9 Haziran 2018 Cumartesi

09.06.2018 Genel Gündem09.06.2018 
TÜRKİYE
Beraber Koruyacağız 
Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, AK Parti adaylarına yönelik, "Kendinize dikkat edin fitneye düşmeyin" uyarısı üzerine, "Cumhur ittifakı'nı beraber koruyacağız. Cumhur ittifakı'na halel getirmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Araya tabanda, fitne fesat sokmak isteyenlere aman ha fırsat vermeyeceğiz" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün Nevşehir ve Kayseri mitinginde özetle şunları söyledi: "BU yola çıkış biliyorsunuz bir Cumhur İttifakı'dır. Bu Cumhur İttifakı'nı beraber koruyacağız. Bu Cumhur İttifakı'na halel getirmeye çalışanlara fırsat vermeyeceğiz. Araya tabanda, fitne fesat sokmak isteyenlere aman ha fırsat vermeyeceğiz. Bu cumhurun ittifakı kolay kurulmadı. Bununla birlikte sözde milletin ittifakı diye ortaya çıkanlara 24 Haziran'da dersi vereceğiz. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, insanlarımızın etnik kimliğine, inancına, kılık kıyafetine bakmadan hepsini bağrımıza basıyoruz."
Hürriyet


Ohal'e Son Beklentisi 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın önceki gün katıldığı CNN Türk ve Kanal D ortak yayınında, "İnşallah seçim sonrası OHAL'i biz masaya yatırıp, gözden geçirip onu kaldırma gibi durum söz konusu olabilir. Şimdi inşallah kabineyi kurduktan sonra kabineyle birlikte çalışmayı sürdüreceğiz, bu işler sürüncemede kalmaz. Adımı atıp, yola devam edeceğiz" sözleri, bu konuda yapılan çalışmaların habercisi oldu. Adalet Bakanlığı'nda sürdürülen bu çalışmaların daha öncesinin olduğu biliniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ay önce danışmanlarına, OHAL'in kaldırılması ile ilgili rapor hazırlattı. Bu raporda, kamuoyunun OHAL'e yönelik yaklaşımı ve ekonomik yatırımlarla ilgili yaşanan sorunlar gibi başlıkların olduğu öğrenildi. Partinin seçim beyannamesinde OHAL'in kaldırılmasıyla ilgili bölüm açılması da tartışıldı. Ancak metine OHAL'e neden ihtiyaç duyulduğuyla ilgili gerekçeler konuldu. Yapılan son değerlendirmelerin ardından, terörle mücadele ve Suriye başta olmak üzere komşu ülkelerde süren operasyonlar nedeniyle karar, seçim sonrasına kaldı.
Hürriyet

Biz 24 Haziran'da Karnemizi Alacağız 
Başbakan Binali Yıldırım, "24 Haziran bir dönüm noktasıdır, terörün bir daha gelmemek üzere tarihin derinliklerine gömülme zamanıdır. Devlet ve millet arasındaki mesafenin kapanma zamanıdır" ifadelerini kullandı. Bitlis'te karne dağıtım törenine katılan Yıldırım, "Biz de karnemizi 24 Haziran'da alacağız" dedi Yıldırım, dün önce Bitlis'te ardından Muş'ta düzenlenen mitinglerde halka hitap etti. Bitlis Ulu Cami Meydanı'ndaki miting öncesi Zübeyde Hanım İlkokulu'nda karne dağıtım törenine katılan Yıldırım, "Siz karnelerinizi en iyi şekilde başarılarla dolu notlarla alacaksınız ama biz daha karnemizi alamadık. Biz 24 Haziran'da alacağız karneyi. Biz de onun için çok çalışıyoruz. Karnemizin iyi gelmesi için her tarafta vatandaşlarımızla buluşuyoruz. Bizim karnemizi büyükler verecek, anneler, babalar, abiler verecek. Ablalar verecek. Biz de inşallah yavrularımızın karnelerinden aşağı kalmamamız lazım" dedi.
Milliyet

'En Büyük Vaadim Sizi Gülümsetmek' 
CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Millet Kıraathanesi" projesini eleştiriken, "Ben, 'fabrika açalım' diyorum o, 'kıraathane açalım' diyor. Ben 'gençlere iş' diyorum, o bedava kek verecekmiş. Yani 'Ey milletim sizi seçimde kekleyeceğim' diyor. Bedava kek yemek istiyorsanız Erdoğan'a, fabrikada çalışıp ekmeğinizi kazanmak istiyorsanız bana oy verin" dedi. En büyük vaadinin milleti gülümsetmek olduğunu söyleyen İnce, "Huzurlu bir ülkede uyanacaksınız. Sabah akşam bağırıyor adam ya. Ne zaman televizyonu açsam bağıran birisi var. Kurtulacağız bu düzenden" dedi.

Anket Şirketleri Yalan Söylüyor 
MHP lideri Devlet Bahçeli partisinin Konya'daki toplantısına katıldı. 'Türk malı yerli otomobil için en uygun yer Konya'dır' dedi, 24 Haziran seçimleri öncesi MHP'nin oy oranlarını düşük gösteren anket şirketlerini topa tuttu. Bahçeli 'Milletimizi aldatmaya teşebbüs eden satılık anketçilere sanıyorum iblis bile iğrenecek hale gelmiştir. Bir dedikleri diğerini tutmuyor. Sürekli yalan. MHP anketlere sığmaz, rakamlara girmez, yüzde hesaplarıyla anlaşılmaz' dedi.
Vatan

DÜNYA
Avusturya'da Cami Krizi 
Avusturya İçişleri Bakanlığı ve Kültür Dairesi 7 caminin kapatılacağını açıkladı. Kapatılma kararı verilen camiler arasında Viyana Nizam-ı âlem Camisi de bulunuyor. Diğer 6 cami ise Arap Kültür Cemiyeti'ne ait. Ayrıca Diyanet'e bağlı cemaatlerin çatı kuruluşu olan Avusturya Türk İslam Kültür ve Sosyal Yardımlaşma Birliği'nin (ATİB) 11 imamı hakkında da sınırdışı işlemi başlatıldı. ATİB'de görevli yaklaşık 300 imamdan 60'ının Avusturya'daki oturma izni hakkı gözden geçiriliyor. Sınırdışına gerekçe olarak tartışmalı Avusturya İslam Yasası'nda yer alan dış finansman yasağı gösteriliyor. Oturma izinleri gözden geçirilen 60 din görevlisi Türkiye'den maaş alıyor. Avusturya İslam Yasası camilerde görev yapan din görevlilerinin maaşının yabancı ülkeler tarafından karşılanmasını yasaklıyor ve görev yaptığı İslam cemaatinin maaşları karşılamasını şart koşuyor. ATİB'in Avusturya'da 100 bin üyesi ve 60 cami derneği var.
Hürriyet

Kanada'da En Gergin Zirve 
Dünyanın en gelişmiş 7 ekonomisine sahip ülkelerin katılımıyla bu yıl Kanada'nın Quebec bölgesinde gerçekleştirilen G7 zirvesi dün başladı. Ancak, özellikle ABD Başkanı Donald Trump'ın son dönemde ekonomi konusunda aldığı kararlar nedeniyle zirvenin oldukça gergin geçmesi bekleniyor. Zirve öncesinde Kanada Başbakanı Justin Trudeau ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'dan Trump'a yönelik yapılan açıklamalar da bunu doğrular nitelikte. Hem Paris İklim Anlaşması'ndan hem de İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan çekilme kararı alarak müttefiklerini büyük hayal kırıklığına uğratan Trump yönetimindeki ABD'nin, zirvede diğer 6 ülke tarafından yalnız bırakılması bekleniyor. Zirvede en önemli gündem maddesiyse, ABD'nin bazı ürünlerde müttefiklerine uygulama kararı aldığı gümrük vergileri olacak. Özellikle Macron, zirve öncesinde Twitter üzerinden Trump'ı hedef alan sert açıklamalar yaparken "Hiçbir lider ebedi değildir" dedi.
Milliyet

Gaz Bombası Ağzından Girdi 
İsrail-Filistin sınırında dun yine hareketli bir gün yaşandı. Sayıları binlere ulaşan Filistinliler, İsrail'i protesto etmek için sınırın diğer tarafına uçurtma uçurdu. İsrail güvenlik güçlerinin göstericilere müdahale ederken attığı gaz bombalarından biri, Heysem Ebu Seble isimli Filistinlinin ağzına girerek yaralanmasına neden oldu. Bir anda ağzından dumanlar yükselen Seble, hastaneye kaldırıldı. İsrail'in saldırılarında 4 Filistinli oldu, 618 kişi yaralandı.
Vatan

EKONOMİ 
Euro: 5,2652-5,2677
Sterlin: 5,9965-5,9990                                 
Gram Altın: 186,7270-186,8982

Acı Kaybımız 
Demirören Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan Demirören tedavi gördüğü Florence Nightingale Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Solunum yetmezliği nedeniyle bir süredir tedavi gören Erdoğan Demirören'in dün saat 11.53'te hayata gözlerini yumduğu açıklandı. Florence Nightingale Hastanesi Genel Medikal Koordinatörü Uzman Doktor Özgür Şamilgil yaptığı açıklamada "Bir süredir solunum yetersizliği nedeniyle tedavi altında olan Erdoğan Demirören, ailesinin yakın ilgi ve alakası, hastanemizin personelinin yoğun çabalarıyla bugüne kadar ıstırap çekmeden yaşamını sürdürmüştür. Bugün itibariyle tüm ülkemize, yakınlarına, baş sağlığı diliyoruz. 31 Mayıs 2018 itibariyle hastanemiz yoğun bakımına kendisi alınmıştır. Solunum yetersizliği nedeniyle tıbbi destek ve tedavisi sürdürülmüştür" dedi.
Hürriyet

5 Saatte 4.500 Kişi Barıştı 
13 milyon konuta yasallık kazandıracak imar barışına başvurular dün 13:00'da başladı. İmar mevzuatına ve ruhsata aykırı yapılara sahip vatandaş imar barışı uygulamasına yoğun talep gösterdi. Başvurular, e-devlet üzerinden yapıldı. Saat 13:00 ile 18:00 saatleri arasında binlerce vatandaş sisteme girdi. Kimi eksik bilgiler nedeniyle süreci tamamlayamazken, 4 bin 500 kişi yapı kayıt belgesi almaya hak kazandı. Bu kişiler ödemelerini yapmaları halinde bayram sonrası belgelerine kavuşacak.
Hürriyet

Yemek Seyyahı İntihar Etti! 
ABD'li şef, Emmy ödüllü televizyon programcısı ve yazar Anthony Bourdain 61 yaşında yaşamını yitirdi. Bourdain'in, ödüllü CNN serisi "Anthony Bourdain ile Dünyadan Lezzetler"e yeni bölüm çekmek için gittiği Fransa'da yakın arkadaşı Fransız şef Eric Ripert tarafından otel odasında kendisini asmış halde bulundu. 61 yaşındaki ünlü şefin intiharını doğrulayan CNN International televizyonu yaptığı açıklamada, "İş arkadaşımız Anthony Bourdain'in ölümünü müthiş bir üzüntü duyarak bildirmekteyiz. Macera severliği, iyi yemek sevgisi ve güzel hikayeleri Bourdain'i eşsiz bir hikaye anlatıcısı yapmıştı. Yeteneği bizleri her zaman etkilerdi. Onu çok özleyeceğiz" ifadelerine yer verdi.
 Milliyet

Not Tepkisi 
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, 17 Türk bankasının notunu düşürdü. Moody's ayrıca notunu kırdığı bankaları da kapsayan 19 finansal kurumun notlarını yeni bir indirim için izlemeye aldı. Moodys'ten yapılan açıklamada, "Not indirimlerinin kurumların fonlama profilleri üzerindeki olumsuz etkisiyle birlikte Türkiye'nin çalışma ortamının bozulmasını yansıttığı" belirtildi. Moody's, Türk bankalarına yönelik Mart 2018'deki son değerlendirmeden bu yana Türkiye'deki çalışma ortamının özellikle de piyasa fonlaması açısından kötüleştiğini kaydetti. Moody's şu noktaların altını çizdi: "Bu gelişmeler, makroekonomik politikanın gelecekteki yönü ile ilgili belirsizliği yansıtarak, yatırımcı güveninin zedelemesiyle ortaya çıkıyor. Bankaların döviz cinsi finansman maliyeti, 10 yıllık devlet tahvil getirisinin Ocak 2018 ile Mayıs ayı sonlarında 300 baz puan artmasının ardından bu yıl önemli ölçüde genişledi. Ayrıca, TL aynı dönemde dolar karşısında yüzde 24 değer kaybetti.
Vatan

Borsadan Sonra Tmsf De Dövizini Tl'ye Çevirdi 
Borsa İstanbul'dan sonra Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) da döviz mevduatını TL'ye çevireceğini duyurdu. TMSF, Haziran ayı içerisinde toplamda yaklaşık 1.6 milyar liraya karşılık gelen döviz cinsinden mevduatını TL'ye çevireceğini bildirdi. TMSF'den yapılan açıklamada, son dönemde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların ekonomik bir temelinin olmadığının düşünüldüğü belirtildi. Açıklamada, şunlar kaydedildi: "Ülkemizin finansal istikrarına katkı yapan en önemli ve öncü kurumlardan biri olan TMSF, bu bilinçle ve Türk Lirası'na duyduğu güvenin de etkisiyle bankalarda bulunan mevduat sigortacılığı rezervi içerisindeki döviz cinsinden varlıklarını Türk Lirası'na çevirme kararı aldı. Alınan karar kapsamında kurumumuz, Haziran ayı içerisinde toplamda yaklaşık 1.6 milyar liraya karşılık gelen döviz cinsinden mevduatını TL'ye çevirecek." 23 Mayıs'ta döviz kurunun 4.9270 ile rekor kırdığı gün Borsa İstanbul, kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarını Türk Lirası'na çevirdiğini açıklamıştı.
Vatan

SPOR 
Rakip Bunalacak 
Fenerbahçe'de 2-3 Haziran'da gerçekleşen başkanlık seçimiyle beraber yeni dönem başladı. Başkan Ali Koç, seçimi kazanmasının ardından ilk iş olarak futbol takımında profesyonel yapılanmaya gitti. Ali Koç, işe sportif direktör olarak Damien Comolli'yi göreve getirerek başladı. Futbolda profesyonel yapılanmaya giden sarı-lacivertli takımda artık merakla yeni teknik adam bekleniyor. Mevcut teknik direktör Aykut Kocaman'ın durumu belirsizliğini korurken birçok adayla da görüşmeler sürüyor.
Milliyet

50 Milyon Euroluk Paket! 
Galatasaray'ın bu yaz döneminde ilacı Feghouli ve Belhanda olacak. Cim-Bom'da satışına onay verilen iki oyuncu için Körfez ülkelerinden teklifler geldiği ve yaklaşık 15 milyon euroluk bir bonservis beklendiği bildirildi. Her iki oyuncunun yüksek maliyetleri ile beraber performanslarını mercek altına alan teknik direktör Fatih Terim'in, "Satılabilir" raporunun ardından teklifleri değerlendirme kararı alan yönetim, 15 milyon euroluk talebin karşılanması halinde bu oyuncularla yollarını ayıracak. Böylece Galatasaray bu transfer dönemi için hem kaynak bulacak hem de mali yönden önemli bir yükten kurtulacak. Çünkü Galatasaray, 4 yıl daha sözleşmesi bulanan Feghouli'ye sadece garanti ücret olarak 15.4 milyon euro ödemek zorunda... Başarı bonusları ve primler eklenince bu rakam 20 milyon euroya yaklaşıyor.
Milliyet

'Sokağa Atacak Halimiz Yok' Atacak Halimiz Yok' 
Trabzonspor Genel Koordinatörü Özkan Sümer, kısa süre içerisinde 1-2 transfer gerçekleştireceklerini söylerken, Burak Yılmaz'ın da kampta olacağını dile getirdi. Fransa'nın Caen takımında forma giyen 30 yaşındaki stoper Damien Da Silva'nın görüştükleri oyunculardan biri olduğunu kaydeden Sümer, "Da Silva ile ilgileniyoruz. Pazarlık aşaması var" dedi. Transferlerin geçmişteki araştırmalar ışığı altında yapıldığını dile getiren Sümer, "Yeni bilgiler edinerek ve çok güvenilir referanslardan hareket ederek oyuncu katmaya çabalayacağız. Yararlılık değeri iyi olabilecek, maliyeti de uygun olacak oyuncuları bünyemize katmaya çalışacağız" diye konuştu.
Milliyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme