6 Haziran 2018 Çarşamba

06.06.2018 Genel Gündem

06.06.2018
TÜRKİYE
Menbiç'ten Doğuya Çekilme İlk Adım 
Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı YPG'nin Menbiç'ten çekilmesinde izlenecek yol haritasına ilişkin ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesinde 'uzlaşmaya' vardıklarını belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, dün bazı basın-yayın organlarının Ankara temsilcileri ve diploması muhabirleriyle bir araya geldi. ABD'de yaptığı temas ve toplantılar hakkında açıklamalarda bulunan Çavuşoğlu, Menbiç için dörtlü işbirliğinin olacağını belirterek şöyle dedi: "Türkiye, ABD, Bağdat ve Erbil. PKK, Erbil'in de düşmanıdır. PKK'nın sınırımızın ötesinde de temizlenmesi konusunda biz kararlıyız. Dörtlü mutabakat sayesinde de Irak'taki seçimleri bekledik. Tabii içeriden destek de önemli. Burası Irak'ın toprakları. Irak'a da ciddi bir tehdit oluşturuyor. Sincar bölgesinden çıktılar ama yine özellikle kuzeydoğusunda, Kandil ve ötesinde PKK'nın ciddi bir yapılanması var. İnşallah buraları da temizleyeceğiz."
HürriyetSana Prompterın Dersini Veririm 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır programında konuşmasını kesmesini kürsüdeki prompter arızasına bağlayanlara "Prompter'ı unutmuşum... Ben prompter'ı falan unutmadım. Prompter dersini veririm sana Bay Kemal, Bay Muharrem" diye seslendi. CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce için "Kendini kral olacak sanıyor" diyen Erdoğan dün Sakarya ve Zonguldak mitinglerinde özetle şöyle konuştu: "Ey Bay Kemal, Ey Muharrem. Siz bu işlerden anlamazsınız. Çırak bile olamadınız. Bakınız, 2002 yılında, her AB vatandaşı mesela ortalama 100 Euro gelir elde ederken, bizim o zaman neydi biliyor musunuz? 35 Euro. Geçtiğimiz yıl, darbe girişimi başta olmak üzere, onca olumsuzluğa rağmen. Biz de 63 Euro gelir elde eder hale geldik. Bire bir katladı. Ekonomi diyorlar ya! Siz bakmayın kur üzerinden oynanan oyunlara. Türkiye üzerinde oynanan manipülasyonlarla, inşallah 24 Haziran'dan sonra hesaplaşacağız."
Hürriyet

Rakibim Prompter 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a yüklenerek "Benim rakibim prompter. Prompter'a bağlı siyaset yaparsan bir gün fişini çekerler. Millet de sanıyor ki Türkiye'nin en büyük hatibi, halbuki camdan okuyor. Cam durdu mu kendisi de duruyor" dedi. Seçim çalışmasını dün Ankara'nın merkez ilçelerinde sürdüren İnce, özetle şunları söyledi: "Büyük Ankara mitinginin provasını yapıyoruz. 1 milyon kişiyi toplamamız lazım. Çünkü bu sefer rakibim çok güçlü. Rakibimin adı, benim rakibim prompter. Prompter'a bağlı siyaset yaparsan bir gün fişini çekerler. Türkiye'nin en büyük hatibi meğer prompter'mış. Millet de zannediyor ki Türkiye'nin en büyük hatibi. Halbuki camdan okuyor, camdan. Cam durdu mu kendisi de duruyor. Diyarbakır'da Kürt sorununu çözmek için yürekten, ciğerden, candan konuşan biri lazım, camdan değil. Birisi yazacak sen de oradan okuyacaksın, Kürt sorununu çözeceksin mümkün değil."
Hürriyet

Yüksek İrtifa! 
Uluslararası marka değerlendirme kuruluşu Brand Finance'in araştırmasına göre, 2 milyar 42 milyon dolarlık değeriyle 'Türkiye'nin en değerli markası' Türk Hava Yolları (THY) oldu. Brand Finance tarafından 'Türkiye'nin En Değerli Markaları- Turkey 100' çalışmasının 11'incisini tamamlandı. THY'yi, 1 milyar 907 milyon dolarlık marka değeriyle geçen yılın şampiyonu Türk Telekom takip etti. Listede üçüncü sırayı ise 1.8 milyar dolarlık marka değeri ile Turkcell aldı. Akbank 1 milyar 649 milyon dolarlık marka değeriyle 4'üncü, Garanti Bankası 1 milyar 584 milyon dolarla 5'inci sıraya yerleşti.
Milliyet

'Kürtlüğünüzle Gurur Duyun' 
Ak Parti Genel Başkanvekili ve Başbakan Binali Yıldırım, dün önce Hakkari ardından Van mitinglerinde konuştu. PKK'ya karşı sert mesajlar veren Yıldırım, "Sanki Kürtleri çok seven varmış gibi Amerika'sı, Avrupa'sı bir olmuşlar 'Kürtlere bir devlet kuralım' diyorlar. Kürtlerin devleti burası, Anadolu toprakları. Başka kapıya gidin. Bu topraklarda biz bin yıldır varız, en zor günleri doğusuyla batısıyla kuzeyiyle güneyiyle bu topraklarda her türlü mücadeleyi beraber verdik. Bundan sonra da yolumuza beraber devam edeceğiz.
Milliyet

DÜNYA 
Tahran'dan İlk Nükleer Hamle 
ABD'nin 2015'te BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri ve Almanya'nın oluşturduğu P5+1 grubu ile İran arasındaki nükleer anlaşmadan 8 Mayıs'ta çekilmesi sonrası Tahran'dan ilk kritik adım geldi. İran Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Ali Ekber Salihi, dün yaptığı açıklamada önceki gün BM bünyesindeki Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) uranyum zenginleştirme kapasitesi planlarını izah eden bir mektubu yolladıklarını söyledi. İran İslam Devrimi Lideri Ayetullah Humeyni'nin ölümünün 29'uncu yılı münasebetiyle önceki gün düzenlenen programda konuşan İran'ın dini lideri Ali Hamaney, "İran hem yaptırımları hem de nükleer faaliyetlerdeki sınırlamaları kabul etmeyecektir. İran Atom Enerjisi hemen yarın nükleer anlaşma çerçevesinde 190 bin santrifüj üretmeye başlasın. Cumhurbaşkanı (Hasan Ruhani) gereğini yapsın" demişti.
Hürriyet

Suudilerden Bavul Dolusu Mücevher 
ABD'nin eski Başkanı Barack Obama'nın görevdeyken 2009 yılında Suudi Arabistan'a yaptığı ziyaret sırasında, Beyaz Saray danışmanlarına bavullar dolusu mücevherler hediye edildiği ancak Amerikan yasası nedeniyle bunların devlet protokol ofisine bırakıldığı ifade edildi. Obama'nın metin yazarı ve eski Ulusal Güvenlik Danışmanı Ben Rhodes, dün yayınlanan "Obama'nın Beyaz Sarayı - Dünya olduğu gibi" adlı kitabında 2009'daki ziyaretle ilgili "Odamın kapısını açtığımda büyük bir bavul buldum. İçinde mücevherler vardı" diye yazdı.
Hürriyet

Af Örgütü'nden Abd'ye Suçlama 
Uluslararası Af Örgütü, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Rakka operasyonu sırasında sivil kayıplar verildiğini belirterek, ABD, Fransa ve İngiltere'yi, sivil kayıpları ve kentteki yıkımın boyutunu itiraf etmeye çağırdı. Örgütün, ABD öncülüğündeki uluslararası koalisyonun Haziran-Ekim 2017'deki Rakka operasyonuna yönelik raporunda, "koalisyonun sivillere zarar vermemek için hassas davrandığı" söyleminin doğru olmadığı ifade edildi. Af Örgütü, ABD öncülüğündeki koalisyonun, Suriye'nin kuzeyinde DAEŞ'in kalesi olarak nitelendirilen Rakka'ya yönelik operasyonlarına ilişkin muhtemel savaş suçlarının araştırılması amacıyla bağımsız soruşturma başlatılmasını isterken, ABD, İngiltere ve Fransa'ya bağlı birliklerinin 6 Haziran - 12 Ekim 2017 tarihleri arasında düzenlediği operasyonlarda on binlerce kişinin kenti terk ettiği vurgulandı.
Milliyet

24 Gün Sonra Ortaya Çıktı 
ABD Başkanı Donald Trump'ın 24 gündür medyanın karşısına çıkmayan eşi Melania Trump Beyaz Saray'da görüntülendi. First lady, ordu mensupları ve aileleri için düzenlenen törende eşi Donald Trump'ın koluna girerek yürüdü. Trump çifti en son 10 Mayıs'ta birlikte görüntülenmişti. Melania Trump'ın 14 Mayıs'ta böbreklerinden bir operasyon geçirdiği ardından da dinlenmeye çekildiği duyurulmuştu. Melania Trump'ın günlerce ortaya çıkmaması, hakkında söylentilere yol açmıştı. Donald Trump söylentilere, eşinin gayet iyi olduğunu söyleyerek yanıt vermişti. Ancak bu açıklama dedikoduların önüne geçemeyince, Melania Trump bir tweet atarak, her şeyin yolunda olduğunu belirtmişti. Fisrt lady, ortadan kayboluşunun 20'nci gününde, "İçiniz rahat olsun, Beyaz Saray'da ailemle birlikteyim. Harika hissediyorum" diye yazmış, ancak yine de görüntü vermemişti.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 4,5996-4,6038
Euro: 5,3934-5,3981
Sterlin: 6,1666-6,1743
Gram Altın: 191,6324-192,0066

Barış Sağladık Sıra Yasalarda 
Ülke genelinde imar mevzuatına ve ruhsata aykırı yapılan 13 milyon konutu yasal hale getirecek imar barışı düzenlemesinde sona gelindiğini açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki yeni düzenlemelerin de müjdesini verdi. Bakan Özhaseki, "Asıl yasa bu değil, bu birinci kapısıydı. Arkasından imar yasaları geliyor, kentsel dönüşümü kolaylaştıracak yasalar geliyor" diye konuştu. Özhaseki, 13 milyon konuta 'Yapı Kayıt Belgesi' verilmesine ilişkin düzenlemenin detaylarını AA'ya açıkladı. Düzenlemenin devletin vatandaşla ihtilaflarını sona erdireceğini belirten Özhaseki, "Kavgaları bitirecek, bir taraftan da ekonomik bir değer haline getirecek bir yasayla baş başayız. Cumadan itibaren müracaatları almaya başlayacağız" dedi.
Hürriyet

Fiyatı Artınca Darphane 'Çeyrek' Basmaz Oldu 
Darphane'nin altın üretimi, bu yılın ilk 5 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 10 azalarak 16.7 tona geriledi. Bu yıl fiyatlarda rekor üstüne rekor kıran altın, ilk 5 ayda yatırımcısına yüzde 19 kazanç sağladı. Mayıs ayındaki altın üretiminin geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 75 azalarak 2.3 tona gerilemesi, 5 aylık toplam düşüşte etkili oldu. Mayıs 2017, 8.9 tonluk üretimle geçen yıl altın üretiminin en yüksek olduğu ay olarak kayıtlara geçmişti. Darphane'de yılın ilk 5 ayında, 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 30 azalışla 2 milyon 643 bin 770 adetlik çeyrek altın üretildi. Söz konusu düşüşte, yine geçen ay çeyrek altın üretiminin Mayıs 2017'ye göre yaklaşık yüzde 80 azalışla 350 bin 390 adede gerilemesi etkili oldu. Geçen yılın mayıs ayında 1 milyon 819 bin 400 adet çeyrek altın üretilmişti. Yılın ilk 5 ayında üretilen ziynet altının 2 milyon 572 bin 370 adedi çeyreklik, 492 bin 880'i yarımlık, 567 bin 477'si birlik, 55 bin 986'sı ikibuçukluk, 1426'sı beşlik olarak kayıtlara geçti. Sikkenin ise 71 bin 400'ü çeyreklik, 12 bin 814'ü yarımlık, 678 bin 695'i birlik, 1080'i ikibuçukluk, 8 bin 790'ı da beşlik oldu.
Milliyet

Üfe, Tüfe'yi Bozacak 
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Aylık Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, Mayıs ayında enflasyondaki yükselişin alt gruplar geneline yayıldığı belirtilerek, "Çekirdek göstergelerde yıllık enflasyon yükseliyor. Ana eğilimler yüksek seviyesini koruyor" denildi. TCMB tarafından yayımlanan Mayıs Ayı Fiyat Gelişmeleri Raporu'nda, Mayıs'ta tüketici fiyatlarının yüzde 1.62 arttığı, yıllık enflasyonun 1.3 puan yükselerek yüzde 12.15'e ulaştığı anımsatıldı. Enflasyondaki yükselişin alt gruplar geneline yayıldığına işaret edilen raporda, yıllık tüketici enflasyonuna katkının gıdada 0.49 puan, enerjide 0.38 puan, temel mal grubunda 0.21 puan, altında 0.13 puan ve hizmette 0.08 puan arttığı ifade edildi.
Vatan

'Yapılandırmada Tarihi Fırsatı Kaçırmayın' 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Yapılandırma kanunu, devlete borcu olan vatandaşlarımız için kaçırılmaz, tarihi fırsatlar sunuyor. Tüm vatandaşlarımızı bundan yararlanmaya davet ediyorum" dedi. Ağbal, 7143 sayılı Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanun'a başvuruların 18 Mayıs'ta başladığını hatırlattı. Ağbal, şu ana kadar internet üzerinden 327 bin 892, vergi dairelerinden de 43 bin 317 olmak üzere toplamda 371 bin 209 başvuru aldıklarını ifade ederek, "Getirdiğimiz düzenlemeyle, vergi ve prim alacakları ile çok sayıda vatandaşımızı ilgilendiren MTV, trafik para cezaları, askerlik para cezaları, seçim ve nüfus para cezalarını yapılandırıyoruz. Yine öğrencilerimizin öğrenim kredisi borçlarını ve vatandaşlarımızın ecrimisil borçlarını bu kanunla yapılandırıyoruz" diye konuştu.
Vatan

SPOR 
Fener 'Koç' Gibi 
Fenerbahçe taraftarını saha kenarında zaten fazlasıyala motive eden bir 'coach' varken, buna tribündeki 'Koç' heyecanının da eklenmesi, Ülker Spor ve Etkinlik Spor Salonu'nda müthiş bir atmosfer yarattı, bu ortamda final serisinin ilk maçına fırtına gibi giren ev sahibi çok rahat kazandı, 103-63 ile final serisinde durumu 1-0 yaptı. Zaten Banvit serisinin son maçını rahat kazanıp, rakibinden bir gön önce oynamanın ve daha geniş kadroya sahip olmanın da artısıyla enerji olarak Bursa ekibinin önünde olmasını beklediğimiz Fenerbahçe, Ali Koç rüzgarıyla birlikte adeta kasırgaya döndü, TOFAŞ karşısında çok rahat güldü.
Milliyet

Bonservisini Hallet, Gel 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'in verdiği rapor doğrultusunda sağ bek ve forvet arayışlarını yoğun bir şekilde sürdüren siyah - beyazlı yönetim, Trabzonspor'da oynayan Burak Yılmaz'a bonservis sorununu çözerek gelmesini söyledi. Yeni sezon için transferde bonservis ücreti ödememek üzerine bir program yapan Beşiktaş Yönetimi'nin, golcü oyuncuya, "Biz seni isteriz. Hocamız da çok istiyor. Fakat şu an itibariyle Trabzonspor'un futbolcususun. Seni bonservisle almamız imkansız... Ne zamanki serbest kalırsın, o zaman kapılarımız sonuna kadar açık" dedikleri ortaya çıktı.
Milliyet

Aşkla Koşan Kaybeder Mi! 
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, tarihi göreve adım adım hazırlandı. Çok yoğun ve geniş kapsamlı bir çalışmanın ardından rekor oyla göreve seçilen Koç ve ekibi, her ihtimali, her konuyu titizlikle ele aldı. Hem mevcut yönetime karşı yapılan eleştiri ve muhalefet hem de çalışma stili düzenli bir takvime göre kurgulandı. İlk olarak Ekim 2016'da 1907 Derneği'nde ekip arkadaşlarına başkan adayı olacağını söyleyen Ali Koç, daha sonra 8 aylık bir süreçte toplantılar, konuşmalar, görüş alış verişleri ve seminerlerle sıkı bir hazırlık dönemine girdi.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme