28 Mayıs 2018 Pazartesi

28.05.2018 Genel Gündem

28.05.2018
TÜRKİYE 
Cumhur İttıfakı Tarihin Akışını Değiştirecek 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, milliyetçi-ülkücü hareketin devletin dara düştüğü her dönemde üzerine düşen görevi yerine getirdiğini belirterek, "Cumhur İttifakı, 2023'ün güçlü Türkiyesini şekillendirecek ve tarihin akışını değiştirecektir" dedi. Bahçeli dün Kızılcahamam'da Ülkücü Şehitleri Anma Günü'nde özetle şunları söyledi: "Bizim çağın dar kalıplarına sığmayan ülkülerimiz, güdük ve güdümlü akılların alamayacağı hedeflerimiz vardır. Bizim Kızılelma ülkümüz vardır. Türk milletinin istikbal ve istiklalini korumak, geleceğin güçlü ve büyük Türkiyesini kurmak öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Devlet ve milletimizin bekasını teminat altına almak, iç ve dış tehditlere karşı uyanık olmak geçmişe karşı borcumuz, geleceğe karşı sorumluluğumuzdur.
Hürriyet

Ekonomideki Sorunu Çok Rahat Aşarız 
CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, seçim çalışmalarına Eskişehir'den başladı. Sivil toplum kuruluşlarını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, "Ekonomide sorun var. Aşabilir miyiz? Çok rahat aşarız. Bütün komşularınızla barışık olursanız bu sorunu çok rahat aşarsınız" dedi. Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: "Türkiye'nin ekonomisinin büyük değişim ve dönüşüme ihtiyacı var. 'İnsani Gelişme Stratejileri ve Bilgi Politikaları Kurumu' kuracağız. İnsani gelişmeyi esas almazsanız geleceği kuramazsınız. Dört aşamalı bir stratejiden söz edeceğim. Birinci aşama tam demokrasi. Tam demokrasi herkesin can ve mal güvenliği olduğu sistemin adıdır. Şu anda hiçbirinizin can ve mal güvenliği yok. Her birinizin varlığı bir kararnameye bağlı. Yargının bağımsız olmadığı ülkede can ve mal güvenliği yoktur. İkincisi üretmek. Bunun önündeki engellerin kaldırılması gerekiyor."
Hürriyet

'Ekonomi Bizim İşimiz' 
Rakiplerinin söylemlerini eleştiren Erdoğan, "Bak çıkmış birisi, 'Biz yatırımları durduracağız. Senin bütçen boş' diyor. Sen anlamazsın ki bu işten. Ekonomi bizim işimiz. Yıkım ittifakının bizi engellemesine, projelerimizi sabote etmesine kesinlikle izin vermeyeceğiz" dedi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Çıkmış birileri yok kurmuş, şuymuş, buymuş... Geçin o işleri. Kurla, murla bizi vuramazsınız, bu manipülasyonlarla bizi vuramazsınız... Ekonomi bizim işimiz... Ya evlatlarımıza çok daha müreffeh bir ülke bırakacağız ya da IMF kapılarında para dilenen eski Türkiye'ye döneceğiz. Biliyorum, siz buna müsaade etmezsiniz. Kasası boş Merkez Bankası istemezsiniz" sözleriyle meydan okudu. Erdoğan dün önce Isparta'da ardından Balıkesir'de halka hitap etti. Mitingin alanına Atatürk, Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın büyük boy posterleri asıldı. Miting alanındaki vatandaşlar, gül suyu sıkılarak serinletildi.
Milliyet

'O Sarayda Bir Gün Bile Oturmam' 
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, seçilmesi halinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir gün bile oturmayacağını, Kuleli Askeri Lisesi'ni de ertesi gün yeniden açacağını söyledi. Akşener dün Aydın'da MHP İl Başkanlığı'nın önünde kurulan platformda halka hitap etti. Seçim sürecinin çok şenlikli geçtiğini ifade eden Akşener, "Ben sizi dinlemeyip cumhurbaşkanı adayı olmasaydım sonuç itibariyle bugünkü seçimler nasıl olurdu? Herkesin birbirine sövdüğü, tek kale maç oynanan bir seçim olurdu. Bir ara 'Çatı aday olsun' dediler. Öyle olsaydı iki kişi yarışıyor olacaktı. Ama bugün çok şenlikli bir seçim var. Abiler bugüne kadar tek kale maç yapıyordu, şimdi sayı çoğaldı. Sinirler de bozuldu, asabiyet had safhada" diye konuştu.
Milliyet

Kutuplaşmayı Kaldırma Vaadi 
Saadet Partisi, ATO Kongre Merkezi'nde düzenlenen programda, seçim beyannamesini açıkladı, milletvekili adaylarını tanıttı. Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu, tüm vatandaşlara eşit mesafede duracaklarını ve mahallelere, belediyelere, üniversitelere, bölgelere hizmet götürürken kesinlikle ayrımcılık yapmayacaklarını söyledi. Kimseyi siyasi görüşünden dolayı hizmetten mahrum bırakmayacaklarını ifade eden Karamollaoğlu, "Kimseye ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmayacağız. Sözün kısası kutuplaşmaya kesinlikle fırsat vermeyeceğiz. Bugün ne yazık ki en önemli problemimiz kutuplaşmadır. Farklı düşüncedeki insanlar, çocuklarının birbiriyle oyun oynamasını bile istemiyorlar. Biz, kesinlikle bunu ortadan kaldıracağız. Saadet iktidarında her türlü kutuplaşmayı ortadan kaldıracağımız gibi, kucaklaşmayacağımız kimse kalmayacak" dedi.
Vatan
 
DÜNYA 
Petrol Bölgesınde Ruslara Saldırı 
Suriye rejimi ve müttefikleriyle, terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG'nin ana gövdesini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) bulunduğu Deyrizor vilayetinde Rus güçlerine yönelik saldırı gerçekleştirildi. Rusya Savunma Bakanlığı, önceki gece terörist olarak nitelediği birkaç mobil grubun düzenlediği saldırıda 4 Rus askerinin öldüğünü, üçünün de yaralandığını bildirdi. Rus tarafının açıklamasında söz konusu grupların hangi örgütten olduğu belirtilmeden sadece 'teröristler' ifadesi kullanıldı. Rus yönetimi, saldırıyı yapan gruptan da 43 kişinin öldüğünü aktardı. Rusya yönetimine yakınlığıyla bilinen Federal Haber Ajansı, saldırıyı terör örgütü DEAŞ'ın düzenlediğini bildirdi. Söz konusu bölgede daha önce Suriye rejimine yakın gruplarla SDG arasında çatışmalar yaşanmıştı. ABD'nin de hava gücüyle SDG lehine müdahil olduğu bu olaylardan birinde Wagner adlı oluşum altında yüzlerce paralı Rus milis ölmüştü. O dönemde, Wagner'in, ABD'de de benzerleri bulunan bir özel güvenlik şirketi olduğu basına yansımıştı. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi ise olayın çarşamba günü yaşandığını ve saldırıyı DEAŞ'ın yaptığını ileri sürdü. Gözlemevi'nin verdiği bilgilere göre; saldırıda 26 Suriye askeri ve 9 Rus vatandaşı öldü. Gözlemevi, ölen Rusların bazılarının asker olduğunu aktardı.
Hürriyet

Kore Zirvesi Bir 'Muamma' Oldu 
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında 12 Haziran'da yapılacağı duyurulan, ancak Trump'ın "vazgeçtiğini" duyurduğu zirve, tam bir "muamma" oldu. Zirvenin halen planlandığı tarih ve ülkede yapılıp yapılmayacağı konusunda "netlik" bulunmazken, ABD'li yetkililerin Kuzey Kore'ye gittiği haber veriliyor. Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ABD Başkanı Donald Trump ile planlanan zirveye ve "Kore Yarımadası'nın tamamen nükleerden arındırılması" konusundaki girişimlere "hala" sadık olduğunu söyledi. Kim ile önceki gün Kuzey Kore'de Panmunjom'da bir araya gelen Moon, dün gazetecilere geniş bir açıklama yaptı.
Milliyet

İsrail'den Gazze'ye Topçu Atışı: 3 Ölü 
İsrail'in, Gazze Şeridi'ne düzenlediği topçu ateşinde 3 kişi hayatını kaybetti. Gazze Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el- Kudra, İsrail tanklarının Gazze Şeridi'ne ateş açtığı, saldırıda Refah Sınır Kapısı'nın doğusundaki gözlem kulesinin hedef alındığını belirtti. Tesisin, Hamas'ın silahlı kanadına ait olduğunu kaydeden Kudra, saldırı sonucunda 2 Filistinlinin öldüğü bilgisini verdi. İsrail ordusundan yapılan açıklamada da, Filistinlilerin sınıra patlayıcı madde yerleştirdiğinin tespit edilmesi nedeniyle tank ateşi açıldığını ifade edildi. Bununla birlikte söz konusu saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazesi dün kaldırılırken, aynı saatlerde, ağır yaralanan ve tedave altında olan üçüncü bir kişinin hastanede hayatını kaybettiği açıklandı. İsrail savaş uçakları önceki akşam Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'na yönelik hava saldırısı da gerçekleştirmiş, olayda ölen ya da yaralanan olmamıştı.
Milliyet

Nikaragua'da Sokaklar Durulmuyor 
Nikaragua'da Devlet Başkanı Daniel Ortega ile Devlet Başkanı Yardımcısı olan eşi Rosario Murillo'nun istifasını isteyen binlerce kişi başkent Managua ve diğer kentlerde gösteriler düzenledi. Ülkede Nisan ayında sosyal güvenlik sisteminde değişiklik talebiyle düzenlenen gösterilerin ardından muhalefet, yerel dernekler ve Ortega yönetimi arasında yürütülen uzlaşı görüşmelerinin çıkmaza girmesi üzerine protestocular bir kez daha sokaklara döküldü. Polis ve görgü tanıkları, ana yolların kapatıldığı gösteriler sırasında çıkan şiddet olaylarında 4 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Nikaragua'da kararnameyle kabul edilen sosyal güvenlik reformları çerçevesinde işçiler ile çalışanların emeklilik katkı paylarını artıran ve yardım ödeneğinde kesinti öngören yasal düzenleme hayata geçirilmişti. Bunun üzerine işçi ve emekliler, Nisan ayında gösteriler başlatmış, güvenlik güçleriyle protestocular arasında çıkan çatışmalarda en az 76 kişi yaşamını yitirmişti. Nisan ayındaki gösteriler, Ortega iktidarında Nikaragua'da en fazla can kaybının yaşandığı iç karışıklık olarak gösteriliyor.
Vatan

EKONOMİ 
Dolar: 4,7063- 4,7073
Euro: 5,4845- 5,5003
Sterlin: 6,2411- 6,2845
Gram Altın: 196,9782- 197,1563

Yılın İş-insanları 
Ekonomist Dergisi'nin kurulduğu 1991 yılından bu yana anket araştırmasıyla hayata geçirilen, 'Ekonomide Yılın İşinsanları' araştırması, Türkiye'nin gururu iş insanlarını bu yıl da aynı sahnede buluşturdu. Yılın İş İnsanları Ödül Töreni kapsamında bu yıl, Yılın İşinsanı, Yılın Global Türk Profesyoneli, Yılın Global Türk Girişimcisi, Yılın Kadın ve Erkek Girişimcisi, Yılın Profesyoneli, Yılın Bürokratı, Yılın Sivil Toplum Önderi kategorilerindeki ödüller sahiplerini buldu. Tören, Multinet UP, QNB Finansbank ve TEB Arval co-sponsorluğunda, Eren Holding destek sponsorluğunda gerçekleştirildi.
Hürriyet

Dövizdeki Dalgaya Karşı Ne Yapabiliriz 
Günlerdir döviz, bizimle dalga geçiyor. Ekonomi yönetimi, işadamları, yatırımcılar ve halk tedirgin. Döviz fiyatları, içerden ve dışardan manipüle ediliyor. Olması gerekenin çok üzerinde fiyatlandırmalar var. Ekonomi yönetimi yanlış yönlendiriliyor. Merkez Bankası'ndan faiz artışı istediler. Merkez Bankası da, yapılmaması gereken bir faiz artırımı yaptı. Şimdi, faiz artışında gecikildiği için, faiz artışının bir etkisi olmadığını söylüyorlar.
Milliyet

Trump'ın Hamlesini Türkiye De İzliyor... 
Amerika Başkanı Donald Trump'ın, Ticaret Bakanı Wilbur Ross'tan ithal araçlar ve otomotiv parçalarının, ülkenin ulusal güvenliğine yönelik etkilerinin araştırılmasını istemesinin yankıları sürüyor. Bu karar ve Ticaret Bakanlığı'nın yürüteceği incelemeyle, Amerika'da ithal araçlar ve otomotivde kullanılan ithal parçalara yüzde 25'e varan gümrük vergileri getirilmesinin söz konusu olacağı belirtiliyor. Amerika kıtasına araç ve parça ihracatı yapan Türkiye de, elbette bu gelişmeleri dikkatle izliyor. Nitekim Tofaş, Toyota Türkiye ve Temsa gibi üreticiler Amerika kıtasına araç ihraç ederken, pek çok yan sanayi üreticisi de parça ihracatı gerçekleştiriyor.
Milliyet

Yapılandırmada Son Başvuru Tarihi 31 Temmuz 
Maliye Bakanlığı ile belediyeler gibi diğer kamu idarelerine olan borçların yeniden yapılandırılmasına ilişkin düzenlemeden yararlanmak isteyenler, 31 Temmuz'a kadar başvuruda bulunacak. 31 Mart ve önceki dönemlere ait ödenmesi gereken vergiler ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları, yeniden yapılandırma kapsamında olacak. Çeşitli kanunlar kapsamında, 31 Mart'tan önce kesilen idari para cezaları da yapılandırılabilecek. Yapılandırılan borçların ilk taksit ödeme süresi içinde, tamamen ya da ikişer aylık dönemler halinde azami 18 eşit taksitte ödenmesi mümkün olacak. İlk taksit ödeme süresi, 1 Ekim günü mesai saati bitiminde sona erecek. 18 taksit yanında, 6, 9 ve 12 eşit taksitte ödeme seçenekleri de bulunacak.
Vatan

Türkakım'ın İkinci Hattı İçin İmzalar Atıldı 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Son günlerde kurla ilgili sıkıntılar var, reel sektör de maliyetleri yükseltmiştir ama emin olun yakın süre içinde, seçimlerden önce büyük bir rahatlama olduğunu hep birlikte göreceğiz" dedi. Zeybekci, tüm ekonomik verilerin iyiye gittiği dönemde döviz kuru üzerinden bazı çevrelerin saldırıya geçtiğine işaret etti. Zeybekci, şu değerlendirmelerde bulundu: "Biz ekonomimize güvenmeye devam etmeliyiz. Kendimize olan güvensizliğimiz en büyük sorunumuz. Bütün İslam coğrafyasının gözü de yüreği de bizim üzerimizde. Bunun için bize saldırıyorlar, onun için Recep Tayyip Erdoğan'a saldırıyorlar. Güçlenmemizi istemeyenler 100 liralık verginin 87 lirasının faize gittiği günleri özlüyor, yüzde 7 binlik faizleri özlüyorlar ama geçti."
Vatan

SPOR 
Tofas'tan Gözdağı 
TOFAŞ, Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi Playoff yarı final serisinin ilk maçında konuk ettiği Anadolu Efes'i 91-63 yenmeyi başardı, saha avantajını iyi kullarak durumu 1-0 yaptı. Orhun Ene yönetiminde normal sezonu iyi geçiren ve şampiyon olup, A Takım yatırımlarına son verdiği 1999-00 sezonunun ardından Bursa'ya yeniden zirve heyecanını getiren TOFAŞ, Efes karşısında da sahasındaki coşkuyu sahaya yansıtmayı başardı. Maç başında boyalı alanda Dunston'ı durdurmakta zorlansa da, dışarıyı riske ederek asıl konsantrasyonunu çember savunmasına veren TOFAŞ, ilk çeyreğin son bölümünde çift guarda dönerek tempoyu istediği seviyeye çekti. İlk dakikalarda Henry'ye baskı yapan Doğuş'un da kenarda olduğu dakikalara denk gelen krizi çözmek için periyot arasını bekleyen Efes benchi, hiç ummadığı şekilde potasında 13-0'lık seri görünce ilk çeyreği 27-17 geride bitirdi.
Milliyet

Güneş'ın Çocukları 
Transfer çalışmalarında önceliği forvet hattına vererek, Demba Ba ve Burak Yılmaz ile görüşen Beşiktaş Yönetimi önümüzdeki birkaç gün içerisinde bu konuda en somut adımlarını atacak. Demba Ba ile 1+1 yıllık sözleşme için daha önce prensip anlaşmasına varan siyah-beyazlılar, golcü futbolcudan son kararını bu hafta içerisinde vermesini istedi. Şu an Türkiye dışında olan ve tatil yapan Senegalli oyuncunun, Çin'den gelen teklife henüz olumsuz yanıt vermemesi nedeniyle Beşiktaş Yönetimi'nin beklemede olduğu ortaya çıktı. Demba Ba'nın kararına göre hareket edecek olan siyah-beyazlı idarecilerin bu transferden bir hayli umutlu olduğu bildirildi.
Milliyet

Bir Değişim İçindeyiz 
A Milli Takım Teknik Direktörü Mircea Lucescu, İran maçı öncesi düzenlediği basın toplantısında, kadrodaki değişime dikkat çekti. Kadrolarındaki yetenekli gençlere vurgu yapan ve İran maçıyla beraber yeni bir oluşum içerisine gireceklerini kaydeden Lucescu, şöyle konuştu: "Dünya Kupası'na giden ekiplerle maçlarımız. Çok motive olmuş ekiplerle karşılaşacağız, Dünya Kupası'na giderken kendilerini göstermek istiyorlar, kolay olmayacak. Bizim Türkiye Ligi'miz sert geçti, çok sakatlık yaşadık. 4-5 tane önemli oyuncumuz lig biter bitmez kendilerini ameliyatta buldu. Ben de genç bir ekiple yola çıktım, tüm oyunculara imkan vermek istiyorum. Bazı genç oyuncuların kendi kulüplerinde fazla süre alamamasını bu maçlarla kapatmak istiyorum. Sabırla onları görmek istiyoruz, 3 maçta yeterli zamanları olacak. Milli takım bir değişim içinde. 4-5 aydır da Çağlar, Okay, Yusuf, Cengiz gibi gençler var, arkadan gelen başka gençler Emre Akbaba gibi Hakan gibi. Enes ve Emre Mor'un şanssız sakatlıkları var. Genç oyuncuların aynı iletişimi kurması önemli. Bugüne kadar kampta çok mutluyum. Anlattıklarımızı uyguluyorlar, aynı dili konuşuyorlar. Ekibin değişmesinin, kabuk değiştirmesinin yanında oyundan da memnunum."
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme