay sonra katılacağı fuarda ne kadar ödeyeceğini bilerek, üretime daha fazla ağırlık verecektir" dedi. Yıl sonuna kadar ABD'den Çin'e, Hindistan'dan Arjantin'e kadar dünyanın dört bir yanında toplam 14 ayrı fuar için hazırlıklarını sürdüren İTO fuarlarında şirketler stant açıp, ürünlerini tanıtabiliyorlar. İTO Başkanı Şekib Avdagiç, "Daha önce Merkez'in faiz artışı adımının kesinlikle yalnız bırakılmaması gerektiğini söyleyip, TL'yi korumanın milli bir görev olduğuna işaret etmiştik. İnanıyoruz ki uluslararası platformlarda ürünlerini tanıtmak isteyen firmalarımız, bu sayede yeni bir imkan elde etmiş olacaklar" dedi.
Vatan

SPOR
Şampiyon Yine Real Madrid 
Ukrayna'nın başkenti Kiev'de oynanan Şampiyonlar Ligi finalinde, İngiliz temsilcisi Liverpool'u 3-1'lik sonuçla geçen İspanyol devi Real Madrid, üst üste 3, toplamda 13. kez mutlu sona ulaştı. 26'da finalin kaderine etki edebilecek önemli bir gelişmeye sahne oldu. İngiltere'de yılın futbolcusu olan Mohamed Salah sakatlandı. Real Madrid kaptanı Sergio Ramos ile girdiği ikili mücadelede yerde kalan ve omzundan sakatlanan yıldız futbolcu kenarda tedavi görmesine rağmen yerde kalarak oyuna devam edemedi ve yerini Lallana'ya bıraktı. 35'te bu kez Real Madrid'den Carvahal yerde kaldı. Deneyimli futbolcu tıpkı Liverpoollu meslektaşı gibi sahayı gözyaşı içinde terk etti.
Milliyet

Larin İçin Yeni Sistem 
Mario Gomez ve Jose Sosa ayrıldıktan sonra pas oyununda geriye doğru giden ve daha farklı taktik anlayışları sahaya yansıtmak zorunda kalan Beşiktaş önemli bir değişikliğe hazırlanıyor. Teknik Direktör Şenol Güneş'in yaz kampında forvetlerin gol verimini arttıracak bir sistem üzerinde duracağı öğrenildi. Deneyimli hocanın yeni sezon için düşündüğü sistem değişikliğini tamamen Cyle Larin'e göre düzenleyeceği ve radikal bir karar alarak, lige çift forvetle başlayabileceği iddia edildi. Burak Yılmaz ile Demba Ba'nın alınması halinde Güneş'in, Larin- Demba Ba ya da Burak-Larin ikilisini aynı anda sahaya sürmeyi planladığı bildirildi. Sakatlık, ceza ve yoğun maç trafiği gibi durumlarda ise Burak- Demba Ba seçeneğinin kullanılacağı vurgulandı.
Milliyet 

Cengiz'den Ezici Zafer 
Galatasaray'da 20 Ocak'ta yapılan olağanüstü genel kurulda kimsenin beklemediği bir sonuç alan ve başkanlık koltuğuna oturan Mustafa Cengiz, taraftarın desteğini ve şampiyonluk ateşini çok iyi kullandı rakiplerine ağır bir yenilgi yaşattı. Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen genel kurulda, 4803 üye oy kullandı, bunların 2525'ini alan Mustafa Cengiz, üç yıllığına yeniden Galatasaray Başkanı oldu. En yakın rakibi Dursun Özbek 1361 oyda kalırken, Ozan Korkut 659, Ali Fatinoğlu ise 207 oy aldı. 16. sandık sonunda 1051 oy farkına ulaşan Mustafa Cengiz, son 4 sandık öncesinde başkan seçilmeyi garantiledi. 10. sandık açıklanıncaya kadar lisenin bahçesinde bulunan Dursun Özbek, daha sonra Galatasaray Lisesi'nden ayrıldı. Fatinoğlu da, Mustafa Cengiz'i tebrik ederek salondan çıktı. Ozan Korkut da Başkan Mustafa Cengiz ve yönetimini tebrik etti. Korkut'a listesinde yer alan Adnan Öztürk de eşlik etti.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme