2 Haziran 2018 Cumartesi

02.06.2018 Genel Gündem02.06.2018
GÜNDEM 
'Amacım Size İş Bulmak Aş Bulmak' 
Muharrem İnce, "Erdoğan bana 'Komik' demiş. 24 Haziran'da biri gülecek ama ağlayanı merak ediyorum. Bana çırak demiş. Size film seyrettireceğim. 24 Haziran'da mutlu sonu olan film seyrettireceğim" diyerek Erdoğan'ın sözlerinin yer aldığı videoları vatandaşlara izletti. İnce, "Aldatılan adama devlet teslim edilmez" dediği Erdoğan'a seslendi: "Seni FETÖ, Apo, Obama, Putin aldatmış." Ekonominin zorda olduğunu ifade eden İnce, yapacaklarını anlattı: Dolar durmuyor. OHAL'i kaldıracağız. Türkiye hukuk devleti olacak. 81 milyon mahkemelere güvenecek, yabancı yatırımcı gelecek. Sen betona para yatırdın, ben bacası tüten fabrikalara yatıracağım. İş adamı yatırım yapmak istediği zaman devlet yönetimine güvenecek. Bürokrasiye rüşvet ödemeyecek. Ziraat Bankası çiftçiye destek verecek.
Hürriyet


'Çılgın Projemiz Tülbent Projesi' 
İyi Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Bizim çılgın projemiz yok. Bizim çılgın projemiz tülbent projesi. Bu barışın, kardeşliğin sembolü. Erkekler kavga edip barışmıyorsa orada bir kadın çıkar alır başından tülbenti atar yere, millet barışır" dedi. Akşener, dün sosyal medyada Twitter hesabı üzerinden tülbent kampanyası başlattı. Akşener, "#TülbentDevrimi" etiketiyle paylaştığı mesajında, "Tülbent, masumiyetin gücüdür. Sen de katıl! Evine, işyerine, balkonuna, arabana, boynuna, bileğine, başına bağla tülbentini, sen de paylaş fotoğrafını, çoğalarak geliyoruz!" çağrısında bulundu. Akşener, dün Hatay ve Adana mitinglerinde konuştu: "16 senedir gerim gerim geriliyoruz. Beraber, birlikte sinir bozuyoruz. Siz üzülmeyeceksiniz artık başkaları üzülecek. Cumhurbaşkanı seçilince gençlere, her ay iş buluncaya, istihdam yaratana kadar 500 lira vatandaşlık maaşı bağlayacağız. Abi çok kızdı. 'Nereden bulacaksınız' dedi. O dediğim kiralık lüks araçlara binenler çoluk çocuk, gelin damat hepsi biniyor. 'İnin oradan aşağı' diyeceğim.
Hürriyet

Halkoylamasını Hazmedememişler 
Başbakan Binali Yıldırım, Millet İttifakı'nı eleştirerek, "Şimdi bakıyoruz hepsi söz birliği yapmışlar, 'Biz eskiye döneceğiz' diyorlar. 16 Nisan belli ki bunlara ağır gelmiş, halkoylamasını halen hazmedememişler" dedi. Yıldırım, dün Elazığ mitinginde özetle şunları söyledi: "Şimdi adaylar birer birer çıktılar meydana. Vaatler, yalan, dolan her şey var. Gırla gidiyor gırla. CHP adayı Muharrem Bey ne diyor: 'Ben iş başına gelirsem, yerli araba yapımını durduracağım. Kanal İstanbul'u iptal edeceğim.' Vaat işinde ölçüyü, ayarı öyle kaçırdılar ki, neredeyse 'Sağ elinize güneşi vereceğim, sol elinize de ayı vereceğim' diyecekler. Peki bütün bunları söylüyor da, genel başkanları ne diyor? Diyor ki, 'Biz bu seçimi kazanırsak, Cumhurbaşkanlığı sistemini iptal edeceğiz, eski sisteme döneceğiz'. Peki eski sistemde ne var, Başbakanlık var, parlamenter sistem var. Cumhurbaşkanlığı eski sistemde sembolik, hiçbir yetkisi yok. Peki senin yetkin olmadığı halde bu vaatleri nasıl veriyorsun kardeşim? Şimdi bakıyoruz hepsi söz birliği yapmışlar, 'Biz eskiye döneceğiz' diyorlar. 16 Nisan belli ki bunlara ağır gelmiş, halkoylamasını halen hazmedememişler. Madem hazmedemediniz, işte 24 Haziran, bir ders daha verelim mi bunlara?
Hürriyet

Yerli Otomobilin CEO'su Karakaş 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Star TV ve NTV ortak yayınında 2021'de üretilecek yerli otomobilin CEO'sunu açıkladı. Erdoğan, şunları kaydetti: "Şu anda ana muhalefetin adayı şahsımla alakalı '20 yıl geriden geliyor' diyor. Bizim şu anda nasıl bir otomobil yaptığımızdan haberi yok. Önce bunu öğrenmesi lazım. Bunu söyleyen adam önce geçmişine bir baksın. Bunlar geçmişte Nuri Demirağ'ları gömen, yok eden insanlar. Kimdi Nuri Demirağ? Türkiye'ye ilk uçağı kazandıran insan. Onun uçak fabrikasını CHP zihniyeti gaz ocağı fabrikasına çeviren zihniyettir. Geldikleri yerden biz zaten hepsinin ne olduğunu biliyoruz. Biz 2021'de elektrikli ve akıllı sürüşü olan bu otomobili üreteceğiz. Ne yaptık? Ben '5 tane babayiğit' dedim, 5 tane babayiğit çıktı ve bir konsorsiyum oluşturdular. Bu konsorsiyumla beraber adımı attık. Şimdi başına da Mehmet Gürcan Karakaş diye bir arkadaşımızı Bosch'tan transfer ettik. Bu arkadaşımızla beraber inşallah bu süreci başlatacağız. Sayın İnce bunları konuşurken, biz yol alıyoruz. Biz icraatçıyız, lafçı değiliz."
Milliyet

'Sadece Rantiye Sınıfı Memnun' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Bursa Akademik Odalar Birliği (BAOB) salonunda sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileriyle bir araya geldi. Türkiye'de hiç kimsenin can ve mal güvenliğinin olmadığını iddia eden Kemal Kılıçdaroğlu, "Yargı talimatı saraydan ya da başka bir yerden alıyorsa kimsenin can ve mal güvenliği yoktur" dedi. STK temcilcilerine, "Size bir rakam vereceğim. Bütün STK ve meslek kuruluşları bu rakamları not alsın" diye seslenen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti: 1923-2002 döneminde yani 79 yılda pek çok hükümet geldi geçti, pek çok başbakan geldi geçti. 1923- 2002 döneminde 713 milyar dolar bütün hükümetlerin harcadığı toplam para. Keban Barajı yaptılar, köprüler, Sümerbank, Etibank kurdular, Körfez depremi oldu…"
Vatan

'Bayram Öncesi Af Çıksın' Çağrısı 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezine teşekkür ziyaretine gelen Mahkum Yakınları Derneği Enver Yılmaz ile yakınları cezaevinde tutuklu bulunan aileleri kabul etti. Hükümete af çağrısını yineleyen Bahçeli, MHP olarak bu konuda ellerinden gelen gayreti gösterdiklerini söyledi. Bahçeli şöyle konuştu: Şu an cezaevlerimizde 235 bini bulan mahkum ve tutuklu bulunmaktadır. Bunların içerisinde büyük çoğunluk 'kader mahkumu' olarak nitelendirdiğimiz kişilerdir. Cezaevi şartları bu kadar kalabalık mahkumu taşıyabileyecek durumda da değildir. Bu sebepten dolayı, yeni bir döneme giriyoruz. Yeni bir başlangıç var Türkiye'de. Üç evreli bir sistem değişikliği söz konusu. Bunlardan bir tanesi, çok partili siyasi hayatımız; şimdi de cumhurbaşkanlığı hükümet sistemidir."
Vatan

DÜNYA 

İran, Suriye'nin Güneyinden Çıkacak 
İsrail, kendi sınırına yakın olan Suriye'nin güneybatısındaki İran güçlerinin ve başta Hizbullah olmak üzere İran'ın müttefiki olan çeşitli silahlı grupların uzaklaşması talebini Rusya ile görüşüyor. Önceki gün İsrail Başbakanı Binyamin Netahyahu ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında bir telefon görüşmesi yapılırken, Moskova'da Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile İsrail Savunma Bakanı Avigdor Lieberman bir araya geldi. Görüşme sonrası açıklama yapan Lieberman, "Rusya'nın sınırlarımızın güvenliği konusunda beklediğimiz anlayışı göstermiş olması bizim için son derece değerli. Özellikle İsrail'in Suriye ile olan sınır bölgesiyle ilgili hassasiyetimizi paylaşıyorlar" dedi.
Hürriyet

Avrupa Rahat Nefes Aldı! 
Avrupa'nın iki önemli ülkesi olan İtalya ve İspanya'da, dün siyasi arenada önemli gelişmeler yaşandı. İspanya'da beklenen oldu ve Başbakan Mariano Rajoy, parlamentoda yapılan güven oylamasını kaybetti. Ana muhalefet partisinin verdiği gensorunun kabul edilmesiyle Rajoy hükümeti düşerken, ülkenin yeni başbakanı, İspanya Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) lideri Pedro Sanchez oldu. Dün İspanya Temsilciler Meclisi, ülkedeki bir yolsuzluk davasında iktidardaki Halk Partisinin (PP) bazı üyelerinin hapis cezası alması gerekçesiyle PSOE'nin verdiği hükümet karşıtı gensoruyu oylamak üzere toplandı. Rajoy, oylama öncesinde yaptığı konuşmada, "İspanya'yı bulduğumdam daha iyi bırakmak bir onur. Tüm İspanyollara teşekkür ederim. İyi şanslar" dedi. Rajoy, gensorunun kabul edilmesiyle başbakan olacak PSOE lideri Pedro Sanchez'i de tebrik etti. 350 sandalyeli Temsilciler Meclisi'nde yapılan açık oylamada, gensoru 169'a karşı 180 oyla kabul edildi. Bir üye ise çekimser kalmayı tercih etti. PSOE'nin önergesini, sol partilerden Podemos ile bağımsızlık yanlısı Katalan ve Bask partileri de destekledi.
Milliyet

Kuzey Kore'den Yeni Adım 
ABD Başkanı Donald Trump, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un ile daha önce planlandığı gibi 12 Haziran'da Singapur'da bir araya geleceğini bildirdi. Trump, Kuzey Koreli yetkili Kim Yong-çol ile Beyaz Saray'da gerçekleştirdiği görüşmenin ardından basın mensuplarına değerlendirmelerde bulundu. Kuzey Koreli yetkili ile 2 saatlik görüşmesinin çok verimli geçtiğini vurgulayan Trump, Kim ile görüşmesi hakkında ise "Bunun çok başarılı bir süreç olacağını düşünüyorum" ifadesini kullandı.
Milliyet

Skandallar Rajoy'u Götürdü 
İspanya'da ana muhalefetteki Sosyalist Parti'nin (PSOE), iktidardaki Halk Partisi'nin (PP) yolsuzluklarıyla ilgili verdiği gensoru önergesi, Başbakan Mariano Rajoy'un koltuğuna mal oldu. Diktatör Francisco Franco'nun 1975'teki ölümünün ardından 1977'de demokrasiye geçen İspanya'da 41 yıldır ilk kez seçilmiş bir başbakan, parlamento tarafından görevden alındı. Bu duruma, iktidardaki sağcı-muhafazakar Halk Partisi'nin (PP) yıllardır her gün bir yenisi patlak veren yolsuzluk skandalları yol açtı.
Vatan

EKONOMİ 

Dolar: 4,6505-4,6515     
Euro: 5,4174-5,4332
Sterlin: 6,1875-6,2284                                  
Gram Altın: 193,3181-193,4932

Umut Veren Not 
Markalı konut sektöründe faaliyet gösteren Nef'in kredi notu iki kademe birden yükselerek A+'ya ulaştı. Bu not, bugüne kadar Türkiye'de gayrimenkul inşaat sektöründe faaliyet gösteren bir şirkete verilen en yüksek kredi notu olarak kayıtlara geçti. Not artışıyla ilgili yorumda bulunan Nef'in İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, geçtiğimiz hafta içinde gazetelerin ekonomi müdürleriyle konut sektörünü ve Nef'in aldığı son kredi notuna dair gelişmeleri paylaştı. Erden Timur ilk olarak not artırımına ilişkin, "2015'te BB yatırım yapılabilir seviyedeydi notumuz. 2016'de B oldu. 2017'de A- oldu, bu sene A+ oldu. İki basamak birden artış çok zordur, hele böylesine zor bir dönemde. Bu bizim için tarihi bir başarı olduğu kadar sektör için de umut verici bir gelişme. Öyle ki bugüne kadar Türkiye'de kredi notu alan gayrimenkul firmaları arasında böylesine yüksek bir kredi notuna sahip ikinci bir firma yok" diye konuştu. Uluslararası kredi kuruluşu Japon Credit Rating (JCR) tarafından yapılan derecelendirmeyle ilgili JCR'dan yapılan açıklamada "Timur Gayrimenkul, güçlü bir bilinirliğine ulaşan Nef markası altında konut, rezidans, süit, ofis, dükkan ve yazlık evler gibi yenilikçi ve ihtiyaç odaklı projeler geliştiriyor" denildi.
Hürriyet

1 Ayda 9 Milyarlık Satış 
Tapusuz 13 milyon konutu ilgilendiren imar barışıyla ilgili düzenleme geçtiğimiz günlerde Meclis'ten geçerek yasalaşmıştı. Ancak uygulama yönetmeliği henüz yayımlanmadığı için başvuru şekli ve şartlarıyla ilgili detaylar belli değil. Uygulama usül ve esaslarının belirleneceği yönetmeliğin Ramazan Bayramı öncesi çıkarılması planlanıyor. Yönetmelikle vatandaşların 'Yapı Kayıt Belgesi' almak için başvuracağı noktalar, ödenecek bedelin hesaplanma yöntemi, yapı maliklerinden istenecek belgeler gibi ayrıntılar belirlenecek. Bu süreçte vatandaşlar imar barışı düzenlemesine yönelik merak ettiği soruları Çevre Bakanlı'ğının internet sitesi, 'csb.gov.tr' adresinden yetkililere ulaştırabilecek.
Posta

İhracat 5 Aydır Kesintisiz Rekor Kırıyor 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), Mayıs ihracat rakamlarını, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin katılımıyla Denizli'de açıkladı. Mayıs'ta ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12.2 artarak 14 milyar dolar oldu. Bu, aylık bazda rekor. Böylece ihracat son 5 aydır aralıksız rekor kırmış oldu. Son 12 aylık ihracat da yüzde 10.1 artarak 161.7 milyar dolara yükseldi. En fazla ihracatı 2.8 milyar dolarla otomotiv sektörü yaptı. Otomotivi 1.49 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1.46 milyar dolarla kimyevi maddeler sektörü izledi. Avrupa Birliği'ne (AB) ihracat yüzde 18.8 artarken, AB'nin ihracattaki payı yüzde 52 oldu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Her ay rekor sözü vermiştik, her ay rekora devam. 11 Haziran'da açıklanacak, ilk çeyrek büyümemiz yüzde 7.5'lar seviyesinde olacak. Ekonominin aslı kur değildir, asıl olan reel ekonomidir. Reel sektörümüz dimdik ayakta, sadece ayakta durmuyor koşarak yol alıyor" dedi.
Posta

1 Milim Ek İmar Yok 2 Milyar Yatırım Var 
Doğuş grubuyla İstanbul'da ortak olduğu İstinyePark projesinin ikincisini İzmir'e taşıyan Orjin Grup, 2 milyarlık yatırım yaptığı "İstinyePark İzmir"i 2019 sonunda açacak. Balçova'da yapımı süren projede, 5 yıldızlı bir otel ve 80 bin metrekarelik şehir da parkı olacak. Toplam arsa büyüklüğü ise 42 bin metrekare. Orjin Grubu Eş Başkanları Zafer Kurşun ve Zafer Yıldırım, bir grup gazeteciyle bir araya gelerek hedeşerini yerinde anlattı. Projenin yüzde 100'ünün kendilerine ait olduğunu belirten Zafer Kurşun, 1998'de yani kendileri bu işe başlamadan çok önce uygulanan imar planlarıyla projeyi hayata geçirdiklerini söyledi. Kurşun, "1 milimetre bile ek inşaat izni almadık" dedi.
Milliyet

Zorlu'ya 330 Milyon Dolarlık Yeni 'Enerji' 
Zorlu Enerji geçen yıl Şubat'ta hisselerini devraldığı Osmangazi Elektrik Dağıtım AŞ'nin (OEDAŞ) faaliyetlerinde altyapı yatırımlarını gerçekleştirmek üzere uluslararası finansman buldu. Aralarında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Uluslararası Finans Kurumu (IFC) ve Hollanda Kalkınma Bankası'nın da (FMO) bulunduğu uluslararası finans kuruluşları ve yerel bankalardan toplamda 330 milyon dolar karşılığı Türk Lirası'nı bulacak proje finansmanı sözleşmeleri imzalandı.
Vatan

Çeliğe Karşı Üzüm 
ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma yönelik gümrük vergilerini 1 Haziran'dan itibaren Avrupa Birliği (AB), Kanada ve Meksika'ya da uygulayacağını açıklaması, Atlantik'in her 2 yakasında büyük tepki yarattı. AB durumu Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) taşımaya hazırlanırken Kanada, ABD'nin vergilerine karşılık Amerikan çelik ve alüminyumuna ek vergi getirdiklerini açıkladı. Meksika Hükümeti ABD'nin gümrük vergisi uygulamasına tepki olarak ABD'den ithal edilen elma, üzüm, yabanmersini, domuz eti gibi çeşitli gıda ürünlerine ve bazı çelik ürünlerine ek gümrük vergileri getirileceği bildirildi.
Vatan

SPOR 

Tarihi Kongre 
Fenerbahçe Kulübü Seçimli Olağan Genel Kurulu bugün başlıyor. 2 gün sürecek kongrede mevcut başkan Aziz Yıldırım ile eski yöneticilerden Ali Koç başkanlık için yarışacak. Kulüp tarihinde ilk kez statta düzenlenecek kongreye rekor katılım bekleniyor. Genel kurulda aidatını yatıran 25 bin 650 üye oy kullanabilecek. Kongrenin ilk gününde yönetim ve denetim kurulu raporları okunacak. Ardından iki başkan adayı son konuşmalarını genel kurulun önünde gerçekleştirecek. Yarın da başkan, yönetim ve diğer kurulların belirleneceği seçim yapılacak. Oy verme işlemi yarın saat 10.00-17.00 saatlerinde, 38 sandıkta gerçekleştirilecek.
Posta

Gençler Pes Etmedi 
A Milli Futbol Takımı, İsviçre'nin Cenevre kentinde oynadığı özel maçta Tunus ile 2-2 berabere kaldı. 54. dakikada Cenk'in penaltı golüyle 1-0 öne geçtik. 56'da Badri oyuna eşitlik getirdi: 1-1. 79'da Sassi, skoru 2-1 yaptı. Genç oyunculardan kurulu A Milli Takım, sahada 10 kişi kalıp, geriye düşmesine rağmen oyunu bırakmadı. 90'da Çağlar'ın golü skoru belirledi: 2-2. Türkiye, 5 Haziran'da Moskova'da Rusya ile bir hazırlık maçı daha yapacak. Türkiye, daha önce İran ile oynadığı özel maçı 2-1 kazanmıştı.
Posta

Başarı Başkanın Başarısızlık Benim 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Türkiye'deki antrenörlerin baskı altında olduğunu vurguladı, "Bu sağlıklı bir şey değil. Eleştirel düşünebilme yetisinden uzaklaşmışız. Birbirimizi eleştirelim ama samimi olalım" ifadelerini kullandı. Kulüp dergisine açıklamalarda bulunan Güneş, taraftarın kendilerinden desteğini hiçbir zaman çekmediğini belirterek, "Yönetim, futbolcu, taraftar kenetlendik ve dördüncü olmamıza rağmen örnek bir takım olduk. Taraftarımız eksikliklerimizi hatırlattı ve aynı zamanda desteğini esirgemedi. Karşılıklı sevgi ve saygıya dayanan bir ilişki var aramızda" dedi.
Milliyet

Gelin Güzel Futbolu Da Birlikte Paylaşalım 
TFF Başkanı Yıldırım Demirören göreve geldikleri 2012 yılından bu yana kulüplere eşit mesafede duran, her türlü desteği veren, UEFA'da tüm takımlarımızın haklarını arayan bir federasyon olarak kulüplerin desteği ve güveniyle bir yılı daha tamamlamanın heyecanını yaşadıklarını söyledi. Demirören, Futbol Federasyonu'nun dün Ankara'da gerçekleştirdiği olağan genel kuruldaki konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Ama üzülerek de söylemek zorundayız ki, hiç hak etmediğimiz eleştiriler aldık. En büyük sorunumuz da her sezon olduğu gibi yine hakemlerin niyetini, kurullarımızın aldığı her kararı sorgulamak oldu…"
Vatan


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme