10 Haziran 2018 Pazar

10.06.2018 Genel Gündem

10.06.2018 Pazar
TÜRKİYE 
Erdoğan Buzdolabını Boşalttı 
CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Sakarya'daki mitingde "Her eve eğer buzdolabı giriyorsa elhamdülillah demek ki bir refah seviyesi var" diyen Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'a yine Sakarya'dan yanıt verdi: "Buzdolabı medeniyet göstergesidir diyor. 40 sene önce bizim evde buzdolabı vardı. Erdoğan buzdolabının içini boşalttı."
HürriyetKaradeniz'e Fındık Sözü 
İYİ Parti Genel Başkanı ve cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener, "Fındıkta devletin ilan etmesi gereken fiyat 15 liradır. Biz 24'ünden sonra fındığın taban fiyatını 15 lira ilan edeceğiz" dedi. Akşener, miting alanındaki Ceren isimli bir gence cebindeki parayı sordu. Akşener, "Ceren'in cebinde 2 lira var. Vatan çocuklarının ceplerinde para yok. Ama bakan çocuklarının neleri var. Para sayarken parmak uçları su toplar adamın. Düzene çomak sokuyoruz" dedi.
Hürriyet

Bunlara Osmanlı Tokadı Atmalı 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye "apolet sökme" sözleri üzerinden yüklendi, vatandaşların 24 Haziran'da beklenen fırsatı İnce'ye vermeyeceğini söyledi. Erdoğan, "Biri Külliye'yi satacakmış öbürü Çankaya'yı satacakmış. Bunlar şaşırmış. Bunlara kalırsa bu ülkeyi de satarlar. Geçmişte de yaptılar zaten. 24 Haziran da bunlara bir Osmanlı Tokadı gerekmez mi? İşi hafife almayacağız" diye konuştu.
Milliyet

İttifakı Dinamitleyen Saat Ayarlı Alçaktır' 
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Cumhur İttifakı'nın Cumhuriyetin felsefesinden beslendiğini belirtirken, ittifakı dinamitlemeye, çürütmeye çalışanların "saat ayarlı alçak" olduğunu söyledi. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'ye ağır sözlerle yüklenen Bahçeli, "Kürt sorununda kırmızı çizgisi yokmuş. Önce vatan değil adaletmiş. Kırmızı çizisi olmayan bir gafilin cumhurbaşkanı adayı olması bile züldür" diye konuştu.
Milliyet

Şırnak'ta Çatışma: 1 Polis Şehit 
Şırnak'ta PKK'lı teröristler ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada, özel harekat polisi Said Uslu (29) şehit oldu, 1 asker yaralandı. Bestler-Dereler bölgesindeki Kaval Dağı'nda sürdürülen operasyonlar sırasında, arazi arama tarama faaliyeti yürüten güvenlik güçlerine, saat 04.00 sıralarında PKK'lı teröristler tarafından ateş açıldı. Açılan ilk ateşte, özel harekat polisi Said Uslu ve bir asker yaralandı.
Vatan

'Ak Parti Ne Yaptıysa Yıkacağız' Diyorlar 
AK Parti'nin Ankara mitinginde konuşan Başbakan Binali Yıldırım, muhalefeti eleştirdi: Seçim iki taraf arasında geçiyor. Birinci taraf yapım ekibi, ikinci taraf yıkım ekibi. 'AK Parti ne yaptıysa yıkacağız, projeleri durduracağız, devletin kurumlarını satacağız' diyorlar. 'Hızlı trene ne gerek var, yerli araba bizim neyimize'. Dünyada böyle bir seçim vaadi var mı? Bütün dünyada adaylar yapacaklarını anlatırken bizimkiler yıkacaklarını anlatıyor. Ankara Cumhur İttifakı'na devam demiş. Boş laf ve vaatlere karnı tok değil mi? Ankara işe, yatırıma, hizmete bakar.
Vatan

16 Yıl Bitti 'Kıraathane' Diyor 
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Alanya Kültür Merkezi'nde sivil toplum örgütleri, muhtarlar, turizmciler ve kanaat önderleriyle bir araya geldi. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı şu sözlerle eleştirdi: "16 yılda geldiğimiz nokta şu; bu ülkenin çocuklarının yüzde 90'ı niteliksiz okullara gidiyor. Bizim çocuklarımız bunu hak ediyor mu? Efendim şimdi kıraathaneler yapılacakmış. Niçin, işsiz sayısı daha çok artacak. Nereye gidecek bu vatandaşlar, kıraathanelere gidecek. Bu işsizliğin itirafıdır."
Vatan

DÜNYA
Putin Çin'e Hamam Kuracak 
Çin 'in Qingdao kentinde dün başlayan 18'inci Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) zirvesinde Batı'ya alternatif güç merkezi vurgusu yapıldı. Zirveden bir gün önce Çin'e gelen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin lideri Şi Cinping tarafından samimi şekilde karşılandı. Şi, Putin'e Çin'in "Dostluk ve Barış Nişanı'nı verdi. Şi Cinping'in "Rusya lideri Putin dünyada en yakın arkadaşımdır" sözlerini kullanması dikkat çekti. Putin de Çin liderine Sibirya'dan 200 yıllık sedir ağacından yapılmış Rus hamamı hediye ettiğini söyledi. Putin, "Dostum Şi yer göstersin, bizim teknisyenler Rus hamamını getirip kursunlar" dedi.
Hürriyet

Gazze Konusu Genel Kurul'a Taşınıyor 
Türkiye'nin donem başkanlığını yaptığı İslam İşbirliği Teşkilatı ve Arap Birliği, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nde ABD'nin vetosuna uğrayan Filistinli sivillere 'uluslararası koruma' sağlanmasını öngören karar tasarısını BM Genel Kurulu'na taşıdı. Tasarının Genel Kurul'da önümüzdeki Çarşamba günü ele alınması bekleniyor. Filistin'in BM Daimi Temsilcisi Riyad Mansur, Genel Kurul'a getirilecek tasarının, vetoya uğrayan tasarının benzeri olacağını söyledi. Mansur, "Filistinli sivil halkına karşı girişilen bu vahşeti en güçlü biçimde kınıyoruz. Amacımız sivil halk için koruma sağlamak" dedi.
Milliyet

Bayram Ateşkesi 
Taliban terör örgütü, Afganistan hükümetinin 20 Haziran'a kadar geçici ateşkes ilan etmesinin ardından, örgüt tarihinde ilk defa Ramazan Bayramı'nda üç gün ateşkes kararı aldıklarını duyurdu. Taliban tarafından yapılan duyuruda, ateşkese dış askeri güçlerin dahil olmadığını, kendilerini herhangi bir saldıraya karşı koruyacaklarını bildirdi. Terör örgütü tarafından yapılan açıklamada, "Taliban üyeleri Ramazan Bayramı süresince yapılacak toplu festivallere katılmamalıdır. Bu önlem düşmanların bizi hedef göstermesine karşı alınmıştır" ifadelerine yer verdi. Afganistan hükümetinden konuya dair bir açıklama yapılmazken, Afganistan'ın Pakistan Büyükelçisi Ömer Zakhilwal durumu "barış yanlısı bir adım" şeklinde değerlendirdi.
Milliyet

Teröre Karşı Birlik İftarı 
Almanya'da 8'i Türk 10 kişinin ölümüne neden olan aşırı sağcı Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütünün 9 Haziran 2004'te bombalı saldırı düzenlediği Keup Caddesi'ndeki iftar programına katılan Türkler ve Almanlar, terörün her türlüsüne karşı birlik ve beraberlik mesajı verdi. "Küçük İstanbul" olarak da bilinen caddedeki saldırının 14'üncü yılında verilen iftar için çift sıra halinde yaklaşık 500 metre uzunluğunda masalar kuruldu. Cadde boyu uzanan masalarda, Türklerin yanı sıra Almanlar ve diğer milletlerden iki bine yakın kişinin katıldığı etkinlikte hep bir ağızdan dualar edilerek terörün her türlüsü lanetlendi.
Vatan

EKONOMİ
Dolar: 4,4680-4,4690     
Euro: 5,2652-5,2677
Sterlin: 6,9965-6,9990                                  
Gram Altın: 186,5016-186,6727

Tim'de 3 Aday Çıktı 
71 bin üyeli Türkiye İhracatçılar Meclisi'nde (TİM) seçim heyecanı başladı. 30 Haziran'da yapılması beklenen ve 433 ihracatçının oy kullanacağı TİM Genel Kurulu'nda başkan adayları da meydana çıkıyor. İstanbul Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği (İDDMİB) Başkanı Tahsin Öztiryaki, TİM eski başkanı ve İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) Yönetim Kurulu Üyesi Oğuz Satıcı ve İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçı Birlikleri (İTHİB) Başkan Yardımcısı İsmail Gülle başkan adaylığını açıklayan 3 isim oldu. Adayların ortak mesajı ise; "Biz bir aileyiz, bu aileye yakışır bir seçim olsun."
Hürriyet

Balkanlar'da Türk Yatırımları Rüzgârı 
Türk şirketlerin yurtdışındaki yatırım atağı devam ediyor. Daha önce Ortadoğu, Kuzey Afrika ve ABD'yi gündemine alan yerli yatırımcıların yeni gözdesi Balkanlar oldu. Yatırımcılara önemli bir maliyet avantajı sağlayan Balkanlar coğrafyası, vadettiği hızlı ekonomik büyümeyle Türklerin gözdesi haline geldi. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Hırvatistan, Kosova, Makedonya, Slovakya, Sırbistan, Slovenya, Karadağ, Yunanistan ve Romanya olmak üzere Balkan coğrafyasını radarına alan Türk yatırımcılar, sanayiden tekstile, marinadan gayrimenkule, tekstilden otomotiv yan sanayiye kadar çok sayıda proje için düğmeye bastı.
Hürriyet

Astsubaylara Kademe Müjdesi! 
Kayseri Tugay Komutanlığı'nda askerlerle iftarda buluşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, kademe müjdesi verdi. Erdoğan, eğitimlerini tamamladıktan sonra göreve başlayan astsubayların kademelerini, eğitim sürelerini de ilave ederek artıracaklarını söyledi. Kademe artışından 1'inci derecenin 4'üncü kademesi haricindeki tüm astsubaylar yararlanacak. Böylece eğitimin ardından 9'uncu derecenin 1'inci kademesinden başlayan astsubaylar, 9'uncu derecenin 2'nci kademesinden başlayacak. Erdoğan bir müjde de 4 yıllık fakülte mezunu astsubaylara verdi. Erdoğan, bu konumdaki astsubayların, 8'inci derecenin 1'inci kademesine çıkacağını açıkladı.
Posta

Devler Büyüdü Karı Katladı 
İhraç pazarı iyileşti Ekonomi dergisi Capital, Haziran sayısında Türkiye'nin dev gruplarının büyüme performansını mercek altına aldı. Ne kadar ve nasıl büyüdüklerinin yanında, yeni hedeşerini ve hedeflerini baskılayan nedenleri sorguladı. İhraç pazarlarındaki büyüme, Kredi Garanti Fonu uygulaması ve teşvikler sayesinde Türkiye 2017'de yüzde 7.4 büyüdü ve dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi oldu. 2017, şirketler için de büyümede rekor yılı oldu. Geçen yıl 44 dev gruptan 38'i çift haneli, 1'i de üç haneli büyümeyi başardı. Koç Holding yüzde 40, Oyak yüzde 44, Rönesans yüzde 50, Tahincioğlu da yüzde 300'ün üzerinde büyüdü. Kârlar da çok arttı. Koç Holding yüzde 42, Oyak yüzde 82, Sabancı yüzde 31, Enka yüzde 45, Erdemir yüzde 148 ve Sarkuysan yüzde 197 oranında kâr artışı yakaladı.
Posta

Arife Alışverişinde Rekor Bekleyişi 
Perakende sektörü bu yıl 14 Haziran Perşembe gününe denk gelen arife günü 2.3 milyar liralık kartlı alışveriş rekoru bekliyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, "Geçen yıl Ramazan Bayramı'nın arife günü 1.8 milyar lira ile kartlı alışveriş rekoru kırıldı. Bu yılki Ramazan Bayramı arifesinde ise kartlı alışveriş cirosunun yüzde 25 artarak, 2.3 milyar liralık kartlı ödeme yapılmasını bekliyoruz" dedi.
Milliyet

15 TL Taksitli 3 Ay Ertelemeli Kredi 
Bankaların geleneksel hale getirdiği bayram kampanyaları her yıl farklı kesimlerin ihtiyaçlarının eklenmesi ile büyüyor. Bu yıl sadece tüketici kredilerinde değil otomotivden esnafa farklı kesimlerin nakit ihtiyaçlarını da bayram kampanyasına dahil eden bankalar yüzde 1.35'ten başlayan faiz oranı, 48 aya varan vade ve farklı ödeme seçenekleri sunuyor. Geleneksel hale gelen bayram kredilerinde, günde 15 TL taksit ve 3 ay erteleme gibi seçenekler ön plana çıkıyor.
Vatan

Dımdızlak Moody's Suçüstü Yakalandı 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Sanayici Tüccar ve İş Adamları Platformu'nun düzenlediği iftarda konuştu. Büyüme, ihracat ve istihdamda geçen yıl ortaya konulan performansı yüzde 1.5'lik cari açıkla yaptıklarını vurgulayan Zeybekci, bir süre önce "10 gün sonra TL'nin değeriyle ilgili bir rahatlamanın olacağını, sonraki süreçte de bu rahatlamanın hızlanarak devam edeceğini" söylediğini, Merkez Bankası'nın çok net ve çok güçlü bir karar aldığını ifade etti.
Vatan

SPOR
Fener Uzattı 
Tahincioğlu Basketbol Süper Ligi play-off final serisi üçüncü maçında TOFAŞ, Fenerbahçe Doğuş'u 91-88 mağlup ederek seride durumu 2-1'e getirdi. Büyük çekişmeye sahne olan maçta TOFAŞ galibiyete son 3.5 saniyede ulaştı. Mejia'nın 3'lük basketi zaferi getirdi. 4 galibiyete ulaşacak takımın şampiyon olacağı final serisinde 4. maç yarın Bursa'da, 5. maç ise 13 Haziran Çarşamba günü İstanbul'da oynanacak.
Posta

Halep Şampiyon 
Sezonun ikinci grand slam tenis turnuvası Fransa Açık'ta (Roland Garros) tek kadınlar finalinde Sloane Stephens'ı 2-1 mağlup eden Simona Halep şampiyon oldu. Paris'te düzenlenen toprak kort turnuvasının finalinde dünya 1 numarası Rumen Halep, dünya 10 numarası Amerikalı Stephens'ı 3-6, 6-4 ve 6-1'lik setlerle 2-1 yendi. Halep bu başarısıyla kariyerinin dördüncü grand slam finalinde ilk kez şampiyonluk sevinci yaşadı.
Posta

NBA'in Kralı Warrıors 
Geçtiğimiz sezon final serisinde karşılaştığı Cleveland Cavaliers karşısında mutlu sona ulaşan Golden State Warrios bu kez işini fazla uzatmadı. Üst üste 2., son 4 yıldaki 3. şampiyonluğunu elde eden GSW, güçlü rakibini 'süpürerek' kupayı kaldırmayı başardı.
Milliyet

Yerli Furyası Yunus İle Başlayacak 
Yerli oyuncu rotasyonunun artması Fatih Terim'in takım mühendisliğinde önemli bir rol oynuyor. Sarı-kırmızılılar sözleşmesi biten yerli oyuncuların büyük bölümü ile yola devam etmeme kararı alınırken sözleşmesi olsa da Tolga, Tarık gibi isimler gelecek sezon forma şansı bulamayacak. BU nedenle Fatih Terim, yerli oyuncuların peşine düşerken Yunus Mallı da İmparator'un en çok istediği isimlerden. Wolfsburg forması giyen 26 yaşındaki oyuncu için ilk temaslar kurulurken hücuma yönelik alternatifli bir oyuncu olması nedeniyle Yunus Mallı, ısrarla üzerinde durulan bir isim.
Vatan 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme