4 Haziran 2018 Pazartesi

04.06.2018 Genel Gündem

04.06.2018
TÜRKİYE 
Kürtlerin Devleti Türkiye'dir 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Kimse Kürtlere devlet aramasın. Kürtlerin devletin Türkiye Cumhuriyeti devletidir" dedi. Diyarbakır mitinginde sözlerine "Sana bakınca keyfim geliyor Diyarbekir" diyerek başlayan Erdoğan, şu mesajları verdi: Bizim Diyarbakır'a olan sevdamız asla bitmez aramıza girmeye çalıştılar. Terör örgütü ile hendekler ile sokaklarda sizleri birbirine kırdırarak, tehditle yağma ile aramıza girmeye çalıştılar. Kurşunlu camisini yıkarak, dört ayaklı minareyi yıkmaya çalışarak aramıza girmeye çalıştılar. Diyarbekir belediyesi önünde anaları ağlattılar, anaları. Sizleri tarihinizden kültürünüzden, inancınızdan, ahlakınızdan, geleneklerinizden kopartıp marjinal örgütlerin kulu yaparak aramıza girmeye çalıştılar. Meşrebimizde asla ayrımcılık yoktur. Hele hizmet söz konusu olduğunda ayrımcılık bir yana geri kalmış bölgelerimize daha çok imkan sağlıyoruz. İzmir'de Bursa'da Konya'da Kayseri'de ne varsa Diyarbakır'da da o olsun dedik. Terör örgütünün arkasında olduğu gençlere söyleyin. Ne kadar yatırım yaptık biliyor musunuz 35.5 milyar lira yatırım yaptık. Diyarbakır'ı bir kenara koymadık canımızdır sevdamızdır, burayı ayağa kaldıracağız dedik. Biz yaparız işte bu HDP yıkar. Onlar yıkmak için var...
Milliyet'Ordu, Milletin Emrine Girecek' 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce dün Kağıthane, Eyüp, Bayrampaşa ve Zeytinburnu'nda seçim turu yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yerli ve milli olmadığını öne süren İnce, "Peki sen yerlisin de sarayda niye Hindistan mermeri kullandın? Peki sen millisin de Süleyman Şah Türbesi'ni neden oradan oraya taşıttın? Rahmetli sağlığında bile o kadar seyahat etmedi" dedi. Apolet polemiğini sürdüren İnce, şunları söyledi: "İftar veriyorlar, bir general de katılıyor. Partinin iftar yemeği. Beni eleştiriyor Erdoğan, general de alkışlıyor. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin disiplin kanununun 20. Maddesi belli: 'Siyasi parti faaliyetlerine katılamaz' diyor. İhraç talebidir. Birkaç örnek vereceğim. Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu Bandırma'ya gittiğinde o gün karşılayan subaylara ceza verdiler. Çanakkale'de Engin Alan ayağa kalkmadı diye Erdoğan hapse attırdı."
Milliyet

'Büyük Değişime İhtiyaç Var' 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale'de iş dünyası ve sivil tolum kuruluşları temsilcileri, esnaf ve muhtarlarla salon toplantısında bir araya geldi. 24 Haziran'daki seçimlerden galip çıkmaları halinde yapacaklarını anlatan Kılıçdaroğlu, Türkiye'de şu an için hiç kimsenin can ve mal güvenliğinin bulunmadığını öne sürdü. Kılıçdaroğlu, "Düşüncesini benimsemediniz diye bini aşkın öğretim üyesini bir kararname ile kapının önüne koyarsanız, sizin darbecilerden farkınız yoktur. Şu anda Türkiye 20 Temmuz darbe sürecini yaşıyor" dedi.
Vatan

'Arzum İttifakın Meclis'te De Devam Etmesi 
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, seçildiğinde kabineyi ittifakın belirleyeceğini belirterek "Birlikte yol yürümüşsünüz, benim şahsi arzum bu ittifakın Meclis'te de devam etmesi" dedi. Adana mitingi sonrasında kendisini takip eden gazetecilerle bir araya gelen Akşener, soruları şöyle yanıtladı: "(CHP ve muhalefetten oy alma iddiaları) Yaptırdığım anketlere göre ikinci tura ben kalacağım gibi görünüyor. CHP'den düşünüldüğü kadar oy kaymıyor bize. CHP'nin içinde bulunan merkez sağ seçmeni kayıyor. Erdoğan'ın oylarından şahsen kayma var. İç Anadolu'da 5 puan Erdoğan'ın şahsından bana gelmiş, partiye de 7 puan. Yüzde 47'nin üçte biri Tayyip Bey'e aidiyet hisseden bir seçmen kitlesi. Üçte biri onu seven ama yorgun olduğuna kanaat eden. Oyunu belki yeniden AK Parti'ye verecek bir seçmen kitlesi var. Bir de kaçmaya hazır bir seçmen kitlesi var. Bu üçte birin içinden bize ciddi bir oran geldi. Bizde MHP'nin oyu var. Merkez sağın, batılı oyu var. 'Selçuklu coğrafyası' dediğim, AK Parti'nin çok güçlü olduğu bu alanlardan biz milletvekili çıkaracağız. Muş, Diyarbakır ve Bingöl'den milletvekili çıkaracağız. Meclis'te aritmetik değişecek. Millet İttifakı çoğunluğu alır."
Hürriyet

DÜNYA 
Nato'da Yeni 'Güç' Tartışması 
Almanya'da yayınlanan "Welt am Sonntag" gazetesinin, NATO'nun, bir kriz durumunda 30 gün içinde harekata hazır hale gelebilecek 30 bin askerlik yeni bir güç oluşturmayı planladığı yönündeki haber, ortalığı karıştırdı. Bu iddiayı doğrulanmazken, ittifakın, mevcut birliklerin hazırlık durumunu ve hareket kabiliyetini artırmaya odaklandığı bildiriliyor. Söz konusu gazete haberinde, yeni bir güç oluşturulmasının gündemde olduğu, NATO'nun, aynı plan çerçevesinde savaş jetleri ve gemilerinin harekata hazırlık durumunun iyileştirilmesinin de tartışıldığı belirtilmişti. Söz konusu birliklerin, hızlı konuşlandırmaya hazır yaklaşık 20 bin askere sahip NATO Mukabele Kuvveti'ne (NRF) destek vereceği de vurgulanmıştı. Haberin basında yer almasının ardından bir NATO yetkilisi, yeni savunma gücününün gündemde olmadığını bildirdi ve "Yeni bir birlik oluşturmak NATO'nun gündeminde yok. Mevcut ulusal birliklerin hazırlık durumu, bu birliklerin Avrupa ve Atlantik boyunca hareket kabiliyetinin artırılması gibi konulara odaklanılıyor" dedi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de, geçen hafta Polonya'nın başkenti Varşova'da yaptığı açıklamada, "İhtiyaç halinde hızlıca konuşlandırılabilmeleri için NATO silahlı kuvvetlerinin harekata hazırlığını artırmak için farklı tedbirleri tartışıyoruz" demişti.
Milliyet

S-400'ler Suudi Arabistan'ı Gerdi 
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz el-Suud'un, Katar'ın Rusya'dan hava savunma sistemi almasına karşı olası bir askeri operasyon yapabileceğine ilişkin gözdağı verdiği iddia edildi. Fransız "Le Monde" gazetesinin haberine göre, konuyla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a bir mektup yazan Selman, Doha ile Moskova arasındaki müzakerelerden son derece endişe duyduğunu dile getirdi. Katar'ın söz konusu füzeleri konuşlandırması ihtimalinden bahseden Selman'ın, ayrıca, Macron'dan füzelerin satışına engel olması konusunda yardım talep ettiği de bildirildi. Fransa ve Suudi Arabistan'ın ise söz konusu iddiaları doğrulayan bir açıklamadan kaçındığı aktarıldı.
Milliyet

'Onu Sorgulayamazsın' 
ABD'de Başkan Donald Trump'ın avukatlarının, bu yıl başlarında, Rusya'nın 2016 başkanlık seçimlerine olası müdahalesine yönelik Federal Soruşturma Bürosu'nca (FBI) yürütülen soruşturmanın başındaki özel yetkili savcı Robert Mueller'e gönderdikleri mektup basına yansıdı. New York Times gazetesince yayınlanan 20 sayfalık mektupta Trump'ın avukatları, ABD Başkanı'nı 'adalete engel olduğu' gerekçesiyle sorgulamak isteyen Mueller'i 'hukuki bir dille' uyarıyor.
Vatan

Ürdün'de Vergi İsyanı 
Ürdün'de Başbakan Hani Mulki'nin meclise sunduğu yeni gelir vergisi yasa tasarısı, son dönemde artan enflasyon nedeniyle geçim sıkıntısı çeken halkı sokağa döktü. Cuma gününden bu yana başkent Amman'da gösteri düzenleyen binlerce kişi, Kral Abdullah'a Başbakan Mulki'yi görevden alma çağrısında bulunuyor. Önceki akşam kent merkezinde toplanan kalabalık bir grup, başbakanlık konutuna yürümek isteyince polisin müdahalesiyle karşılaştı. Ana yolları trafiğe kapatan güvenlik güçleri öfkeli kalabalığı dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 4,6423-4,6471
Euro: 5,4270-5,4328
Sterlin: 6,2073-6,2154
Gram Altın: 193,0552-193,2425

Faiz Ve Enflasyon Sarmalına Dikkat 
Hükümet, kur artışının sorumlusu olarak her ne kadar dış güç odaklarını gösteriyorsa da, bizim de dersimizi iyi çalışmadığımız anlaşılıyor. Kurdaki hareketlenmenin en önemli nedeninin, "yüksek cari açık" olduğu anlaşılıyor. Nitekim, Cumhurbaşkanımız da, seçimlerden sonra ilk fırsatta bu konuya eğileceklerini söyledi. Şu andaki ekonomi dinamiklerimiz, "yüksek cari açık"ın kur artışını tetiklediğini; kur artışının da enflasyonu yükselttiğini gösteriyor. 2018 yıl sonu itibariyle, yıllık cari açığımızın, milli gelirimizin %6.5'unu aşacağı ve 60 milyar dolara çıkacağı anlaşılıyor. Merkez Bankası, Akbank ve TUİK kaynaklı aşağıdaki tablo, yıllar itibariyle cari açığımızı, net enerji ithalatımızı ve altın ithalatımızı gösteriyor.
Milliyet

Maliye'den Sıkılaştırma 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, enflasyonla mücadele için bütçede gerekli olan sıkılaşmayı yapacaklarını belirterek, "Merkez Bankası ile çok yakın iş birliğimiz var. Kamu fiyat ayarlamalarının enflasyonist baskı yaratmaması, özellikle vergi ayarlamalarıyla enflasyonun aşağı çekilmesi noktasında, imkanlarımız çerçevesinde, vergi indirimleri yapmak dahil her türlü tedbiri alacağız" dedi. Ağbal, AA'ya yaptığı açıklamada, maliye politikasının enflasyonla mücadeleye farklı kanallardan destek vereceğini söyledi. Bu kapsamda kamu maliyesindeki sıkılığın devam edeceğine ve hedeflenen bütçe açığının tutturulacağına işaret eden Ağbal, çift haneli seviyelerde bulunan enflasyonun en kısa sürede tekrar tek haneli seviyelere çekilmesi gerektiğini bildirdi.
Milliyet

Fon Girişi Başladı 
Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, yurt dışında yatırımcılarla yapılan toplantılarda para politikası ile ilgili endişelerin büyük ölçüde giderildiğini ve kaynak akışının başladığını söyledi. Ekonomideki son gelişmeleri TV'de değerlendiren Şimşek, "Para politikasına ilişkin endişeler önemli ölçüde giderildi. Temel kaygı buydu. Nitekim bu görüşmelerin ardından fon girişi de başladı" dedi. Şimşek, iç talebin bir miktar kontrol altında olduğu, dış talebin güçlü olduğu durumun ekonomide "yeniden dengelenme" anlamına geldiğini söyledi.
Vatan

'Borsada İlk Hedef 103.300 Puan Olacak' 
Gedik Yatırım Araştırma Müdürü Üzeyir Doğan, BIST 100 endeksinde kısa vadede yukarı yönlü bir hareketten bahsedilebilmesi için 100.800 seviyesi üzerinde hacimli yükselişlerin ve kalıcılığın sağlanması gerektiğini belirterek, "BIST 100 endeksinin 100.800 puanı geçmesi durumunda 103.800 ve 106.800 puan seviyeleri tekrardan hedef konumunda olabilir" dedi. İntegral Yatırım Araştırma Direktörü Tuncay Turşucu da BIST 100 endeksinin Mayıs'ta yüzde 3.5 gerilediğini hatırlatarak, şu değerlendirmeyi yaptı: "Aşağı yönlü fazla bir alan olmayabileceğini düşünüyorum .Yukarı yönlü yüzde 2-3'lük sınırlı yükselişler gösterebilir. Endeksin 98.000 puan desteğini kırması durumunda baskı giderek artabilir ve 91.000 seviyesine doğru düşüş oluşabilir."
Vatan

Bes'e 'Otomatik Katılım' Dopingi 
Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) tasarruf eden çalışan sayısı 4 milyonu geçti. 45 yaş altı tüm çalışanların, işverenleri tarafından BES'e alınmasını sağlayan otomatik katılım uygulaması 2017'de başladı. İlk olarak geçen yılın Ocak ayında, bin ve üzeri çalışanı olan özel sektör işyerleri sisteme giriş yaptı, ardından Nisan ayında hem 250 ila bin arası çalışanı olan özel sektör şirketleri hem de tüm memurlar; Temmuz ayında da 100-250 arası çalışanı olan şirket çalışanları sisteme dahil edildi. Böylece 2017'nin Ocak ayında 2,4 milyon, Nisan ayında 4.6 milyon ve Temmuz ayında 2.1 milyon çalışan BES'e giriş yaptı. Ancak bu çalışanların 6 milyonu cayma hakkını kullanarak, otomatik BES'ten ayrıldı, 3.5 milyonu ise sistemde kaldı.
Hürriyet

SPOR 
Evine Dön Atiba 
Beşiktaş'la sözleşmesi biten ve yönetimle yaptığı görüşmede maddi konularda anlaşma sağlayamayan Atiba Hutchinson'ın ülkesinden gelen sürpriz bir konuğu ağırladığı ortaya çıktı. Siyah-beyazlı ekipte geçirdiği beş yılın ardından boşta kalan 35 yaşındaki futbolcunun Kanada'ya dönme ihtimali belirdi. En az 1-2 sezon daha futbol oynamak isteyen Atiba, Kanada Futbol Federasyonu Başkanı ile özel bir görüşme gerçekleştirdi. ABD ve Meksika ile birlikte, 2026 Dünya Kupası'nın ev sahipliği için FIFA'ya ortak bir teklif veren Kanada futbolunun tepesindeki isim Steve Reed, Dünya Kupası tanıtım turları kapsamında İstanbul'a gelerek Atiba ile görüştü. MLS yönetimi ve Kanada Futbol Federasyonu'nun, ligin kalitesini artırmak adına ülkenin en önde gelen isimlerini bu lige kazandırma projesi bulunuyor. Milli takım kaptanı olan Atiba Hutchinson'un da bir Kanada ekibine transfer olabilmesi için bu organizasyonlar tarafından destek vaat edilirken, oyuncuyu transfer edecek kulübe bu transfer için maddi yardımda bulunulacağı güvencesi verildi.
Milliyet

Sadık'ta İnce Hesap 
Kulüpler, gelecek sezon için kadro mühendisliği yaparken, transfer edilecek futbolcularla ilgili birçok detayı da gözden kaçırmıyor. Futbolcu kalitesinin yanında, başka özellikler de oyuncuların tercih edilmesi için bir neden olarak kabul ediliyor. Bundan dolayı transfer çalışmalarını Fatih Terim'in isteği üzerine devam ettiren Galatasaray, sürpriz bir ismi gündemine aldı. Cim-Bom, Evkur Yeni Malatyaspor'un başarılı stoperi Sadık Çiftpınar'ı gündemine aldı. Galatasaray'da savunma hattında Koray Günter'in sözleşmesi sona ererken, Ahmet Çalık ayrılık kararı almıştı. Manchester City'den kiralanan Denayer'in durumundaki belirsizlik ve yine teknik kadronun Maicon'a çok sıcak bakmaması, defans bölgesine bir ya da birkaç takviyeyi zorunlu hale getirmişti.
Milliyet

Fener'in Güneşi Doğdu 
Fenerbahçe Kulübü Olağan Genel Kurulu'nda seçimi kazanan Ali Koç, sarı-lacivertli kulübün yeni başkanı oldu. Ülker Stadı'ndaki kongrede geçerli 20 bin 736 oyun 16 bin 92'sini alarak başkanlığa seçilen Koç, 111 yıllık kulüp tarihine 37. başkan olarak adını yazdırdı. Aziz Yıldırım'ın 20 yıllık başkanlık dönemine son veren Ali Koç, kongre üyeleri tarafından 3 yıllığına göreve getirildi. Fenerbahçeli taraftarlar Ülker Stadı'nın çevresinde Ali Koç'un başkan seçilmesini büyük bir coşkuyla kutladı. Sabah saatlerinden itibaren binlerce sarı-lacivertli taraftar, stadın dışında Ali Koç lehine tezahüratlar yaptı. Ali Koç'un seçimi kazanmasıyla büyük bir sevinç yaşayan taraftarlar, meşaleler yaktı. Ali Koç, kendisini dışarıda bekleyen taraftarları selamladı. Kesin sonuç açıklanmadan önce seçimi büyük farkla önde götürdüğünü öğrenen Ali Koç gözyaşlarını tutamazken, ilk olarak yönetim listesinde yer alan Semih Özsoy'la sevincini yaşadı. Koç, daha sonra direkt Ülker Stadı'nda Fenerium tribününde bulunan balkonda taraftarların karşısına çıktı. Binlerce taraftarla tezahüratlar yapan Koç, daha sonra içeri girerek kongre üyeleriyle sevincini paylaştı.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme