31 Mayıs 2018 Perşembe

31.05.2018 Genel Gündem31.05.2018 
TÜRKİYE 
2 Milyonluk Bağış 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, bakanlık çalışanlarının şehit yakınları ve gaziler için topladığı 2 milyon lirayı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya teslim etti. Albayrak, "Bakanlık çalışanları şehit ve gazi ailelerinin yanlarında olduklarını göstermek istediler" dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve bağlı kurumlarında çalışan personelin, şehit yakınları ve gaziler için topladığı 2 milyon TL'lik bağış, Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde törenle Bakan Berat Albayrak tarafından Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'ya teslim edildi.
Hürriyet

Terörle Mücadelede Diplomasi Atağı 
Milli Güvenlik Kurulu'nun mayıs ayı olağan toplantısı, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapıldı. 24 Haziran'daki seçimden sonra Başbakanlık kurumu ortadan kalkacağı için Binali Yıldırım, MGK'ya katılan son Başbakan oldu. Jandarma Genel Komutanı da, kurulda son kez yer aldı. Yaklaşık 3 saat 15 dakika süren toplantının ardından 5 maddelik bildiri yayımlandı.
Milliyet

Khk Yetkisini Kullanacağım 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, dün Habertürk'te katıldığı televizyon programında, özetle şunları kaydetti: (Diğer adaylardan farkınız ne?) Cumhurbaşkanı olan Erdoğan. Ben Erdoğan ile kendimi kıyaslıyorum. Benim sihirli sayım 29. Avrupa'da yaş ortalaması 40, Türkiye'de 29. Bundan büyük bir güç olamaz. Bu ülkenin bütün kaynakları atıl. İnsan gücü atıl. Yeni bir dönemde yeni bir isimle, liyakatli bir kadroyla, ortak akılla çalışarak, kimseyi ötekileştirmeden herkesi kucaklayan bir anlayışla bu 29 ile çok şeyi başarabiliriz.
Milliyet

Diyanet Seçim İçin Kendini Dondurdu 
Diyanet İşleri Başkanlığı, 16 Nisan referandumu öncesi her kesimde tepkilere neden olan bazı din görevlilerinin camilerde, "evet" propagandası yapması, cami duvarlarına parti afişlerinin asılması gibi durumların önüne geçmek, kurumun tarafsızlığına gölge düşürecek benzer olayların yaşanmaması için 24 Haziran seçimleri öncesinde bir genelge yayımladı. Başkan Prof. Dr. Ali Erbaş imzasıyla, tüm illere gönderilen genelgede seçim sürecinde Diyanet'in her kademedeki personelinin bütün siyasi görüşlerin dışında kalması istendi. Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunun da hesaba katıldığı genelgedeki talimatların, 30 Nisan- 9 Temmuz arasını kapsadığı ifade edildi.
Milliyet

İhtiyacımı Başka Yerden Karşılarım 
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya'nın Solingen kentindeki anma törenlerine katıldıktan sonra Türkiye'ye dönüşte soruları yanıtladı, dış politika gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Çavuşoğlu, ABD'nin F-35 uçaklarını Türkiye'ye vermemesi yönündeki tartışmalarla ilgili şöyle konuştu: Benim şahsen bir endişem yok. Bu kapsamlı bir anlaşma. İçinde ortak parça üretimi gibi konular da var. Ayrıca Türkiye şu ana kadarki ödemelerini aksatmadan yapmış, bugüne kadar taksitlerimizi ödemişiz. Bu anlaşma S-400 veya başka bir konuya bağlı değil. Bir tarafın 'Benim canım sıkıldı, oynamıyorum' diyeceği bir anlaşma da değil. Hukuki yükümlülükleri de var. Kongre'den söylemler geliyor kısıtlamaya yönelik. Şu ana kadar hükümet kanadından böyle bir tavır yok, 'Vermiyoruz' diye. O nedenle ben bir endişe görmüyorum. En kötü senaryoyu düşünelim. O zaman hukuki bir süreç doğar. Türkiye hava savunma sisteminde müttefiklerinden alamayınca çaresiz kalmadıysa burada da çaresiz kalmaz. İhtiyacımı alamazsam, mutlaka acil ihtiyacımı yine bir yerden karşılarım.
Vatan

DÜNYA 
Kurtarmak İçin 'Öldürdüler'! 
Ukrayna, dün sıradışı bir "cinayet" olayına tanıklık etti. Ülkede yaşayan tanınmış muhalif Rus gazeteci Arkadiy Babçenko'nun, evinin önünde sırtından vurularak öldürüldüğü haberi dün tüm dünyada şok etkisi yarattı. Eşi tarafından yapılan açıklamada, ünlü gazeteci Babçenko'nun, Ukrayna'nın başkenti Kiev'de evinin önünde sırtından silahla vurulduğu, hastaneye götürüldüğü sırada da ambulansta hayatını kaybettiği açıklanmıştı. Büyük etki yaratan ve gözlerin bir kez daha Rusya'ya çevrilmesine neden olan olay sonrası Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) bir kınama mesajı bile yayınladı. Ancak öğle saatlerinde Ukrayna İstihbarat Şefi Vasyl Hrytsak ile birlikte kamera karşısına geçen Babçenko, hayatta olduğunu ve suikastin kendisini Rus gizli servisinden kurtarmak adına gerçekleştirilen bir düzmece olduğunu açıklayarak hem dünyayı hem de eşini şaşkına çevirdi.
Milliyet

Gazze'de 'Ateşkes' 
Gazze'de günlerdir süren gerginlik, son bulmuş gözüküyor. İsrail'in Gazze'den gelen "roket ve havan topu saldırılarına karşılık" başlatıldığını açıkladığı hava operasyonlarının ardından, Hamas ve İslami Cihad ateşkes sağlandığını duyurdu. İsrail Hava Kuvvetleri'ne ait uçaklar, dün de Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde yer alan Beni Süheyla beldesinde Filistinli gruplara ait 2 noktayı vurmuştu. Bu hava saldırılarının ardından Hamas ve İslami Cihad, 2014'ten bu yana yürürlükte olan ateşkes anlaşmasına geri dönme konusunda İsrail ile aracılar yoluyla anlaştıklarını duyurdu. Associated Press'in aktardığına göre, anlaşmanın Mısırlı arabulucular vasıtasıyla gerçekleştiği belirtildi.
Milliyet

Önce Hücre Arkadaşı Sonra Kadın Polisler 
Belçika'nın Liege kentinde iki polis ve bir sivili öldüren zanlının, saldırıdan önceki gece bir kişiyi daha öldürdüğü açıklandı. Belçika İçişleri Bakanı Jan Jambon, eski bir hükümlü olan saldırgan Benjamin Herman'ın, hapishanedeki hücre arkadaşı Michel Wilmet'i de öldürdüğünü söyledi. Jambon, yetkili makamların hala saldırının nedenini bulmaya çalıştıklarını vurguladı. Belçika medyası, polis kaynaklarına dayandırdığı haberde Herman'ın saldırıdan önce tekbir getirdiğini öne sürmüştü.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,2301-5,2352
Sterlin: 5,9640-5,9713                                 
Gram Altın: 187,5042-187,7634

Zor Gün Dostları 
İstanbul Sanayi Odası (İSO) Türkiye sanayisinin devlerini bu yıl 50'inci kez açıkladı. Geçen yılı Kredi Garanti Fonu'nun (KGF) desteğiyle geçiren sanayici bu sayede hem finansmanını yönetmeyi başardı ama kısa vadeli borçlarını da arttırdı. Türkiye'nin en büyük kurumu yıllardır olduğu gibi yine Tüpraş olurken, İSO 500 listesini çelik üreticileri domine etti. En çok sıçrayan hatta ilk 10'u bile değiştirmeyi başaran çelikçiler ihracatın etkisiyle arttırdıkları üretimleriyle öne çıktılar.
Hürriyet

Dolara Dizgin 
Merkez Bankası'nın son dönemde attığı adımlar ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'in Londra'da yabancı yatırımcılarla yaptığı toplantıların güven tazelemesiyle dolar/TL'de düşüş dün de devam ederken, Türk Lirası benzer gelişmekte olan ülke para birimlerinden pozitif ayrıştı. Başbakan Yardımcısı Şimşek, Londra'daki temaslarının çok verimli geçtiğini belirterek, yatırımcıların Türkiye'ye ilgisinin büyük olduğunu söyledi. Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, geçtiğimiz günlerde İstanbul ve Londra'da yatırımcılarla bir araya geldi. Twitter hesabından Londra temasları hakkında bilgi veren Şimşek, görüşmelerinin çok verimli geçtiğini, yatırımcıların ilgisinin büyük olduğunu bildirdi. Şimşek, yatırımcılara, "Politika setimizi güçlendirdik. Ekonomide yeniden dengelenme süreci başladı. Enflasyon ve cari açıkla mücadele en önemli öncelik. Seçim sonrası yapısal reformları daha da hızlandıracağız" mesajı verdiklerini aktardı.
Milliyet

Elektrikte Fatura Sürprizine Son 
Elektrik piyasasında yapılan düzenlemeyle, ödenmemiş fatura yüzünden elektrik kesilmesi sürprizine son verilecek. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'nun (EPDK) yaptığı düzenlemeye göre, elektrik borçlusu aboneye kesim işlemi yapılmadan önce e-posta ya da SMS göndermek mecburi hale gelecek.
Milliyet

Gerekirse İlave Önlem Alınacak 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabileceğini duyurdu. TCMB, 23 Mayıs'ta olağanüstü toplanarak Geç Likidite Penceresi'ni (GLP) 300 baz puan artırarak yüzde 13.5'ten yüzde 16.5'e çıkardığı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin özetleri açıkladı. PPK özetlerinde şu noktaların altı çizildi: Küresel finansal piyasalardaki dalgalanmanın yurt içi finansal koşullar üzerinde sıkılaştırıcı etkileri oldu.
Vatan

Uber: İş Birliği İçinde Çalışmak İstiyoruz 
UBER ve benzeri uygulamalara yönelik ceza getiren düzenlemeyle ilgili Uber'den açıklama geldi. Uber'den yapılan açıklamada, "Türkiye'deki şehirlerin ulaşım seçeneklerini geliştirmek amacıyla tüm ilgili yerel paydaşlarla iş birliği içinde çalışmak istiyoruz ve uzun vadeli sadık bir iş ortağı olarak Türkiye'ye sonuna kadar bağlıyız" ifadelerine yer verildi. Düzenlemeye göre taşıma belgesini Uber gibi uygulamalara kullandıranlara ceza verilecek. Belge sahiplerine ilk tespit için 50 uyarı cezası verilecek. Bu uyarı, 3 bin lira yatırılarak kaldırılabilecek. Bir yıl içinde 2'nci kez aynı ihlali yapanların yetki belgeleri iptal edilecek.
Vatan

SPOR 
Cim-Bom Darphanesi 
Galatasaray'da Başkan Mustafa Cengiz'in ifadesiyle kıyam (ayağa kalkma), mali konuda da kendini gösterecek. İlk olarak bu sözü sportif olarak dile getiren Cengiz, UEFA ile yapılacak gönüllülük anlaşmasıyla işleri daha kolay düzene sokabilecek. 21. şampiyonlukla adeta para basmaya başlayan sarıkırmızılılarda parasal beklenti üst düzeye çıktı. Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Stadı'na ilginin üst seviyede olacağını planlayan yönetim, yaklaşık 40 bin kombine kart ve VIP biletin satılmasını öngördü. 810 lira ile 4 bin 950 lira arasında değişen kombinelerden kulübün kasasına yaklaşık 140 milyon lira gireceği belirtildi. Sarı-kırmızılıların ilgi beklediği diğer bir nokta ise localar... 198 locanın bulunduğu statta 100 loca boşa çıktı. Bunların satışından da 2.5 milyon dolar beklendiği ifade edildi.
Milliyet

Gerçekti Hayal Oldu 
Anderson Talisca'nın bonservisini Benfica'dan satın alma konusunda uzun süredir adeta kılı kırk yaran Beşiktaş Yönetimi dün bu konuda yine çok yoğun çalışmalar gerçekleştirdi. Siyah-beyazlıların; Liverpool, Wolverhampton ve Roma kulüpleri ile bir kez daha temasa geçtiği belirlendi. Talisca'yı kendisi satmak isteyen Beşiktaş'ın, Brezilyalı oyuncuya talip olan kulüplerden resmi olarak garanti alamadığı ortaya çıktı. Siyah-beyazlılar sözleşmeye bağlı garantinin verilmemesi üzerine bonservis için girişimde bulunamadı. Talisca ve menajeriyle anlaştığı öğrenilen siyah-beyazlı yönetimin, görüşme yapılan kulüplerin transferden vazgeçme riski nedeniyle 21 milyon euroluk yükün altına girmekten çekindiği aktarıldı.
Milliyet

Ne Gerekiyorsa Yapacağız 
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, hafta sonu yapılacak Olağan Genel Kurul öncesi Milliyet Gazetesi'ni ziyaret etti. Hedeflerini anlatan, başkan adayı Ali Koç'un tüm eleştirilerini yanıtlayan, gelecek üç yıldaki projelerini sıralayan Yıldırım camiaya iddialı mesajlar verdi; Öncelikle taraftarla ilgili şunu söyleyeceğim. Biz sürekli mahkemler falan diyoruz ama futbolda esas olan şampiyonluğu yakalamak. Bunun için yeni sezonda ne gerekise yapacağız. Transfer gerekirse transfer... Tribünleri doldurmak, seyirciyi geri kazanmak adına gereken adımları atacağız. Transfer bütçesi sonsuz (gülürek). Şartlar neyse çıkarır veririz. Tabii UEFA'dan dolayı sistemin içinde durumu çözeceğiz.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme