29 Mayıs 2018 Salı

29.05.2018 Genel Gündem29.05.2018

TÜRKİYE 

İspat Edemezsen Namertsin 
Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin iddialarına ilişkin "Bizim Pensilvanya'dan izin almaya ihtiyacımız olmadı, böyle bir şey söz konusu değil. Şimdi sen madem ki böyle bir iddiada bulunuyorsun, bunu ispat etmen gerekir. İspat edemezsen namertsin, namert" dedi. Erdoğan , dün partisince Akhisar Stadyumu'nda düzenlenen mitingde konuştu.
Milliyet


Son Başbakan İle Son Mgk 
Türkiye'nin ulusal güvenliğiyle ilgili en üst karar organı olan Milli Güvenlik Kurulu'nun 56 yıllık geleneği içinde Başbakan'ın katılımı ile son toplantısı yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapılacak. MGK'nın mayıs olağan toplantısı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılacak. Toplantı, 24 Haziran seçimlerinin ardından Başbakanlık kurumunun kalkacak olacak olması nedeniyle tarihi bir önem kazandı. Türkiye'nin ulusal güvenliğinin temel çerçevesini şekillendiren devletin en üst karar ve tavsiye kurulu MGK; ilk kez 1961 Anayasası'nda yer alan hüküm çerçevesinde 1962'de çıkarılan kanun ile kuruldu. 1962'de MGK üyeleri de Cumhurbaşkanı, Başbakan, Genelkurmay Başkanı, Devlet Bakanı ve Başbakan yardımcıları, Millî Savunma, İçişleri, Dışişleri, Maliye, Ulaştırma ve Çalışma bakanları ile kuvvet komutanları olarak sıralandı.
Milliyet

Köy Okullarını Yeniden Açacağız 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ilk hedeflerinin baştan sona parasız eğitim olduğunu belirterek, "Okul öncesi eğitim zorunlu olacak. Taşımalı eğitim, ikili eğitim ve birleştirilmiş sınıf uygulaması kaldırılacak. Kapanan köy okullarını yeniden açacağız" vaatlerinde bulundu. İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 2001'de Pensilvanya'yı ziyaret edip icazet aldığı iddiasını sürdürdü. İnce dün seçim çalışmalarını üniversite okuduğu Balıkesir'de ve Çanakkale'de sürdürdü. Balıkesir Kuvayi Milliye Meydanı'ndaki mitingde konuşan İnce, gençliğinin ve hayallerinin kentinin Balıkesir olduğunu söyledi. Eniştesi olduğu Balıkesir'in kendisinde yerinin ayrı olduğunu belirten İnce, "Balıkesir, sizden bir şey istiyorum. Yüzde 50'nin üzerinde oy istiyorum. İki, ayrıca yüzde 10 enişte oyu istiyorum" dedi.
Milliyet

Güçlü Bir Hükümet İçin 300'ün Üstü Vekil Lazım 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Habertürk TV, Show TV ve Bloomberg HT ortak canlı yayınında Habertürk TV Genel Müdürü Veyis Ateş'in sorularını yanıtladı. Erdoğan "Ben ekonomi tahsili gördüm o günden bugüne hocalarımız bize özellikle 'ekonomi cesaret ister' derlerdi. Daha sonra ben siyasi hayatımda ona şunu ilave ederdim; hayatta siyasette cesaret işidir. Bunu göze alamayan buna hiç girmesin. Belli bir bedeli ödemeyi göze alacaksın. Biz 81 ili dolaştık. Muhalefetin böyle bir şeyi olmadı. Ankara Bağlum'daki ziyaretimizde gittik gayet güzel vatandaş bizi bağrına basıyor" dedi.
Vatan

Ohal'de Seçim Kazanmaya Hazırız 
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, OHAL şartlarında seçime gidildiğini hatırlatarak, "Biz itiraz etmiyoruz muhteremler rahatsız. Kaldırın OHAL'i, eşit rekabeti beraber sağlayalım. Ben ve arkadaşlarım zoru seviyoruz. OHAL'de de seçim kazanmaya hazırız" dedi. Akşener, dün Afyonkarahisar'daydı. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal'ın da katıldığı mitingde Akşener özetle şunları söyledi: "Kadınlarla yola çıktık, her evden bir tülbentle yola devam ettik. Kadınlarımızla birlikte bir tülbent devrimi yapıyoruz. Kocatepe'den geldim. Cumhuriyeti kazandıran topraklar. Atatürk'ün emaneti Afyon. Üç yıla yaklaşan süreçte demokrasi mücadelesi yaptık. 15 Temmuz oldu; 15 Temmuz bir darbedir, kalkışmadır. Ama 15 Temmuz'u getiren yolu açan Adalet ve Kalkınma Partisi'nin genel başkanıdır. FETÖ'cülerle el sıkıştılar. 2010'da referandum yapıldı, yargı, savcılar ve hâkimler, AYM ele geçirildi. Arkasından Türk ordusunun başına balyoz indi. Genelkurmay Başkanı yargılandı ve hapse alındı. Aradan zaman geçti 17-25 Aralık ortaya çıktı. Sayın Erdoğan birden bu örgütü fark etti.
Hürriyet

DÜNYA 
İsrail'den 'Dünya Kupası' Yasağı 
İsrail yönetimi, Hamas üyesi Filistinli mahkumların televizyonda 2018 Dünya Kupası maçlarını izlemesini yasakladığını bildirdi. İsrail basınında yer alan habere göre, Kamu Güvenliği Bakanı Gilad Erdan, hapisanelerden sorumlu yetkililerle görüştükten sonra yaptığı açıklamada, yasağa gerekçe olarak Hamas'ın Gazze'de 2 İsrailli askerin cenazesini elinde tutmasını gösterdi. Erdan, "Askerlerimizin naaşları ve sivillerimiz Gazze'de rehinken, Hamaslı teröristlere Dünya Kupası'nı izleme izni vermeye niyetim yok" ifadesini kullandı. Alınan kararın arkasında olduğunu söyleyen Erdan, terör gruplarına üye mahkumlara karşı sert uygulamaları sürdüreceklerini belirtti. İsrailli yetkililerse bu kararın söz konusu cesetleri teslim almak için Hamas üzerinde baskı oluşturacağı görüşünde. Filistin resmi kaynaklarına göre, İsrail hapishanelerinde 450'si idari tutuklu, 12'si milletvekili ve 300'ü çocuk olmak üzere yaklaşık 6 bin 500 Filistinli bulunuyor. İsrail'de 1997'den beri yürürlükte olan mevzuata göre Filistinli mahkumlar hapishanelerde televizyon izleyebiliyordu.
Milliyet

Nato'da Varşova Çatlağı 
Polonya, ABD'nin, NATO üyesi ülkelerinin katılım payının gayri safi millî hasılalarının yüzde 2'sini NATO'ya ayırması talebine sıcak cevap vererek yeni bir yol ayrımına geldi. Üç gün süren NATO Varşova Parlamenter Zirvesi'nde konuşan Polonya Dışişleri Bakanı Jacek Czaputowicz'in, "2030'da katkı payını yüzde 2 buçuğa çıkaracağımıza söz veriyoruz" şeklindeki sözleri, üye ülkeler arasında soğuk duş etkisi yarattı. Siyasi gözlemciler ve kulisler, Polonya'nın bu çıkışını, Brüksel'deki NATO Ana ve Mons'daki (Shape) NATO Askeri Karargâhı'nın, Belçika'dan Varşova'ya taşınabileceğinin sinyali şeklinde yorumladı. Buna göre Varşova'nın çıkışı, 29 NATO üyesi ülke arasında en az katkıda bulunan (yüzde 0,81) Belçika'ya bir anlamda 'gözdağı' olarak algılandı.
Vatan

İtalya Cottarellı'ye Emanet 
İtalya'da ekonomi bakanı olarak önerilen Avrupa Birliği (AB) karşıtı, Paolo Savona'nın İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella tarafından veto edilmesinin ardından sistem karşıtı 5 Yıldız Hareketi (M5S) ve radikal sağcı Lig'in hükümet kurmayı reddetmeleri üzerine eski IMF Türkiye Masası Şefi Carlo Cottarelli göreve çağrıldı. Cottarelli'nin görevlendirilmesi en çok Brüksel'i rahatlattı. AB, sürece resmen karışmamaya özen göstermekle birlikte, geçici olsa da teknik bir hükümetin görev alacak olmasını olumlu karşılıyor. İtalya'daki gelişmeler ülkede yerleşik sistem ile popülist akımların çekişmenin son örneği niteliğinde. Mattarella'nın manevrası hem piyasaları hem de üçüncü büyük üyesinde Avrupa karşıtı bir hükümetten şimdilik de olsa kurtulan Euro Bölgesi'ni rahatlatsa da herkes yeni durumun kısa vadeli bir çözüm olduğunun farkında.
Hürriyet

Suudilerden Ypg'ye Savaşçı Desteği 
SUUDI Arabistan, Suriye'nin kuzeyinde terör örgütü YPG/PYD'nin ana gövdesini oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri ile çalışan Arap güçlerden birlik kurulması için destek sağlıyor. Anadolu Ajansı'nın haberine göre geçen cuma günü üç Suudi askeri danışman, Suriye'nin kuzeyindeki Ayn el Arab (Kobani) ilçesine giderek, Harap Işk'taki ABD üssünde YPG'lilerle görüştü. Suudi yetkililerin, SDG çatısı altında savaşan Sanadid Ordusu'yla işbirliği içinde bir Arap birlik oluşumuna destek için bölgede olduğu ifade edildi. Birliğe katılacaklara 200 dolar (916 TL) maaş vaat eden Suudi yetkililer, gönüllü toplamak için Haseke ve Kamışlı'da irtibat noktaları kurdu. Buna göre; Suudi Arabistan destekli yeni Arap oluşumu, YPG'nin tek taraflı ilan ettiği Kuzey Suriye Federasyonu'nun bileşeni olacak. YPG, 2016 yazında sosyal medya hesaplarından Riyad ile "iyi ilişkiler" kurmak istedikleri yönünde mesajlar göndermişti. Suudi yönetimi, geçen ay YPG'ye tırlarla yardım göndermişti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,3311-5,3346
Sterlin: 6,1092-6,1132                                 
Gram Altın: 191,2818-191,4770

Sade Devrim 
Dolar kurundaki hızlı yükseliş Merkez Bankası'nın (TCMB) faiz hamlesiyle frenlenmeye çalışıldıysa da geç kalınan hareket, ilave tedbirleri gündeme getirdi. TCMB attığı son sadeleştirme adımıyla aynı zamanda piyasalara olumlu mesaj verdi. Kur geçtiğimiz hafta çarşamba günü 4.9253 ile en yüksek seviyesine tırmanmasının ardından, Merkez Bankası'ndan gelen müdahalenin etkisiyle sert bir geri çekilme yaşayarak 4.54'e kadar gerilemişti. Sonrasında kurun yeninden 4.70'lerin üzerine çıkması TCMB'nin hem yurt içi hem de yurtdışında etkili bir iletişime geçerek sakinleşmeyi sağlamasına neden oldu. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, önceki akşam Türkiye Bankalar Birliği tarafından düzenlenen iftar yemeğinde, Merkez Bankası'nın sadeleştirmeye gideceği mesajını verirken yılın ikinci yarısından itibaren cari açıkta iyileşme olabileceği vurgusunu yaptı.
Milliyet

Halka Arzla Yapay Zeka 
ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Haluk Görgün, ASELSAN'ın ikincil halka arzında 31 Mayıs - 1 Haziran'da talep toplanacağını belirterek, "Yurt içi bireysel ve kurumsal yatırımcılara ayrılan pay yüzde 60. Böylece milletimizin şirketinin yeni paylarının yine milletimize ayrılmasını tercih ettik" dedi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin haberleşme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 1975'te kurulan ve şu an dünyanın en büyük 100 savunma sanayi şirketi içinde 57'nci sırada olan ASELSAN, halka arz öncesi bir bilgilendirme toplantısı düzenledi.
Milliyet

Dolarını Bozan Eve Hücum Etti 
KONUTDER, GYODER ve İNDER'in başlattığı yüzde 20 indirim kampanyasına 41 firma, 150 proje ile katılıyor. Firmaların 15 Mayıs'ta başlattığı konut kampanyasında 12 gün geride kaldı. Talebin oldukça iyi olduğunu söyleyen KONUTDER Başkanı Altan Elmas, "Kampanya için 3 milyar liralık bir hedef koymuştuk. Şu anda kampanya umduğumuzdan çok daha iyi gidiyor, firmalardan aldığımız bilgiye göre konutların üçte birinde 3 milyar liraya yakın gelir elde edilmiş" dedi. Ev satışlardan son derece memnun olduklarını söyleyen KONUTDER Başkanı Altan Elmas, "Halkımız kampanyayı algıladı. Yüzde 20 indirim, yüzde 5 peşinat, kredi faiz oranı da 0.98 oldu, tapu harcında ve KDV'deki indirimle beraber hepsi paket haline geldi. Bizi en çok memnun eden şey, yatırımcı kitle harekete geçti. Uzun zamandır faizler yüksek olduğu için yatırımcılar sektörden geri çekilmişti. Daha çok oturmak için konut alınıyordu. Şu anda hem oturmak hem de ileriye dönük yatırım yapmak isteyenler harekete geçti" diye konuştu.
Vatan

İkili Londra'ya Sadeleşip Gitti 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın Londra seyahati öncesinde Merkez Bankası'ndan para politikasında uzun zamandan bu yana beklenen "sadeleştirme" adımı geldi. Sadeleştirmeden piyasa katılımcıları çok farklı şeyler algılıyor olabilir. Temelde kast edilen çoklu borç alma/verme faiz oranları yerine tek bir politika faizi ile para politikasının yürütülmesi algılanır. 2008 krizinden sonra Fed'in bant uygulaması bu genellemeyi bir anlamda değiştirse de yine de konvansiyonel merkez bankacılığı tek bir politika faizi ile 'derdini anlatmayı' tercih eder.
Vatan

Tavukçular Teyakkuzda 
Son günlerde tavukçuluk sektöründe büyük bir tartışma yaşanıyor. Sakarya, Düzce, Bolu, Kocaeli ve Bilecik'teki üreticiler, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 27 Ekim 2017'de çıkardığı yönetmeliğin uygulanmasını isterken, Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği (BESDBİR) yönetmeliğin iptali için geçmişte dava açtıklarını, yönetmeliğin Türk Ticaret Kanuna aykırı olduğunu söylüyor. Üreticiler ve sanayiciler arasında yaşanan bu tartışma nedeniyle bazı illerde üretimin durdurulduğu, tavukçuların elinde 20 günlük stokun kaldığı iddia edildi. Biz de tartışmanın iki tarafında yer alan hem üreticiler hem de sanayicilerle görüştük. Sözleşme krizini her iki taraf da doğrularken, 20 günlük stok kaldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını ifade etti.
Hürriyet

SPOR  
Gençlik İksiri! 
A Milli Futbol Takımı, Dünya Kupası'nda mücadele edecek olan İran ile yaptığı hazırlık maçını Cenk Tosun'un attığı gollerle 2-1 kazandı. Teknik direktör Mircea Lucescu'nun maç öncesi düzenlediği basın toplantısındaki 'Kaybetmekten nefret eden, gelecek 6-7 senenin ekibini kurmak istiyoruz. Oynayacağımız üç hazırlık maçı bunun ilk ayağı olmalı' sözlerini belliki öğrencileri akıllarına fazlasıyla kazımış. Genç bir kadro ile sahaya çıkan ay-yıldızlılar ilk yirmi dakikada sahayı rakibe dar etti. Cenk Tosun'un defansın arkasına yaptığı koşular ve baskılı oyun İranlıları şaşkına çevirdi. İkinci dakikada Cenk, Okay'dan aldığı topla kaleci Beiranvand ile karşı karşıya kaldı, ancak topu ayağından fazla açınca pozisyonu değerlendiremedi. Fakat tecrübeli golcü 6. dakikada aynı hatayı yapmadı.
Milliyet

Ben Hayal Satmıyorum 
Fenerbahçe Kulübü başkan adayı Ali Koç dün Milliyet Gazetesi'ni ziyaret etti. 3 Haziran'da yapılacak kongre öncesi projelerini, hayallerini, felsefesini anlatan Koç, teknik direktör seçiminden kulübün mali yapısına kadar birçok önemli konuda da gündemi oluşturacak açıklamalarda bulundu; Fenerbahçe'nin potansiyeli o kadar güçlü ki doğru dokunuşlarla, yatırımlarla, doğru yaklaşımlarla ilerlemeliyiz. Bu da sabır ve süreklilik arz eder. Bir gün öyle, bir gün böyle değil, günü kurtarma anlayışının tersine bir yaklaşımla Fenerbahçe'nin hak ettiği yer zirve. Zirve nedir? Sadece şampiyonluk değil, çünkü herkes her zaman şampiyon değil. Doyurucu, tatmin edici, saygı duyulan, geleceğe umut veren bir yaklaşım getirmek istiyoruz.
Milliyet

Biz Aynı Gemide Değiliz 
Ali Koç, Aziz Yıldırım ile bağların ne zaman koptuğu yönündeki soruyu şöyle yanıtladı; "Nerede ara açıldı... Beni başkanımız yönetime çağırdı, ailevi nedenlerden dolayı giremeyeceğimi belirttim. 3-4 görüşme oldu. 'Fenerbahçe söz konusu olunca zor hayır diyorum ancak bu sefer olmaz' dedim. Çok uzun bir sms çektim, niye giremeyeceğimi anlattım. Sonra bir kez daha 'gir' dediler. 'Giremem' dedim. 'Yargıtay belli değil, Allah korusun kurda kuşa bırakma' dediler. Haklılardı ancak başkanımıza bir şey olsa, ikinci başkan zaten başkan olmuyor ki, seçime gidiyorsun. Öyle olduğu takdirde Allah korusun biz buradayız, zaten hazırdık.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme