1 Haziran 2018 Cuma

01.06.2018 Genel Gündem

01.06.2018
TÜRKİYE 
Bu İşleri Halletmeye Yetmez 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Malatya mitinginde CHP'nin adayı İnce'yi eleştirerek, "Biz seçim bildirgemizi teknoloji, sanayi, bilim, yatırım, girişim, yazılım, uçak, robot, tasarım kavramlarıyla donatmışız. Onlar kenarından köşesinden geçmişler. Senin fizik öğretmeni olman bu işleri halletmeye yetmez" dedi. "Kendilerinin bu ülkede dikili ağacı olmadığı için şimdi bizim eserlerimize ya çamur atıyor ya da sahip çıkmaya çalışıyorlar. Neymiş İstanbul'daki yeni havalimanına ne gerek varmış. Bütün dünya nefesini tutmuş bu projeyi takip ediyorlar. Ülkemizin başarısını küçültmeye çalışıyorlar. Ey Kemal, iş bilenin kılıç kuşananındır. Ey Kemal efendi, senin buraların ne işe yaradığından haberin yok. Milletime soruyorum, bu kafaya Türkiye emanet edilir mi?"
Hürriyet


'Amacımız Barış' 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, 24 Haziran'daki seçimler öncesi ilk yurtdışı ziyaretini Yunanistan'ın Gümülcine ve Bulgaristan'ın Kırcaali şehirlerine yaptı. Batı Trakya Türkleriyle bir araya gelen İnce, "Amacımız barış. Ege'nin iki yakası bir araya gelmeden, iki ülkenin iki yakası bir araya gelmez. Türkiye de, Yunanistan da egemen güçlerin, emperyalistlerin uşağı olmamalıdır" dedi. İnce, temaslarında özetle şunları söyledi: 'Sen niye geldin buraya' diye soranlara sesleniyorum. Ben baba tarafı mübadele ile Drama'dan Türkiye'ye gitmiş, asıl kökeni Tanrı Dağı yörüklerinden olan ailenin çocuğuyum. Bir süre bu topraklarda yaşamış ailemiz. Gönül bağımız var, dertleşmek istedik başka bir niyetimiz yok. Siz başka bir ülkenin, Yunanistan'ın vatandaşısınız. Siz vatandaşı olduğunuz ülkeye vergi veriyorsunuz, buranın kalkınması için çalışıyorsunuz, hiçbir itirazımız yok buna."
Hürriyet

Hangi Yetkiyle Bu Vaatleri Yapacaksın 
Başbakan Binali Yıldırım, muhalefetin cumhurbaşkanı adaylarının vaatlerinde ölçü, izan olmadığını belirterek, "Sağ elinize güneşi, sol elinize ayı vereceğiz diyorlar. Vaat de vaat. İyi güzel de sen CHP'nin seçim beyannamesini okumadın mı? Orada diyor ki 'cumhurbaşkanı sembolik olacak, yetkileri olmayacak.' Hangi yetkiyle bu vaatleri yapacaksın?" dedi. Başbakan Yıldırım, Giresun Atatürk Meydanı'nda düzenlenen mitingde kürsüye eşi Semiha Yıldırım ve Mİlli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile çıkıp vatandaşları selamladı. Muhalefet adaylarını ve vaatlerini eleştiren Yıldırım, "Muhalefet partileri, adaylar neden bahşediyor? Kanal İstanbul Projesi'ni iptal edeceklermiş. Savaştan, ölümden canını kurtarıp bize sığınmış, 'el aman' demiş bu Suriyeli kardeşlerimizi tekrar ateşin ortasına geri gönderecekmiş. Daha ne yapacaklarmış? Yerli araba projesini iptal edeceklermiş. İşleri güçleri yıkmak bozmak, yapılan projeleri durdurmak. Vaatler o kadar uçtu gitti ki rahmetli babaannemin lafını burada söylemesem olmaz. Bol keseden atanları görünce derdi ki 'Üfle evladım üfle kaval elin, yel Allah'ın.' Bunların ki de o hesap."
Milliyet

K. Irak'tan Acı Haber: Üç Asker Şehit 
Irak'ın kuzeyinde bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışmada üç asker şehit oldu. Genelkurmay Başkanlığı'ndan dün yapılan açıklamada, Irak'ın kuzeyinde devam eden operasyonda, bölücü terör örgütü mensupları ile çıkan çatışma sonucunda üç askerin şehit olduğu belirtildi. Açıklamada, "Bizleri derin bir acı ve üzüntüye boğan bu saldırıda hayatını kaybeden aziz şehitlerimize Allah'tan rahmet, şehitlerimizin kederli ailelerine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile yüce Türk milletine başsağlığı ve sabır dileriz" ifadesi kullanıldı. Çıkan çatışmada şehit olan 3 askerden biri olan Uzman Çavuş Sercan Koç'un acı haber haberi Amasya'nın Gümüşhacıköy ilçesi Çay mahallesinde bulunan ailesine ulaştı. İlçe protokolü ve askeri yetkililer tarafından verilen acı haber sonrası aile ve yakınları sinir krizleri geçirdi. Şehidin baba ocağına Türk bayrağı asılırken, yakınları taziyeye geldi. Bekar olan şehit Uzman Çavuş Sercan Koç, Gümüşhance ilçesinde bugün ikindi namazı sonrasında düzenlenecek törenin ardından Gümüşhacıköy Şehitliği'nde toprağa verilecek.
Milliyet

Aym Reddetti, Seçim İptali Yok 
Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, siyasi partilerin seçim ittifakı yapmalarına imkan tanıyan kanunun bazı hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması istemiyle CHP'nin yaptığı başvuruyu reddetti. Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, başvuruyu esastan görüşerek karara bağladı. Yüksek Mahkeme, yasanın iptali istenen hükümlerini Anayasa'ya uygun bularak, iptal istemlerini reddetti. 15 üyenin oy çokluğuyla alınan karara iki üyenin katılmadığı öğrenildi. CHP, kanunun ittifaka ilişkin düzenlemelerinin değil, seçim güvenliğini ihlal ettiğini öne sürdüğü aynı binada oturanların farklı yerde oy kullanması, sandıkların taşınması, sandık kurulu başkanının belirlenme usulü, oy pusulalarının aynı zarfa konulması, mühürsüz zarfların geçerli sayılması gibi hükümlerin iptalini istemişti.
Vatan

DÜNYA 
Kore Yarışı 
ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un 12 Haziran'da Singapur'da yapması planlanan zirve için Washington ile Pyongyang yönetimleri arasında hazırlık çalışmaları devam ederken, önceki gün ve dün New York'ta kritik birer görüşme oldu. Kim Jong-un'un yardımcılarından Kim Yong-chol, önceki gün ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile akşam yemeği yedi. İkili görüşmelerini dün de sürdürdü. Pompeo basın toplantısında, "Doğru yönde ilerlerdiğimize inanıyorum" derken, Kim-Trump görüşmesinin yapılıp yapılmayacağına dair bilgi vermedi. Pompeo, fırsatın kaçırılmasının büyük bir trajedi olacağını da sözlerine ekledi. New York'ta bunlar olurken, Ruslar da topa girdi. Kuzey Kore lideri Ki'in , Pyongyang'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u kabul etti. Lavrov, Kim'le yüz yüze görüşen ilk üst düzey Rus yetkili oldu.
Hürriyet

Esad'dan Sdg'ye İki Seçenek 
ESAD, önceki gün Rusya'nın resmi yayın organlarından Russia Today kanalına İngilizce röportaj verdi. Suriye Demokratik Güçleri'ni (SDG), Suriye'de 'geriye kalan tek sorun' diye değerlendiren Beşar Esad, müzakerelere kapı açmaya başladıklarını, bu yolla anlaşma sağlanamazsa güç kullanacaklarını söyledi. Esad, bölgede terör örgütü DEAŞ'a karşı mücadele yürüten SDG'nin elindeki bölgeleri geri alacaklarını belirtti. Bunu yapabilmek için ellerinde iki seçenek bulunduğunu söyleyen Esad, şöyle konuştu: "Seçeneklerden ilki, henüz başlattığımız gibi müzakereler için kapı açmak. Çünkü SDG'nin çoğunluğu Suriyelilerden oluşuyor ve ülkelerini sevdiklerini varsayıyoruz, hiçbir yabancı gücün kuklası olmak istemeyeceklerdir. Tek bir seçeneğimiz var, o da Suriyeliler olarak hep birlikte yaşamak. Eğer bu olmazsa, (ikinci seçenek olarak) bu bölgeleri özgürleştirmek için güce başvuracağız."
Hürriyet

Danimarka Peçe Ve Burkayı Yasakladı 
Danimarka Parlamentosunda bir yıldan beri tartışılan kamusal alanda peçe ve burka yasağı dün meclisten geçerek yasalaştı. 1 Ağustos itibarıyla yürürlüğe girecek olan yasayı ihlal edenlere bin kron(720 TL), birden fazla kez yasayı çiğneyenlere 10 bin kron (7 bin 200 TL) para cezası verilecek. Danimarka Adalet Bakanı Sören Pape Poulsen yaptığı açıklamada, polisin yolda durdurduğu kişinin peçe ya da burkasını çıkarmayacağını, cezayı kestikten sonra yakınsa evine gitmesini yakın değilse polis merkezine bir yakının gelerek eve götüreceğini belirtti. Liberal Parti liderliğinde, Muhafazakar Parti ve Liberal İttifak Parti'den oluşan koalisyon hükümetin çıkardığı bu yasaya, hükümeti dışardan destekleyen aşırı sağ eğilimli Danimarka Halk Partisi ile ana muhalefet partisi Sosyal Demokratlar da destek verdi. Kamusal alanda peçe ve burka taşıma yasağı 30'a karşın 75 oyla kabul edilirken, soğuk havada kaşkolla yüzünü örtenlerle eğlenceye maskeyle gidenler bu yasak kapsamının dışında tutuldu.
Milliyet

Türkiye Dostları Ödüllendirildi 
ABD'de iş dünyasına yönelik İngilizce yayımlanan Türk dergisi 'TurkofAmerica' ve TOA Consulting tarafından dördüncüsü düzenlenen 'TOA Ödülleri 2018' bu yıl 'Türkiye Dostu Amerikalılara' verildi. 'Türkiye Dostu Amerikalılar Ödülleri', Turkish Philanthropy Funds ve Türk Hava Yolları'nın (THY) desteğiyle New York'taki Harvard Club'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Siyasetten edebiyata ve sanata birçok alanda ödüle layık görülen 39 kişi arasında Türkiye'deki Suriyeli mültecilere verdiği destekle bilinen sinema oyuncusu Lindsay Lohan, 'Türk dostu' olarak tanınan ve ABD İçişleri Bakanı Ryan Zinke'nin eşi Lola Zinke ve ABD'nin eski Ankara Büyükelçisi James Jeffrey gibi isimler de yer aldı.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,2972-5,3013
Sterlin: 6,0139-6,0190                                 
Gram Altın: 189,1997-189,3523


Maliye De Sıkılaşacak 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonu tek haneye çekmek ve cari açığı aşağıya indirmek için maliye politikasında daha sıkı bir duruş oluşturulması gerektiğini belirterek, "Bu konuda hiçbir tereddüt yok. Biz Merkez Bankamız ile birlikte ekonomi yönetimi olarak her zaman için para politikalarıyla maliye politikalarının uyumunu gözetiyoruz, bundan sonra da gözetmeye devam edeceğiz. Para politikasında son dönemde alınan kararlara paralel olarak maliye politikasında da benzeri bir sıkılaşmaya gireceğiz" dedi. Kamu maliyesi dengesi üzerinden para politikasına güçlü bir destek vereceklerini kaydeden Ağbal, "Maliye politikası önümüzdeki dönemde fiyat ve vergi ayarlamaları bakımından enflasyon beklentilerini aşağıya çekecek, enflasyonist baskılara neden olmayacak bir kamu maliye çerçevesi oluşturacak. Yine kamu harcamalarının kompozisyonu bakımından da özellikle para politikasının oluşturmaya çalıştığı ve ekonomik çerçeveye uygun bir kamu harcamaları kompozisyonu oluşturacağız" açıklamasını yaptı.
Hürriyet

44 Bin Şirket Yasaklı! 
Merkez Bankası'nın yılın ilk 'Finansal İstikrar Raporu'nda firmaların döviz borçluluk durumuna ilişkin bilgilere yer verildi. Reel sektörün döviz açık pozisyonunun 221 milyar dolar olduğu belirtilerek, toplamda 340 milyar doları bulan döviz kredisi için de 41 milyar doların ithalat borçlarından, kalan 290 milyar dolarlık kısmın ise yabancı para cinsi kredi borcu olduğu belirtildi. Raporda, yabancı para borcunun firmaların kur şoklarına karşı kırılganlığı artırdığına vurgu yapılarak, belirsizliğin arttığı dönemlerde firmaları borcun geri ödemesindeki kur riskini azaltmak için ani döviz alımlarına yöneltebildiği kaydedildi.
Hürriyet

Turist Yağıyor 
Türkiye'yi bu yılın ocak-nisan döneminde ziyaret eden yabancı sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32.5 arttı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamaya göre, sınır giriş-çıkış istatistikleri, turizmde rekorların nisan ayında da devam ettiğini gösterdi. Türkiye, yabancı ziyaretçi sayısında bu yılın ocak-nisan döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32.5, nisan ayında ise geçen yılın aynı ayına göre yüzde 28.2 artış oranına ulaştı. Yılın ilk 4 aylık bölümünde 7 milyon 783 bin 967 yabancı ziyaretçi ağırlayan Türkiye'ye, nisan ayında 2 milyon 655 bin 561 yabancı geldi.
Milliyet

Sondaj Fatihi 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin ilk yerli sondaj gemisinin adını "Fatih" koyduklarını belirterek, "Fatih, Antalya'ya yolcu edeceğimiz ve orada da 2600 metre derinliğindeki tarihimizdeki ilk derin deniz sondajımızı gerçekleştireceğimiz adımı atacak. Vira bismillah diyoruz" dedi.
Milliyet

Nisan'da Dış Ticaret Açığı % 35.6 Yükseldi 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan Nisan ayına ilişkin geçici dış ticaret istatistikleri açıklandı. Buna göre, ihracat Nisan'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 7.8 artışla 13 milyar 869 milyon dolara çıktı. Aynı dönemde ithalat yüzde 15.6 yükselerek 20 milyar 554 milyon dolar oldu. Bu dönemde, dış ticaret açığı yüzde 35.6 artarak 6 milyar 685 milyon dolara yükseldi. İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yılın Nisan ayında yüzde 72.3 iken bu yılın aynı ayında yüzde 67.5'e geriledi. Yılın ilk 4 ayında Türkiye'nin ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.6 artarak 55 milyar 29 milyon dolara, ithalatı yüzde 20.8 artışla 82 milyar 446 milyon dolara çıktı. Söz konusu dönemde dış ticaret açığı, yüzde 56.2 artarak 27 milyar 416 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Vatan

SPOR 
Efes Pes Etmedi
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off yarı final serisinin 3. maçında TOFAŞ'ı konuk eden Anadolu Efes, 94-88 ile kazandı, kaybetmesi durumunda sezonu noktalayacağı karşılaşma sonucu seride durumu 2-1 yaptı. Bursa'da oynanan iki maçta müthiş bir dış atış performansı sergileyen, taraftarların da etkisiyle sahaya rakibinden daha çok enerji koymayı başaran TOFAŞ'ın aynı performansı Sinan Erdem'de sergilemesinin zor olduğu belliydi. Zaten ilk yarıda özellikle Doğuş, konuk takım için bu zorluğu daha da artırdı, belki sadece 2 sayıda kaldı ama 20 dakika boyunca ilk iki maçın yıldızı Henry'yi 0 sayıda tutarken, 6 hücum ribauntu, 5 asistle hücuma da büyük katkı yaptı. Simon'un da ribaunt katkısı Efes için çok kritikti çünkü Dunston'ın 13. dakikada 3 faule ulaştığı bir Efes'in, boyalı alanı çok iyi kullanan TOFAŞ'a direnmesi kolay olmazdı. TOFAŞ için kritik noktalardan bir tanesi de takım oyunundan uzaklaşıp bu kez işi bir oyuncu ile bitirmeye çalışmalarıydı. Efes'in sadece Mc- Collum'ın attıklarıyla kazandığı sezon içinde de olmuştu ama bu sistem Bursa ekibinin alıştığı bir durum değildi.
Milliyet

Elveda Talısca 
Anderson Talisca'nın bonservisini Benfica'dan almak için uzun süredir yoğun çaba harcayan Beşiktaş Yönetimi, Brezilyalı futbolcuyu satabileceği kulüplerle prensip anlaşmasına varmasına rağmen son anda frene bastı. 21 milyon euro gibi çok yüksek bir bonservis bedelinin söz konusu olması nedeniyle bu operasyona çekimser yaklaşan Başkan Fikret Orman'ın, "Ben bu kadar parayı ortaya koyarak kulübün geleceğini riske sokamam. Böylesine bir rakamla kendimiz genç yetenekler bularak yeni oyuncular parlatabiliriz. Cyle Larin örneğinde olduğu gibi kiralık oyuncu oynatmak yerine kendi oyuncularımızı yetiştirmek daha doğru. İşimizi şansa bırakamayız. Ekonomik gerçekler de ortada. Biz öncelikle yeni sezon için çok daha güçlü bir kadro kurmalıyız" ifadelerini kullandığı ortaya çıktı. Beşiktaşlı yöneticilerin ise dün opsiyonun bitmesiyle ortadan kalkan Talisca'yı farklı bir kulübe yüksek bir bonservisle satma şansları konusunda ise "Ya aradaki süreçte sakatlık olsa. Ya da başka bir şey yaşansa bundan zarar görürüz" yanıtını verdiği aktarıldı.
Milliyet

Acıbadem Çekildi 
Fenerbahçe'de tarihi seçim öncesinde şok gelişme. Sarı-lacivertli kulübe Mehmet Ali Aydınlar imzasıyla noterden bir yazı gönderen Acıbadem Grubu sponsorluk sözleşmesini fesh ettiğini bildirdi. Telefonla ulaştığımız Aydınlar konuyla ilgili olarak şunları söyledi: " Evet doğrudur… Geçen hafta 31 Mayıs 2018 tarihinden itibaren sponsorluk sözleşmemizi feshettiğimizi kulübümüze bildirdik. 2018 yılı Ocak ayında futbol takımımıza forma sponsoru bulunamamıştı ve anladığım kadarıyla tam o dönemde önemli bir kaynak arayışı vardı. Başkan'ın bizzat benden ricası ve talebi üzerine bunu geçmişte de yaptığım gibi bir görev olarak gördüm ve kulübüme katkı olması amacıyla futbol takımımızın formasına sponsor olduk.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme