7 Haziran 2018 Perşembe

07.06.2018 Genel Gündem07.06.2018
TÜRKİYE
Ilımlı İslam Değil İlimli İslam 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, seçilmesi halinde Şanlıurfa'da dünyanın en büyük İslami Bilimler Üniversitesi'ni kuracağını belirterek, "Ilımlı İslam değil, radikal İslam değil, ilimli İslam, ilimli" dedi. "Bu ülkenin sınırlarında kan aksın istemiyorum. Sınırlarından bereket fışkırtacağız" diye konuşan Muharrem İnce, dün Şanlıurfa'da düzenlediği mitingde şunları söyledi: "Türkiye'de huzura, barışa ihtiyacımız var. 3B projemiz var. Bir: Barışacağız. İki: Ekonomik olarak büyüyeceğiz. Üç: Adil bölüşeceğiz. Barış ekonomisi kuracağız. Cumhurbaşkanı seçildiğimde, Şanlıurfa'da dünyanın en büyük İslami Bilimler Üniversitesi'ni kuracağız. Ilımlı İslam değil, radikal İslam değil, ilimli İslam, ilimli. Hurafeler, yobazlar, radikaller, sahtekârlar, din tüccarları değil ama dünyanın en büyük İslami Bilimler Üniversitesi'ni buraya kuracağız."
Hürriyet
 

"Ben Başkomutanım Bay Muharrem Sen Kimsin" 
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, CHP cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye 'apolet sökme' tepkisini "Ben Anayasa'ya göre Başkomutanım. Bay Muharrem sen nesin? Sen fizik öğretmeni olmuşsun ama okuman yazman da yok. Şimdi belki bu konuşmamdan sonra öğrenmiş olur" sözleriyle sürdürdü. Erdoğan dün Muğla mitinginde özetle şöyle konuştu: "Muğla kalkınmanın, gelişmenin kıymetini çok iyi bilir. Muğla demokrasi şehridir. Bay Kemal'in dediği gibi değildir. Bay Kemal demokrasiden bahsediyor, alıyor terör örgütünün mensuplarını yanına, Ankara'dan İstanbul'a yürüyor. Adayları Bay Muharrem Edirne'de, adeta teröristbaşı şu anda tabii yargılanıyor ayrı mesele, onu gidiyor cezaevinde ziyaret ediyor. Kim bu adam? Diyarbakır'da 53 Kürt kardeşimi bunlar öldürdüler. 15 yaşında Yasin Börü'yü bunlar öldürdüler. Gidip onu ziyaret ediyor, hale bak. Neymiş? Cumhurbaşkanı adayıymış. Cumhurbaşkanı adayının bu tür yanlışlarla alakası olabilir mi? Teröre bu derece bulaşabilir mi?"
Hürriyet

Ypg En Fazla 90 Günde Menbiç'ten Çıkarılacak 
Diplomatik kaynaklardan alınan bilgilere göre, Menbiç ile ilgili yol haritasında yapılacakların takvimi net bir biçimde belirlendi. Buna göre takvim şöyle ilerleyecek: Gelecek 10 gün içerisinde YPG'nin Menbiç ve Fırat'ın batısından çekilmesi için iki tarafın yetkililerinden oluşan teknik ekip ön hazırlık çalışması yapacak. Türk askerinin bölgeye ne zaman gideceği, kimlerden oluşacağı, YPG'nin çekildikten sonra nereye gideceği, YPG sonrası dönemin nasıl şekillendirileceği bu aşamada netleştirilecek. 11. gün ile 30 gün arasında hazırlıklar tamamlanacak ve YPG çekilmeye başlayacak. YPG'nin 4 Temmuz'dan itibaren çekilmeye başlaması öngörülüyor. 30 ile 90 günlük süre içinde de uygulama tamamlanacak.
Milliyet

Bu Ülkede Hiç Kimse Ayrımcılık Görmeyecek 
Başbakan Binali Yıldırım, 24 Haziran seçiminin iki taraf arasında geçtiğini belirterek, "Bir tarafta 'Türkiye'yi daha çok büyüteceğiz, refahı ve huzuru daim kılacağız' diyenler; diğer tarafta da yıkım ekibi var. 'Yapılanları yıkacağız, kapatacağız, yasaklayacağız, Ak Parti'nin yaptığı işleri bozacağız.' Bozamazsınız" dedi. Yıldırım, Ağrı'da Dörtyol Kavşağı'nda düzenlenen mitingde HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'ın 6-7 Ekim olaylarında Kürt halkını kalkışmaya çağırdığını, Ağrı halkının bu çağrıya cevap vermediğini söyledi. Yıldırım, "Ağrı benim memleketim. Köklerimin, dedelerimin yaşadığı bu memleket bizimdir... Bir tek Ağrılı kardeşim teröre, şiddete bulaşmadı. Teröristlerin hevesini kursağında bıraktınız. Meydanlarda hiçbir zorbalığın bu milleti dize getiremeyeceğini gür sesle haykırdınız. Ülkemize, geleceğimize sahip çıktınız" dedi.
Milliyet

Eski Sisteme Dönmeyiz 
Seçim çalışmalarını Denizli'de sürdüren CHP lideri Kılıçdaroğlu dün sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar ve işadamlarıyla bir araya geldi. Muharrem İnce'nin cumhurbaşkanı, millet ittifakının parlamentoda çoğunluk olduğu düzende en geç 1 ay içinde OHAL'in kaldırılacağını söyledi. Hükümetin ekonomi politikalarını eleştirdi: Ekonomiyle ilgili ciddi sorunlar var ama bu sorunu dile getirmesi gerekenler susuyorlar. TOBB çıkıp konuşsun. Derdini anlatsın. Enflasyon çift hanelere taht kurdu, yeniden çıkıp, anlatılsın. Beton ekonomisinden yana üretilen ekonomilerin Türkiye'nin geleceğini ipotek altına alındığını anlatabilsin. Çiftçi son çare kendisini yakmakta buluyor. Demek ki bir sorunumuz var demokrasiden yana. Gerçek anlamda demokrasiyi getireceğiz.
Vatan

DÜNYA 
Avrupalılar Abd'den İran Muafiyeti İstedi 
ABD ile çelik ve alüminyum sektöründe yaşadığı sorunları muafiyet talebiyle aşmaya çalışan ancak sonuç elde edemeyen Avrupa Birliği'nin (AB) önde gelen ülkeleri şimdi de İran'a yaptırımlar konusunda aynı yolu deniyor. Fransa, Almanya ve İngiltere, şirketlerinin ABD yönetiminin İran'ın nükleer programı bağlamında uygulayacağını açıkladığı yaptırımlardan muaf tutulması için resmi talepte bulundu.
Hürriyet

Zirvenin Üstünde Kuş Uçamayacak 
Beyaz Saray, uzun süredir konuşulan ve hazırlıkları devam eden ABD Başkanı Donald Trump ile Kuzey Kore lideri Kim Jong-un arasında 12 Haziran'da yapılacak zirvenin, Singapur'un Sentosa Adası'ndaki Capella Otel'de yapılacağını bildirdi. Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, konuyla ilgili açıklamayı Twitter hesabından yaptı. Sanders, "Başkan Trump ile lider Kim Jong-un arasındaki zirvenin mekanı, Sentosa Adası'ndaki Capella Oteli olacak. Değerli Singapurluların konukseverliğine teşekkür ediyoruz" ifadelerini kullandı. Sözcü Sanders, önceki gün Beyaz Saray'daki günlük basın brifinginde, Trump ile Kim arasında Singapur'da 12 Haziran'da yapılacak zirvenin yerel saatle sabah 09.00'da gerçekleştirileceğini belirtmişti.
Milliyet

Fransa'dan 'Kırmızı Çizgi' Uyarısı 
İran'ın nükleer anlaşmanın çökmesi durumunda uranyum zenginleştirmeyi planladığını Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'na bildirmesini yorumlayan Fransa Dışişleri Bakanı Jean-YvesLe Drian, bu adımın İran'ı "kırmızı çizgi"ye yaklaştırdığını savundu, ancak Tahran'ın bu adımının, anlaşmanın sınırları içinde yer aldığını da vurguladı. Le Drian, İran'ın uranyum zenginleştirme kapasitesini yükseltecek planı hayata geçirdikleri yönündeki açıklamasını değerlendirdi. Söz konusu adımın "hoş karşılanmadığını" ifade eden Le Drian, bununla birlikte Tahran'ın planının, 2015'te imzalanan nükleer anlaşmanın (Ortak Kapsamlı Eylem Planı) hükümlerini ihlal etmediğini söyledi. Fransız bakan, ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilmesi sonrası diğer imzacıların anlaşmayı kurtarma planlarının değişmediğini de vurguladı. İran, uranyum zenginleştirme kapasitesini yükselteceğini BM'ye iletmişti. 2015'teki anlaşmaya göre Tahran'ın belirli santrifüjleri inşa etme ve deneme hakkı bulunuyor. Ancak ilk 10 yıl için geçerli olmak üzere bu santrifüjlerin tipi ve sayısı konusunda ayrıntılı kısıtlamalar bulunuyor.
Milliyet

İsrail'e Kırmızı Kart Gösterdiler 
Arjantin Futbol Federasyonu, 9 Haziran'da İsrail'le Kudüs'te yapılması planlanan ve günlerdir özellikle Filistinlilerin yoğun tepki gösterdiği hazırlık maçını iptal ettiklerini duyurdu. Yerel basında çıkan haberlerde Arjantin Milli Takımı Teknik Direktoru Jorge Sampaoli'nin maçın oynanmasına başından beri karşı çıktığı vurgulanırken, başta Lionel Messi ve Gonzalo Higuain olmak üzere yıldız futbolcuların da hazırlık müsabakasına soğuk baktıkları belirtildi. İptal kararının toplumun yararına olduğunu vurgulayan Higuain, "Sonuçta doğru karar verildi ve bu konu artık geride kaldı. Biz de (İsrail'e) gitmemenin doğru olduğunu düşünüyoruz" dedi.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,3875-5,3891
Sterlin: 6,1341-6,1377
Gram Altın: 190,2634-190,4664

Londra'da Hiçbir Söz Verilmedi 
Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya ile gittikleri Londra'da bir araya geldikleri yabancı yatırımcılara hiçbir söz verilmediğini söyledi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun geçen günlerde Londra ziyaretine yönelik eleştirilerini hatırlatan Şimşek, "Bir dahaki toplantıma muhalefetten Sayın Kılıçdaroğlu lütfen birisini belirlesin, o arkadaşımızı da beraber götüreceğim. Hiçbir söz verilmedi çok net, sadece gittik. 'Bakın sizin endişeleriniz bu. Bu endişelerinizi gidermeye yönelik para politikasında şu adımları atıyoruz. Maliye politikasının gevşediğine dair endişeleriniz var, biz şu çerçevede maliye politikasında disiplini devam ettireceğiz. Bizim yapısal reform gündemimiz bu, şu reformları yaptık buradaki gibi ve önümüzdeki dönemde şu reformları yapacağız' dedik" diye konuştu.
Hürriyet 

Banka Dışı Finans Büyüdü 
Finansal Kurumlar Birliği'nin (FKB) 2018 yılı ilk çeyrek konsolide sonuçları açıklandı. FKB Başkanı Mehmet Cantekin, FKB'nin temsil ettiği finansal kiralama, faktoring ve finansman şirketlerinin toplam finans sektörü içindeki payının aktif büyüklüğüne göre yüzde 4.1, alacaklara göre yüzde 5.6 ve öz kaynaklara göre de yüzde 4.9'a eriştiğini söyledi. Cantekin, toplam işlem hacminin GSMH içindeki payının da yüzde 7,8 olarak gerçekleştiği kaydetti. Cantekin, 2017 yılına kıyasla ciddi düzeyde büyüme yakaladıklarını belirterek, şu açıklamayı yaptı: "Bankacılık dışı finans büyüyerek KOBİ'lere destek olmayı sürdürürken, ekonomiye de katkı sunmaya devam ediyor. FKB olarak 2018 yılının ilk çeyreğini başarılı bir şekilde geride bırakıyoruz. Türkiye ekonomisinin zorlu sınavlardan geçtiği bir dönemde sektörümüz ekonomiye olan desteğini ilk çeyrek rakamlarıyla birlikte sürdürmektedir. Birliğimiz, ekonomimizin can damarı olan reel sektöre sürdürülebilir büyüme için uzun vadeli kaynak sağlamaya var gücüyle devam ediyor."
Hürriyet

Otomotivde Yatırım Ve Teşvik Rüzgârı 
Son yıllarda yaptığı yatırımlarla gerek üretimde gerekse de ihracatta rekor üstüne rekor kıran Türk otomotiv endüstrisinin bu rüzgarı, dinecek gibi görünmüyor. Nitekim nisanda 2.3 milyar liralık teşvik belgesi alan otomotiv sektörü, farklı projelerle büyümeye devam ettiğini gösterirken, bu miktarın 2 milyar liraya yakın bölümü ise tek başına Hyundai Assan'a ait. Nitekim Hyundai Assan, ürettiği iki modelin yeni nesillerinin yanı sıra üçüncü model için toplam 1 milyar 959 milyon liralık, yani yaklaşık 420 milyon dolarlık teşvik belgesi aldı. Teşvik belgesine konu olan proje ya da projelerin, yıllık 205 bin adetlik üretim kapasitesi olacağı belirtiliyor.
Milliyet

Madene İnen Yatırımcı Kazanır 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin Ulusal Maden Kaynak ve Rezerv Raporlama Komisyonu (UMREK) ile madenlerde uluslararası standart sağlayan yeni bir döneme girildiğini belirterek, "Şimdi madenlerde 'Türkiye vakti' diyoruz. Türkiye'de yatırım yapan hiçbir yatırımcı kaybetmedi, istiyoruz ki madencilik alanında da yatırımcılar girsin, kazansın" dedi.
Milliyet
  
2b'ye İkinci Şans 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 2B arazilerini doğrudan satın alma hakkı olup süresi içinde başvurmayanlara ve başvuru yapıp peşinatını veya taksitlerini yatırmadığı için hakkını kaybedenlere 30 Kasım'a kadar başvuru ve ödeme imkanı sunduklarını açıkladı. Ağbal, vatandaşların yıllarca süren mülkiyet sorununu 2012'de çıkardıkları ve kamuoyunda '2B Yasası' olarak bilinen düzenlemeyle çözüme kavuşturduklarını söyledi. Bu kapsamda, 2B kapsamında satışı mümkün 519 bin taşınmazın 10.7 milyar lira bedelle satıldığını ve bunun 7.8 milyar lirasının tahsil edildiğini belirten Ağbal, "728 bin vatandaşımıza tapularını verdik. Böylece 2B arazilerine ilişkin yıllardır çözülemeyen sorunu çözdük ancak bu süreçte bazı vatandaşlarımız süresi içinde başvurusunu yapamadı, bazıları da tanınan sürede ödemesini gerçekleştiremedi. Şimdi bu vatandaşlarımıza yeni bir fırsat sunuyoruz" dedi.
Vatan

SPOR 
Amerikan Taktiği 
Fenerbahçe Kulübü'nün yeni başkanı Ali Koç'un seçim çalışmaları sırasında dersini kusursuz çalıştığı, her ayrıntıya önemle yaklaştığı ortaya çıktı. Koç'un olağan genel kurul stratejileri içinde en dikkat çeken detaylardan biri ise küçük gruplar halinde üyelerle yaptığı toplantılar olmuştu. Kürsüde üyelerden gelen sorulara net cevaplar veren Ali Koç'un buralardaki performansı ve cevapları tüm Fenerbahçeliler ile kamuoyundan takdir toplamıştı. Koç başta Aziz Yıldırım, Aykut Kocaman, Alex de Souza olmak üzere benzeri birçok kişi ve konuyla ilgili yöneltilen zor sorulara çok rahat cevaplar vermeyi başarmıştı. Bu performansın arkasında ise ciddi bir ekip çalışmasının bulunduğu öğrenildi. Koç, bu sohbet ve soru cevaplardan önce kendi ekibiyle benzer sohbetler gerçekleştirdi ve provalar yaptı. Kendisine en zor soruların sorulmasını istedi. Ters, zor ve hatta kendisini sinirlendirebilecek tarzdaki her türlü soru ve tutum karşısında Koç kendini test etti, kamuoyunun önüne hazırlıklı çıkmak İstedi.
Milliyet

Baba Nasihatı 
Ligin bitiminin ardından yaklaşık iki haftalık bir kamp süreci geçiren A Milli Takımımız, oynadığı üç hazırlık maçından da başı dik ayrıldı, gelecek adına umutlandırdı. Bu karşılaşmalara tecrübeli isimlerden çok, gelecekte faydalanmayı düşündüğü futbolcuları davet eden ay-yıldızlı ekibin teknik patronu, Rusya karşısında alınan 1-1'lik sonucun ardından öğrencilerini kutladı ve iyi bir tatil geçirmeleri temennisinde bulundu. Futblocularla eylül ayında buluşmak üzere vedalaşan Rumen teknik adam, tüm oyuncuları, öptü. Vedalaşma sırasında bir konuşma yapan Mircea Lucescu, "Hepinize iyi tatiller diliyorum. Hem dinlenin hem de boş zamanlarınızda mutlaka çalışın, formunuzu koruyun. Eylül ayında çok ciddi sınavlar bizi bekliyor. Bu ekiple yani sizlerle yola devam etmek en büyük arzum... Hepinizi eylül ayında hazır bekliyorum" dedi.
Milliyet

Taşlar Yerinden Oynayacak 
UEFA ile yapılandırma anlaşmasına imza koyan Galatasaray'ın kurtuluş reçetesi belli oldu. Buna göre sarı-kırmızılıları, zorlu bir 4 yıl bekliyor. Aslan kemerleri sıkacak, israftan kaçınacak. Mali konuda birçok çalışma içerisine girecek olan sarı-kırmızılılarda takım içerisinde deyim yerindeyse tüm taşlar yerinden oynayacak. Şampiyonlar Ligi için vereceği listede 4 futbolcu eksik yazmak zorunda kalacak olan sarı-kırmızılılarda ciddi bir kadro yapılanması gerçekleştirilecek. Yüksek maliyetli futbolcularla yollar ayrılacak, gelen teklifler değerlendirilecek. Bu çerçevede primlerle ve maç başı puanlarla beraber Galatasaray'a yıllık maliyeti 30 milyon euroyu aşan 7 yıldız isimden kime teklif gelirse değerlendirecek.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme