5 Haziran 2018 Salı

05.06.2018 Genel Gündem

05.06.2018
 TÜRKİYE
Topyekûn İhanet Ettiler 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, HDP'li belediyelerin "vatandaşa karşı sorumluluklarını yerine getirmeyen belediye başkanları" olduklarını ifade ederek, "Yargımız adli bakımdan gereken takipleri yapıyor ve hükmünü de veriyor. Yakın geçmişte ülkemizde bölücü örgütün güdümündeki bir partiye mensup belediye başkanları kendilerine oy verenlere topyekün ihanet etmişlerdir. Kendilerine millete hizmet etmeleri için teslim edilen devletin araçlarını gereçlerini insan kaynağını mali imkânları götürüp terör örgütünün emrine vermişlerdir" dedi.
Milliyet 


Kandil'de Her An Her Şey Olabilir 
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı devam ederken gazetecilere açıklamalarda bulundu. Bugünkü toplantının 65. hükümetin 65. toplantısı olduğunu anımsatan Bozdağ, bu toplantının büyük ihtimalle parlamenter sistem içindeki son Bakanlar Kurulu toplantısı olduğunu söyledi.
Milliyet 

Geri Adımımız Düşünülemez 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, iktidardan yapılan olumsuz açıklamalara rağmen bayram öncesinde af çıkarılmasına ilişkin çağrısını yineledi. Bahçeli, "Bayram öncesi kader mahkûmlarını ve ailelerini sevindirecek girişimlerde bulunmak toplumsal rahatlamayı temin edecek, huzur ve umudu canlandıracaktır. Hükümet 'gündemimizde yok' diyor, affı gündeme almak zor değil, bunun için sadece müşfik ve şefkatli bir teşebbüs yetecektir" dedi.
Milliyet 

Parlamenter Sistem İçin Ortak Çalışma 
İYİ Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı adayı Meral Aşener, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu dün CHP Genel Merkezi'nde ziyaret etti. Görüşme sonrasında Akşener ve Kılıçdaroğlu ortak bir açıklama yaptı. Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu ile ortak iyileştirilmiş parlamenter sistemi oluşturma konusunda gözlem ve bilgilerini paylaştığını belirterek şunları söyledi: Bugün Sayın Kılıçdaroğlu'nu ziyaretimin sebebi sahada gözlemlediğim Millet İttifakı'nın parlamentoda çoğunluğu kazanacağı şeklinde. Anketlerde de o çıkıyor. Fakat seçmenimizin bizden istediği bir konu var. O da iyileştirilmiş parlamenter sistemi oluşturmak. Demokrasinin tam uygulandığı, parlamentonun güçlü olduğu iyileştirilmiş parlamenter sistemi oluşturmak. Bu gözlemleri bilgilerimi Sayın Genel Başkanla paylaştım ve şöyle bir önerim oldu, kendileri de kabul ettiler teşekkür ediyorum. Bu öneri de bir komisyon kurulup 24 Haziran'dan önce belki bir hafta içinde arkadaşlarımızın bir araya gelip, parlamenter sistemin cumhurbaşkanlığı seçimleri alındıktan sonra ve parlamentodaki çoğunluk alındıktan sonra ki öyle görünüyor, hangi aralık içinde tarihinin nasıl olacağı o yol haritasının bir bütün olarak milletimizle paylaşılması konusunda bir önerim oldu.
Vatan
  
Yol Harıtası Tamam Sıra Uygulamada 
Türkiye ile ABD, Suriye'nin kuzeyindeki Menbiç'ten terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG/PYD unsurlarının temizlenmesi konusunda anlaştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Amerikalı mevkidaşı Mike Pompeo arasında dün Washington'da gerçekleşen görüşmede taraflar, geçen hafta son hali verilen yol haritasını onayladı. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından yapılan ortak açıklamada iki bakanın yol haritasının uygulanması ve sahadaki gelişmelerin yakın takibi konusunda mutabık kaldığı vurgulandı. Görüşmede Çavuşoğlu, ABD Kongresi Temsilciler Meclisi'nden iki hafta önce geçen Türkiye'ye silah satışını engellemeye yönelik yasadan duyulan rahatsızlığı da dile getirdi.
Hürriyet 

DÜNYA  
Menbiç'e Ortak Çözüm Planı... 
Türkiye ile ABD arasında ikili ilişkilerin gerilmesinde önemli faktörlerden birini oluşturan Menbiç sorununun çözümü için dışişleri bakanları düzeyinde planlanan toplantı, 2.5 ay geçikmeyle dün Washington'da gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun görüşmesinde, "Terör örgütü PYD'nin Menbiç'ten çekilmesi, güvenliği Türk ve ABD askerinin sağlaması ve yönetimin yerel Meclis eliyle yürütülmesi"ni içeren yol haritası ele alınarak onaylandı. Washington'daki görüşmede yol haritasının uygulanmasına yönelik, ortak çalışma grubu mekanizmasının daha sık bir araya gelmesi de kararlaştırıldı. Bu çerçevede, ortak mekanizmanın Temmuz ayında Türkiye'de de bir toplantı yapacağı belirtiliyor. Türkiye ve ABD dışişleri bakanlıklarının ortak açıklamasında da, iki bakanın yol haritasını onayladığı belirtilerek "Sahadaki gelişmelerin yakından takip edilmesine ilişkin mutabakatlarını yansıtacak şekilde, haritanın uygulanması hususundaki ortak taahhütlerini vurgulamıştır" denildi.
Milliyet 

'Kendimi Aff Edebilirim!' 
ABD Başkanlık seçimlerine Rusya'nın müdahalesiyle ilgili yürütülen soruşturma devam ederken, ABD Başkanı Donald Trump'ın avukatları tarafından yazılan mektup, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi. Trump'ın avukatlarının kaleme aldığı ve Özel Savcı Robert Mueller öncülüğündeki soruşturma heyetine gönderilen mektupta, Trump'ın ülkenin başlıca hukuk yetkilisi olarak soruşturmalara son verme hatta "kendi kendini affetme yetkisi bulunduğu" savunuluyor. "New York Times" gazetesi tarafından yayımlanan mektup ABD'de büyük ses getirirken, mektubun ardından önce Trump'ın avukatı Rudy Giuliani, daha sonra da ABD Başkanı açıklama yaptı.
Milliyet
  
Generallerini Emekliye Ayırdı 
Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un ABD Başkanı Donald Trump ile yapacağı tarihi zirve için çalışmalar tüm hızıyla sürerken, Kuzey Kore ordusunun tepesindeki 3 isim değiştirildi. Güney Kore basınının istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Kuzey Kore Savunma Bakanı Pak Yong-sik'in yerine Birinci Bakan Yardımcısı No Kwang-chol, Genelkurmay Başkanı Ri Myongsu'nun yerine yardımcısı Ri Yong-gil ile Kuzey Kore Ordusu Genel Siyasi Büro Direktörü Kim Jong-gak'ın yerine de Kim Su-gil getirildi. Yonhap ajansına konuşan bir kaynak, "Eski yetkililer düşünme açısından yeterince esnek değildi. Özellikle (yeni savunma bakanı) No Kwang-chol ılımlı bir insan olarak tanınıyor" dedi. Görevden alınanlar arasında en fazla Genelkurmay Başkanı Ri Myong-su dikkati çekiyor. General Ri, ülkenin bir önceki lideri ve mevcut lider Kim Jong-un'un babası Kim Jong Il'in sırdaşıydı. Söz konusu değişikliklerin Mayıs ortasında gerçekleştiği belirtildi. Kim'in Trump ile 12 Haziran'da Singapur'da görüşmesi bekleniyor.
Vatan
  
İsrail'den Filıstin'e 'Yanan Uçurtma' Cezası 
İsrail, Filistinlilerin 'yanan uçurtmalarla' yaptıkları eylemler sonucu oluşan İsrailli çiftçilerin zararının Filistin yönetimine ait fonlardan tazmin edilmesi yönünde harekete geçti. İsrailli Yedioth Ahronoth gazetesinin haberine göre; Netanyahu, Ulusal Güvenlik Konseyi Danışmanı Meir Ben-Shabbat'a, İsrailli çiftçilerin tazminatının Filistin yönetiminin bütçesinden kesilmesi için talimat verdi. Gazze'de İsrail ablukası altında yaşayan Filistinli protestocular, Gazze çevresindeki Yahudi yerleşim yerlerindeki tarım alanlarına 'yanan uçurtmalar' yollamış ve bunun sonucunda bölgede bir dizi yangın meydana gelmişti.
Hürriyet

EKONOMİ 
Euro: 5,3732-5,3790
Sterlin: 6,1166-6,1237                                 
Gram Altın: 190,9060-190,9717


Enflasyon Artabilir Ama Düşüş Yakında 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, beklentilerin üzerinde açıklanan enflasyon verilerinin ardından yaptığı açıklamada, "Mayıs itibarıyla kur ve petrol fiyatlarının yıllık enflasyona etkisi 4 puandan yüksek oldu. Kısa vadede baz etkileriyle enflasyondaki artış devam edebilir, ancak para ve maliye politikalarının koordineli önlemleri ile yılın ikinci yarısında düşüş eğilimi başlayacak" dedi. Şimşek, "Türkiye'ye karşı dış talep güçlü, ihracatımız artıyor. Dış talep büyümeyi destekleyecek. Bu dış talep kaynaklı enflasyon ve cari açık yaratmayan büyüme sürecine girdik demektir" dedi. Şimşek, dövizdeki hareketlilik için, şunları söyledi: "Şu anda nispeten kontrol altında. Liradaki değer kaybının dış boyutunda 3 temel trend var. Birinci trend ABD doları yılbaşından bu yana hemen hemen bütün para birimlerine göre değer kazandı. İkinci konu, küresel olarak faizlerin arttığı bir dönemdeyiz. Üçüncü faktör, petrol fiyatları 40 dolarlara kadar inmişti 80 dolara kadar çıktı."
Milliyet

İmar Barışı İçin Acele Edin 
Başbakan Binali Yıldırım, imar barışına ilişkin olarak, "Bu bir milat olacak. Bir çizgi çekilecek ve bundan sonra da bu gibi teşebbüslere izin verilmeyecek. Bu konuda duyarsız davranan yerel yöneticiler olursa, çok ağır bedeller ödeyecek" dedi. Yıldırım, dün ATO Congresium'da düzenlenen Çevre Yatırımları Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, imar barışı düzenlemesi hakkında, şunları kaydetti: "13 milyona yakın hanenin, işyeri, konut gibi büyük bir kitleyi ilgilendiren imarla ilgili bu sorun son yaptığımız düzenleme ile inşallah tamamen ortadan kalkmış olacak. Bu bir milat olacak. Bir çizgi çekilecek ve bundan sonra da bu gibi teşebbüslere izin verilmeyecek. Bu konuda duyarsız davranan yerel yöneticiler olursa, görevini layıkıyla yapmayan olursa bunlar çok ağır bedeller ödeyecek. 8 Haziran itibariyle imar barışıyla ilgili müracaatlar resmen başlıyor. Yönetmelik düzenlemesi de hazırlandı, bugün yarın hazırlanmış olur ve cuma gününden itibaren 'Bismillah' deyip vatandaşlarımız, gerek e-devlet üzerinden, yani internet üzerinden müracatlarını yapabilecekler, tercih etmeyenler ise bulundukları şehrin, ilçenin çevre şehircilik birimlerine müracaat ederek bu işlemi yaptırabilecek."
Milliyet

Başköşeye 'Kur'uldu 
Rekor üzerine rekor kıran dolar kuru, enflasyonu vurdu. TÜFE, Mayıs'ta bir önceki aya göre yüzde 1.62 artarak beklentileri aştı. Yıllık enflasyon yüzde 10.85'ten yüzde 12.15'e çıkarak 6 ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Piyasaların beklentisi TÜFE'nin Mayıs'ta yüzde 1.45 artış göstermesi yönündeydi. TÜİK'in verilerine göre, Yİ-ÜFE de yüzde 3.79 artarak yıllık bazda yüzde 20.16 olarak gerçekleşti. Üretici fiyatları böylece 2003 bazlı seriye göre en yüksek düzeye geldi. Mayıs'ta özellikle çekirdek enflasyondaki artış dikkati çekti. Özel kapsamlı TÜFE göstergelerinden 'C' endeksindeki artış yüzde 12.64'le tarihi zirvesine çıktı.
Vatan

Emekliye De 3600 Piyangosu 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, yapacakları düzenlemeyle polis, öğretmen, hemşire, din görevlileri ve idarecilerin emeklilik ek göstergelerini 3600'e çıkaracaklarını belirterek, "Düzenlemeden, halihazırda bu görevlerden emekli olmuş vatandaşlarımız da yararlanacak" diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın seçim beyannamesini açıklarken büyük bir müjde verdiğini hatırlatan Ağbal, yapacakları düzenlemeyle bu görevlerdeki memurların emeklilik ek göstergelerinin 3600'e çıkarılacağını söyledi.
Vatan

Hurda Etkisi! 
19 Mayıs'ta Resmi Gazete'de yayımlanmasına rağmen bir türlü uygulamaya geçemeyen hurda teşvikinin yarattığı beklenti ve artan kurlara bağlı olarak zamlanan fiyatlar sonucu mayısta otomotiv pazarı yüzde 15'e yakın daraldı. Otomotiv Distribütörleri Derneği'nin (ODD) verilerine göre mayıs ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 14.83'lük düşüşle 72 bin 755 adet oldu. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde 85 bin 422 adet araç satılmıştı. Mayıs ayında otomobil satışları bir önceki yıla göre yüzde 13.03 düşerek 57 bin 227 adet olarak gerçekleşirken, hafif ticari araç satışlarındaki daralma ise yüzde 20'yi aştı. Mayısta yüzde 20.87 düşüşle 15 bin 528 adet hafif ticari araç satıldı. Geçen sene aynı tarihte 19 bin 623 adet satılmıştı. Sektör uzmanları haziran ayında hurda teşvikinin etkisiyle pazarın biraz toparlanabileceğini ancak seçim nedeniyle yine kayıp yaşanacağı belirtiyor. Seçimlerden sonra tatil dönemi başlayacağı için otomotiv pazarında beklenen çıkışın ancak eylül ayından itibaren olması bekleniyor. ODD verilerine göre Türkiye otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarı 2018 yılı ilk beş ayında ise mayıs ayının etkisiyle bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4.78 azalarak 302 bin 311 adet olarak gerçekleşti. Otomobil satışları, 2018 yılı Mayıs ayı sonunda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 2.13 oranında azalarak 234 bin 645 adet oldu. Hafif ticari araç pazarı ise bu yılın ilk 5 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 12.96 azalarak 67 bin 666 adet oldu.
Hürriyet

SPOR 
Tokyo Vizesini Alacağız 
Görme Engelliler Futbol Milli Takımı, Ampute Milli Takımı ardından gururumuz olmak için sahaya çıkacak. Avrupa Şampiyonası'nda kota alarak Dünya B1 Şampiyonası vizesini alan ay-yıldızlılar bu kez de dev organizasyonda mutlu sona ulaşıp 2020 Tokyo Paralimpik Oyunları biletini almaya çalışacak.
Milliyet

Gel Hoca Ol! 
Beşiktaş Yönetimi, Atiba Hutchinson krizini çözebilmek için yeni formüller buldu ve bunu Kanadalı oyuncuya sunma kararı aldı. İç transferde Atiba ile kıran kırana pazarlıklar içerisinde olan Beşiktaş Yönetimi, yıllık garanti ücretini 600 bin euroya düşürüp, maç başı performansa dayalı bir teklif sunmuştu. Ancak buna soğuk bakan Atiba, şimdi yeni bir öneriyle karşı karşıya kalacak. Siyah-beyazlılar Atiba'ya antrenörlük teklif edecek. Daha önce Yusuf Şimşek ile görüşen siyah - beyazlı yönetim, Atiba meselesini bu hafta içerisinde tamamen çözmeye çalışacak.
Milliyet

Acil Röntgen! 
Fenerbahçe'de yeni başkan Ali Koç ile yönetimin ilk işi kulübün gerçek finansal durumunu belirlemek olacak. Bunun için bağımsız bir denetim şirketiyle anlaşma sağlandı. Yarından itibaren çalışmalara başlanarak kulübün borcu, gelir ve giderleri tek tek hesaplanacak. Mevcut gayrimenkuller, bunların değerleri ya da hangilerinin sit alanında olup olmadığı gibi detaylar ortaya çıkarılacak. Koç ve ekibi gerçek borcu öğrendikten sonra daha önce üzerinde çalışılan mali planlar hayata geçirilecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme