8 Haziran 2018 Cuma

08.06.2018 Genel Gündem08.06.2018
TÜRKİYE 
Davalar Yüzde 70 Oranında Bitti 
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, FETÖ'ye ilişkin yargılamalarda, davalarının geneli itibarıyla yüzde 70 oranında ilk derecede sonuçlandığını ifade etti. Gül, "287 dosyanın 171'inde karar verilmiştir, 116 dava devam etmektedir. Adil Öksüz için Almanya'ya talepte bulunduk" dedi. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi de eleştiren Gül, "Sayın İnce, hangi Amerikalı aramıştır? Amerika'dan Türk vatandaşı mı aramıştır, firarilerden birisi midir? Bu kişi ise ne söylemiştir? Bunu öncelikle tüm milletin bilmeye hakkı vardır" diye konuştu.
Milliyet

'Kürt-Türk Kardeştir' 
Başbakan Binali Yıldırım, Kürtlerin ve Türklerin kardeş olduğunu, buna göz dikenlerin kalleş olduğunu söyledi. Yıldırım, dün Kars ve Ardahan mitinglerinde halka hitap etti. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Kars'taki mitingini eleştiren Arslan, "Birileri her zamanki gibi boş konuşuyordu. Biz iş yaparken onlar burada boşuna laf ediyordu. Diyor ki, 'ben Kars'ın hayvancılığına, tarımına destek vereceğim'. Ak Parti zaten tarıma, hayvancılığa destek veriyor. Ak Parti sadece burada 1 milyar TL destek vermiş ama senin haberin yok" ifadelerini kullandı.
Milliyet

İki Bakanlık Birleşecek 
Cumhurbaşkanı Erdoğan, eşi Emine Erdoğan'ın Twitter paylaşımındaki sahur daveti üzerine Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne gelen gençlere sürpriz yaparak programa katıldı. Cumhurbaşkanlığının resmi Twitter hesabı üzerinden canlı yayınlanan sahur programında Erdoğan gençlere söz verdi. Bir öğrencinin Filistinliler'in barındığı mülteci kamplarında gönüllü çalışma talebine 'O zaman sen listeyi hazırla. Kimler katılmak istiyorsa öğrenelim. Ondan sonra eşim, şahsım bununla ilgili girişimlerde bulunuruz' yanıtı verdi.
Vatan

Seçimden Sonra Ohal'ı Kaldırabiliriz 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ankara'da 2'nci Meclis'te CNN Türk ve Kanal D'nin ortak yayınında Buket Aydın moderatörlüğündeki 'Seçim Özel' programında, Demirören Medya Grup Başkanı, Kanal D ve CNN Türk İcra Kurulu Başkanı Mehmet Soysal ve Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat'ın sorularını yanıtladı. Erdoğan'ın sorulan sorulara cevapları şu şekilde; Buket Aydın: Seçime artık 16 gün kaldı. Meydanları nasıl görüyorsunuz? Çalışmalarınız nasıl gidiyor? "Mersin ve Mersin'den önce Tarsus'ta olduk. Oradan Hatay'a geçtik. Hava sıcaklığı 35 ile 39 derece arasındaydı tüm bunlara rağmen vatandaş sabretti. Ondan sonra da Ankara'ya. Külliye'de yeni bir sergi açtık. Onu da muhtarlarımızla açtık. 2500 muhtarımıza iftar verdik. Bu toplantı da 47. toplantımız oldu. Bugünkü havayı görünce artık vatandaş seçim havasına tam manayla girmiş. Yarın Kayseri'deyim. Kayseri mitingiyle birlikte bu trend yükselecek."
Vatan

Kibar Feyzo'lu Tosun Paşa'lı Miting 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın eleştirilerine 'Tosun Paşa' ve 'Kibar Feyzo' filmlerinden bölümler izleterek yanıt verdi. İnce, "Erdoğan meydanlara geliyor, kavga ediyor. Etmeyeceğim kavga. Benim derdim gençler, gençlere iş bulmak. Bunlarla makara yapacağım ben. Siz hiç merak etmeyin" dedi. İnce; Kütahya, Burdur ve Isparta'da özetle şunları söyledi: "Bugün 34. gün 71. miting diyorum ki meydanlarda; gençler, gelecek, aş, iş, ekmek diyorum. Benim derdim gençler, gençlere iş bulmak. Ben diyorum ki 1.5 milyon imam hatip liseli işsiz çocuk var, iş bulacağım diyorum. Utanmadan diyor ki 'İnce İmam Hatipleri yıkacakmış'. Ayıp ayıp dürüst ol biraz dürüst. Meydanlarda 'O sarayı senin başına yıkacağım' dedim. Kastettiğim şatafat, şatafat, 3 bin koruma, 300 araç, 4 bin 500 TL kilosuna verdiğin beyaz çay. Saraya 2 milyar dolar harcamışsın. Sarayı neden yıkayım? Saraydaki kültürü, kafayı yıkacağım. O sarayı gençlere vereceğim, bilim merkezi yapacağım."
Hürriyet

DÜNYA
'Kim, Zirve İçin Yalvardı' 
ABD Başkanı Donald Trump'ın avukatlarından Rudy Giuliani, Trump'ın zirveyi iptal etme kararı üzerine Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un, toplantının gerçekleşmesi için yalvardığını öne sürdü. New York eski Belediye Başkanı Giuliani, İsrail'de katıldığı bir konferansta yaptığı konuşmada, Kuzey Kore'nin, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence'e yönelik hakaret içerikli açıklaması ve nükleer savaş tehdidi sonrasında Trump'ın, zirveyi iptal etmekten başka seçeneği kalmadığını savundu. Giuliani, Washington yönetiminin bu katı tutumunun, Kuzey Kore lideri Kim'i tavrını yumuşatmaya zorladığını ifade ederek, "Kim Jong-un, dizlerinin üzerine çökerek bunun (zirve) için yalvardı" yorumunu yaptı.
Milliyet

'Suriye'den Çıkmayacağız' 
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, artık geleneksel hale gelen "Direkt Hat" programında halkın sorularını yanıtlarken, özellikle Suriye ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Putin, Rusya'nın Suriye'deki askeri operasyonların, ülkesinin askeri güçlerini test edip eğitmesi açısından bir fırsat olduğunu söyledi. Putin, "Bu operasyonlar, silahlı kuvvetler ve yeni silah sistemlerinin kullanılması için çok önemli bir tecrübe. Ancak Suriye, yeni Rus silahları için poligon değildir" ifadelerini kullandı. Putin, "Şimdilik birliklerimizi (Suriye'den) çekmeyi planlamıyoruz" diyerek Rusya'nın bölgedeki planlarına ilişkin de ipucu verdi.
Milliyet

İran Onları Durduramıyor 
İranlı Mesih Alinejad'ın 2014'te İran'da yaşayan kadınlara yönelik zorunlu başörtüsü uygulamasına karşı başlattığı sosyal medya kampanyası, her geçen gün daha fazla destekçi topluyor. Bugün 41 yaşında olan Alinejad, kadınların zorla örtünmelerine karşı yıllardır yılmadan mücadele ediyor. 2005 yılına kadar İran Meclisi'nde muhabir olarak görev yapan Alinejad, kırmızı renkte ayakkabılar giydiği gerekçesiyle işine son verilmesinin ardından mücadelesine tek başına devam ettiğini söyledi. 2014'te aldığı ölüm tehditleri nedeniyle İngiltere'ye kaçan Alinejad, şu anda ABD'nin New York kentinde yaşıyor. Alinejad'ın sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden başlattığı 'Benim Gizli Özgürlüğüm' adlı kampanyaya destek veren İranlı kadınların sayısı onbinleri aşmış durumda. Son olarak Alinejad'ın çağrısıyla başörtüsü yasağına karşı başlatılan 'Beyaz Çarşambalar' kampanyasına destek veren İranlı kadınlar, beyaz kıyafetler içerisinde başları açık şekilde çektirdikleri fotoğraflarını, Alinejad'ın Facebook sayfasına gönderiyor. Alinejad, İngiliz medyasına verdiği röportajda, İranlı hemcinslerinin özgürlüklerine tamamen kavuştuğunu görmeden mücadelesine son vermeyeceğini kaydetti.
Vatan

Atina'ya 'Geri Kabul' Hamlesi 
Antalya'da gazetecilerin sorularını cevaplayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, "Yunanistan'da yargılandıktan sonra serbest bırakılan FETÖ üyeleri sonrası bu ülkeye bir yaptırım olacak mı?' sorusuna şu yanıtı verdi: "Yunanistan'ın yaptığı kabul edilemez. Darbelerden en çok çeken ülke Yunanistan'dır. Hükümet bu konuyu gerçekten çözmek istiyor. Yunanistan'a Batı'dan çok büyük baskı var, özellikle Yunan yargısına. Onlara dışarıdan çok baskı var. AB ile bir göçmen anlaşmamız var, bu uygulanıyor. Yunanistan'la ilgili bir de ikili düzeyde geri kabul anlaşmamız var, şu anda geri kabul anlaşmamızı durdurduk. Süreç tam bitmedi ama Yunanistan'a yönelik çalışmalarımız devam edecek."
Hürriyet

EKONOMİ 
Dolar: 4,4782-4,4825
Euro: 5,2871-5,2901
Sterlin: 6,0131-6,0160
Gram Altın: 186,7000-186,8644


'Çetin' Karar 
Merkez Bankası, Başkan Murat Çetinkaya'nın Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek'le çıktığı yurtdışındaki yatırımcı turu sonrasında Londra piyasalarına verdiği mesaj doğrultusunda hareket etti. Yükselen enflasyon sonrası faiz artışına gitti. Böylece Türkiye, iki aydan kısa bir zaman diliminde üç faiz artışına gitmiş oldu. Merkez Bankası sadeleşme adımı sonrasında Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizi beklentilerin de üzerinde 125 baz puan artırdı. Dolar kuru 4.45 TL'ye düşerken Türkiye'nin kredi risk primi 270'e geriledi. Yeniden yabancı para girişinin önü açıldı. Güvenin tazelenmesiyle birlikte kur düşüşünün hızlanması şaşırtıcı olmayacak.
Milliyet

'Bor'da 1'e 2000 Katan Yatırım 
Türkiye'nin en değerleri madenlerinden biri olan 'bor'da önemli bir yatırıma imza atıldı. Eti Maden ile bor teknolojileri alanında en büyük firmalardan biri olan Çinli Dalian Jinma arasında imzalanan protokolle, Balıkesir'de yüksek teknolojili bor karbür üretim tesisi kurulacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Türkiye'nin bir rüyasının gerçeğe dönüştüğünü belirterek, "Bor karbür, madenden çıkan borun katma değerini 2 bin kata kadar artıracak bir teknoloji. Hammadde olarak tonu 200 dolardan başlayıp, yüksek teknolojili ürüne dönüştüğünde yaklaşık 400 bin dolara kadar çıkan bir katma değer oluşuyor" dedi.
Milliyet

10 Bin Liralık Teşvik Pazartesi Başlıyor 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, hurdaya ayrılacak araçlar için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) teşviki uygulamasını yönlendirecek tebliği hazırladıklarını belirterek, "Ekonomi Bakanlığımızla birlikte hazırladığımız tebliğ, 11 Haziran Pazartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanacak ve uygulama başlayacak" dedi. Ağbal, kamuoyunda "hurda araç teşviği" diye bilinen ÖTV indirimi uygulamasından, 16 ve daha büyük yaştaki otomobil, arazi taşıtı, panelvan, kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüs türü araçlarını hurdaya ayıran veya ihraç edenlerin yararlanacağını söyledi. Naci Ağbal, 16 ve daha büyük yaştaki otomobillerini hurdaya çıkaranların, yeni araç almaları halinde ÖTV'yi 10 bin lira daha az ödeyeceğini aktararak, uygulamanın 2019 sonuna kadar devam edeceğini ifade etti. Ağbal, hurdaya ayrılan aracın motor silindir hacminin önemli olmadığını ancak yeni alınacak otomobilin motorunun 1600 cc'yi geçmemesi gerektiğini ifade etti. Düzenlemenin, otomotiv piyasasına hareketlilik getireceğini vurgulayan Ağbal, "Hem vatandaşımız, hem otomobil bayileri, hem de artan satışlar nedeniyle devlet kazanacak" diye konuştu.
Vatan

Kredide 48 Ay Sınırına Yapılandırma Esnekliği 
Kamuya olan borçlar için kullanılacak tüketici kredilerine yeniden yapılandırma esnekliği getirildi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK) kredi işlemlerine ilişkin yönetmelikte yapılan değişiklikle, kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan kredilerin vadesi 48 ayı aşabilecek. Bunlardan ayrı olarak genel tüketici kredilerinde vade üst sınır 48 ay olarak kalmaya davam edecek.
Vatan

Hurda Teşviki Pazartesi Başlıyor 
Maliye Bakanı Naci Ağbal, 16 yaşından büyük hurdaya ayrılacak araçlar için Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) teşviki uygulamasını yönlendirecek tebliği hazırladıklarını belirterek, "Ekonomi Bakanlığımızla birlikte hazırladığımız tebliğ, 11 Haziran Pazartesi günü Resmi Gazete'de yayımlanacak ve uygulama başlayacak" dedi. Ekonomi Bakanlığı ile birlikte uygulamayı yönlendirecek tebliği hazırladıklarını ve bu düzenlemenin 11 Haziran Pazartesi günü Resmi Gazete'de yayınlanacağını ifade eden Ağbal, şöyle devam etti: "Böylece uygulama başlayacak. Zaten şimdiden çok sayıda hurda otomobilin toplandığı ve uygulamanın bir an önce başlamasının beklendiği anlaşılıyor. Uygulamanın rahat ve hızlı şekilde olması için elektronik altyapıyı ilgili kurumlar ve noterlerle oluşturuyoruz. Hurdaya ayrılacak araç için belirli bir süre elde tutma şartı da aramıyoruz. Alıcılar ve satıcılar piyasanın oluşumunu sağlayacak. Gördüğümüz kadarıyla otomotiv firmaları da büyük bir kampanyaya hazırlanıyor."
Hürriyet

SPOR
Yol Farklı Rota Aynı! 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi final serisinin 2. maçında Fenerbahçe Doğuş, TOFAŞ'ı 86-78 yenmeyi başardı, durumu 2-0 yaptı. İlk maçta F.Bahçe rakibini 40 farklı yenmişti ama Bursa ekibinin ekstra motivasyon ile sahaya çıkacağı beklenen bir şeydi. İyi savunma yapıp, 10- 2 ile maça girdi konuk takım. Özellikle ilk maçtaki telaştan kurtulmuştu TOFAŞ, oyuncular gerginliklerini bir yana bırakmıştı ve daha akıllı oynamaya başlamıştı. Ancak F.Bahçe'nin öyle çok silahı ve enerjisi vardı ki, kenardan gelen Sinan ile Wanamaker müthiş katkı yaptı. Hem hücumda tempo hem de savunmada agresiflik arttı. Özellikle Sinan, 2. çeyrek başında art arda sayılarıyla arayı da açtı ama TOFAŞ'ın önceliği pota savunmasına verdiği ilk yarıda 14-4 üç sayı isabetinde kalıp, 7 de top kaybı yapılması, TOFAŞ'ın işin içinde kalmasını sağladı.
Milliyet

Kartal Beklemede 
Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş'e yardımcı antrenör arayışı içerisinde olan ve bu nedenle Atiba'ya teklif götüren yönetim, Kanadalı oyuncudan yanıt gelmemesi üzerine bekleme kararı aldı. Siyah-beyazlı idareciler, önümüzdeki hafta başına kadar, sonuç alınmaması halinde Yusuf Şimşek, İlhan Mansız ya da Mustafa Doğan seçeneklerini masaya koyacak. Atiba ismine Şenol Güneş'in de sıcak bakması nedeniyle, bu futbolcuyu antrenör-futbolcu olma yönünde ikna etmeye çalışan yönetim, önümüzdeki haftadan itibaren somut adım atacak. Başka bir isimle anlaşılması halinde, idareciler, Atiba'ya futbolcu olarak kalması yönünde yeni bir teklif yapacak.
Milliyet

Tottenham Modeli 
Fenerbahçe'de 37. Başkan Ali Koç'un başlatacağı yeni dönemde futbol direktörü olarak görev yapacak olan Damien Comolli'nin çalışma programı şimdiden heyecan uyandırıyor. Kariyerinde 1995 yılından bu yana Arsenal, Liverpool, Tottenham ve St Etienne gibi önemli kulüpler bulunan Comolli, uzun süredir Fenerbahçe ve Türk futbolu üzerinde çalışmalar yapıyor. Ali Koç'un seçim çalışmalarına başladığı dönemden itibaren hem profesyonel bir ilişki kuran hem de dostluklarını perçinleyen Comolli, yeni bir model yaratmayı hedefliyor. Başkan Koç'un da tam desteğini alan Fransız futbol adamının daha önce 3 yıl görev yaptığı Tottenham'daki gibi bir modeli sarı-lacivertli takıma monte etmesi bekleniyor. İki farklı diplomaya sahip olan 46 yaşındaki sportif direktör, hem iyi bir hukukçu hem de aynı zamanda bir teknik ve futbol direktörü.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme